Clematis „Multi Blue“: funkcie, rastúce a chovateľské tipy

Clematis „Multi Blue“ (LAT. Multi Blue) dáva dojem blossoms a pomerne veľké, svetlé modré farby s fialovým odtieňom. Tento veľký kvetový stupeň bol vedený v roku 1983 chovateľmi z Holandska a okamžite dostal širokú popularitu po celom svete. Je tiež úspešne pestovaný v Rusku. Po 30 rokoch bolo zjavených asi 190 veľkých kvetinárnych odrôd Clematis.

Popis odrôd

Clematis „Multi Blue“ – Kvitnúce liana, s ktorou môžete pôvodne zdobiť domáci pozemok, terasu alebo balkón. V podstate záhradníci uprednostňujú mnoho rokov veľkých kvetov odrôd Clematis, na ktoré „MULTI BLUE“. Kvety získali tak široko populárne vďaka elegantnej dekoratívnej forme, bohaté kvitnutie a jeho nenáročnosť v starostlivosti.

Stupeň „multi-modrá“ sa počíta pre skupinu PATENENCE a bola chovaná na základe odrody „RASKY“. Vyznačuje sa tvorbou kvetov nielen na minuloročných výhonkoch, ale aj na nováčikoch. S náležitou starostlivosťou, dáva opakované kvitnutie hybridných clematis, ktoré sa môžu vyskytnúť bližšie ku koncu leta. Výrazná funkcia je Silná variabilita, pretože kvety jednej odrody môžu byť odlišné v tvare a majú rozdiely v tieni.

Hlavné vlastnosti odrody.

 • „Multi Blue“ je Bush Liana. V priebehu roka rastú pobočky asi 2 metre. Avšak v prípade rastu v kvetináčke je výška rastliny 20-40 cm.
 • Ročné výhonky sú tenké-hnedé flexibilné lianas. S vekom pobočky začínajú spoločnosti Arevics, ale nestratia elasticitu a dobre držať na podporu.
 • Má silný rozvetvený koreňový systém. Na rozdiel od iných odrôd Clematis, „Multi Blue“ korene sú úplne blízko pod povrchom pôdy. Z tohto dôvodu sa špecialisti neodporúča uvoľniť pôdu priamo pod krídlami Clematis „Multi Blue“, pretože to môže viesť k smrti rastliny. Pôda, ktorá je lepšia nahradená mulčovaním zeme pod krídlami a v tesnej blízkosti.
 • Priehľadný podlhovastý tvar, skôr veľký a dosahuje 10 cm dlhé. Dark Olywood Leaf.
 • Kvet je charakterizovaný ako skoro a dlhé. Začína začína začiatkom alebo stredom, a pokračuje až do konca augusta, a v teplom počasí a absencia mrazu kvitnúce môže pokračovať v septembri.
 • Kvety môžu byť rôzne farby: od modrej fialovej s modrým nádychom na ružovú s bielym okrajom. Kvety sa objavujú hlavne na minuloročné výhonky, v priemere dosah 18 cm. Kvetenstvo sa skladá zo 4-8 podlhovastých Terryho lalokov nachádzajúcich sa v dvoch kolách. Top okvetné lístky prevažne zaoblené-podlhovastia s ostrými tipmi. Sú krátke a nachádzajú sa vertikálne. Dolné okvetné lístky sú ploššie a veľké. Rôzne vo forme okvetných lístkov dávajú originalitu kvetov. Krátke okvetné lístky, ktoré majú lancet alebo ihly tvar, sú vertikálne hore. V strede kvetu sú tyčky žltej, červenej, svetlej zelenej alebo bielej. Farba závisí od štádia tvorby a odhaľuje bud.
 • S náležitou starostlivosťou môže Clematis Bush rásť na jednom mieste do 20 rokov.

Pristátie

Clematis „Multi Blue“ skôr nenáročné, ale keď ich vysadiť v otvorenom mieste, mali by ste nasledovať určité pravidlá. Ich porušenie často vedie k vzniku rastlín rôznych chorôb a skentných a krátkych kvetov.

Odporúčaný čas pristátia

Clematis odporúčané pre rastliny Jar, Musíte mať čas na zasadnutie Predtým, ako závod začne zväčšiť obličky. Pri nákupe Clematis už s rozkvitnutým listom, nie je potrebné čakať na jar. V lete. Korene musia byť zatvorené.

Výsadba v jesennom období je možné len na južných územiach. S kultiváciou v strednom prúžku, rýchle sadeníc nemá čas dobre root a nebude stáť zimné mrazy.

Výber najlepšieho miesta

Termálne milujúce Clematis rastie dobre na jednom mieste na dlhú dobu. Preto je potrebné si vybrať trvalé. Musí byť mierne slnečná, neprijateľne prítomnosť návrhov.

Neodporúča sa zasadiť závod na mieste, kde sa pozerá voda. Nenávnažná hĺbka koreňov rýchlo hniloba, nadmerná vlhkosť tiež prispieva k rozvoju rôznych chorôb.

Pri pestovaní v južných oblastiach by sa kríky mali kontaktovať z jasného slnka, pretože pod jeho expozíciou, kvety horia a rastlina stráca svoj chic vzhľad.

Výber a príprava sadeníc

Skúsení záhradníci sa odporúča získať sadenice v dvojročnom veku. Ich hlavnou výhodou je náhrobok, popálený koreňový systém 10-15 cm dlhý. Vyberte si sadenice, vyrastal v plánovanom raste. Ročné sadeníc pestované v Holandsku alebo Poľsku sú horšie zakorenené. Kvitnúce ich je najschopnejšie spočiatku a začínajú kvitnúť neskôr.

Pri výbere sadeníc s otvorenými koreňmi sa odporúča vybrať vzorky, ktoré majú viac spanie obličky. Korene musia byť prevažne rovnomerne v hrúbke, bez ohniska hniloby a rôzne škody.

Dôležitý! Ak sa sadenice zakúpia v kontajneri, priamo pred pristátím v zemi, je umiestnená v teplej vode niekoľko minút.

Pravidlá pristátia a všeobecné odporúčania záhradkárov.

 • V prípade, keď je plot, altánok alebo stena konštrukcie zvolená na podporu pre Clematis, odporúča sa, aby od nich odovzdanie asi 1 meter.
 • Pits pod semienkou kopaním veľkosti 60×60 cm, v hĺbke 50 cm. Aby sa kríky stretli a nezasahovali do rastu, medzi nimi by mali opustiť vzdialenosť blízko metra.
 • V spodnej časti poiem zaspávajú 15 cm vrstvu drenáž, ktorá môže byť použitý drvený kameň alebo rozbité tehly. Na vrchole odvodňovania tvoria malé veľkosti kopca zo zeme zmiešané s humusom a popolom.
 • Na miestach s možným akumuláciou vody, aby sa zabránilo stagnácii vlhkosti na báze sadenice, medzi drenážnou vrstvou a zemou sú naskladané vrstvou piesku. Obličky pochované do zeme na strome sa zamieta a v ich mieste bude tvorený stred tela.
 • Rastlina musí byť umiestnená v strede studne a narovnať korene.
 • Koreňový krk je potrebné prehĺbiť 8 cm.
 • Po ukončení pristátia sa pôda je potiahnutá a dôkladne napojená.

Pestovanie zo semien

Clematis pestovanie od semien časovo náročné proces, V ktorom je dôležité dodržiavať postupnosť:

 • Semená sa ponoria do vody počas 2 dní;
 • Semená sa posunú v nádobe so zemou zmiešanou s pieskom;
 • Kapacity sú pokryté transparentným filmom a nechajte v jasnom mieste na klíčenie.

Je potrebné vziať do úvahy, že v kultivácii Clematis „Multi-Blue“ z semien, dedičné značky nemusia prejsť.

Starostlivosť

Tento stupeň Clematis je dosť nenáročný. Clematis Care Complex zahŕňa:

 • zavlažovanie;
 • kŕmenie;
 • mulčovanie;
 • orezávanie;
 • Príprava rastlín na zimovanie.

Vodné Clematis by mali byť 1-2 krát týždenne, frekvencia zavlažovania závisí od poveternostných podmienok. V obzvlášť horúcich obdobiach musí byť rastlina miešaná častejšie a hojnejšie. V dažďovom období prestať clematis. Aby sa zabránilo nadmernému odparovaniu vlhkosti, pôda pod krídlami je tvarovaná. Je dôležité si uvedomiť, že uvoľnenie pôdy pod krídlami „multi-modrá“ nemôže, pretože to môže poškodiť korene.

Táto odroda nemá rád časté kŕmenie. Rastlina sa zvyčajne podávam 2-krát ročne. Prvé kŕmenie je vyrobené dusíkovým hnojivom počas skutočného rastu mladých výhonkov. Druhý podávač je vyrobený v jesennom období. Fosforian-draslík hnojivo pomáha posilniť koreňový systém, ktorý pomáha elektrárne preniesť zimné poveternostné podmienky.

Organické kŕmenie môže byť pripravené samostatne. Na tento účel sa voda naleje do barel, burín a malé množstvo hnoja. Zmes sa ponechala niekoľko týždňov, aby prešla procesom fermentácie.

Po uplynutí času je organické hnojivo pripravené a užitočné na použitie.

Mulčovacia pôda pod kríkmi by sa mala vykonať v povinnom. Tento postup pomáha znižovať odparovanie vlhkosti a chráni koreňový systém zo sušeného a prehriatia. Okrem toho, v sekciách pokrytých mulčovaním rastie menej.

Ako viete, kvety v Clematis tejto odrody sú tvorené na nových aj minuloročných výhonkoch, takže pred začiatkom zimy je Lian odrezaný, pričom ich ponechá až 1-1,2 m. Na jar, listy nasýtenej zelenej farby začínajú kvitnúť k rozkvitnutiu a vytvárajú sa prvé púčiky. Po dokončení prvej kvitnúcej vlny sú staré výhonky 20-30 cm.

Na mladých výhonkoch, v tomto čase, prvé púčiky sa zvyčajne vytvárajú, čo vedie k ďalšej vlnu kvitnutia.

Je dôležité nezabudnúť zaviesť podporu, pre ktoré Liana zostane, a tiež sa ponáhľa. Ako podpora, môžete použiť stromy, steny, oblúky s výškou 2,5 m. Spočiatku bude musieť Liana musí byť zviazaná a priamo odoslaná podporou požadovanej strany.

Pri pristátí Clematis v blízkosti kovových plotov, mali by ste od nich ustúpiť aspoň metra. Faktom je, že v obzvlášť horúcich obdobiach môže teplo z kovu prispieť k odvodneniu kríka.

Prebytočná vlhkosť schopná zničiť rastlinu, takže musíte urobiť dobrú drenáž. Vzhľadom na to, že korene Clematis sa rozprestierajú bezprostredne pod povrchom pôdy, Bush sa neodporúča rastlinu v blízkosti základu a iných pevných povlakov.

Bojové choroby a škodcovia

Triediť „Multi Blue“ bola vyvinutá trvalo udržateľná imunita vírusových chorôb. V tomto prípade môže nedodržanie základných pravidiel starostlivosti viesť k rozvoju nasledujúcich chorôb.

 • Hrdza – charakterizované vzhľadom na oranžové škvrny na listoch.
 • Šedý ganil – Vývoj ochorenia je s najväčšou pravdepodobnosťou v daždivom lete. Pod vplyvom ochorenia na okvetných lístkoch sa objavia hnedé škvrny s šedým nájazdom.
 • Nafúknutý rosa Pri absencii liečby je schopný viesť k smrti častí rastliny alebo dokonca celého kríka. To môže byť rozpoznané charakteristickou bielym nájazdom na listoch, púčikoch a farbách.
 • Wilt – považované za najnebezpečnejšie plesňové ochorenie. Prívotnom činidle cez pôdu preniká do všetkých tkanív rastliny a vedie k blokácii ciev. Wilt vedie k smrti závodu.

Ako liečba je najefektívnejší postrek ovplyvnených modrín fungicídov.

Preventívne opatrenia na zníženie rizika chorôb:

 • Pravidelné buriny, odstránenie burín;
 • Systematické mierne zavlažovanie;
 • Prerezávanie postihnutých výhonkov.

Aby ste vystrašili hmyz škodcov, skúsených kvetov odporúčajú pristátie v blízkosti Clematis Clematis, Velvets alebo Nasturtium.

Orezávanie pravidiel

Multi Blue Grade patrí na druhú skupinu orezávanie. Znamená to, že Kvety kvitnú nielen na mladých výhonkoch, ale aj pre minulý rok. Je potrebné vykonať Clematis Srezing 2 krát ročne.

Prvé orezávanie sa vykonáva po ukončení prvej kvitnúcej vlny. Rezanie nasleduje časti starých stoniek, na ktorých boli kvety natáčaní. Na konci druhého kvetu pri príprave kríkov do zimnej doby produkujú druhé orezávanie. Zostávajúce časti starej stonky sú úplne odrezané a mladé liania sú len skrátenie, odrezanie blikajúcej časti. Zvyšok výhonkov je mimo a skrýva sa vo všetkých pravidlách. Zostávajúca oblička na nich by mala dať kvety na jar.

Príprava na zimu

Pri príprave na zimnú dobu, LIAN musí byť skoro úplne odrezaný, nechajte len 40 cm od stonky. Aby sa zabránilo akumulácii vlhkosti z koreňového systému v zime a jarných obdobiach clematis kríkov, musíte sa správne pripraviť na zimovanie. Na toto použitie Mulchovanie.

Je lepšie položiť hrubú vrstvu mulčovania, približne 15-18 cm.

Ak je zima v drsnej oblasti, potom môže byť mulč navyše posypaný rašelinou. Napnik ležal na vrchole, aby sa zabránilo zvlhčovaniu pôdy. Shots je potrebné opatrne vrátiť do ringu a dať na pobočky. Potom sú vetvy opäť pokryté vrstvou ihličnatých vetiev a pokrytá netkaným materiálom. Na pokrytie Clematis je najlepšie v suchom a mierne frosty deň.

Záhradníci odporúčajú postupne otvoriť kríky. Mulčovač a šupku Odstráňte vrstvu za vrstvou: najprv sama a po 5 dňoch ďalšie. Takže Clematis budú môcť postupne obnoviť po zime. Plne vydala clematis kríky z úkrytu len vtedy, keď nebude hrozí zmrazenie. Kde Nie je potrebné opustiť farby pod prístreškom, aby ste sa vyhli diskusii.

Ako sa množiť?

Clematis „Multi Blue“ znásobuje nasledujúcimi spôsobmi.

Semená

Kúpiť semená len v špeciálnych predajniach. Odborníci neodporúčajú pestovať Clematis z semien zozbieraných s vlastnými rukami, pretože nie je známe, čo z vlastností bude riadiť nový závod a aký výsledok bude mať za následok.

Divízia Bush

Aby ste to urobili, musíte si vybrať veľké a zdravé Clematis Bush, rozdeliť ho do niekoľkých častí. Môžete tiež robiť bez kopania. Mali by ste úhľadne potopiť Bush na jednej strane a oddeliť časť kríka. Oddelená časť musí byť zasadená rovnakým spôsobom ako dospelá rastlina.

Žiarivý

Táto metóda je najúčinnejšia. Liana by mala byť narezaná na niekoľko rezstiev, takže každý má 2-3 intersezium. Spodná časť rezov sa odporúča spracovať zloženie „Corneseser“ a pôdy v špeciálne pripravených zásuvkách s pôdou pre zakorenenie.

Kaplnky

Na jar musí byť únik vložený do drážky hĺbky 5-7 cm, vykopať vopred v smere „z kríka“ a štipka a potom zaspať. Po zakorenení sa objavia malé výhonky, ktoré budú musieť byť starostlivo oddelené a dať na trvalé miesto.

Príklady v krajinnom dizajne

Clematis „Multi Blue“ – elegantná jasná rastlina, ktorá často používajú dizajnéri na výzdobu oblasti krajiny krajiny krajiny. Návrhári krajiny ho používajú pre horizontálne a vertikálne terénne úpravy.

     Ohromujúci Lianova predstavivosť s hustým zeleným lístom a veľkým farbám nasýteného fialového odtieňa bude skutočnou dekoráciou lodží a balkónov. Gorgeous vyzerá kvitnúce steny z Clematis, oddelenie záhradných sekcií. S pomocou Clematis, môžete ozdobiť verandu, vytvoriť rámovanie altánok alebo usporiadať oblúk. Najefektívnejšie pri zdobenie kombinácie rôznych odtieňov Clematis vyzerá.

     Prehľad Clematis „Multi Blue“ vo videu.

     Hodnotiť článok
     ( Zatiaľ žiadne hodnotenia )
     Pridať komentáre

     ;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: