Gerbera: odrody a pestovanie doma

Gerbers sú populárne dekoratívne rastliny rodiny komplexného. Sú chované v hrnci a otvorenej pôde. V pestovaní týchto rastlín sú funkcie.

Popis

Gerbers sa nachádzajú v južnej časti Afriky av tropických regiónoch Ázie. Donedávna sa pestovali len v skleníkoch. V súčasnosti sa objavujú črepníkové druhy a kráľovské odrody. Tieto kvety majú nasledujúce vlastnosti, charakteristiky a funkcie.

 • Stonky sú trysky, a listy sú zamerané na knihu. Kvety sa zbierajú v košoch. Okvetné lístky sú úzke, dlhé a rúrkové. Kvety majú inú farbu, ale najčastejšie je žltá.

 • Gerbera je cibuľná rastlina. Na vysokej kmeňovej kvety kvet, ktorý sa podobá obrovskému harmančeku. Zvyčajne má priemer asi 10 cm, pod jeho hmotnosť, stonka je veľmi ohnutá. Tam sú tiež odrody, ktoré dávajú menšie kvety – približne 5 cm v priemere.

 • Mid-flower (tzv. Slučka) – žltá, čierna alebo tmavo hnedá. Gerbera okvetné lístky biele, smotany, s odtieňmi žltej, oranžovej a červenej. Kmeň vyčnieva nad hustým výstupom listov, dno je pokryté jemnou hromadu.

 • Bezľahlé kvetinové stonky. Kvetenstvo rastú na vrchole stonky. Kvetinový kôš sa skladá z viacfarebných kvetov plniaceho centra kvetenstva. Trvanie dňa nemá vplyv na kvitnutie Gerbera. Kvety črevných druhov sa objavujú od začiatku jari na neskorú jeseň.

 • Gerbers v kvetinovej hrnci milujú dobre osvetlené miesta. Avšak, kvet by sa nemal byť vystavený priamemu slnečnému žiareniu. Okrem toho, zle toleruje príliš vysoké teploty. V lete je teplota najvhodnejšia pre 20 stupňov počas dňa ??a 17 stupňov v noci av zime – 12 a 10 stupňov nad nulou. Takéto podmienky umožnia, aby Gerber neustále a krásne rástli.

 • Tieto kvety sú dosť vyberajú na zloženie pôdy v kvetináčoch. Zem musí byť ľahká, dobre priepustná a vetraná. Gerberas netolerujú ťažkú ​​pôdu, ktorá spomaľuje rast. Zmes pôdy by mala byť mierne kyslá – pH približne 5,5-6,5.

 • Správne pestované a kultivované Gerberas Bloom po dobu šiestich mesiacov (apríl-október) A dokonca oveľa dlhšie – od najskoršieho jari na neskorú jeseň. Preto sa rastliny môžu stať veľmi elegantnou a krásnou dekoráciou akéhokoľvek interiéru. V lete môžu byť úspešne úspešne uviesť na balkón, terasu alebo v záhrade, pri výbere dobre osvetlených miest, ale chránených pred priamym slnečným svetlom a silnou silou veterných porovnávaní.

 • Gerbera v prírode sú trvalky, Ale v hrnci sa často považujú za letničky, ktoré hodia po kvitnutí. Avšak, ak je možné v zime poskytovať kvetinu s ľahkou miestnosťou s teplotou 10-15 stupňov, potom môže byť rastlina opäť nafúknuť a úplne odhaliť svoju krásu budúce obdobie.

 • Zaujímalo by ma, čo Okrem Potter Gerbers na trhu môžete nájsť odrody vhodné na sezónnu kultiváciu v záhrade. To môže potešiť každý amatér týchto krásnych farieb.

 • Pozitívne gerberas kúpiť vo forme sadeníc alebo už kvitnúce rastliny. Doma, Gerbera Bloom od apríla do októbra. Môžu byť pestované na solárnych parapetoch, na otvorených terasách a balkónoch, kde môžu rásť samostatne alebo byť v zložení s inou vegetáciou. Treba však pripomenúť, že z dôvodu špeciálnych požiadaviek musia rásť v samostatných kontajneroch.

 • Gerbera pomáha čistiť vzduch. Pekná veľká Gerbera listy sú vynikajúci prirodzený vzduchový filter. Rastlina účinne čistí vzduch z toxínov a chemikálií získaných z nábytku, kobercov, farieb, cigariet dymu alebo čistiacich prostriedkov (vrátane benzénu, formaldehydu, trichlóretylénu). Gerbera listy sú tiež dobre zvlhčené vzduchom, pretože majú vysokú rýchlosť transpirácie.

Typy a odrody

Gerbers sa nachádzajú v celej palete farieb, sú dekoratívne a trvanlivé. Počas niekoľkých desaťročí boli tieto rastliny medzi najobľúbenejšie farby. Ako už bolo uvedené, predtým, ich reprodukcia bola možná len v skleníkoch, pretože potrebovali skleníkové podmienky (rastlina pochádza z horúcich oblastí sveta) a vysoké stonky potrebné na ochranu pred vetrom a návrhmi. Ale keď boli vytvorené aj trpaslíkové odrody, pestujú sa v hrnciách alebo vpravo otvorenej pôde. Zvyčajne Gerbera sú rozdelené do dvoch hlavných skupín, ktoré boli odvodené z dvoch hlavných druhov Južného Afrika:

 • Zelenoliste Gerbera;
Prečítajte si viac  MTD Snehové dúchadlá: Model Rozsah a výberové tipy

 • Gerbera Gameson.

Ďalej, z týchto druhov je oddelenie rastlín vo veľkosti kvetov, chroma a iné vlastnosti. Celkom existuje viac ako 80 odrôd. Zelenolistické odrody sa vyznačujú skutočnosťou, že majú hrubý povrch listov. Kvety sú úzke a veľké.

Gerbers sa zvyčajne považujú za ročné závody. Ale ak je však spálňa trieda po kvitnutí a vyblednutí, aby sa odišla na jeden mesiac bez zavlažovania, a potom obnoviť zavlažovanie a kŕmenie hnojivá, potom gerbera uvoľní stonky, listy a kvety. Hoci silné mini gerberas nemajú také veľké kvety (priemer 2-4 cm), Ako ich príbuzní z skleníka, ale to neznamená, že sú menej atraktívne a očarujúce. Najmä preto, že si môžeme vybrať z rôznych mimoriadne krásnych odrôd kvetov rôznych farieb, vrátane bielej, ružovej, smotany, burgundy, červenej, modrej, modrej, fialovej, žltej, mixu a tiež s rôznymi kvetenstvami: single, dvojité, plné , ihla, hybrid.

Gerbera Gameson – dokonalý, aj keď trochu zabudnutý, rastlina. Po rezaní, jej kvety držia až 14 dní. Gerbera je typická pre skóre astringu – koše. Toto je trvalka rastlina produkujúca početné náhodné korene rastúce na základni alebo strane úteku. Listy čepele, zdola, husto. Kvety – typické pre rodinu zrozumiteľných – zozbieraných v kvetenstve typu koša. Okvetné lístky sú dlhé a mierne ohnuté, tvoria jeden alebo viac kučery. Farba je veľmi rôznorodá, ale pastelové farby prevládajú.

Výška kvitnutia závisí od odrody. Priemer zásuvky je asi 30-35 cm, dĺžka listov je v priemere 15-30 cm. Kmeňová kvetenstvo môže mať dĺžku až 50-60 cm. V rovnakej dobe, niekoľko kvetenstiev sa objaví na jednej závode.

Pristátie

Relatívne veľké množstvo výsadbového materiálu je možné získať v pomerne krátkom čase Gerber Generatívnej reprodukcie. Samozrejme, dostávame rastliny, ktoré sa navzájom mierne líšia a vyžadujú intenzívny výber. Táto metóda sa často používa na plemeno vnútorných odrôd. Ak chcete získať semená, kvety by mali byť umelo anketa. Semená Gerber sú dosť veľké (220-400 kusov / 1 g) a najlepšie klíčia ihneď po ich zbierke. Spracované semená klíčili v tme pri 20 stupňoch počas 7-10 dní a približne 3 týždne (vzhľad prvých skutočných listov) sadenice by sa mali prejsť oddelene v kvetináčoch. Keď sa na zariadení objavia 2-3 listov, môžete vykonať transplantáciu na trvalé miesto. Dátum siatie závisí od spôsobu pestovania a plánovaného dátumu zberu. Obdobie pestovania sadeníc trvá približne 12-15 týždňov.

Najbežnejšou metódou je vegetatívna reprodukcia týchto farieb.

 • V súčasnej dobe je in vitro (pre sklo, v testovacej trubici) dôležitým spôsobom na výber skleníkových rastlín. Spôsob vám umožňuje získať veľký počet identických rastlín bez ochorenia, ale to vyžaduje špeciálne vybavenie a laboratórium.
 • Proces práce – Odstráňte materské rastliny zo zeme a dôkladne opláchnite žiarovku. Ďalej musíte znížiť plechy, skrátiť korene a odstrániť štiepenie. Nôž musí znížiť koreň na fragmentoch. Po dekontaminácii v roztoku, napríklad fundrazol, rastliny by mali byť zasadené priamo do cieľa.
 • Po starostlivom oddelení všetkých listov a farieb sú rastliny maternice umiestnené vedľa seba v multiplikácii takže koreňový krk je 2-3 cm nad povrchom zeme. Pôda by mala byť mierne vápno a obohatené živiny rašeliniská. Je potrebné zachovať teplotu vzduchu nie je nižšia ako 25 stupňov a vysoká pôdna vlhkosť (80-90%). Asi 7-10 dní od obličiek začína pestovať nové výhonky. A asi 3 týždne neskôr, keď sa objaví tretí list, sa môžu zbierať sadenice.

Materské rastliny používajú asi 3 mesiace, trikrát zbierajú sadenice. Z jednej takejto rastliny môžete získať priemer 20-50 sadeníc. Skriny sú umiestnené v priepustnom a sterilnom substráte a poskytujú podmienky podobné, že boli potrebné na získanie výhonkov. Po 2-3 týždňoch začína tvorba koreňov. Výrobné obdobie sadeníc na ich pristátie na trvalom mieste trvá približne 5-7 týždňov.

Gerbers sa môžu pestovať v jednom ročnom alebo dvojročnom cykle. Rastliny vložte do boxov, kontajnerov (asi 10 litrov), plastové vrecká alebo priamo na lôžkach. Pri pristátí na posteli pripravte vrstvu pôdy s hrúbkou asi 30 cm.

Pristátie sa koná v dvoch krát: v lete (jún-júl) pre jeseň-zimné kvitnutie, rovnako ako v marci na letné kvitnúce. Interval vystúpenia – s ročným pestovaním 20×30 cm, s dvojročným 30×30 cm. Po pristátí sa aplikujú typické postupy starostlivosti – zalievanie, ochrana a údržba zodpovedajúcej teploty a vlhkosti. Osobitné postupy na pestovanie sa znižujú na nasledujúce operácie.

 • Odstránenie únikov kvetenstva – Vykonáva sa predovšetkým po pristátí Gerbera na trvalé miesto na posilnenie vegetatívnej časti rastliny. Oneskoruje kvitnutie, ale ovplyvňuje množstvo a kvalitu farieb. Kvety sú tiež odstránené pred obdobím odpočinku.
 • Purifikácia rastlín – Odstránenie starých listov, ktoré sú postupne zažaté a vysušené, čo obmedzuje vývoj plesňových ochorení. Je potrebné opakovať liečbu každé 2-3 týždne.
 • Odpočinok – používa sa s bilaterálnym pestovaním. To naznačuje postupné obmedzenie zalievania a hnojiva (v novembri-decembri) a zníženie teploty na približne 15 stupňov nad nulou.
Prečítajte si viac  Ako zbierať semená Zinnia (Queenia)?

Pri pristátí v júni sa na jeseň av zime získava najväčšie plodiny kvetov. Z jednej rastliny dostane priemer 20 farieb za sezónu. Zber sa vykonáva manuálne, opatrne otáčate stonky na základni.

Starostlivosť

Rast Pot Gerberas nie je ľahké, Od pomerne vysoké nároky sú prezentované pre rastliny.

 • Po prvé, milujú veľmi jasné svetlo, ale bez nárazu priameho slnečného svetla, ktoré môžu spáliť svoje jemné listy a kvety. Sú zle prevedené na tieň, a preto nie sú vhodné na pestovanie na parapete s výhľadom na severný spôsob.
 • Gervery tiež vyžadujú úrodný, priepustný a mierne mokrý substrát, ktorý by nikdy nemal byť suchý alebo príliš mokrý. Kvety netolerujú rezanie a veľmi citlivé na preteky, pretože v oboch prípadoch rýchlo začnú strácať svoj krásny vzhľad. Ich listy suché a žlté a rastlina môže dokonca zomrieť.
 • Je žiaduce starať sa o závod takým spôsobom, že neexistujú žiadne návrhy, ktoré sú veľmi zle ovplyvnené jeho rozvojom.
 • Odporúča sa použiť hnojivo, pretože dáva dlhý kvet. Je obzvlášť dôležité, že obsahuje fosfor.
 • Aby sa uľahčila absorpcia mikroelementov živín rastlín, môže byť voda používaná na zalievanie gerberas okyslená kyselinou citrónovou.
 • Gerbers rastúci v záhrade musia byť chránené pred vetrom. Vyžadujú intenzívne zalievanie.
 • Po nákupe sa kvety môžu skladovať niekoľko dní vo vode s teplotou miestnosti alebo suché 2 týždne, tesne zabalené do fólie v studenej miestnosti pri teplote 1-2 stupňa nad nulou.

Choroby a škodcov

Gerbers by mali byť chránené pred škodcami a chorobami. Zvážte hlavné typy týchto nebezpečenstiev.

Cukrová noc

Značky:

 • V skleníku, kde sa pestujú Gerbera, cíti sa charakteristická sladká vôňa;
 • Samostatné výhonky a niekedy aj celé rastliny sú kĺzanie a umieranie;
 • Na základni listov je charakteristická sekrécia bielej peny, mení farbu na hnedej;
 • Veľký počet ovocných mušiek pláva cez pacientov s rastlinami a okolo tajomstva.

Flies sa živia sladkými výbojmi a zároveň prispievajú k šíreniu patogénnych mikroorganizmov pre susedné rastliny.

Phytofluoro

Toto je jedna z najčastejších a nebezpečných chorôb Gerbera. Straty môžu byť viac ako 60% rastlín. Príznaky vyplývajú zo začiatku výsadbových rastlín a pred likvidáciou plantáže.

 • Choročné rastliny, napriek požadovanému množstvu vody v substráte, stratiť prírodný lesk, žltý, čierny a umierajúci. Pri teplote vzduchu pod 18 ° C listy Zmeniť farbu na červenú. Patogén sa vyvíja v substráte, kde infikuje základ úteku. Je to skrútené a zomrie. Z infekcie k vzniku symptómov ochorenia zvyčajne prechádza 2-6 týždňov, v závislosti od veku rastlín, ako sú podkladové a environmentálne podmienky.
 • List stále vyzerá zdravo, ale keď sa snaží vytiahnuť veľmi ľahko oddelené od koreňového systému. Vývoj patogénu je podporovaný organickým substrátom s vysokým obsahom rašeliny, ako aj jeho vysokú vlhkosť a teplotu 25-28 stupňov.
 • Patogén sa rozprestiera vodou počas zalievania alebo namáčaním v kontajneroch. Šírenie patogénu sa môže vyskytnúť aj vtedy, ak je v prietoku vzduchu prach. Zdrojom kauzačného činidla môže byť infikovaný substrát používaný na výsadbu rastlín.

Falošné mierne rosy

Na staré listy sú malé oválne vodné škvrny. V priebehu času sa škvrny rýchlo zvyšujú svoju veľkosť, menia farbu na žltohnedú. Vysoko infikované listy žlté a umierajú. Na spodnej strane plechu je viditeľná tenká vrstva sporu patogénu. Odkazy sú prenášané prietokom vzduchu alebo hmyzom na susedné rastliny, ktoré ich infikujú. Vývoj patogénu podporuje vysokú vlhkosť, zmáčajúce listy pri zavlieždení a teplote 12-22 stupňov (optimálne 15 stupňov). Niekoľko dní po vytvorení kontaminačných sporov.

Prečítajte si viac  Čo je orba a čo sa stane?

Nafúknutý rosa

Príznaky sa objavujú na hornej strane listov vo forme škvŕn alebo bielej pleseň. Čoskoro sú škvrny navzájom spojené, pokrývajú celý povrch plechu. Príznaky ochorenia vo forme opísaného plaku sa môžu objaviť na kvetoch a častiach misky. Klapka je tvorená z mycélia a plesňového sporu. Pridelené spory vzduchových tokov sa prenesú do susedných rastlín a infikujú ich. Vývoj húb prispieva k zvlhčovaniu listov počas zalievania, výkyvov vzduchu vlhkosti v skleníku a nedostatočné množstvo svetla. Zvyčajne od okamihu infekcie, kým argument nie je 5-7 dní. S vysokým stupňom závažnosti symptómov ochorenia rastlín, existuje pomalý rast, kvetové stonky nie sú predĺžené a veľmi často rozbité na mieste infekcie.

Listy listov

Na povrchu listov sa na povrchu objavia jedno, tmavo hnedé a okrúhle alebo oválne škvrny. Spory Black Huby sú vytvorené na povrchu miest. Počas zavlažovania rastlín sú spory prenášané vzduchovými tokmi alebo hmyzom na susedné rastliny, čo je ešte ďalej šíri chorobu. Vývoj húb prispieva: vysoká vlhkosť, vysoká hustota rastlín a zmáčanie pri zavlačení. Hlavné spôsoby liečenia Gerbera sú odstránením extra listých, poškodených kvetenstiev a striekacích rastlín s antifungálnymi a protiinfekčnými prostriedkami.

Strieľať listy potrebujú pomerne. Výrobcovia izby Herber Výrobcovia odporúčame odstrániť aj jednu tretinu všetkých listov. Tento postup stimuluje rast nových mladých listov a farieb.

Kliešte a tlla

Suché a priaznivé teplotné podmienky prispievajú k rýchlemu vzhľadu škodcov, ako je web tick a vošky. Preto sa v lete odporúča vykonávať intenzívne zavlažovanie vzduchu. Je potrebné zachovať vysokú vlhkosť. Skúste si striekanie vody priamo na závod. Na mokrých listoch Gerbera môžu začať pestovať patogény plesní a iných chorôb.

Kompozície s Gerberry

Veľkou výhodou Gerber je, že nie sú spojené so špecifickou udalosťou alebo symbolizmom. Toto sú filmy univerzálneho používania. Môžu sa objaviť vo všetkých udalostiach – od svadobných kytice až po pohrebné kompozície. A nikto nás nebude obviňovať používanie tohto kvetu. Stojí tiež za zmienku, že odrody s veľkou kvetenciou sú ideálne pre veľké kompozície (napríklad na kvetinovom zábere), pretože naplní veľký priestor relatívne malý počet rastlín.

Kytica Gerberas

Červené ruže nám hovoria o našich hlbokých pocitoch, lilnies sú symbolom nevinnosti a plachý. Herbera je ťažké porovnať s ružou, ale nie je možné odmietnuť. Okrem toho, samotný kvet je znamením najvyššieho rešpektu a obdivu. To robí Gerber Bouquets v dopyte ako darček pre učiteľov na konci školského roka alebo lekárov o pomoc. Všeobecne platí, že sú dosť slušným darom pre všetkých, ktorí si zaslúžia naše špeciálne uznanie. To je dôvod, prečo tieto zdanlivo nenápadné kvety tak ochotne vyberajú kvôli kytice, ktoré dávame niekomu v špeciálnych prípadoch.

Ideálne svadobné kvety

Rešpekt a obdiv – Je tiež výnimočný význam, že Gerbera je veľmi často výbere ako svadobná kytica. Aj keď mladý pár nepozná tajný farebný jazyk, krása gerbera bude dať novomanžels veľa radosti. Krásne kvety a čerstvé ovocie v košíku – fantastický nápad, ak chcete urobiť veľký dojem a prekvapenie. Lilie a Gerbera sú aromatická zmes, ktorá vďaka čerstvému ​​ovocia získa jedinečný charakter a zdôrazňuje ich krásu. Tento dar môže nielen obdivovať, ale aj chuť (samozrejme, jedlá časť jej). Neváhajte si vybrať kvetinovú kompozíciu s ovocím.

Tropické zloženie

Jedná sa o košík s Gerberami, vetvičkami ruží, karafiátov a brečtanu. Očarujúci obľúbený krásny zmysel pre farby a byť s nimi so všetkými mojím srdcom. Určite pochopia a vnímajú vašu kyticu s radosťou.

Gerbera v Gord

Typické pre krepkované kvety sú ponechané rastúce, pretože boli z pod zemou, ktoré sú pokryté kiahňou. Koruna farieb sa v noci zatvára a otvára sa ráno, keď Gerbera cíti denné svetlo.

Ako sa riadne starať o Gerbers doma, pozrite si nasledujúce video.

Hodnotiť článok
( Zatiaľ žiadne hodnotenia )
Pridať komentáre

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: