KOREOPSISIS: Popis, typy a odrody, pristátie a starostlivosť

  Coreopsis je rastlina, ktorá sa aktívne používa v krajinnom dizajne. S zručným prístupom sa kvet môže vziať hodnotné miesto medzi inými kópiami alebo sa stať súčasťou centrálneho zloženia vášho záhradného pozemku. Pred výberom tejto rastliny pre domáce chov však by sa však mal starostlivo oboznámiť s jeho opisom, charakteristikami, typmi a odrôd, pristátie a odchodu, ako aj možnosti reprodukcie.

  Popis

  Ak chcete diverzifikovať na šírku vašej stránky, potom by ste mali venovať osobitnú pozornosť coreopsis. Táto rastlina patrí k povahe kvitnutia a rodiny kompaktných.

  Napriek tomu, že z vedeckého hľadiska sa opísaná kvetina nazýva Koreopsis (názov gréckeho jazyka) a v ľuďoch existujú aj iné mená tejto rastliny. Môžete splniť takéto mená ako caliopsis alebo séria.

  Coreopsis vykonáva nielen dekoratívnu úlohu, ktorá je skutočnou dekoráciou akéhokoľvek záhradného pozemku, ale má tiež funkčný význam. Takže je napríklad kŕmna plodina pre húsenice a váhy. Okrem, Rastlinné semená slúžia na jedlo pre vtáky.

  Je dôležité poznamenať, že CoreOsis zahŕňa niekoľko odrôd a druhov. Všetky sú divoké kvety Florida – jeden z amerických štátov. V roku 1991.

  Ak hovoríme o botanickej popise rastliny, mal by okamžite poznamenať, že vzhľad kvetu sa môže výrazne líšiť. Napríklad, Štandardná výška rastliny je v rozsahu od 40 do 120 centimetrov. Koreops v rovnakej dobe rastie vo forme hrubých kríkov, má tiež ovocie.

  K dnešnému dňu je kvet aktívne zriedený a pestovaný doma, ale Koreopsis možno nájsť v divokejivi. Tak, Na území severu, strednej a Južnej Ameriky, vedci zaznamenali 28 druhov rastlín.

  Coreopsis kvety majú tzv. Súčasne sú kvetinové hlavy sami orámujú osem okvetných lístkov.

  Ak ste novým na záhradníctvo, pomôže vám porovnať s oblasťami v teréne, aby ste predstavili vzhľad tejto rastliny. Botany porovnávajú tieto kvety na vysokých stonkách a farbách.

  Typy a odrody

  K dnešnému dňu existuje veľký počet rôznych odrôd a druhov Coreopsis: Terry, žltá, ročná, plavba, melite, záhrada, ružová, oranžová a t. D. Zvážte hlavné.

  • „Ruleta“. Má froté štruktúry a hliníkové kvety s kvetmi, ktoré majú malé žlté a oranžové striekajúce. Táto odroda sa často pestuje v rôznych kvetinových lôžok, ako aj vo vázach v apartmánoch. Mali by byť vysadené na solárnych pozemkoch na vypustenej pôde.

  • „Erli Sunrise“. Skorý východ slnka má veľký počet kvetov zlatý žltý tieň. Navyše môže rastlina dosiahnuť 0,4 metra.

  • „Blumsayishn Dragon“. Bloomsation Dragon preferuje mierne zalievanie a záhradné pôdy. Rozlišuje sa jasnými exprimovanými zimnými kvality, 35 cm môže dosiahnuť výšku.

  • „Ruby Frost“. Ruby Frost môže mať žlté alebo ružové kvety. Stupeň dosť nenáročná v starostlivosti.

  • „Zlaté dieťa“. Toto je stupeň, ktorá tvorí hrubé kríky, v jeho výške, nepresahujúcou indikátor 0,4 metra. Kvety majú frotickú textúru a žltý odtieň, ktorý uprostred kvetu je premenený na bohatú oranžovú. Čas kvitnutia je asi tri mesiace.

  • „AMULET“. Kvety majú červeno-hnedý odtieň. Najčastejšie sú zasadené pozdĺž hraníc alebo chodníkov pre chodcov, ako aj na kamenných svahoch.

  • MADES MADZHIK. Madras mágia má ružové-burgundsko jasné kvety. Miluje solárne miesta.

  • „Drummond“. Táto odroda je ker, ktorej výška môže prekročiť 0,5 metra.

  Okrem toho, takéto odrody Coreopsis ako „podnik“, „Lanxlyd“, „neuveriteľné“, „Golden Ball“, „Sanfire“, Bengal Tiger, Snegir, Presto, „Sunbeam“, „Bloomsation Chameleon“, „Bloomsation Chameleon“.

  Okrem odrôd sa tiež rozlišujú rôzne druhy rastlín.

  Stopa

  Tento druh je charakterizovaný skôr tenký, ale zároveň s veľkým počtom vetiev s driekom, ktorý môže dosiahnuť 1 meter. Rastlina má žlté kvety so stredným burgundovým tieňom. Samotný kvet v priemere môže dosiahnuť 50 mm. Bloom sa vyskytuje v lete a na jeseň.

  Rozsiahly

  Názov druhov hovorí sám – rastlina má dosť veľké kvety. Samotný Bush má sférický tvar a môže dosiahnuť jeden meter na výšku.

  Donáška

  Tento typ závodu vo voľne žijúcich živočíchovi sa nachádza v Spojených štátoch amerických a Kanade, ako aj v Mexiku.

  Ushroty

  Výška tohto typu Coreopsis je pomerne malý a maximum môže byť 30 cm. Kde Kvetina má krátke zaoblené listy, a kvitnúce skoro – už v máji.

  Nízky

  .

  Tento typ Coreopsis je ročná rastlina. Kvety sú natreté v rôznych odtieňoch žltej a zlatej.

  Kalifornia

  Navyše tento druh môže dosiahnuť 30 cm. Listy majú fitamentnú formu.

  Obor

  Názov typu je spôsobený veľkosťou závodu. Takže vo výške Koreopsis môže dosiahnuť dva metre a prekročiť ľudský rast.

  Iný

  Chôdza Coreopsis má rozvetvený kmeň, ktorý je pokrytý zelenými listami, vo vzhľade pripomínajúcej ihly. Okvetné lístky kvetov, ktoré kvitnú v júli, vo svojej forme sú zúžené.

  Pink KoreOsis dostal svoje meno kvôli svojej jemnej farbe. Táto rastlina je trvalka a má zelené ihly tvarované listy.

  Je teda možné dospieť k záveru, že v prírode existuje široká škála druhov a odrôd Coreopsis. Vyberte si jeden alebo viac z nich, aby ste si vyzdobili svoje stránky.

  Ako zasadiť?

  Po prvé, keď je pristátie dôležité vybrať si správne miesto. Takže Koreopsisi uprednostňujú slnečnú a dobre osvetlenú, ale zároveň zabezpečila od vetra a návrhy. ale Aj keď tieto podmienky nedodržiavate, kvety budú rásť a vyvíjať v tieni. Výber tienenej oblasti však výrazne ovplyvní vzhľad závodu: bude predĺžená a vyčerpaná, s najväčšou pravdepodobnosťou, kvet nebude tak hojný a dlhý.

  Okrem, Pri pristátí do otvoreného terénu by ste mali venovať pozornosť zloženiu pôdy. V tomto ohľade nie je Koreopsis príliš náročný. Preferuje svetlo a uvoľnenú pôdu. Zem musí byť vopred vrváca, rovnako ako vybaviť drenážny systém. Množstvo živín a minerálnych látok v pôde musí byť mierne, s nadmerným intenzívnym zvýšením zelenej hmoty možno pozorovať, čo môže nepriaznivo ovplyvniť všeobecný stav rastliny. Treba tiež pripomenúť, že Koreopsis neovplyvňuje kyslé pôdy.

  Okamžité pristátie sa odporúča vyrábať na jeseň alebo na jar. Výsadba rastlín, ktoré potrebujete 50-60 cm od seba.

  Ako sa starať?

  Ak sa rozhodnete rásť kultiváciou Koreopsis, je dôležité dodržiavať všetky pravidlá pre starostlivosť o rastlinu. Len v prípade, že, Ak dodržiavate všetky odporúčania špecialistov, vaše rastliny budú zdravé a krásne, A bude tiež rásť mnoho rokov na vašich stránkach, obpäť na domácnosti, susedov a dokonca aj náhodných okoloidúcich.

  Zalievanie

  Všetky typy a odrody Coreopsis odkazujú na kategóriu rastlín odolných voči suchu. V súlade s tým, kvety nepotrebujú hojné a časté zalievanie. Je tiež dôležité zabezpečiť, aby nedošlo k zbytočnému množstvu vlhkosti (to je najmä relevantné pre regióny s aktívnymi zrážkami: dažde, snehu a t. D.). Číslo a správnosť zalievania Coreopsis je závislá od konkrétneho typu rastliny. Tak napríklad, ak sú kvety, ktoré sú natreté v ružových a červených tónoch na vašich stránkach, majte na pamäti, že takéto rastliny potrebujú viac vlhkosti ako akékoľvek iné odrody.

  Po ukončení zavlažovacieho procesu, pozemok okolo kríkov potrebuje na uvoľnenie. Táto akcia je prevencia praskania hornej vrstvy pôdy.

  Podkord

  Hnojivá a kŕmenie nie sú nevyhnutným prvkom starostlivosti o Coreopsis. Treba však mať na pamäti, že ak je pôda, v ktorej rastlina rastie, je dosť chudobné vo vzťahu k živín, mali by sa postarať o ich dodatočný úvod. Ako hnojivá sa odporúča vybrať komplexné minerálne kŕmenie. Na druhej strane, musíte opustiť hnoja a akékoľvek iné organické prvky.

  Prevod

  Vzhľadom k tomu, že Koreopsis je rastlina, ktorá rastie celkom rýchlo, je potrebné zabezpečiť rozdelenie a transplantáciu dospelých vyvinutých jednotlivcov. Tradične sa tento postup odporúča najčastejšie ako raz za tri roky. Pre to Rastlina je úhľadne odstránená z pôdy, je rozdelená na ostrý nôž na strane, takže každý má a koreň a výhonky. Všetky rastliny vysadené na pripravených oblastiach.

  Zimný

  Všeobecne povedané, kvet nepotrebuje prístrešok na zimu, ak teplota nespadá pod mínus 20 stupňov. Ale ak žijete v teréne s drsným podnebím, potom budete musieť skryť svoje vykládky Coreopsis na zimu. Ak zima sneží, na jar by sa mal uvoľniť zo snehu z kríka. Rastlina nemá rád bohatú vlhkosť, ktorá je vytvorená v dôsledku topenia snehu na jar.

  podpora

  Ako už bolo uvedené, Koreopsis je rastlina, ktorá môže dosiahnuť viac ako 2 metre na výšku. V tomto ohľade sa odporúčajú niektoré odrody (ktoré sú vysoké), aby boli nakonfigurované na stabilné podpery. Tento postup je obzvlášť potrebný, ak pestujete kvetinu v podmienkach ťažkých a nutrične bohatých pôd.

  Orezávanie

  V čase, keď Koreopsis kvitne, je dôležité monitorovať kvety, ktoré ich vyblednú včas. Takýto postup bude stimulovať výskyt nových a mladých výhonkov. V jesennej sezóne sa odporúča znížiť stonky (to platí pre trvalky).

  Pamätajte však, že v tomto pravidle existujú výnimky. Takže v žiadnom prípade nemôže znížiť veľký kvet Koreopsis. Vec je, že to môže viesť k jeho úplnému vyhynuniu.

  Metódy chovu

  Ak sa rozhodnete zasadiť Koreopsis na vašich stránkach a zostal spokojný s výsledkom, otázka, ako šíriť kvetu a aké metódy existujú.

  Najjednoduchší spôsob, ako šíriť semená rastlín. Stojí však vopred, aby sme mali na pamäti, že táto metóda bude vyžadovať dostatočné množstvo nielen vaše úsilie, ale aj čas. Takže najvhodnejšia sezóna pre pristátie Coreopsis s semenami je jar alebo jeseň. Najpriaznivejší jarný mesiac – apríl, a v prípade vylučovania rastlín, tzv. Stretnutý siatie. Treba mať na pamäti, že trvalky rastliny s reprodukciou osiva začne kvitnúť len za rok.

  Ak chcete kvet na kvet v prvom roku po pristátí, mali by ste použiť inú metódu – siatie na sadenice. Tento postup sa najčastejšie vykonáva na začiatku jari, v marci. Ak ho chcete implementovať, je potrebné vopred pripraviť špeciálne kontajnery, ktoré potrebujete vyplniť zmesi živín z pôdy. Tieto kontajnery musia rozkladať semená (povrchne, neodporúča sa ich ponoriť). Potom sú nádoby pokryté filmom alebo sklom. Tým sa vytvorí takzvaný skleníkový efekt, resp. Urýchľuje proces klíčenia. Ak ste všetci urobili správne, prvé výhonky Koreopsis sa objavia v 10. deň.

  Keď sa objavili výhonky, nevyhnutne potrebné byť odstránené s filmom alebo sklom.

  Potom musíte čakať na vzhľad prvých letákov. Keď sa to stalo, musíte sa ponoriť. Pamätajte, že výsadkové rastliny sú potrebné v krátkej vzdialenosti od seba (najmenej 2 cm). Zmena v boxoch – prvý, ale nie jediný. Potom sa druhý potápač drží (v súčasnosti, keď kvet dosiahne výšku 10-12 cm), ale tento čas by sa mal postup vykonávať umiestnením výhonkov do jednotlivých hrncov.

  Skúsení záhradníci, ako aj botanika vedcov varujú, že sadenice podliehajú čiernej nohe (jedným z chorôb). Aby sa predišlo chorobe, s osobitnou pozornosťou sa pozornosť usiluje o postup zavlažovania. Takže v žiadnom prípade nemôže žiadne navlhčené coreopsis.

  Pred výsadbou hlúpeho sadenice v otvorenom pozemku je dôležité stráviť ďalší postup, menovite kalenie. Pre tieto hrnce s sadníkom je potrebné pravidelne prebiehať na čerstvom vzduchu, pričom sa postupne zvyšuje čas zostávajúca kvetina vonku. Extruding Koreopsis na trvalé miesto v otvorenej pôde sa vyrába na konci pružiny, v máji. Treba mať na pamäti, že vzdialenosť medzi rastlinami by mala byť asi 0,5-0,6 metra. Pristátie Koreopsis s pomocou sadenice sa najčastejšie vykonáva na chov závodu v nepriaznivom klíme (napríklad na severe Ruska).

  Okrem chovných semien môže byť kvetom rozdelený rozdelením, je to žiaduce na jeseň alebo na jar. Aby ste to urobili, dospelý a vyvinul Bush vykopať, rozdelené na časti, z ktorých každý je vyhľadávaný vopred pripravených studní.

  Ďalší spôsob – šilling. Pre toto, odrezky sú rezané, umiestnené v pôde a top s transparentným uzáverom. Takže zakorenenie sa stane rýchlejšie. Po určitom čase sa objavia korene, rastlina sa bude rozvíjať. Potom môžete odstrániť prístrešok.

  Choroby a škodcov

  Medzi najnebezpečnejšie choroby, ktoré sú najčastejšie vystavené Coreopsisovi, Môžete takto prideliť:

  • Fusarióza;
  • Hrdza;
  • škvrny;
  • hub.

  Okrem toho je nepriaznivé ovplyvniť kvet.

  V prípade zistenia príznakov ktorejkoľvek z chorôb je potrebné riešiť liečbu rastliny. Na tento účel by mali byť postihnuté oblasti Coreopsis okamžite odstrániť, a je tiež potrebné zaobchádzať so všetkou rastlín podľa fungicídov (s intenzívnou porážkou, tento postup sa vykonáva opakovane).

  Použitie v krajinnom dizajne

  Vzhľadom k tomu, že Koreopsis je rastlina, ktorá môže celkom aktívne kvitnúť, s veľkou intenzitou a na dlhú dobu, to je často výberu krajinných dizajnérov pre navrhovanie záhradných miest. Kvetina sa dokonale pozrie na kvet alebo v kvetinovej posteli.

  Aby sa zloženie väčšieho jasu a nezvyčajného, ​​Koreopsis môžu kombinovať s inými dekoratívnymi rastlinami: ruže, dúhovky, dahlias a t. D. Okrem toho môžete pristáť niekoľko koeopsis rôznych typov, odrôd a odtieňov, čím sa vytvára originál a jedinečné kompozície.

  Ak žijete v byte, potom to nie je dôvod opustiť pristátie nezvyčajného kvetu. Takže, napríklad, Disembarking Koreopsis do kontajnera alebo zásuvky, môžete dať jas na váš balkón alebo lodžiu.

   Vynikajúca rastlina vhodná na pristátie okolo arborov, pozdĺž hraniciach a chodníkoch pre chodcov. Coreopsis môže byť použitý na navrhovanie súkromných aj verejných priestorov.

   Podrobnejšie informácie o Koreoptis, môžete sa naučiť z nižšie uvedeného videa.

   Hodnotiť článok
   ( Zatiaľ žiadne hodnotenia )
   Pridať komentáre

   ;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: