Sférické Tui: Popis, typy a pestovanie

Medzi súpravou dekoratívnych rastlín, Tuya Scharovoid je obzvlášť milovaný nielen profesionálnych dizajnérov, ale aj lásky záhradníkov. Často možno vidieť v kompozíciách zdobia námestia a parky miest a v záhradných miestach.

Popis

Thuja patrí do rodiny cyprusových stromov z rodu Evergreens Gone ihličnatými rastlinami. Vlastnosť Tui – Severná Amerika a Východná Ázia, kde rastie vo voľných podmienkach. Tuya je ker, menej často strom, ktorý dosahuje 70 m výška s priemerom ihiel 2,5 m. Mladý Thuja má mäkké ihly a dospelá rastlina – opačný, zadná časť stláčania.

Po kvitnutí sa vytvoria oválne alebo predĺžené kužele pokryté váhou. Ploché semená, zrenie, ktorého prichádza na jeseň, existujú 2 úzke krídla. Jej ras má 5 druhov: Tuya Western a Kórejský, Japonský a Sichuan, Giant (zložené) Thuja.

Každý z týchto druhov má obrovské množstvo odrôd získaných v dôsledku výberu a je klasifikovaný 2 parametrami:

 • na použitie v oblasti krajiny;
 • vo forme koruny.

Formulár rozdiely typy TUI:

 • pyramíd;
 • Kolonove vlasy;
 • Kegeloid;
 • dáždnik;
 • Sharo-tvarovaný.

Thuja sférické – to nie je špeciálny samostatný typ závodu, ale výsledok výberu. Keysticks s okrúhlym formom majú rôzne typy TUI (kórejských, západných, japonských a iných druhov). V našej krajine je možné rásť len západnej sférickej. Na rozdiel od iných druhov, dobre toleruje ruské klimatické podmienky a má veľkú odrodu.

Western Thuja s okrúhlovou korunou je mrazuvzdorná evergreen ker-dlhotrvajúca pečeň: Môže rásť 50-150 rokov. Toto je nízky ker, ktorého vetvy rastú tak, že misa alebo kužeľ s hustou korunou. Niektoré odrody nepotrebujú ani nápravné orezávanie, pretože okrúhla forma je tvorená nezávislým.

Sférická Thua je trpasličí druhy a jeho vývoj sa vyznačuje pomalým rastom. Počas 100-150 rokov sa môže dosiahnuť len 1-2 m a najväčšia výška môže byť 2,5 m. Zvyčajne jeho minimálna výška nepresahuje 0,5 m a často predstavuje len niekoľko desiatok centimetrov. Pobočky sú pokryté hladkou hnedou kôrou s červeným odtieňom. Jeho ihly rastú približne 3 roky a môže dosiahnuť dĺžku 7 cm, po ktorej padne spolu s malými vetvičkami. Ihly mladých kríkov sú mäkké, ale keď rastlina rastie, stáva sa hrubým.

Kvitnúce je pružina, potom sa vytvárajú malé (asi 1,2 cm) oválne alebo predĺžené šupinaté hrbole obsahujúce 2 semená. Koruna môže mať rôzne odtiene: z tmavo zelenej do žltého zeleného, ​​od hnedého a hnedého až zlatého farby. Tuya šetrí nasýtenú farbu svojich ihiel po celý rok. Preto tieto dekoratívne vlastnosti umožňujú v lete zdôrazniť iné kvitnúce rastliny a na jeseň, to je hlavný a dominantný prvok dekor. Západná Schroen Thuya sa dobre pohybuje na kontaminované letecké prostredie mesta.

Obsahuje a obohacuje atmosféru s éterickými olejmi a látkami, ktoré premývajú rast mikróbov. Vzduch sa preto vyznačuje výsadbou TUI s čistotou a špecifickou arómou.

Populárne druhy

Odrodové typy vozidla so sférickou korunou sú reprezentované veľkou odrodou. Takéto odrody získali najväčšiu distribúciu a popularitu.

 • „Glóby. Toto je prvé, získané uprostred XIX storočia, stupeň lopty. Má pomerne vysoký rast: dospelý Thua je schopný pestovať až 1,5-2,5 m. V porovnaní s inými odrodami je rýchlo rastúci: po dobu 1 rok je schopný rásť o 10-20 cm. V prvých rokoch rast kríkov nemá hlavný kufr. Vedúci útek môže byť vytvorený len 10-15 rokov. Na začiatku Crohn nadobúda úzky trojuholníkový formulár, ktorý sa stáva len 5-7 rokov. Udelené ihly má funkciu zmeniť svoju farbu podľa sezóny: v lete má bohatú zelenú farbu, ktorá sa šedije zime. Hustota a hrúbka koruny sa zvyšuje, keď rastlina rastie. „Glóby“ nevyžaduje tvarovanie orezávania.

 • Dnika. Táto odroda bola získaná chovateľmi Dánska v polovici dvadsiateho storočia, odkazuje na kratší druh. „Danika“ sa vyznačuje pomalým rastom. Rastlina pridáva 1 rok asi 5 cm na výšku a približne 4 cm na šírku. Desaťročný bush je schopný dosiahnuť výšku pol metra a približne 1 m v priemere a maximálna výška môže byť 0,8 m. Sa líši nenáročným podmienkam, dobre rastie na osvetlených a v tienistých oblastiach. Avšak, na slnku, farba ihiel kríka je urobený viac nasýtená a koruna sa stáva hrubšou. Danika má dobrý odpor mrazu. Stupeň nevyžaduje tvarovanie orezávania.

 • Thuja „Ringold“ označuje vysokú škálu okrúhleho okruhu, ktorej výška môže byť 1,5 m. Odroda je charakterizovaná schopnosťou meniť farbu ihiel: na jar má ružový odtieň, ktorý ide do zlaté leto, a na jeseň je žltá medi, prakticky hnedá. Po prvé, mladé kríky s tenkými vetvami majú sférický tvar, ktorý, ako rastúce a rastúce rastliny, sa stane oválom.

 • Trpaslík okolo thajského teddy je nová nedávno odvodená odroda charakterizovaná pomalým rastom. Cvrone tohto malého varenia, rastúceho viac ako 10 rokov až do 30 cm, sa vyznačuje mimoriadnou hustotou a dospievaním. Teddy má hladký, nie mať sponu, bohatú ihlu. V zime sa stáva burovanou a samotnou rany získava pohľad na vankúš. Stupeň je dobre toleruje nedostatok solárneho osvetlenia, pre normálny rast, stačí len niekoľko hodín pobytu na slnku.

 • Stupeň „Tini Tim“ je zástupcom trpaslíka. Toto je pomerne známa a dlhoročná odroda, odvodená pred viac ako polstoročím. Výška zariadenia do 10. veku sa môže dosiahnuť len 0,3 m a šírka – 0,5 m. Little Thuja je charakterizovaná pomalým rastom, pridávať len 2 cm ročne na výšku. Tmavo zelená maľba ihiel sa vyznačuje jeho nasýtením a jasom. Stupeň toleruje sucho dobre, odolné voči chladu, ale uprednostňuje slnko: v tieni koruny sa uvoľňuje.

 • „Golden Tuffett“ – malý Bush s výškou asi 35 cm, ktorý má veľkolepé krásne padajúce vetvy, ktoré tvoria čipkový rámec. Ihly maľované v oranžovej v zime a zlaté leto. Odrôžka uprednostňuje solárne osvetlenie: V odtieňovej farbe ihiel sa vytvorí.

 • Tui odrody „Golden Global“ Je tiež zástupca rýchlo rastúcej odrody. Jeho ročný rast je asi 10 cm. Nízke kríky sú pokryté syrom, mení ich farbu: na jar je to zlaté, v letnom green odtieň a na jeseň – meď. Rastliny sú elegantné a hustá koruna, ktorá nevyžaduje orezávanie. Chudobný tolerovať sucho a miluje tienisté sekcie. Má vysoký odpor mrazu.

Odrody západného charakteru TUI sa môžu líšiť a vzhľad a jeho požiadavky na pestovateľské podmienky. Avšak, všeobecný majetok pre všetky odrody je ich odolnosť voči mrazom: „Danika“ zažíva mrazy na -40 a teddy – dokonca až na -45 stupňov.

Ako zasadiť?

Pred pádom do otvorenej pôdy je potrebné správne určiť miesto jeho pristátia. Výber miesta je často ovplyvnený stupeňou sférického Tui. Rastliny, ktoré majú žuť žltej alebo svetlej farby vyžadujú dostatok osvetlenia a them s tmavým syrom preferuje tieňované miesta.

Ale väčšinou tieto rastliny milujú solárne, ale neprístupné na priame slnečné svetlo. Najlepšie miesto v záhrade bude pol dňa, v denní nahradil slnko tieň. V Bush, neustále rastie v tieni, Krona sa stáva zriedkavými, vetvičky sú vytiahnuté a rastlina stráca svoj dekoratívny vzhľad. Okrem iného by miesto vylodenia by nemalo byť k dispozícii na vetry, pretože rastlina netoleruje návrhy.

Hoci Thua je nenápadná na zloženie pôdy, je lepšie rásť na mierne mokrej úrodnej pôde. Je tiež potrebné vyhnúť sa miestam, kde je podzemná voda plytká z povrchu.

V nížinách, keď vylodenie do pristátia do pristávacieho otvoru, je potrebné dať odvodnenie s vrstvou asi 20 cm.

Najlepší čas pristátia sa považuje za skorú jar pred aktívnou vegetáciou rastliny. Cez leto a jesenné puzdrá dobre zapadajú a pripravte sa na zimu. Transplantové sadenice sú možné na jeseň. 3-5-ročné kríky sú považované za najlepšie sadenice pre transplantáciu. Krčmy na vylodenie sú pripravené vopred, asi 14 dní, takže pôda je nasýtená kyslíkom. Dali špeciálnu výživnú zmes pozostávajúcu z 1 časti rašeliny, 1 časť piesku a 2 časti trávnej pôdy. Pre odrody vyžadujúce živinu pôdu, môžete pridať hnojivo (nitroammophos).

Pri pristátí musí nasledovať sejazlivosť: Pražový krk musí byť nad úrovňou pôdy, takže pristátie fossa nesmie byť veľmi hlboké, ale pomerne priestranné na pohodlné usporiadanie koreňového systému rastliny v ňom. Pred prenosom pôdy v kontajneri je hojne zvlhčovaný, potom postupne uvoľnite sadenice a vložte do pripravenej jamy. Zaspávajte pôdu aj postupne, mierne vhodné, aby sa zabránilo prázdnine. Potom je otvor vytvorený v blízkosti ramien, takže voda netrpáva pod vodou.

S skupinovými pristátiami by vzdialenosť medzi pristávacími jamkami nemala byť nižšia ako 50 cm. Zároveň je tiež potrebné zohľadniť rozmery, ktoré budú v dospelej závode. Napríklad pre odrody „glóby“ a „Golden Globe“, medzera medzi krídlami by mala byť od 2 do 3 m.

Všetky prvé rok rastu musia byť mladé kríky chránené pred priamym slnečným svetlom, pretože to nesú zle. Pre tento Bush je potrebné tvarovať a skrývať sa s akýmkoľvek látkom alebo podlahovým materiálom.

Správna starostlivosť

Nie je ťažké starať sa o Thuy, mali by ste vykonávať len pravidelné podujatia: zalievanie a pôdne, robiť kŕmenie, orezanie puzdier a prípravu na zimovanie. Bezprostredne po transplantácii zariadenie vyžaduje denné zavlažovanie počas jedného mesiaca. Pod každým sadením nalial jeden vedro vody. V budúcnosti sa zalievanie zníži na jeden čas za 7 dní, množstvo vody je rovnaké – 10 litrov pod rastlinou. Tiež napojený a dospelý.

V suchu a veľmi horúcom počasí je potrebné mať vodu častejšie – asi 2 krát za 7 dní. Odrody, ktoré vyžadujú bohatšie zavlažovanie, okrem pôdy zvlhčujúce pod Bushom, odporúča sa urobiť korunku na striekanie vody. Zavlažovanie je potrebné sprevádzať uvoľnenie pôdy pod krídlami. Je potrebné zabezpečiť prístup vzduchu k koreňom rastliny. Hĺbka uvoľnenia by mala byť asi 10 cm. Potom je pôda v blízkosti kríka potiahnutá mulčovaním (rašelina, piliny, kompost), ktorej hrúbka by mala byť 7-10 cm. Uloží sa vlhkosť v zemi a zabráni tiež rastu burín.

3-4 roky po vylodení nie je potrebné sotva ťažké, pretože rastlina má pomalý rast. Potom kŕmenie podľa potreby približne každé 2 alebo 3 roky s použitím komplexných minerálnych hnojív. Na jar je potrebné kŕmiť prostriedky „Kemira Universal“ (50-60 g na 1 kV. m) alebo nitroamhose (30 g. za 1 m2. m). Na jar môžete tiež organické hnojivá. Na jeseň (v októbri) sa zvyčajne používajú potašové hnojivá.

Požadovaný objem hnojiva priamo ovplyvňuje stupeň sférických TUI: Držiteľ odrody potrebujú menej hnojív ako vysoký.

Mnoho odrôd sférických západných TUI nepotrebujú orezávanie: Okrúhly tvar je vytvorený prirodzene. Na jar je však potrebné vykonať hygienický účes rastliny: vysušený, pacienti a poškodené výhonky sa odstránia. Tyu, ktorý sa používa ako živý hedg, musíte znížiť 2 krát – na jar a na konci augusta na podporu výšky plantáží. Silná koruna kríkov vám umožňuje aplikovať dekoratívnu tvorbu. Špecialisti dizajnérov môžu dať kríky akejkoľvek forme pre výzdobu krajiny.

Nápravný obklad pozostáva z rezných vetiev, ktoré majú nesprávny smer rastu. Odstráňte aj extra pobočky, ktoré zasahujú do druhého. Je dôležité nechať pobočky bez listých, pretože Thua nemá spanie obličky a „nahé“ vetvy zvyčajne vyschnú. Okrem toho riedenie zlepšuje cirkuláciu vzduchu.

Správne orezávanie sférického THUU zahŕňa takéto kroky:

 • Príprava nástrojov. Prerezávanie je potrebné vykonávať len veľmi ostré nástroje.
 • Kontrola kuchárov. Je potrebné identifikovať všetky suché, choré a poškodené vetvičky, tiež uniknúť, porušujú formu rastliny.
 • Odstránenie identifikovaných pacientov poškodených výhonkov.
 • Nápravné strihanie – rezanie pobočiek, ktoré sa rozpadnú.

Prerezávajúce rastliny je potrebné vykonať na zamračený deň. Po postupe sú kríky napojené dobre vodu.

Do chladu, mladé sadenice sú pokryté padlým lístkom, miláčikom. S poklesom teploty na -5 stupňov, kríky sú tiež pokryté burnou alebo iným pozorovateľom, ktorý prenášajúci vzduch, takže mladé kríky netrpia v zime.

Dospelé rastliny Frost odolné a nemusia byť pokryté.

Metódy chovu

Tí sa môžu vynásobiť niekoľkými metódami:

 • Semená. Tento typ reprodukcie je zriedka aplikovaný, pretože kultivácia TUI bude trvať niekoľko rokov.
 • Zvýraznenie je najobľúbenejším spôsobom. Reprodukcia odrezkov sa zvyčajne vykonáva na jar pri teplote +17 stupňov týmto spôsobom:
  • Odrezky sú odrezané z rozšírených bočných vetiev;
  • Odrezky odrezkov sa liečia stimuláciou rastu „heteroaceuxínu“;
  • Príprava živného substrátu z perlitu, vermikulitov, rašeliny a piesku odobratej v rovnakých pomeroch;
  • Odrezky sa prehĺbili do zmesi do hĺbky asi 3 cm;
  • Po pristátí ich musia pravidelne sprejovať vodou. Potom, čo sa Chenkov objaví korene, sú transplantované do otvorenej zeme.
 • Divízia Bush. Vykonáva sa na jar potom, čo sa sneh topí, zvyčajne na konci apríla. Môžete zdieľať Bush, ak je koreňový systém závodu dobre vyvinuté a autonómne v každom individuálnom úniku. Ak sú korene zle vyvinuté, mali by sa znížiť, a to môže spôsobiť zničenie kríka.
 • Reprodukcia Horizontálne reťazce. Triedy sú vetvy rastú na dne kríka a zacielené na pôdu. Sú pripevnené k pôde s drôtom a naliatím. Zakorenenie sa vyskytuje len za rok, keď mladé výhonky rastú na drážkach. Potom sme rozdelení na nové kríky a vložíme do zeme.

Choroby a škodcov

V TUI, rovnako ako pri každej rastline, môžu sa vyskytnúť choroby alebo škodlivý hmyz. Najčastejšie má takéto problémy.

 • S nadmerným hnojením sa môže vyskytnúť horí. V dôsledku žltej ihly. Aby ste sa tomu vyhli, musíte jasne dodržiavať pravidlá pri výrobe krmiva.
 • Prebytočná vlhkosť vedie k ochoreniu fytoflorínu. Prvý ohromený koreňový systém a potom postupne choroba stúpa na korunu. Ihly sa stávajú sivými, stonkami mäkkými a bush sám vybledne. V blízkosti Bush cítil zhnitý zápach. Liečba fytoofory je veľmi ťažká, je ľahšie prevencia. Aby ste predišli, musíte pravidelne stratiť pôdu a zavlažovaním, aby ste robili fungicídy. S poškodením kroviny lepšie vykopať a popáliť a zmeniť pôdu.
 • Okrem fytopoľ, TUI môže mať také hubové ochorenie, ako huby Tuteik, ovplyvňujúci trup, prenikol cez rany v ňom. To vedie k smrti kríka. Pre prevenciu je potrebné sprejovať burgundskú tekutinu. Odbory s hrísk by mali byť odstránené.
 • Predčasné jarné vetvy rastliny niekedy hnev. Bez liečby, strieľa zomrú. Všetky nudné pobočky, ktoré sa objavili, by mali byť rezané, pôda okolo Bush posypte vápene a opelenie fendazolom Krona.

Tí najčastejšie ovplyvňujú takéto škodlivé hmyz.

 • Hračka tla. Znamenie porážky Je to vzhľad žltých ihiel. Väčšinou TLL zasiahne nižšie vetvy. Zničiť škodcov Aplikujte striekanie na „Carboofos“.
 • Mol pestry – malé (asi 4 mm), ale veľmi nebezpečný hmyz. Porážka mól vedie k odstráneniu horných vetiev kríka, zatiaľ čo ihla sa stáva dronom. Pre prevenciu a kontrolu mól, odporúča sa niekoľkokrát stráviť insekticídnymi prípravkami. Urob to lepšie v lete – na konci júna.
 • Sivá prvé, ktorý sa poškodí idúcim domov, keď sa stane Caterpillar. Bojujte na to, aby používali „bitkonibatsilín“ a „Lepidoocid“ alebo chemické prípravky „DUTIKS“, „Fufanon“.
 • Chrobák-spojka poškodiť korene, pretože ich kŕmia. V prípade choroby, postrek pôdy „Fufanon“, „Decis“.

Použitie v krajinnom dizajne

Sharovy Tyuyo Široko používaný v krajinnom dizajne. Odroda odroda umožňuje použitie v dizajnérskych kompozíciách akéhokoľvek druhu:

 • v osamelé pristátie;
 • v skupinových pristátiach jednej triedy;
 • v zmiešaných kompozíciách s použitím rôznych odrôd;
 • ako živý hedg;
 • Pre dizajn kamenných záhrad (ROCY);
 • V Alpine Slides rôznych veľkostí.

Pre slobodné vykládky a životné vstupy, väčšinou používajú priemerné a vysoké stupne. Trpasličí kríky sú najčastejšie v alpských diapozitívoch a kolíkoch, môžu byť pestované vo vázoch a dať na akékoľvek miesto, napríklad na balkón.

Thuja vyzerá dobre v kombinácii s kvitnúcimi rastlinami a inými ihličnatými. Ona zdobia kvetinové postele a kvetinové postele, čerpá hranice. Načechrané kríky sú dokonale kombinované s takýmito dekoratívnymi prvkami, ako sú sochy, krásne pozerajú na miesta kamene.

TUI, dekoratívne orezané vo forme rôznych obrázkov, vytvárajú jedinečné kompozície a dať nejakú krajinu jedinečnú originalitu.

V nasledujúcom videu čakáte na orezávanie sférického auta.

Hodnotiť článok
( Zatiaľ žiadne hodnotenia )
Pridať komentáre

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: