Všetko o horizontálnom vŕtanie

Horizontálne vŕtanie sa nazýva jeden z typov kladenia vrtov. Široké rozšírenie získalo technológiu v oblasti stavebníctva, ropy a plynárenstva, ako aj počas práce v podmienkach mestského procesu. Podrobnejšie zvážte, aké je podstatou metódy a aké stupne sú hlavným v tomto type vŕtania.

Čo to je?

Horizontálne smerové vŕtanie (GNB) je typ ťažby vŕtania, takže je možné udržiavať povrch krajiny (napríklad záložné, prvky zlepšovania a t. D.). Táto technika sa objavila v 60. rokoch minulého storočia a populárne v týchto dňoch. Technika umožňuje znížiť náklady na vŕtanie, alebo skôr – obnovenie krajiny po tomto procese.

V priemere sa náklady na prácu zníži o 2-4 krát.

Funkcie technológie

Ak hovoríme jednoduché slová, potom Princíp metódy sa znižuje na vytvorenie 2 prepichovania v zemi (Pita) a podzemné „mŕtvice“ medzi nimi s pomocou horizontálneho tesnenia rúrkového tepla. Táto technológia sa tiež uchyľuje v prípadoch, keď nie je možné udusiť zákopy (napríklad na historicky hodnotných objektov). Technika zahŕňa vykonávanie prípravných prác (analýza pôdy, príprava 2 lokalít – na vstupných a výstupných bodoch výkopu), tvorba pilotnej dobre a jeho následné expanzie v súlade s priemerom rúry. V konečnom štádiu práce v prijatých zákopoch sú rúry a / alebo drôty dotiahnuté.

Keď sa GND v priekope môžu zapadnúť do plastových aj oceľových rúrok. Prvý môže byť upevnený v uhle, zatiaľ čo druhý – len v rovnej trajektórii. To umožňuje použitie polypropylénových skúmaviek v zákopoch pod vodou.

Horizontálne vŕtanie efektívne pri riešení nasledujúcich úloh:

 • kladenie elektrických kapustov, plynov a potrubí do objektov;
 • Získanie studní na výrobu ropy a ťažbu iných minerálov;
 • Aktualizácia komunikácie podstupuje opotrebovanie;
 • Tvorba podzemných diaľnic.

Okrem týchto úspor má táto vrtná technika iné výhody:

 • Minimálne zničenie povrchu Zeme (sú vyrobené iba 2 prepichnutia);
 • Zníženie pracovného času o 30%;
 • Zníženie počtu pracovnej brigády (3-5 ľudí potrebuje);
 • Mobilita zariadenia, je ľahko inštalovať a prepravovať;
 • schopnosť viesť prácu na všetkých územiach (historické centrá, na území priechodu vedení vysokého napätia) a pôdy;
 • schopnosť udržať pôdu bez poškodenia jej úrodných vrstiev;
 • Práca nevyžaduje zmenu známeho rytmu: prekrývajúci sa pohyb a t. Ns.; \ T
 • Žiadna škoda na ekológiu.

Opísané výhody určujú popularitu a širokú distribúciu metódy GNB. Má však nevýhody.

 • Používanie štandardných inštalácií pre hlboké vŕtanie je možné spustiť potrubia s dĺžkou najviac 350-400 metrov. Ak potrebujete pripraviť dlhší plynovod, musíte urobiť spoje.
 • Ak je potrebné inštalovať pod zem dlhšie rúrky alebo ich prejsť vo veľkej hĺbke, metóda bezvýraznia bude príliš drahá.

Vybavenie

Pre SNB sa používajú stroje a nástroje, ktoré môžu prepichnúť horné vrstvy pôdy a prehĺbiť. Na základe objemu práce a typu pôdy môže byť špeciálne perforátory, motobra alebo vŕtacie stroje. Prvé 2 možnosti sa zvyčajne používajú na osobné použitie, zatiaľ čo vŕtacie stroje sa používajú na veľké predmety, trvanlivé a pevné pôdy.

Autá

Vŕtací stroj alebo inštalácia GNB je typ priemyselných zariadení pracujúcich na nafte. Hlavnými funkčnými prvkami stroja sú hydrostatovanie, loď, ovládací panel. Ten umožňuje operátorovi riadiť prácu a pohyb stroja a vyzerá ako špeciálna konzola. Priamo vytvorenie zákopov je možné vďaka BoORovi. Počas otáčania sa nudné zahrieva, čo je plnené rýchlym spôsobom mimo objednávky. Vyhnite sa tomu, že umožňuje pravidelné chladenie vodou. To používa hadicu na zásobovanie vodou – ďalší prvok vŕtacieho stroja.

Vŕtacie zariadenie je klasifikované na základe hraničnej sily brožúry (meranej v tonách), maximálnej dĺžke vŕtania a hlavných indikátorov. Na základe týchto parametrov sa vypočíta kapacita boránu. Viac Kompaktný Rig Analóg – MOTOBUR. Jeho hlavným cieľom je implementácia malých zemných prác. Avšak, sedacia časť procesu vŕtania v niektorých prípadoch je pomerne jednoduché a rýchlo vykonáva Motoburn. Keďže MOTOBUR pracuje ako skrutkové zariadenie, často sa nazýva lisy a skrutkový stroj. Táto inštalácia obsahuje nudné, bar a motor.

Motoburn Vrilling je možná aj jedna osoba, zariadenia sa líšia v type napájania a sú rozdelené na profesionálne a súkromné ​​použitie.

Locignačné systémy

Takýto systém je potrebný na presnú kontrolu trajektórie vrtnej hlavy a jeho výstupu na miesto druhého prepichnutia. Predstavuje sondu pripojenú k vrtákovej hlave. Za miestom sondy sledujte pracovníkov s lokátormi.

Pomocou systému umiestnenia varuje kolíziu vrtáka hlavy s prírodnými prekážkami, napríklad vkladmi hustých pôd, podzemných vôd, kameňov.

Pomocné nástroje

Tento typ nástroja sa stane potrebným v štádiu prepichnutia pôdy. Použité tyče, skrutkové náradie so závitmi, extenders, čerpadlá. Výber konkrétneho nástroja je spôsobený typom pôdy a štádií práce. Doplnkové nástroje zahŕňajú aj svorky a adaptéry, ktorých hlavnou úlohou je pomôcť pri získavaní potrubia požadovanej dĺžky. Extenders sa používajú na získanie kanála požadovaného priemeru. Na inštalácii vody sa dodáva pomocou systému čerpadla. Generátory poskytujú nepretržitú prevádzku zariadenia a osvetľovací systém vám umožňuje vŕtať aj v temnom čase.

MABIKOVANIE MOŽNOSTI MOŽNOSTI MOŽNOSTI DOPLŇUJÚCEHO PRÍSTROJE ALEBO SPOTREBU. Maľuje spojovacie spoje. Horizontálne vŕtanie nevyhnutne znamená použitie bentonitu, ktorej kvalita vo veľkej miere ovplyvňuje rýchlosť práce, spoľahlivosť výkopu, ekologickej bezpečnosti. Bentonit je multicomponent kompozícia, ktorej základ je aluminosilikátový charakterizovaný zvýšenou disperziou a hydrofilnými indikátormi. Zostávajúce zložky riešenia a ich koncentrácia sú vybrané na základe analýzy pôdy. Účelom použitia bentonitu je posilniť steny výkopu, aby sa zabránilo stláčaniu pôdy.

Riešenie tiež zabraňuje lepeniu pôdy zariadeniu a otáča sa otáčajúce prvky.

Postupný opis procesu

GNB sa vykonáva v niekoľkých etapách a celková pracovná schéma vyzerá takto:

 • Príprava projektových dokumentov odráža vo všetkých potrebných výpočtoch;
 • Koordinácia projektu s majiteľom stránky (ak ide o súkromné ​​územie) a orgány (ak hovoríme o práci na obciach);
 • Sušenie Kittlers: jeden na začiatku začiatku práce, druhý – v mieste výstupu potrubia;
 • ktorým sa ustanovujú potrebné zariadenie pomocou vŕtacích rastlín;
 • Dokončenie práce: V prípade potreby zaspazujte do maklerov, v prípade potreby – obnovenie krajiny na mieste jamy.

Predtým, ako ste utopili dieru v zemi, musíte sa postarať o prípravu krajiny. Na inštaláciu univerzálnych vŕtacích zariadení sa bude vyžadovať hladká plocha 10×15 metrov, nachádza sa priamo nad vstupnou sondou. Môžete to urobiť s vlastnými rukami alebo s použitím špeciálnych zariadení. Malo by sa overiť, že existujú cestovné cesty. Po dodaní a inštalácii vŕtacieho zariadenia.

Okrem stroja pre GNB bude mať zariadenie na prípravu bentonitového roztoku. Používa sa na posilnenie stenách výkopu a odstránenie pôd z kanála. Inštalácia pre bentonitový roztok je umiestnený vo vzdialenosti 10 metrov od vŕtacieho stroja. V blízkosti údajných bodov prepichnutia vytvárajú malé vybrania v prípade nadmerného riešenia.

Fáza prípravy tiež znamená inštaláciu a kontrolu rádiovej komunikácie medzi pracovníkmi Brigády, analýza pôdy. Na základe tejto analýzy je zvolená táto alebo táto skladba na vŕtanie. Časť vŕtacej práce by mala byť zvýšená žltou farbou výstražnej pásky. Potom nainštalované zariadenia na vŕtanie a pilotnú tyč. Je upevnený na vstupnom bode vrtnej hlavy v zemi.

Dôležitou fázou – upevnenie nástrojov prostredníctvom kotiev, aby sa zabránilo ich posunu počas GNB.

Po ukončení prípravnej fázy môžete pokračovať priamo na vŕtanie. Po prvé, je vytvorená pilota, prierez je 10 cm. Potom opätovne ladenie vybavenia a nastavenie svahu vrtnej hlavy – mal by mať uhol sklonu 10-20 stupňov v porovnaní s horizontom. Pilot dobre je tréningové perforácie, bez toho, aby bola vytvorená zrútivé vŕtanie je neprijateľné. V tomto čase sa kontroluje fungovanie a servisnosť systémov, zvláštností vŕtačky.

Vo fáze vytvorenia pilotného pilota, musíte nastaviť nástroj na rohu pôdy, rovnako ako skontrolovať umiestnenie vrtnej hlavy vzhľadom na krajinu. Len v prípade, že v ciach tvoria kohútik. Budú užitočné, ak sa nachádzajú podzemné vody alebo bentonitové kvapaliny vo veľkých objemoch. Ten tým zabráni golierom obojkom a brzdeniu brucha v dôsledku lepenia pôdy, prehriatia zariadenia.

Pri príprave je dôležité vykonať presné výpočty tak, aby nedošlo k poškodeniu diaľnic s potrubím. Minimálna vzdialenosť od rúrok by mala byť 10 metrov. Potom proces prechádzajúceho priniesol danú trajektóriu začína a každé 3 metre vyžadujú kontrolu a nastavenie smeru prístroja. Po dosiahnutí hnedej požadovanej hĺbky sa začne pohybovať horizontálne alebo pod miernym sklonom – položená požadovaná dĺžka výkopu. Po prechode hnedej požadovanej dĺžky sa nasmeruje na výstup. Samozrejme, bod druhej jamy sa vypočíta vopred a v tomto bode sa ihrisko pripravuje.

Konečná etapa je odstrániť počiatočný nástroj zo Zeme a expanziu dobre pomocou expandéra alebo rímskeho. Namiesto bóra je nainštalovaný a umožňuje zvýšiť priemer pilotného kanála. Počas pohybu expandéra, kontrolu av prípade potreby upravte trajektóriu návštevnosti nástrojov každých 3 metre.

Rimmer sa pohybuje pozdĺž trajektórie, dozadu bóra, to znamená z druhej punkcie – do prvej. V závislosti od požadovaného priemeru výkopu môže expandér niekoľkokrát prejsť. Priemer kanála závisí od priemeru rúrok – v priemere by mal byť 25% širší ako priemer pult rúrok. Ak hovoríme o tepelných izolačných potrubiach, šírka priemeru kanála musí byť o 50% viac priemeru potrubia.

Ak sa v kanáli získa veľký tlak pôdy a existuje zvýšená pravdepodobnosť jeho zametania, potom jednotné rozdelenie bentonitu. Potom, čo je zamrznuté, nielen riziko krepu, ale aj pôdnych objiak. Pre ľahšie vstupné a prechádzajúce nástroje cez pôdu sa používa špeciálne zmäkčovacie vŕtacie roztoky. Podľa metódy GNB sa venuje veľkej pozornosti riziku zametania pôdy. V tomto ohľade sa silu prípojky potrubia dodatočne kontroluje tak, že pri hmotnosti zametacej pôdy sa nestalo ich prasknutie.

Po pripravenosti horizontálneho výkopu sa v ňom spustí nainštalovať potrubia. Aby ste to urobili, konzoly a otočné sú pripojené k nemu, s ktorým bude možné utiahnuť potrubie do kanála. Na začiatku potrubia je pripojený k hlave, pre ktorú bude HELLUM opraviť. Prostredníctvom otočenia sa vykonávajú aj rúry, samotné vŕtacie zariadenie sa vypne. Špeciálne adaptéry sa uchyľujú k používaniu špeciálnych adaptérov.

Pre malé jamky a ťahanie plastových rúrok malého priemeru sa používa sila vŕtacej sily. Po položení potrubia do horizontálneho výkopu sa proces GNG považuje za úplný.

Pôsobnosť

GBN je vhodný na kladenie ochranných potrubí, vo vnútri, v ktorom telefón, optické a elektrické káble prejsť; Na montáž plynovodu, vnútri, ktorá sa búrka a kanalizácia pohybuje, ako aj pitnú vodu. Nakoniec, Metóda GBN nakoniec kohútite rúry a rúrky a plynové potrubia.

Metodika sa uchýlil k a v prípadoch, keď potrebujete znížiť rozpočet na opravu alebo zníženie počtu pracovníkov. Zníženie finančných výdavkov je spôsobené nedostatkom potreby obnoviť krajinu po vŕtaní, ako aj maximálny automatizovaný proces. Optimalizácia počtu pracovnej brigády je možná z dôvodu skutočnosti, že pracovníci sú skutočne potrebné na kontrolu stroja.

Technika je účinná pri inštalácii potrubia v piesku, luggy a hlinených pôdach. Použitie opísanej technológie je oprávnená, ak výkop prechádza pod diaľnicami, na historicky hodnotných územiach alebo pod vodou. V druhom prípade sa vstupná prepichnutie vykonáva cez ústa rieky.

Neúspešné vŕtanie nielen v podmienkach hustého mestského rozvoja a historických centier, ale aj v súkromnom dome, pretože vám umožní udržať výsadby, budovy. Spravidla, v objektoch súkromného vlastníctva tejto metódy, vodovodné potrubia sú položené, odpadové vody.

O tom, ako horizontálne riadi vŕtacie práce, pozrite sa na nasledujúce video.

Hodnotiť článok
( Zatiaľ žiadne hodnotenia )
Pridať komentáre

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: