Viola: Popis, typy a pestovanie

Záhradná horu – veľkolepé predstavitelia sveta dekoratívnej flóry, ktoré ovplyvňujú predstavivosť bohatstva malieb a foriem. Impozantná farebná paleta, úžasná odroda a druhová diverzita, ako aj nedesihodnosť na pestovateľské podmienky – všetky tieto a mnoho ďalších funkcií viedli k popularite chorenie v záhradníku, pouličné terénne úpravy a dizajn krajiny. V článku zvážte odrody týchto rastlín, budeme analyzovať, ako správne pestovať záhradné fialky a starostlivosť o ne.

Viola: Popis, typy a pestovanie

Viola: Popis, typy a pestovanie

Zvláštnosť

Po prvé, treba poznamenať, že pod pojmom „violy“ znamená celú povahu ročných a trvalých rastlín, ktoré sú zahrnuté v rodine fialovej. Podľa špecializovaných zdrojov sa táto rodina vzťahuje 500 až 700 druhov svetových predstaviteľov flóry, ktorej významná časť bola široko používaná v dekoratívnom záhradníctve.

Napriek tomu, v médiu amatérskeho kvetu, pod pojmom „viola“ je zvyčajne chápaný len jedným z druhov – Viola Tricolor (Violy Tricolor), slávnejšie nazývané „Pansies“. Teoreticky je kolektívne meno „violy“ uplatniteľné na tento formulár, pretože to tiež vstupuje do rodiny fialovej.

Viola: Popis, typy a pestovanie

Viola: Popis, typy a pestovanie

Treba však mať na pamäti Tento druh nie je jediným zástupcom špecifikovanej rodiny a priamo druh fialovej (viola). Na základe vedeckého hľadiska je teda použitie pojmu „violy“ len vo vzťahu k rastlinám typu fialovej trojfarebné nemožno považovať za správne.

Zástupcovia Genitu (viola) sú všade v geografických zónach s miernym klimatickým podnetom. Významná časť druhov je sústredená v Severnej Amerike, Novom Zélande, Japonsku, Austrálii. Mnohé druhy týchto rastlín sa nachádzajú v Južnej Amerike.

Viola: Popis, typy a pestovanie

Prevažná väčšina zástupcov Genioty sú bylinné letničky a trvalky s jednoduchými, rozrezanými alebo cigaretovými listami a jednotlivými kvetmi, z ktorých sa neskôr vytvoria ovocné boxy.

Väčšina choremi je pestovaná záhradkami v dekoratívnych účely, niektoré odrody sa kultivujú kvôli voňavé kvety.

Viola: Popis, typy a pestovanie

Viola: Popis, typy a pestovanie

Odrody

Obrovská diverzita fialkov zahŕňa ročné a trvalé rastliny, z ktorých niektoré sa nachádzajú vo voľne žijúcich živočíchov. V záhradníctve a mestskej krajine využíva prevažne kultúrne druhy a odrody chovateľov. Nižšie sú najznámejšie odrody a odrody fialkov, z ktorých mnohé boli oprávnene znižujú lásku kvetov a krajinných dizajnérov.

Viola: Popis, typy a pestovanie

Viola: Popis, typy a pestovanie

Bolotnaya fialová

Trávnatá trvalka rastie prevažne lokálne s vysokou vlhkosťou. Jeho prirodzené biotopy – nížiny, záplavové, mokré lúky, lesy a močiare. Rastliny tohto druhu majú nízko (až 15 centimetrov) kmeň, koreňová ružica listov, jednotlivých malých kvetov (až dva centimetre v priemere).

Farbenie okvetných lístkov sa líši od mliečnej bielej až po modrasté-lilac odtiene.

Viola: Popis, typy a pestovanie

Faskulárne fialové

Rôzne bylinné trvalky s výškou asi 15 centimetrov. Rastliny tohto druhu tvoria hustú pečenie ružicu tmavo zelených listov a jednotlivých malých kvetov s príjemnou a silnou arómou. Farebná maľba – nasýtená fialová alebo biela.

Rastliny sa aktívne používajú v mestskej krajine, dizajn záhrad, parkov, štvorcov.

Viola: Popis, typy a pestovanie

Fialový pes

Rôzne trvalých rastlín s krátkymi rozvetvenými koreňmi, jemné nízke stonky (od 5 do 15 centimetrov výška), vaječné listy, jediné jemné modré kvety nepravidelného tvaru. Tento druh rastie hlavne v lesných oblastiach.

Viola: Popis, typy a pestovanie

Fialový rohatý

Alebo violy Cornut – pohľad na trvalky schopné tvoriť husté a bujné vankúše záclony. Rastliny majú nízke (až 20 centimetrov výška) stonky, jednoduché oválne listy a malé voňavé kvety. Paleta kvetov farieb zahŕňa mliečne biele, mäkké modré a tmavo modré odtiene.

Viola: Popis, typy a pestovanie

Violy Tricolor alebo Tricolor

Ďalšie populárne meno „Pansies“ je druh fialovej, ktorý zahŕňa ročnú, súmraku a trvalých rastlín výška od 10 do 30 centimetrov. V kvetine pestovanie, hybridný formulár, názov ložiska vittrotok viola. Charakteristickým rysom rastlín tejto odrody – krásne a veľké kvety svetlej farby tricolor.

Viola: Popis, typy a pestovanie

„Frisle Sizl“

Vylepšená hybridná séria Vittrotoku, charakterizovaná nezvyčajnou dekoratívnosťou. Rastliny majú kompaktnú ružicu listov, veľké froté kvety so silnými vlnitými hranami sú vytvorené počas kvitnutia. Paleta farby je veľmi rôznorodá a zahŕňa svetlé pastelové odtiene a nasýtené fialové, fialové, citrónové žlté tóny.

Viola: Popis, typy a pestovanie

„Červená čiapočka“

Rannetic VittrToca Violi Rôzne, pozoruhodný veľmi veľkolepý vzhľad. Rastliny tvoria elegantné proporcionálne kríky s výškou asi 20 centimetrov. Kvety sú veľké, dosahujú 8 centimetrov v priemere. Farbenie okvetných lístkov nasýtenej maliny, s kontrastným tmavohnedým bodom v centre.

Viola: Popis, typy a pestovanie

„Čierny krištáľ“

Originálne VITTROCA VIOL ROZDELENIA S LARGE (približne 7-8 centimetrov v priemere) Tmavé antracitové maľby. Výška rastlín v priemere sa pohybuje od 15 do 20 centimetrov.

Viola: Popis, typy a pestovanie

„Kul Vave“

Luxusné série Ampel Vittrock, určené na pestovanie v pozastavenej kaše, kontajnerov, balkónových boxoch. Je možné pestovať rastliny a v otvorenom pozemku ako pôdny priemysel. Charakteristické črty fialkov tejto série – skoré, rýchle a intenzívne rast, sviežo a dlhý kvet.

Séria sa stretávajú s fialovou modrou, citrónovou žltou, mliečnou bielom, žltou modrou farbou.

Viola: Popis, typy a pestovanie

„BLUE CARBUNCOON“

Veľkolepé viole vittročné série s veľkými (až 8 centimetrov v priemere) kvety nebeských modrých a bledo fialových odtieňov. Rastliny tvoria nízke kompaktné rozety listov. Navigérie tejto série vyzerá dobre a na otvorenom mieste, kde sa pestujú ako hraničné a pôdne rastliny a v prenosných kontajneroch.

Viola: Popis, typy a pestovanie

„Bambini“

Veľmi atraktívna odroda vittročnej viol, ktorá sa vyznačuje nezvyčajnou dekoratívnosťou. Kvety sú veľké, fialové purpurové alebo nasýtené farby brady s citrónom žltým centrom. Okvetné okvetné lístky, zamat.

Viola: Popis, typy a pestovanie

„Nemecko“

Nenáročný a veľmi veľkolepý Vistrtok, charakterizovaný zvýšenou odolnosťou voči zníženým teplotám. Táto séria je reprezentovaná zmesou bolestí, ktorá zahŕňa biele fialové, oranžové žlté, hnedé a žlté farby.

Odroda sa odporúča na vytvorenie kvetu, hraníc a reťazí.

Viola: Popis, typy a pestovanie

„Butterfly krídla“

Pôvodný stupeň pozoruhodný hojný a veľkolepý kvet. Top okvetné lístky kvety natreté v hrubej malinovej farbe, spodné okvetné lístky – v citrónovom žltej farbe. Na základni spodných okvetných lístkov sa nachádza zaoblená čierna poznámka, výhodne kontrastuje s červeno-žltým gamutom. Ako je uvedené v popise, Odroda je zimná, odolná voči zníženým teplotám.

Viola: Popis, typy a pestovanie

Ako zasadiť?

Výsadba viola je celkom jednoduché, ale starostlivá a zodpovedný postup. Ak sa plánujú rastliny, ktoré majú byť pestované v otvorenej pôde, je potrebné si vybrať miesto na výber. Napriek jeho nenársnosti je viola bolestne tolerovať nedostatok osvetlenia a návrhu. Najlepšie miesto pre nich je dobre osvetlené a chránené pred vetrom plotom s úrodnou subline pôdou.

Na piesočnatých pôdach, zle drží vlhkosť, a v tieňovaných miestach, je viola tiež schopná starostlivosť, ale v týchto prípadoch budú mať malé a vzácne kvety. Negatívne ovplyvňuje veľkosť a počet kvetov nedostatok živín v pôde.

Je extrémne nežiaduce sadenice rastlín v nížinách a miestach s vysokou úrovňou podzemnej vody. Zvýšená pôdna vlhkosť v tomto prípade môže spôsobiť vývoj plesňových ochorení koreňov a dokonca aj smrti rastlín. Je povolené vypustiť semená priamo do otvorenej pôdy, ale najlepšie a viac populárne sa považuje za semená. Načasovanie výsadbových sadeníc sa určí na základe poveternostných podmienok a klímy. Vo väčšine prípadov sú kvety vysadené v apríli alebo máji.

Viola: Popis, typy a pestovanie

Viola: Popis, typy a pestovanie

Rastliny v pôdach pozostávajúce z úrodnej pôdy s pridaním preplneného dreveného uhlia a humusu. Na prípravu takejto pôdy počas kultivácie viole v nádobách sa používajú nasledujúce podiely zložiek:

 • 5 kusov záhrady;
 • 1 časť uhlia;
 • 1 časť.

Je možné vstúpiť do jednej časti rašeliny a piesku. Tieto komponenty zlepšujú vlhkosť a priepustnosť vzduchu pôdy, ktorá je pozitívne ovplyvnená rýchlosťou rastu a vývojom rastlín. Pred nástupom na zvolenú plochu sú otvory vybavené, s výnimkou vzdialenosti 10-15 centimetrov medzi nimi. Potom sa sadenice umiestnia do každej jamky a korene Zeme zaspávajú. Ďalej je pôda s bočnými stranami, jemne tesnenie a vodné rastliny s teplou vodou.

Rastliny pestované ako trvalky transplantáciu na nové miesto raz za 3 roky. Počas transplantácie sú rozdelené veľké rušné kríky a deky sú zasadené tradičným spôsobom.

Viola: Popis, typy a pestovanie

Viola: Popis, typy a pestovanie

Ako sa starať?

Kulova pestovanie je fascinujúca a jednoduchá lekcia, ktorá nevyžaduje vysokú pevnosť a čas. Tieto nenápadné rastliny nesmú príliš vysoké požiadavky na dopyt, na ktoré reagujú hojný a dlhý kvet.

Hlavné pravidlá starostlivosti o narušenie zabezpečujú poskytnutie takýchto podmienok ako: \ t

 • dostatočné osvetlenie počas dňa;
 • Dodržiavanie režimu leštičiek;
 • Včasné hnojenie;
 • Pravidelné odstránenie burín (pri pestovaní v otvorenom pozemku);
 • Trvalá kontrola zariadení na známky chorôb alebo škodcov.

Viola: Popis, typy a pestovanie

Viola: Popis, typy a pestovanie

Do rastliny sa môže plne rozvíjať a potešiť giganickým a svetlými farbami, Potrebuje dostatočné množstvo slnečného svetla. Najjednoduchší spôsob, ako zabezpečiť, aby rastúce kvety v mobilných kontajneroch a vázy. Pri pestovaní violy v otvorenom pozemku je dôležité určiť vopred pre nich najviac osvetlené miesto. Berúc do úvahy skutočnosť, že tieto rastliny majú koreňový systém, je moč a povrchové, je dôležité zabezpečiť, aby sa zem nenijala v horúcich dňoch.

Viola napojil podľa potreby, snaží sa nasmerovať prúd vody bližšie k koreňom. Neodporúča sa vykonávať zalievanie tak, aby voda mohla dostať do listov alebo kvetov.

Optimálny čas na zalievanie – svitanie alebo západ slnka. Nakoniec neodporúča zalievanie uprostred slnečného dňa, ktorý môže spôsobiť horúčku. Je to najlepšie na vodu violu s teplou vodou. Studená voda na zavlažovanie nepoužíva.

Viola: Popis, typy a pestovanie

Viola: Popis, typy a pestovanie

V období, keď sa rastlina pripravuje na kvitnutie, musí byť kŕmené. Sú potrebné a počas kvitnutia, keď na horu trávi veľa sily, aby vytvorili nové púčiky. Krmivé rastliny s bežným superfosfátom približne raz za 3-4 týždne. Vhodné ako kŕmenie a komplexné minerálne hnojivá pre kvetinové plodiny. Hnojiť organické hnojivá sa neodporúča.

Violence rastie v otvorenej pôde, je potrebné čistiť odlíšením burín včas. Posmievajúce sa záhradné fialky, rastliny burín nielen zasahujú do nich, aby sa plne rozvíjali, ale tiež vytvárajú priaznivé podmienky pre rozvoj chorôb a aktivít škodcov. Okrem toho, kvetinové postele, spálená tráva, vyzerajú veľmi non-primárny. Niektoré kvety produkty odporúčajú uvoľniť pôdu na kvetinových postele s viola.

Tento postup je potrebné vykonať ako mimoriadne opatrný, aby nedošlo k poškodeniu koreňov rastlín, ktoré sa nachádzajú v blízkosti povrchu Zeme.

Viola: Popis, typy a pestovanie

Viola: Popis, typy a pestovanie

Vo veľmi horúcom a slnečnej počasie Garden fialky. Kvety rastúce v kontajneroch môžu byť odstránené z horiaceho slnka včas, a keď jeho činnosť ide k poklesu – vrátiť hrnce a vázy na obvyklé miesto.

Rastúce violy v otvorenom pozemku a na balkóne, rastliny by sa mali pravidelne skúmať. Tento jednoduchý postup umožňuje ovládať stav rastlín, včasné identifikovať stopy chorôb alebo aktivít škodcov. Suché listy a kvety musia byť pravidelne vymazané. Nielenže robia rastliny neupravené, ale tiež vytvárajú priaznivé podmienky pre existenciu parazitov a kauzálnych agentov.

Viola: Popis, typy a pestovanie

Reprodukcia

Tieto krásne miešacie rastliny sa množia niekoľkými hlavnými spôsobmi. Záhraditelia používajú najmä takéto metódy reprodukcie ako:

 • seminálna;
 • dlažba;
 • Znechutenie.

Povrchové došlo na začatie rozdelenia kríka. Tento postup sa vykonáva v transplantácii s použitím noža s čistou a ostrou čepeľou. Úseky sekcií po rozdelení sú liečené práškom na drevo.

Viola: Popis, typy a pestovanie

Viola: Popis, typy a pestovanie

Viola: Popis, typy a pestovanie

Semená

Veľmi jednoduchá a pomerne účinná metóda, ktorá umožňuje pestovať záhradné horu, poskytuje použitie semien. Táto kultúra kvetu, semená sa vyznačujú vysokou klíčivosťou, ktorá sa zachovaje na 2-3 roky alebo viac.

Pred siatím je potrebné pripraviť pestovateľskú kapacitu (plastový kontajner alebo drevený box), polyetylénový film, striekaciu pištoľ s odhadovanou vodou. Semená sú sulfied pomocou štipky, distribuujú ich do furrodes. Po siatí sa semená nechajú mierne posypať zmesou jemnej zeme a piesok. Po ukončení postupu je pôda navlhčená vodou z postreku a pokrýva zásobník polyetylénom.

Viola: Popis, typy a pestovanie

Viola: Popis, typy a pestovanie

Prvý výhonky zvyčajne zaberajú 7-8 dní. Rýchlosť klíčenia semien závisí od odrôd a odrôd viola. Pred vzhľadom na výhonky, film zo zásobníka sa pravidelne odstraňuje na ovládanie kontajnera. Akonáhle sú semená dobré, film sa nakoniec čistí a sadenice sám sám sa posunujú na chladné miesto, kde je teplota vzduchu približne + 10 ° C. Aby sa sadenice nevytiahli, musia poskytnúť hojné, ale rozptýlené osvetlenie.

Z priameho slnečného žiarenia by mali byť chránené rastliny. Príliš hrubé plodiny musia znížiť dopredu. Počas riedenia sú slabé kópie odstránené poskytovaním silnejších sadeníc možnosť plne rozvíjať.

Po výhľach je tvorený 2-3 z súčasnej letáku, môžu sa otočiť zásuvkami alebo hrncami. Niektoré flowerflowers po 2-3 týždňoch opäť vykonávajú potápanie, hoci zvyčajne nie je zvlášť potrebné opätovné konanie. V apríli – mája, pôvabné sadenice určujú na trvalom mieste.

Treba poznamenať, že záhradníckeho horu sa zvyčajne pestuje ako ročné. V tomto prípade sa semená vyrábajú vo februári až marci. Semená trvalka viol sedieť v zemi pod zima.

Viola: Popis, typy a pestovanie

Viola: Popis, typy a pestovanie

Cherenca

Cenné odrody trvalého chodu sú často chované pomocou zelených odrezkov. Len zdravé a dobre rozvinuté výhonky sú vhodné na chovné rastliny, na ktorých existuje 2-3 intersezium. Koreň odrezky vo vlhkej pôde, fúkania ich dolný plátok asi polovica acetimetra. Ak chcete urýchliť proces zakorenenia kotletov, je lepšie chrániť uzáver z ľahkej tkaniny. Zatiaľ čo výsadný materiál bude zakorenený, tkanina by mala pravidelne vlhká.

Tento spôsob chovu chovu sa zvyčajne uchýlil od mája do júla. Keď sú dodržiavanie kvetinovej vody všetkých odporúčaní na implementáciu tohto postupu, zelené odrezky sú zakorenené po 3-4 týždňoch. Ak boli odrezky vysadené na posteli v máji – začiatkom júna, potom ohromené rastliny kvitnú do konca leta.

Pri vykonávaní postupu neskôr ako júl, mladý viol kvitnú len na budúci rok.

Viola: Popis, typy a pestovanie

Viola: Popis, typy a pestovanie

Kopanie

Problémové horu možno vynásobiť pomocou poslov. Ak to chcete urobiť, použite najdlhšie a zdravé výhonky, ktoré kolíš na zem a mierne fandiť. Odporúča sa vykonať tento postup v septembri. V tomto prípade bude štítok schopný root pred nástupom mrazov. Na jar budúceho roka, keď sa na rastlinách začne objavovať listy, sú oddelené od materskej kríky a transplantované.

Viola: Popis, typy a pestovanie

Choroby a škodcov

Záhradníckeho horu sa považujú za pomerne nekonečné rastliny, ktoré sú odolné voči chorobám a poškodeniu škodcov. Nedodržanie pravidiel starostlivosti pre nich takmer vždy vedie k zníženiu imunity a rozvoj nepríjemných dôsledkov.

Jednou z najčastejších ochorení týchto krásnych rastlín je Nafúknutý rosa. Typicky sa tento problém vyskytuje v zneužívaní podávačov obsahujúcich dusík. Charakteristické príznaky tejto choroby sú tvorba bielych šedej podlahy na listoch, kvetoch a bootons rastlín. Liečba zabezpečuje spracovanie infikovaného chodu Riešenie kalcinovanej sódy s pridaním prípravku „Fundazol“.

Viola: Popis, typy a pestovanie

Viola: Popis, typy a pestovanie

Blackleg – Ďalšie zákerné ochorenie postihujúce violy v porušovaní pravidiel starostlivosti. Jeho vývoj prispieva k takýmto faktorom:

 • ponáhľanie ponúk;
 • Nevhodný režim teploty;
 • Vysoká vlhkosť;
 • Zneužívanie polyvami.

Hlavným znakom ochorenia je stmavnutie a riedenie základne stoniek. Pacientová rastlina začína paru na zemi a potom zmizne. Na liečbu, prípravky „fundazoll“, „prešikur“, „fytosporín“.

Spracovanie s týmito liekmi by mali byť rastliny a pôdu.

Viola: Popis, typy a pestovanie

Šedý ganil – nebezpečné ochorenie, ktoré sa najčastejšie vyvíja v rozpore s režimom zavlažovania, vysokú vlhkosť, vlnuce dusíka v pôde. Charakteristickým znakom tohto ochorenia je vzhľad sivých našuchorených klastrov na listoch. Liečba v tomto prípade sa uskutočňuje s použitím fundazolových alebo kapantných prípravkov.

Vzhľad na listoch stôp webu môže hovoriť o porážke od bypass tick. Tento škodca je poháňaný rastlinnými džúsmi, v dôsledku čoho začínajú rušť, suché, oneskorenie vo vývoji. Pre boj, prípravy „Fufanon“, „Aktellik“, „PHYTENERM“.

Viola: Popis, typy a pestovanie

Viola: Popis, typy a pestovanie

Strawberry Nematoda – veľmi nebezpečný parazit predstavujúci vážnu hrozbu pre rastliny. Skutočnosť, že záhradnícke violy sa stali obeťami tohto škodcu, uviedli oslabenie ich stavu a významné oneskorenie v rozvoji. Listy v rastlinách sa stávajú ťažkými, prekríženými. Liečba poskytuje odstránenie postihnutých častí rastliny a jeho spracovanie Univerzálny pesticíd „Holandsky“.

Ďalší extrémne nebezpečný škodca – Galénu nematoda, root. Obete violy začínajú dramaticky zaostávať v rozvoji, prebudiť, stratiť svoju atraktívnosť. Charakteristickým rysom porážky je tvorba uzlov, poistky, iných podozrivých formácií na koreňoch rastlín.

Odporúča sa infikované rastliny. V niektorých prípadoch dlhodobá komplexná liečba s použitím systémových non-natocides (maršal, Alanikarb).

Viola: Popis, typy a pestovanie

Použitie v krajinnom dizajne

Nežiaduvnosť, odolnosť voči zníženým teplotám, dlhodobé a bohaté kvitnutie viedli k popularite záhrady višu v krajinnom dizajne. Tieto nádherné kvety vyzerajú veľkolepé av jednom a v skupinových pristátiach. Dokonale sa dostanú spolu s ďalšími dekoratívnymi kultúrami, ktoré umožňujú krajinným dizajnérom a záhradkárom implementovať originálne a odvážne riešenia.

Viola: Popis, typy a pestovanie

Záhradné horu sa používajú na vytvorenie kvetinových lôžok ako základné, pomocné alebo rámovacie rastliny. S pomocou ich pomoci môžete vybaviť nádherné koberce – Monofonic alebo Motley.

Viola: Popis, typy a pestovanie

Viola: Popis, typy a pestovanie

Malá výška dospelých rastlín im umožňuje aplikovať ich na vytvorenie dekoratívnych hraniciach. Získa sa veľmi veľkolepé a farebné kompozície, v ktorých záhradníckeho horu sú kombinované s DIABS, NeMES, dekoratívnou kapustou.

Viola: Popis, typy a pestovanie

Pre zdobenie území domácností sa záhradníckeho horu zvyčajne používajú v vázach, závesnej kaše, prenosných kontajneroch. Docela sofistikované verandy a terasy, zdobené truhliami s rastlinami AMPELOV.

Viola: Popis, typy a pestovanie

Plánovanie vytvoriť kvetinový záhon z viola a iných dekoratívnych letničiek (trvalky) v jeho záhrade (trvalky), mali by ste zvážiť ich farbu, výšku, čas a trvanie kvitnutia.

Je žiaduce, aby tieto parametre v rastlinách sa navzájom zodpovedali. Vďaka tomu, kvitnúce kvetináče bude vyzerať najkrajšie.

Viola: Popis, typy a pestovanie

Viola: Popis, typy a pestovanie

O tom, ako pestovať dobré sadenice viola, pozrite sa na nasledujúce video.

Hodnotiť článok
( Zatiaľ žiadne hodnotenie )
Zdieľať s priateľmi
Vybudova.info - výstavba a opravy, dacha pozemok, byt a vidiecky dom, užitočné tipy a fotografie
Pridať komentár