10 najlepších lakov na parkety

Parkety sú ušľachtilou podlahovou krytinou, ktorá je vždy krásna a nadčasová. Aby si však podlahová doska zachovala svoju krásu a ochranu, vyžaduje si náter vo forme laku, ktorý sa nanáša v niekoľkých vrstvách. Urobili sme prieskum a na základe analýzy vlastností výrobkov a spätnej väzby od tých, ktorí ich vyskúšali, uvádzame hodnotenie najlepších lakov na parkety. Materiál vám pomôže vybrať si ten najlepší lak na úrovni ceny a kvality na ochranu nových parkiet alebo renováciu starých po leštení.

Ako si vybrať lak na parkety

Pred hodnotením najlepších lakov stručne zvážime rady týkajúce sa výberu tovaru, aby boli jasné deklarované výhody. Transparentné vrchné nátery na parkety sa vyberajú na základe týchto vlastností:

 1. Hlavná stránka.Hlavná zložka laku. Niekoľko druhov: na vodnej báze (rýchle schnutie), polyuretánové (vysoká priľnavosť, odolnosť proti opotrebovaniu), s kyselinovými tvrdidlami (lepšie zobrazujú kresbu dreva), alkydové (krásne, ale ťažšie sa odstraňujú).
 2. Vôňa.Polyuretány a kyslé tvrdidlá majú výrazný chemický zápach. Ak opravujete parkety v lete, problém vyrieši, ak necháte niekoľko dní otvorené okná. Pri náteroch v zime, keď je pokles teploty neprípustný, je však vhodnou voľbou lak na vodnej báze.
 3. Čas vytvrdzovania. Ovplyvňuje proces nanášania viacerých vrstiev a uvedenie miestnosti do prevádzky. Od 3 do 24 hodín a konečná tvrdosť môže trvať 5 až 14 dní.
 4. Farby.Niektoré laky na parkety sú úplne priehľadné, iné prepožičiavajú žltú alebo jantárovú farbu, ktorá mení tón dreva.
 5. Stupeň lesku.Látka sa po zaschnutí javí ako hodvábne matná, polomatná, lesklá, pololesklá, matná.
 6. Odolnosť voči mechanickému zaťaženiu. Úroveň oderu sa delí na miestnosti s nízkou návštevnosťou (spálne, haly), strednou návštevnosťou (chodby, kuchyne) a vysokou návštevnosťou (tanečné sály, bary, konferenčné miestnosti).
 7. Horkosť. Existujú výrobky, ktoré nepodporujú horenie, zatiaľ čo iné sú schopné vznietiť sa po vysušení v prítomnosti blízkeho ohňa.
 8. Spôsob aplikácie. Náter sa nanáša štetcom, valčekom alebo postrekovačom, ale niektoré typy sú také rozmarné, že môžu podporovať len jeden konkrétny spôsob, inak zanechávajú šmuhy a povrch sa vráskaví.

Hodnotenie najlepších lakov na parkety

Hodnoteniemiestonázov výrobkucena za liter
Recenzie najlepších lakov na parkety1TIKKURILA Euro Kiri605€
2Düfa PREMIUM PU PARQUET LAQUER D333522€
3

arade Professional L50 Aqua Parquet

775€
43V3 Ochrana skiel650€
5Tikkurila Unica Super929€
6Tikkurila Taika Glow4 399€
7D

  Celco Yacht 90
850€
8Eurotex Premium Rogneda440€
9Luxens Zvýšená sila680€
10Tex Profi Aqua175€

Majúc na pamäti vlastnosti lakov na parkety, prejdime k hodnoteniu tých najlepších, pričom odborníci hodnotia určité vlastnosti a používatelia potvrdzujú ich kvalitu a trvanlivosť v posudkoch.

TIKKURILA Euro Kiri

Hodnotenie: 4.9

TÝKA SA TO LEN EURA

Na prvom mieste v rebríčku je lak na parkety od fínskeho výrobcu. Prípravok na starostlivosť o podlahy je k dispozícii v 1, 2.7 a 9 litrov. Ide o jednozložkový lak na alkydovouretánovej báze, ktorý je potrebné pred použitím zriediť rozpúšťadlom. Nanesený v niekoľkých vrstvách vytvára ochranný povlak na parkety a zároveň vyrovnáva povrch. Lak možno čistiť bežným čistiacim prostriedkom. Výrobok je úplne transparentný a reprodukuje kresbu dreva, ale môže byť tónovaný až do 30 odtieňov, pre ktoré výrobca poskytuje tabuľku na oficiálnej webovej stránke.

Parketový lak sme zaradili do hodnotenia z dôvodu vysokej ekologickej čistoty výrobku, ktorá je potvrdená certifikátom. Obsahuje prírodné zložky drevnej živice. Výrobok vyniká aj svojou vynikajúcou transparentnosťou a skutočnosťou, že nestarne do žlta, čo potvrdzujú aj posudky používateľov.

Výhody

 • podporuje všetky spôsoby maľovania (valček, štetec, striekacia pištoľ)
 • vysoká transparentnosť;
 • je kompatibilný so všetkými druhmi dreva na parketové podlahy;
 • Dobre odoláva čistiacim prostriedkom.

Nevýhody

 • nie je vhodný na miesta s vysokou návštevnosťou;
 • vysoká cena;
 • Spotreba 1 liter na 12 m2 v jednej vrstve;
 • schne do 24 hodín pri vlhkosti 50 %.

Düfa PREMIUM PU PARQUET LAQUER D333

Hodnotenie: 4.8

DÜFA PREMIUM PU PARQUET LAQUER D333.webp

Na druhom mieste v rebríčku je výrobok od nemeckej spoločnosti Dufa. Výrobok je na báze polyuretánu a je riediteľný vodou. Jednozložkový produkt sa po zaschnutí vyznačuje lesklým vzhľadom, ktorý sa dostaví po 12 hodinách. Remeselníci v recenziách zdieľajú, že farba sa aplikuje rovnako dobre ako striekacia pištoľ a valček. Predáva sa v malých nádobách 0.75 2.5 . Lak sa rovnomerne rozotiera po povrchu a nezanecháva škvrny.

Podľa nášho názoru si lak na parkety od tohto výrobcu zaslúži miesto v prvej lige vďaka svojej odolnosti voči opotrebovaniu. Výrobok je určený na miesta s vysokou návštevnosťou a vydrží dlho. Štruktúra laku dokáže odolať pádu pevných predmetov a zachovať integritu. Výrobok je tiež chránený proti UV žiareniu, takže priame slnečné svetlo cez otvorené okno nespôsobí žiadne poškodenie, čo majitelia radi vidia vo svojej spätnej väzbe.

Výhody

 • Nástroj sa dá po nanesení náteru ľahko vyčistiť vodou;
 • obzvlášť tvrdý povrch;
 • čas sušenia 12 hodín;
 • Môže sa použiť akýmkoľvek vhodným spôsobom;
 • pružnosť materiálu.

Nevýhody

 • len v nádobách do 2.5 l, čo nestačí pre miestnosť s rozlohou 20-30 m2;
 • vysoké náklady
 • Pri používaní má nepríjemný zápach;
 • 1 l stačí na 1 vrstvu na 12 m2.

arade Professional L50 Aqua Parquet

Hodnotenie: 4.8

PARKETY PARADE PROFESSIONAL L50 AQUA

Na treťom mieste v rebríčku sa umiestnil lak na parkety, ktorý sa vyrába v Rusku, ale z dovážaných materiálov. akryl-uretánový kopolymér je založený na vodnej disperzii. Pokiaľ ide o lesk, spoločnosť ponúka tento výrobok v troch efektoch: matný, polomatný a lesklý. Lak je úplne priehľadný a odolný voči čistiacim prostriedkom. Ak sa náhodou vyleje voda, lak neprepustí vodu na dosku. Používatelia v recenziách odporúčajú zriediť lak s vodou 1:1 na základný náter a potom aplikovať dve vrstvy, aby parkety získali skvelý vzhľad.

Naši odborníci zaradili výrobok do najvyššieho hodnotenia kvôli jeho krátkemu času schnutia. Odoláva odtrhnutiu po hodine pri teplote 20 °C. Parkety môžete brúsiť už po 6 hodinách a chodiť po nich po 12 hodinách pri vlhkosti 70 %. Ostatné laky vyžadujú 50% suchšiu klímu a možno po nich chodiť až po 24 hodinách. K vytvrdnutiu konštrukcie dochádza po 5 dňoch, čo je tiež lepšie ako u protistrán aspoň dvakrát.

Výhody

 • schne po 12 hodinách (max.);
 • rôzne obaly (0.75, 2.5 a 9 litrov);
 • šetrné k životnému prostrediu;
 • Certifikované na použitie v detských zariadeniach.

Nevýhody

 • Vysoká spotreba 1 liter na 10 m2;
 • stredná odolnosť proti opotrebovaniu
 • vysoká cena za domáci výrobok.

3V3 Ochrana skiel

Hodnotenie: 4.7

3V3 OCHRANA SKIEL

Štvrtým výrobkom v rebríčku je výrobok francúzskeho výrobcu. Je to kombinovaný výrobok z akrylu a polyuretánu. Výsledkom tejto kombinácie je zvýšená odolnosť proti oderu a pružnosť, aby sa zabránilo praskaniu spôsobenému tvrdými predmetmi alebo pohybujúcim sa nábytkom. Lak na parkety sa dodáva s certifikátom Eco Label a odporúča sa do domácností a detských izieb. Vhodné pre všetky druhy dreva. Žiadne rozpúšťadlá, takže pri práci nemusíte otvárať všetky okná doširoka. Spätná väzba od používateľov ukazuje, že lak je vynikajúci aj na staré nátery, ak ich chcú osviežiť a odstrániť škrabance.

Do hodnotenia sme pridali lak na parkety ako najnešmykľavejší. Kombinované zloženie akrylu a polyuretánu poskytuje povrch s dobrou priľnavosťou k vnútornej aj vonkajšej obuvi. To zvyšuje bezpečnosť, čo je vhodné najmä tam, kde sa nachádzajú deti a starší ľudia.

Výhody

 • zasychá na slze po 30 minútach, čo urýchľuje proces pokrývania parkiet v troch vrstvách;
 • bez zápachu;
 • životnosť 7 rokov;
 • bezfarebný, ale ľahko tónovateľný.

Nevýhody

 • nízky obsah suchého zvyšku 36 % v porovnaní so 40-46 % u ostatných;
 • Môže sa nanášať len valčekom alebo štetcom;
 • Rýchlo absorbuje jemné škrabance od pazúrikov domácich zvierat;
 • úplné vytvrdnutie po 24 hodinách.

Tikkurila Unica Super

Hodnotenie: 4.7

TIKKURILA UNICA SUPER.webp

Ďalší výrobok v rebríčku od fínskeho výrobcu. Jednozložkový lak na parkety na báze alkydovej živice s uretánom. Na zriedenie na požadovanú konzistenciu sa používa rozpúšťadlo. V laku sa nachádzajú zložky, ktoré spomaľujú pôsobenie UV žiarenia. Povlak zostáva priehľadný a nežltne. Výrobok sa vyznačuje ekologickou čistotou, ale pri používaní má výrazný zápach. Po vyschnutí sa na parketách vytvorí rovnomerná polomatná vrstva, ktorá zodpovedá trvalým vlastnostiam jej názvu Super. Remeselníci sa vyjadrili, že výrobok sa ľahko nanáša na parkety pomocou striekacej pištole. Ak sa nanáša štetcom, druhá vrstva sa rovnomerne rozotrie a nezostane na jednom mieste.

Lak je zaradený do hodnotenia ako vysoko odolný voči vode. Výrobca ho vyrába so vzorom lodného kormidla a výrobok označuje ako „jachtársky lak“, ktorý nepodlieha vlhkosti a slnku. Dlhá životnosť až 10 rokov v najnáročnejších podmienkach.

Výhody

 • univerzálnosť použitia;
 • ochrana pred UV žiarením;
 • zvýšená odolnosť voči vode;
 • Balenie od 0.9 až 9 l.

Nevýhody

 • vysoká hodnota;
 • výraznú vôňu;
 • Čas schnutia medzi jednotlivými vrstvami 24 hodín.

Tikkurila Taika Glow

Hodnotenie: 4.7

TIKKURILA TAIKA GLOW

Ďalší výrobok v rebríčku je opäť od fínskej spoločnosti, ale tentoraz je vrcholom laku ľahké upevnenie. Výrobok na báze vody je bezpečný pre dýchanie, dokonca aj pri pokrývaní parkiet. Výrobok nevydáva žiadny zápach. Na zriedenie na tekutú konzistenciu bude potrebovať vodu, čím sa znížia náklady na ochranu parkiet. Lak sa môže nanášať všetkými spôsobmi. Výrobok je k dispozícii na parkety v nádobách po 0.33 a 1 l, čo je dobré na opravu škrabancov a odrenín, ale horšie, ak pokryjete veľkú plochu (budete musieť kúpiť veľa malých plechoviek).

Naši odborníci spomenuli parketový lak kvôli jeho schopnosti absorbovať svetlo z prirodzených alebo umelých zdrojov. Potom v tme vydáva nahromadené lúče so zelenkastým odtieňom počas 6 hodín. Ide o zaujímavú možnosť pokrytia parkiet v detskej izbe, ktorá prináša rozmanitosť. Zvyšuje tiež bezpečnosť pri použití na chodbách a schodiskách súkromného dvojpodlažného domu, aby bolo v tme lepšie vidieť topografiu podlahy.

Výhody

 • jednoduché riedenie vodou;
 • žiadny zápach počas používania
 • Dokonale rozprašuje pomocou striekacej pištole s priemerom trysky 1.4-1.8 mm;
 • Odolnosť voči teplotám (odoláva teplotám do 85 stupňov).

Nevýhody

 • najvyššia cena v hodnotení;
 • K dispozícii len v malých nádobách 0.33 a 1L;
 • je prítomné určité zažltnutie;
 • nízky obsah suchého zvyšku 19%.

D
  Celco Yacht 90

Hodnotenie: 4.6

D<ul></div><p>Celco Yacht 90″ src=“/wp-content/uploads/2023/03/9011666194111-3510.jpg“ height=“420″ title=“D</p><ul>Celco Yacht 90″><p>Na čele Top 10 je anglický výrobok značky D</p><ul>ux. Produkt je tiež umiestnený ako lak na jachty s vysokou odolnosťou voči vode a teplotným zmenám. Tento ochranný náter na parkety je vyrobený z alkydového uretánového základu, ktorý je potrebné zriediť rozpúšťadlom. Vhodné na parkety v interiéri aj exteriéri. Ale ako zdôraznili remeselníci v recenziách, trvá dlho, kým lak vyschne – až 48 hodín. Vrchná vrstva spoľahlivo chráni dosku pred slnkom a vodou. Po vytvrdnutí má výrobok lesklý povrch. Žiadne šmuhy pri práci, dokonca ani s valčekom alebo štetcom.<p>Do hodnotenia pridávame parketový lak ako ďalší obzvlášť odolný druh na aplikáciu na podlahu v miestach, kde je vysoká pravdepodobnosť hromadenia vody. Vzhľadom na to, že výrobca odporúča výrobok aj pre sauny, bol by ideálny pre kuchyne bytov alebo rodinných domov. Pre ľudí, ktorí majú v kúpeľni parkety, je tento lak tiež skvelým spôsobom ich ochrany.</p><h4>Výhody</h4><ul><li>odolný voči poveternostným vplyvom (vhodný na ochranu parkiet na vonkajších verandách, terasách alebo pergolách);</li><li>bezfarebné, čím sa zachová prirodzený vzhľad parkiet;</li><li>Môže sa používať až do 80 % vlhkosti;</li><li>v uzavretom stave sa môže skladovať tri roky.</li></ul><h4>Nevýhody</h4><ul><li>Čas sušenia do 48 hodín</li><li>vysoká cena;</li><li>Nepoužívajte na staré podlahy (iba kompletné vyčistenie a prebrúsenie).</li></ul><h3>Eurotex Premium Rogneda</h3><p>Hodnotenie: 4.5</p><div style=EUROTEX PREMIUM ROGNEDA

Na ôsmom mieste v hodnotení je výrobok ruskej spoločnosti, vyrobený na báze alkyd-uretánu. Je to vysoko lesklý lak a môže sa nanášať striekaním, valčekovaním alebo štetcom. Na zriedenie látky sa používa rozpúšťadlo. Výrobok je k dispozícii v nádobách po 0.8, 2 a 10 litrov. Lak je vhodný na všetky druhy parkiet. Počas prevádzky preniká hlboko do štruktúry dreva a spoľahlivo ho chráni pred vlhkosťou. Na rozdiel od niektorých známych značiek môžete pracovať pri teplote +5 stupňov (pri iných od +10) a vlhkosti 70 %. V prípade parketového oleja alebo slabých kyselín nezostanú žiadne škvrny, ak škvrnu okamžite zotriete mokrou handrou.

Lak sme zaradili do hodnotenia, pretože pri ochrane parkiet ušetrí veľa peňazí. Majstri v recenziách poznamenávajú, že pri tenkej aplikácii striekacej pištole na parkety môžete pokryť 17 m2 s 1 litrom. Okrem toho je cena laku podstatne nižšia ako jeho dovážané analógie.

Výhody

 • hlboké preniknutie do štruktúry parketovej podlahy;
 • Zvýrazňuje prirodzený vzhľad dreva;
 • odolné voči chemikáliám v domácnosti;
 • Udrží vodu mimo dreva až 48 hodín.

Nevýhody

 • Lak má miernu dymivosť pri vystavení ohňu;
 • Ak je drevo vlhšie ako 15 %, nie je možné ho použiť;
 • nie je vhodný na prekrytie starých vrstiev.

Luxens Zvýšená sila

Hodnotenie: 4.4

LUXENS POWERFUL TREATMENT.webp

Na tomto mieste v rebríčku je lak francúzskeho výrobcu, vyrobený na báze vody. Lak na parkety je bez zápachu a môže sa riediť vodou. V jeden deň je povolené naniesť 2 alebo 3 vrstvy. Niektorí používatelia v recenziách uviedli, že sa pokúsili zakryť svoje parkety o rok neskôr ďalšou vrstvou, ktorá tiež fungovala dobre. Lak nepreniká silno medzi dosky podlahy, takže dosky sa nelepia – ak potrebujete odstrániť pár na výmenu, nebude to ťažké.

Tento lak na parkety je najlepšie hodnotený z hľadiska pomeru ceny a kvality. Výrobok je o niečo lacnejší ako ostatné výrobky, ale vyrába sa vo Francúzsku. Pridaná odolnosť v názve „Extra Strength“ je odkazom na odolnosť vrchného náteru pri nárazoch alebo prestavovaní nábytku. Majitelia vo svojich recenziách uvádzajú, že lak sa po 30 minútach nelepí, takže nemusíte dlho čakať, kým ho pokryjete druhou vrstvou.

Výhody

 • pri používaní nezapácha;
 • odolnosť voči vode;
 • Rýchle schnutie (30-60 minút medzi jednotlivými vrstvami);
 • tvrdý vrchný náter.

nevýhody

 • nie je vhodný pre striekaciu pištoľ, čo v prípade veľkej podlahovej plochy zdržuje proces;
 • Teplota parketových podláh len v rozmedzí 12-25 °C.

Tex Pro Aqua

Hodnotenie: 4.3

TEX PROFI AQUA

Výrobok ruskej spoločnosti, ktorá od roku 2006 aktívne spolupracuje s fínskymi výrobcami, sa v rebríčku umiestnil na poslednom mieste. Lak je rozpustný vo vode a je k dispozícii v troch veľkostiach: 0.9, 2.7 a 9 litrov. Výrobok je bezfarebný, ale mierne stmavuje drevo. Farebný lak dostupný v odtieňoch orech, mahagón, čerešňa, borovica a jaseň. Vrchná vrstva je úplne lesklá. Jednozložkový lak sa môže nanášať všetkými prostriedkami a jeho spotreba je úsporná.

Naši odborníci hodnotili výrobok kvôli antiseptickým vlastnostiam lazúry. Odporúčame ho pre domy a byty na prízemí, aby sa zabránilo vzniku plesní pod parketami. Ale vzhľadom na nízku odolnosť, pokiaľ ide o mechanické zaťaženie, musí byť parketa Proof Aqua zvonku natretá iným lakom na parkety.

Výhody

 • Parkety môžete ošetriť valčekom, špongiou, štetcom a airbrushom;
 • Spotreba 15 m2 na liter;
 • zriedený vodou;
 • najnižšia cena v kategórii.

Nevýhody

 • zafarbí drevo a zmení jeho prirodzenú farbu;
 • je potrebná vrchná vrstva odolnejšieho a ochranného laku.
Hodnotiť článok
( Zatiaľ žiadne hodnotenia )
Pridať komentáre

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: