10 najlepších zváračiek na polypropylénové rúry

*Prehľad toho najlepšieho podľa redakcie. Informácie o výberových kritériách. Tento materiál je subjektívny a nepredstavuje reklamu ani sprievodcu nákupom. Pred kúpou by ste mali požiadať o odborné poradenstvo.

Polypropylén je relatívne lacný materiál na kladenie vodovodných, vykurovacích a iných inžinierskych potrubí, ktorý na rozdiel od kovu nepodlieha korózii. Na spájanie plastových rúrok je potrebný zvárací stroj. V závislosti od typu rúrkového spoja možno použiť rôzne spájkovačky. Pozrieme sa aj na tipy pre výber zváracieho zariadenia na polypropylén, aby ste sa lepšie orientovali vo vlastnostiach výberu.

Ako si vybrať fúzny stroj na polypropylénové rúry

Konce polymérnych komunikácií pre inštalatérstvo a vykurovanie sa topia pri teplote 260 stupňov, takže všetci výrobcovia spájkovačiek sa riadia týmto indikátorom. Väčšina modelov má pracovný rozsah 260 °C až 320 °C a nemusíte sa o túto hodnotu príliš starať. Pri výbere stroja na spájanie polypropylénu však existujú kritériá, ktoré je dôležité pri kúpe zvážiť:

 1. Konfigurácia vykurovacieho telesa. Medzi modelmi pre nástrčné kĺby existujú dva typy: mečové a valcové. Prvý z nich má jeden, dva alebo tri pevné otvory na umiestnenie násadcov. To je ideálne na prácu pri stole alebo na podlahe. Tie majú upínacie matrice, ktoré možno umiestniť do ľubovoľnej vzdialenosti od okraja, a preto sú ideálne na spájkovanie v blízkosti steny alebo inej prekážky.
 2. Napájanie.Hodnota ukazovateľa závisí od rýchlosti zahrievania polypropylénu a času vykonania každého spoja. Technické parametre strojov sa pohybujú od 500 do 2 000 wattov. Priemyselné modely sa dodávajú s výkonom 4000 W.
 3. Počet vykurovacích telies. Na ohrev polypropylénu vo vnútri jednotky možno použiť jedno alebo dve vykurovacie telesá. Ich počet závisí od času do dosiahnutia prevádzkovej teploty.
 4. Typ regulátora teploty.K dispozícii mechanické alebo elektronické. Prístroje s prvou funkciou sú lacnejšie a s druhou funkciou presnejšie.
 5. Počet trysiek v súprave. Výrobcovia zvyčajne dodávajú niekoľko dýz s teflónovým povlakom (3-7 ks). Čím viac ich je, tým širšie sú možnosti stroja na spájkovanie polypropylénu a tým menej budete musieť v budúcnosti investovať.
 6. Hmotnosť.Pájka môže vážiť od 900 g do 3 kg. Na stacionárnu inštaláciu sú vhodnejšie ťažké modely, pretože sa menej odierajú o stôl. Pre manipuláciu s hmotnosťou si vyberte tie, ktoré sú ľahšie.
 7. Ďalšie funkcie.Stroje na spájanie polypropylénu môžu byť vybavené indikátormi výpadku siete, dosiahnutia prevádzkovej teploty a vypnutia pri prehriatí, čo uľahčuje obsluhu. Niektoré majú aj displej, ktorý zobrazuje aktuálnu teplotu, nie nastavenú teplotu. Časovač je užitočný na nastavenie určitého času spájkovania polypropylénu a na menšiu kontrolu procesu. Termostat bude udržiavať nastavenú teplotu.

Stroje sa líšia aj spôsobom zvárania, preto sme náš prehľad rozdelili do troch kategórií.

Rebríček najlepších zváračiek polypropylénových rúr

aceWeld Mini modrá
Nomináciamiestonázov výrobkucena
Najlepšie stroje na zváranie polypropylénových rúr1Rothenberger Roweld P63T26 640€
2Dytron SP-4a 650W
17 330
3PRE PROFESIONÁLOV 16004 160€
4CANDAN CM-044 200€
5E
 • TECH SPT 1500
 • 3 300€
  Najlepšie stroje na elektrofúzne zváranie polypropylénových rúr1Rothenberger Roweld Rofuse Basic 48182 770€
  2Nowatech ZERN-4000 PLUS57 300€
  Najlepšie stroje na zváranie polypropylénových rúr na tupo1Rothenberger ROWELD HE 200 5531656 400€
  2OMISA 6160/N220 000€
  3Rijing Makina HDT 16050 000€

  Najlepšie stroje na zváranie polypropylénových rúr

  Tavné zváranie polypropylénových rúr je jedno z najjednoduchších a zabezpečuje tesný a rovnomerný spoj. To si vyžaduje spojku z rovnakého materiálu, ktorá sa na jednom konci ohrieva spotrebičom. Spojovacia časť rúrky sa tiež zahreje a diely sa zlisujú jeden do druhého. Druhý názov tohto procesu je fúzia zásuviek.

  Rothenberger Roweld P63T

  Hodnotenie: 4.9

  Rothenberger Roweld P63T

  Špičkou v tejto kategórii je nemecká zváračka v tvare meča s výkonom 800 W, ktorá má elektronické ovládanie. Spájkovačka je vyrobená priamo v Nemecku. Súčasťou zariadenia je 6 bitov pre rôzne priemery PP, pričom najmenší je 20 mm a najväčší 63 mm. Zváračka má digitálny displej, ktorý zobrazuje aktuálnu teplotu, čo uľahčuje kontrolu stavu stroja. Stroj váži 1.8 kg. Uprednostňovaným spôsobom práce je práca na stole alebo na podlahe, pre ktorú je k dispozícii stojan v tvare U a upínacia základňa.

  Podľa recenzií zariadenie nezávisle a presne udržiava nastavenú teplotu, takže zváranie polypropylénu sa môže vykonávať bez oneskorenia. Elektronická regulácia zabraňuje nadmernému roztaveniu konca a poskytuje vynikajúci výkon.

  Výhody

  • Vďaka gumovým nárazníkom nedochádza k posúvaniu stojana po stole
  • Inteligentná tepelná izolácia medzi vykurovacím telesom a zvyškom krytu;
  • Digitálny displej uľahčuje ovládanie;
  • Výkon 800 W.

  Nevýhody

  • náklady sú veľmi vysoké;
  • Krátka rukoväť nie je pohodlná na aktívnu manipuláciu – hodí sa skôr na stacionárnu prácu na stole.

  Dytron SP-4a 650WaceWeld Mini modrá

  Hodnotenie: 4.8

  DYTRON SP-4A 650W<tr></div><p>ACEWELD MINI BLUE“ src=“/wp-content/uploads/2023/03/70116666195571-110.jpg“ height=“400″ title=“DYTRON SP-4A 650W</p><tr>ACEWELD MINI BLUE“><p>Druhé miesto obsadil valcový model s tromi zápustkami pre 20, 25 a 32 mm. Tento tvar stroja umožňuje zvárať rúry v blízkosti steny alebo iných služieb, pretože neexistujú žiadne obmedzenia, pokiaľ ide o umiestnenie matrice. Výkon spájkovačky 650 W, ktorý stačí na dosiahnutie 180-280 °C. Hmotnosť zváračky 1.3 kg.</p><p>Profesionálna zváračka polypropylénu sa vyznačuje rozšírenou teplotnou stupnicou, ktorá uľahčuje nastavenie zariadenia. Regulátor udáva nielen stupeň ohrevu, ale aj priemer potrubia. V závislosti od tejto hodnoty môže remeselník nastaviť optimálnu teplotu pre konkrétnu hrúbku steny polypropylénovej rúry. Plast sa rýchlo zahrieva, ale neprehrieva sa. Prístroj je vybavený časovačom, ktorý sám určí, koľko tepla je potrebné na polypropylén aplikovať. To výrazne uľahčuje prácu, najmä pri zváraní s rôznymi priemermi rúr, kde sa časová hodnota roztaveného plastu mení.</p><h4>Výhody</h4><ul><li>Dlhá pohodlná rukoväť so zarážkou na konci;</li><li>je ľahké priblížiť sa k stene a zvárať rúrky;</li><li>robustné kovové puzdro je súčasťou balenia;</li><li>automatický časovač.</li></ul><h4>Nevýhody</h4><ul><li>Príslušenstvo nad 32 mm je potrebné zakúpiť samostatne;</li><li>cena je pomerne vysoká.</li></ul><h3>PRE PROFESIONÁLOV 1600</h3><p>Hodnotenie: 4.7</p><div style=PRE PROFESIONÁLOV 1600

  Prehľad pokračuje profesionálnou zváračkou s výkonom 1600 W. Dá sa to vysvetliť tým, že vo vnútri sú dve vykurovacie telesá. Vďaka tomu zariadenie rýchlejšie dosiahne pracovnú teplotu maximálne 300 °C. je možné ho nastaviť pomocou prepínača na boku zariadenia. Mečovitá časť má 3 otvory na upevnenie trysiek, čo je vhodné pri častých prechodoch medzi zváraním polypropylénových rúr rôznych priemerov. Pogumovaná rukoväť uľahčuje držanie žehličky v spotených rukách. Spätná väzba od zákazníkov ukazuje, že sú spokojní so stojanom, ktorý zabraňuje kolísaniu zariadenia pri zváraní.

  Zistili sme, že výrobok je najlepší z hľadiska vybavenia. Zákazník tu dostane všetko, čo potrebuje na prácu s polypropylénom. Kovový kufrík obsahuje samotnú zváračku, 6 trysiek s teflónovým povlakom, meracie pásmo, skrutkovač, výmenník matríc, upínaciu základňu a podstavec stola. Výrobca poskytuje aj frézu na rúry, ktorá podľa recenzií celkom dobre reže polypropylén.

  Výhody

  • robustný stojan;
  • Nožnice dokonale strihajú polypropylén;
  • prehľadný prevádzkový displej;
  • Základňa z nehrdzavejúcej ocele a dve vykurovacie telesá.

  Nevýhody

  • spotrebuje 1 hodinu práce.Elektrický výkon 6 kW;
  • krátky napájací kábel 2 m.

  CANDAN CM-04

  Hodnotenie: 4.7

  CANDAN CM-04

  Tento model je určený na zváranie polypropylénu na stole. Vykurovacie teleso je ploché, nie v tvare meča, ale okrúhle, takže nie je veľmi vhodné používať ho na manipuláciu s potrubím. Hmotnosť 3 kg rýchlo opotrebuje vašu ruku. Zväčšená plocha vykurovacieho telesa však umožňuje spájať rúry s priemerom 16 až 110 mm. Súčasťou balenia sú len tri matrice s priemerom 50 mm, 63 mm a 75 mm, takže ostatné je potrebné zakúpiť samostatne. Podľa spätnej väzby od zákazníkov sa im páči robustný stojan v tvare kríža, ktorý udržiava spájkovačku v stabilnej polohe. Na jednej strane je svorka na jednoduché pripevnenie držiaka k stojanu alebo doske stola.

  Prístroj ponúka najvyšší výkon 2000 W, ktorý vďaka teplote 320 °C umožňuje takmer okamžité roztavenie polypropylénu. Plastové rúry sa dajú zvárať oveľa rýchlejšie vďaka týmto vlastnostiam.

  Výhody

  • univerzálna základňa – svorka;
  • robustné puzdro;
  • Prístroj je o niečo kratší ako analógové prístroje;
  • dobre zostavené a bez trhlín.

  Nevýhody

  • je nevhodné zvárať polypropylén v blízkosti steny;
  • iba tri trysky sú súčasťou balenia;
  • Stroj váži 3 kg;
  • Súčasne možno pripojiť len jeden pár samíc pre polypropylén.

  E
 • TECH SPT 1500
 • Hodnotenie: 4.6

  E<li></div><p>TECH SPT 1500″ src=“/wp-content/uploads/2023/03/57316666195571-2410.jpg“ height=“400″ title=“E</p><li>TECH SPT 1500″><p>domáca značka E</p><li>TECH ponúka dôstojného konkurenta s výkonom 1500 W a možnosťou ohrevu až na 300 °C. Vykurovacie telesá možno ovládať buď plynule pomocou termostatu, alebo postupne pomocou dvoch prepínačov na hornej strane jednotky. Kontrolka uľahčuje interakciu so strojom a zjednodušuje prácu. Časť v tvare meča obsahuje tri otvory na inštaláciu snímačov. Sada obsahuje 6 variantov pre priemery rúr od 20 mm do 63 mm. Spätná väzba ukazuje, že remeselníci majú radi príjemné drobnosti v súprave nástrojov na polypropylén, ako sú rukavice, rezačka rúr a vodováha.<p>Zistili sme, že zváračka na polypropylénové rúry je najvýhodnejšia. Za cenu 2-3 krát nižšiu ako u známych modelov získate dve vykurovacie telesá s celkovou kapacitou 1500 W, vynikajúci teflónový povlak matríc, na ktorý sa polypropylén nelepí, a bohatú kompletnú sadu.</p><h4>Výhody</h4><ul><li>Tri otvory na vloženie matrice pre rôzne priemery potrubia;</li><li>pogumovaná rukoväť;</li><li>vodováhu v súprave na kontrolu zarovnania spojenej rúrky;</li><li>vysokokvalitný náter trysiek – polypropylén sa počas zvárania nelepí.</li></ul><h4>Nevýhody</h4><ul><li>krátky sieťový kábel 1.2 ;</li><li>krehký rezač rúr v cene – mohol by sa zlomiť na druhý deň.</li></ul><h2>Najlepšie stroje na elektrofúzne zváranie polypropylénových rúr</h2><p>Druhým spôsobom spájania polypropylénu je zváranie elektrotvarovkou. Na spájanie sa používajú špeciálne spojky, ktoré majú zásuvky na pripojenie káblov. Čiarový kód na diele obsahuje teplotu a čas expozície, ktoré sa automaticky nastavia na stroji po načítaní skenerom. Tieto modely sú oveľa drahšie ako spájkovačky na zváranie, ale obsluha pracuje oveľa jednoduchšie. Po inštalácii a zapnutí ide všetko automaticky.</p><h3>Rothenberger Roweld Rofuse Basic 48</h3><p>Hodnotenie: 4.9</p><div style=ROTHENBERGER ROWELD ROFUSE BASIC 48

  Prvé miesto medzi modelmi na elektrofúzne zváranie polypropylénu opäť obsadila nemecká značka Rothenberger. Prístroj je napájaný zo siete 220 V a je vhodný na spájkovanie rúrok s priemerom do 315 mm, čo umožňuje nielen inštaláciu polypropylénového potrubia v byte, ale aj inštaláciu kompletných stúpačiek vo viacpodlažnej budove. Používatelia si pochvaľujú celkový výkon aj drobné detaily, ako je napríklad snímač elektrického šoku alebo vrecko na čítačku čiarových kódov na kábli.

  Naši odborníci zistili, že zariadenie sa najlepšie používa na veľkých staveniskách, kde môže dochádzať ku kolísaniu napätia, pretože zariadenie stabilne zvára polypropylén pri vstupnom prúde 180-230 V. V prípade skratu sa jednotka automaticky vypne. Celokovové puzdro dobre odoláva drsným stavebným podmienkam.

  Výhody

  • praktická prepravná rukoväť;
  • Okamžité čítanie čiarových kódov pomocou ultrakompaktného skenera;
  • veľký digitálny displej;
  • dotykové tlačidlá chránené proti vlhkosti.

  Nevýhody

  • Váži 16 kg, čo ju robí trochu ťažkou na časté premiestňovanie;
  • cena je veľmi vysoká.

  Nowatech ZERN-4000 PLUS

  Hodnotenie: 4.8

  Nowatech ZERN-4000 PLUS

  Poľský výrobca Nowatech ponúka stroj na elektrofúzne zváranie polypropylénu v miestach, kde nie je možné použiť metódu spájania rúr na tupo. Prístroj je vybavený elektronickým termostatom a funguje zo siete 220 V. Má dlhý sieťový kábel s uhlovými elektródami a skener na snímanie parametrov zvárania. Z recenzií vidíme, že profesionáli majú radi stupeň ochrany krytu IP55, ktorý umožňuje jeho používanie na stavenisku aj v daždi.

  Odborníci ocenili schopnosť zvárať polypropylénové rúry s priemerom až 120 cm. Na tento účel má model výkon 4000 wattov. Pomocou tohto zvárania možno pripojiť nielen vykurovacie a vodovodné potrubia, ale aj inštalovať kolektory z polypropylénu na rozvod teplonosnej látky do domácností. Produktivita neutrpí ani pri napájaní z generátora, čo je na stavenisku výhodné.

  Výhody

  • Dodáva sa v robustnom železnom puzdre
  • Malé rozmery 43 x 28 x 18 cm;
  • má v súprave protiľahlé násadce;
  • Prachotesné a vodotesné puzdro IP55.

  nevýhody

  • Skener je veľmi veľký a dodáva sa v plastovom puzdre;
  • váži 25 kg
  • vysoké náklady.

  Najlepšie stroje na zváranie polypropylénových rúr na tupo

  Vykonáva zváranie rúr na tupo bez použitia nástrčky. Dva konce rúr sú pripojené k plochej vykurovacej doske a stlačením sa spoja. Roztavený polypropylén sa zmieša na oboch stranách, aby sa vytvoril zvarený, vzduchotesný šev. Táto technológia výrazne zlacňuje proces zvárania, pretože šetrí náklady na príslušenstvo. Stroje sú však drahšie a na upevnenie rúrok s rôznymi priemermi potrebujete ďalšie upínacie zariadenia.

  Rothenberger ROWELD HE 200 55316

  Hodnotenie: 4.9

  ROTHENBERGER ROWELD HE 200 55316

  Spájkovačka na zváranie polypropylénu na tupo bez objímok má výkon 800 W a dodáva sa v kovovom puzdre. Koncové plochy polypropylénových výrobkov sú vyhrievané plochou okrúhlou vložkou potiahnutou protilepivou vrstvou PTFE. Na rukoväti sa nachádza indikátor napájania zo siete, regulátor ohrevu a dióda, ktorá indikuje činnosť ochrany proti prehriatiu. Pracovná doska je testovaná podľa VDE a má dlhú životnosť.

  Zváračku s lisovacím tlačidlom sme vyhodnotili ako najkompaktnejšiu. Pozostáva len z gombíka s vypínačom a nastavením teploty, ku ktorému sa pripájajú vykurovacie dosky rôznych veľkostí pre rúry s priemerom 20-250 mm. Jednoduchá manipulácia zhora, spod stropu a v nepríjemných priestoroch. Vyhrievacie dosky možno vymeniť jedným dotykom, čo šetrí čas pri spájkovaní polypropylénových rúrok s rôznymi priemermi.

  Výhody

  • nepriľnavý povrch;
  • Elektronický systém regulácie teploty;
  • Stroj má svetelnú indikáciu a ochranu proti prehriatiu;
  • výmena vykurovacej karty jedným dotykom.

  Nevýhody

  • vysoké náklady;
  • vysoká pravdepodobnosť deformácie osi rúrky pri zváraní podľa hmotnosti
  • Predáva sa bez upínacieho mechanizmu.

  OMISA 6160/N

  Hodnotenie: 4.8

  OMISA 6160/N

  Tento model je určený na stacionárne zváranie polypropylénových rúr na tupo. stroj je vybavený svorkami a strediacim prvkom, ktoré zabezpečujú zachovanie osi rúrky po zváraní. K dispozícii je aj elektrický obkladový nástroj, ktorý odoberá okraj rúrky pod uhlom 90º, aby sa zabránilo vzniku medzier v mieste spoja. Výkon zváracieho zrkadla je 900 W. Súčasťou balenia je 7 vložiek pre priemery rúr od 40 mm do 125 mm. Maximálny možný obvod je 160 mm, ale vložky je potrebné zakúpiť samostatne.

  Hoci má stroj mechanický pohon na upínanie koncov roztavených rúr, od väčšiny konkurenčných strojov sa líši tým, že systém sa ovláda jednou pákou namiesto dvoch. Vďaka tomu môže zváranie rúrok vykonávať jedna osoba, ktorá jednou rukou odstráni vyhrievané zrkadlo a druhou k sebe priblíži rúrky. iné modely potrebujú pomoc druhej osoby alebo sa stráca čas, kým obsluha nasadí spájkovaciu dosku a stlačí pohon oboma rukami.

  Výhody

  • dobré vybavenie
  • Oceľový box vydrží aj drsnú prepravu;
  • všetky ramená majú gumové rukoväte;
  • strediaci prvok s pridržiavacím zariadením uľahčuje hladké pripojenie potrubia.

  nevýhody

  • nie je vhodný pre rúry s priemerom menším ako 40 mm;
  • Skriňa váži 90 kg, takže sa dá prepravovať len na vozíku;
  • Manuálny pohon, aj keď je k dispozícii hydraulický pohon.

  Rijing Makina HDT 160

  Hodnotenie: 4.7

  MAKINA HDT 160

  Model má výkon 1000 W a je vhodný na zváranie polypropylénových rúr na tupo s priemerom od 40 mm do 160 mm. Zariadenie pozostáva zo samostatnej plošiny s polkruhovými výklopnými svorkami a ručne ovládaného valcového upínacieho mechanizmu. Druhá časť je navrhnutá ako rám pre 700 W elektrický čelný nástroj a stojan pre zváracie zrkadlo. Pracovná teplota vykurovacieho telesa dosahuje až 300 stupňov. 3 m dlhý sieťový kábel sa vo väčšine prípadov zaobíde bez potreby prenášania.

  V kategórii strojov na zváranie rúr na tupo tento stroj vyniká pomerne nízkou hmotnosťou súpravy 35 kg, čo uľahčuje jeho prepravu na pracovisko. Svojou nízkou hmotnosťou tento model v ničom nezaostáva za vyššie opísaným modelom, pokiaľ ide o výkon.

  Výhody

  • elektrický obkladový nástroj;
  • pogumované rukoväte;
  • stabilná platforma;
  • samostatný stojan na zrkadlo.

  Nevýhody

  • Na stlačenie koncov rúr k sebe sa musia obe páky stlačiť oboma rukami;
  • Nevhodné pre priemery menšie ako 40 mm.
  Hodnotiť článok
  ( Zatiaľ žiadne hodnotenia )
  Pridať komentáre

  ;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: