14 najlepších omietok

Omietkové zmesi sa vo veľkej miere používajú v stavebníctve. Kým v minulosti sa tento materiál používal výlučne na večerné steny a stropy, dnes sa niektoré kompozície používajú na dekoratívne úpravy. Sortiment omietok sa preto rozšíril. V súčasnosti je ťažké nájsť stavbárov, ktorí si sami pripravujú vápennocementové malty. Nahradili ich inovatívne riešenia, ktoré uľahčujú prípravu, nanášanie a vyrovnávanie malty. V obchode pre domácich majstrov môže byť priemerný stavebný robotník zmätený. Aby ste sa rozhodli správne, oplatí sa nechať si poradiť od odborníkov.

Kritériá výberu omietok

 1. Najprv musí omietkar odhadnúť hrúbku vyrovnávacej vrstvy. Omietka sa najčastejšie používa, ak je odchýlka od ideálnej hrúbky aspoň 3 mm. Omietanie veľkých nerovností sa môže vykonávať aj vo viacerých vrstvách, ale kvôli dlhšiemu schnutiu povrchu sa stráca drahocenný čas. V tomto prípade dbajte na maximálnu hrúbku jednej vrstvy.
 2. Pri výbere prípravku je dôležité zvážiť typ substrátu. Hoci takmer všetky omietky výborne spolupracujú s betónovými podkladmi, omietkové podklady sa musia starostlivo vyberať.
 3. Niektoré typy omietok sa môžu použiť na prípravu povrchov na obkladanie, iné riešenia umožňujú vytvárať moderné dekoratívne povrchy.
 4. Nie všetky omietky držia rovnako dobre v interiéri aj exteriéri. Ak je na vnútorné práce vhodná široká škála zmesí, na konečnú úpravu vonkajších podkladov je lepšie kúpiť výrobky, ktoré sú odolné voči vlhkosti, mrazu a ultrafialovému žiareniu.
 5. Omietky sa líšia zložením. Cementové zmesi sú vhodné na vonkajšie práce, sú cenovo najdostupnejšie. Sadrové omietky sú veľmi rýchloschnúce a ich oblasť použitia je vo všeobecnosti obmedzená na suché miestnosti. Syntetické kompozície sú najdrahšie. Poskytujú remeselníkovi dostatok priestoru na činnosť.

Najlepšie omietky v našom prehľade. Pri zostavovaní rebríčka sa zohľadnili tieto kritériá:

 1. účel;
 2. zloženie výrobku;
 3. cena;
 4. odborný posudok;
 5. hodnotenia zákazníkov.

Výhody a nevýhody rôznych typov omietok

Typ omietky

Výhody

Nevýhody

Cement

+ nízka cena

+ odolnosť voči poveternostným vplyvom

+ paropriepustnosť náteru

– vhodné len na vyrovnávanie podkladov

– nedostatočná pružnosť

Sádra

+ plasticita

+ rýchle sušenie

+ možno použiť na dekoratívne účely

+ hustá srsť

– Odolnosť voči poveternostným vplyvom

– nevydrží mechanický náraz

Syntetické

+ tvárnosť

+ všestrannosť

+ vysoká priľnavosť

+ dekoratívne

– vysoká cena

– nízka priepustnosť pre vodné pary

– ľahko sa farbí

Hodnotenie najlepších omietok

Nomináciamiestonázov výrobkuHodnotenie
Najlepšie cementové omietky1
 • TONIT T1+
 • 4.9
  2Knauf Grunband4.8
  3Weber.vetonit TT404.7
  4Ceresit CT 294.7
  5Kreps Master4.6
  6KM Profi s výstužným vláknom4.5
  Najlepšie sadrové omietky1Knauf Rothband4.9
  2Vetonit Pro Gips Reinforced (Weber.Vetonit)4.8
  3Vrstva VOLMA4.8
  4Ceresit CT 354.7
  5Unis Teplon4.6
  6Basovit Gipswell4.5
  Najlepšie omietky na báze syntetickej živice1Caparol Streichputz4.8
  2Mapei Nivoplan4.7

  Najlepšie cementové omietky

  Hlavným účelom cementových omietok je vyrovnanie vnútorných a vonkajších podkladov. Po zaschnutí vytvára odolný povlak, ktorý je odolný voči vode, mrazu a slnečnému žiareniu. Odborníci vybrali niekoľko populárnych zlúčenín v Rusku.

 • TONIT T1+
 • Hodnotenie: 4.9

  P<li></div><p>TONIT T1+“ src=“/wp-content/uploads/2023/05/2381666193391-5314.jpg“ title=“P</p><li>TONIT T1+“><p>Omietka P</p><li>TONIT T1+ je materiál na báze cementu, do ktorého boli pridané vodoodpudivé zložky a výstužné vlákna. Zmes možno použiť na vyrovnávanie vnútorných a vonkajších podkladov. Odborníci ocenili univerzálnosť omietky, omietka dokonale priľne k betónu, tehlám, pórobetónovým povrchom. Materiál bol oprávnene označený za víťaza v rebríčku. Má dobrú priľnavosť, ľahko sa nanáša a po zaschnutí nepraská.<p>dokončovatelia pozitívne hodnotia spracovateľnosť omietky (240 minút) a širokú škálu hrúbok (od 2 do 30 mm). Môže sa aplikovať ručne alebo pomocou mechanických pomôcok.</p><h4>Výhody</h4><ul><li>široký rozsah hrúbok;</li><li>nízka spotreba;</li><li>odolnosť proti vlhkosti a ťažnosť;</li><li>Môže sa nanášať ručne alebo strojovo.</li></ul><h4>Nevýhody</h4><ul><li>nenájdené.</li></ul><h3>Knauf Grunband</h3><p>Hodnotenie: 4.8</p><p>Za najatraktívnejšiu cenu predáva domáce omietky VOLMA Layer. Základom omietky je vysokokvalitná sadra doplnená minerálnymi a chemickými zložkami. Výrobok poskytuje vynikajúcu priľnavosť k betónovým, tehlovým, pórobetónovým a sadrokartónovým podkladom. Hlavnou výhodou tohto materiálu je podľa odborníkov lesklý povrch nanesenej vrstvy. Preto finišéri často vylučujú tmelenie. Omietka sa dostala do prvej trojky aj z hľadiska šetrnosti k životnému prostrediu, čo potvrdzujú príslušné certifikáty.</p><p>Výnimočná čistota omietky umožňuje jej používanie v detských nemocniciach a liečebniach. Priedušná omietka udržiava optimálnu vnútornú klímu.</p><h4>Výhody</h4><ul><li>vynikajúca priľnavosť;</li><li>šetrnosť k životnému prostrediu;</li><li>výnimočná čistota zloženia.</li></ul><h4>nevýhody</h4><ul><li>Pružnosť sa stráca po 30 minútach po zmiešaní.</li></ul><h3>Ceresit CT 35</h3><p>Hodnotenie: 4.7</p><div style=Ceresit CT 35

  Kvalita mínometov Cerezit je dobre známa v celom bývalom Sovietskom zväze. Ceresit CT 35 Dekoratívna omietka má všetky vlastnosti nemecko-ruského výrobku. Hlavným účelom zloženia je dekoratívna úprava omietnutých alebo vopred pripravených povrchov. Výrobok je k dispozícii v rôznych farbách. Najčastejšie remeselníci používajú zmes súčasne s výstavbou tepelnej izolácie. Vysoké náklady na jeden náter zabránili tomu, aby dosiahol vyššie umiestnenie. Áno a životnosť pripravenej zmesi je obmedzená na 1 hodinu.

  Stavebníci používajú materiál na konečnú úpravu vnútorných a vonkajších podkladov. Po vysušení je vrstva odolná voči nízkym teplotám a UV žiareniu.

  Výhody

  • Nemecká kvalita;
  • možnosť výberu farby;
  • odolnosť voči nízkym teplotám a UV žiareniu.

  Nevýhody

  • vysoká cena;
  • rýchle vytvrdzovanie.

  Unis Teplon

  Hodnotenie: 4.6

  Unis Teplon

  Sadra Unis Teplon má oproti konkurencii jednu dôležitú výhodu. Po zaschnutí získa povrch snehobielu farbu. Po prebrúsení sa preto môže použiť na maľovanie alebo tapetovanie. Odborníci upozorňujú na možnosť nanášania hrubej vrstvy v jednom priechode (až do 50 mm). Rozsah použitia kompozície je obmedzený len na vnútorné priestory, čo ovplyvnilo jej umiestnenie v rebríčku. Majstri si všimli aj rýchly čas tuhnutia pripravenej malty (50 min). Omietku však možno na steny nanášať nielen ručne, ale aj pomocou mechanických pomôcok.

  Používatelia si pochvaľujú jeho prijateľnú cenu, úspornú spotrebu a jasný návod na použitie. Trochu kazí príjemný dojem zo slabej priľnavosti.

  Výhody

  • prijateľná cena;
  • snehobielej farby;
  • Hrúbka jednej vrstvy.

  Nevýhody

  • slabá priľnavosť;
  • Obmedzený rozsah použitia.

  Osnovy Gipsvell

  Hodnotenie: 4.5

  Osnovy Gipsvell

  Dokončovatelia, ktorí používajú sadrové omietky od spoločnosti Osnovit Gipsvell, si môžu dovoliť najvyšší odskok. Pripravená malta má životnosť 90 minút. Ešte jedna výhoda umožnila, aby materiál získal v našom rebríčku. Má rozsah hrúbky záznamu jednej vrstvy (3-80 mm). Vďaka dobrej priľnavosti sa môže použiť na betón, tehly, omietkové podklady. Jediným obmedzením by bolo použitie v suchých, vykurovaných miestnostiach.

  Majstri oceňujú aj stav povrchu po vysušení. Po brúsení môžete začať zdobiť steny alebo stropy. Všetky tieto vlastnosti môže spotrebiteľ získať za prijateľnú cenu.

  Výhody

  • trvanlivosť;
  • široký rozsah hrúbok jednotlivých vrstiev;
  • primeraná cena.

  Nevýhody

  • po vysušení praská;
  • nestabilná kvalita.

  Najlepšie omietky na báze syntetickej živice

  Najmodernejšie typy omietok sú kompozície na báze syntetických živíc. Zmesi sa ľahko pripravujú, aplikujú a vyhladzujú. Syntetické omietky sa často používajú na dekoráciu stien a stropov. Tu je niekoľko kvalitných produktov.

  Caparol Streichputz

  Hodnotenie: 4.8

  Caparol Streichputz omietka

  Matnú omietku Caparol Streichputz možno použiť na vytvorenie kvalitných tenkovrstvových náterov odolných voči poveternostným vplyvom. Základom nemeckého zloženia boli syntetické živice, materiál sa môže riediť vodou na požadovanú konzistenciu. odborníci ocenili tento materiál za jeho široké využitie. Plastová hmota umožňuje nielen vyrovnanie podkladu, ale aj výrobu rôznych typov moderných náterov (striekanie mozaiky, imitácia sgrafita).

  Profesionálni omietkari vysoko oceňujú také vlastnosti, ako je trvanlivosť, šetrnosť k životnému prostrediu, nízky zápach a nepraskanie po vyschnutí. Zmes sa ľahko nanáša a je hladká.

  Výhody

  • odolnosť voči poveternostným vplyvom;
  • trvanlivosť a plastickosť;
  • šetrnosť k životnému prostrediu;
  • široká oblasť použitia.

  Nevýhody

  • vysoká cena.

  Mapei Nivoplan

  Hodnotenie: 4.7

  Mapei Nivoplan

  Medzi silné stránky syntetickej omietky Mapei Nivoplan patrí rozumná cena, dobrá priľnavosť a vysoká elasticita. Preto sa táto kompozícia presadila ako univerzálny materiál, ktorý umožňuje nielen vyrovnávanie vonkajších a vnútorných podkladov. Pomocou zmesi je možné vykonať obnovu omietnutých povrchov, pripraviť steny na pokládku obkladov a dlažieb. Pružnosť roztoku v kombinácii s dobrou priľnavosťou umožňuje jeho aplikáciu na strop. Hrúbka jednej vrstvy je obmedzená na 30 mm.

  Pred začatím prác sa musí suchá zmes riadne pripraviť zmiešaním s vodou. Omietka nie je vhodná na vyrovnávanie omietkových podkladov. Vďaka týmto vlastnostiam sa materiál nestal víťazom rebríčka.

  Výhody

  • univerzálnosť použitia;
  • prijateľná cena;
  • dobrá priľnavosť.

  nevýhody

  • s ktorými sa v predajnej sieti stretávame len zriedkavo;
  • nie je vhodný na omietnuté povrchy.
  Hodnotiť článok
  ( Zatiaľ žiadne hodnotenia )
  Pridať komentáre

  ;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: