6 najlepších meračov vlhkosti

Obsah vlhkosti v materiáli zohráva dôležitú úlohu v niektorých oblastiach výroby. Na určenie tohto indexu sa používa špeciálny prístroj nazývaný vlhkomer alebo vlhkomer. Hoci existuje viacero ľudových metód, rast predaja moderných meracích prístrojov sa každoročne zvyšuje. Na trhu je široká škála meračov vlhkosti, ktoré sa líšia cenou aj funkčnosťou. Ak si chcete vybrať zariadenie s optimálnym súborom vlastností, mali by ste počúvať odporúčania našich odborníkov.

Ako si vybrať merač vlhkosti

Typy meračov vlhkosti.V závislosti od konštrukcie a fungovania meracieho zariadenia existuje niekoľko typov meračov vlhkosti.

 1. Ihlové alebo konduktometrické modely sa vyznačujú tenkými, krátkymi elektródami, ktoré sú ponorené do testovaného materiálu. Silnou stránkou týchto meračov vlhkosti je ich kompaktný a ľahký dizajn. Presnosť je veľmi vysoká (0,2 %), ale zariadenie môže pracovať len pri kladnej teplote. Hlavnou oblasťou použitia je drevársky priemysel.
 2. Hĺbkové vlhkomery sú viac predimenzované. Ihlovou sondou sa preniká do štruktúry dreva, aby sa zistila jeho vlhkosť. So zariadením sa však musí zaobchádzať opatrne a drahý stylus sa často láme.
 3. Bezkontaktné merače vlhkosti sú obľúbené pre ich jednoduché používanie. Na vzorke, ktorá sa má analyzovať, je nainštalovaný senzor (v niektorých modeloch sú vzorky umiestnené priamo v jednotke), ktorý prenáša údaje do riadiacej jednotky. Tento typ merača vlhkosti je výhodný tým, že nedochádza k deštrukcii povrchu materiálu.

Voliteľné doplnky. Pri testovaní materiálov môžu byť užitočné tieto možnosti.

 1. Pri testovaní veľkého množstva dreva alebo malty pomáha priemerná hodnota vlhkosti zjednodušiť analýzu. Používatelia vykonávajú viacero meraní na viacerých vzorkách a jednotka poskytuje priemerný výsledok.
 2. Pri meraní vlhkosti materiálov používatelia často potrebujú poznať teplotu okolia. Preto mnohí výrobcovia do svojich modelov inštalujú teplomery. Pomocou tejto funkcie je možné včas upraviť vnútornú klímu.

Presnosť merania. Nie všetci používatelia vyžadujú presné meranie vlhkosti alebo teploty. V niektorých oblastiach sa však presnosť prístroja stáva najdôležitejšou vlastnosťou. Chybové rozpätie sa zvyčajne pohybuje medzi 0,1 a 5 %. V súkromných domácnostiach postačuje presnosť 1 – 3 %. V stavebníctve alebo drevospracujúcom priemysle sa však často vyžadujú prístroje s presnosťou do 0,5 %.

V tomto prehľade uvádzame 6 najlepších meračov vlhkosti. Všetky sú bežne dostupné na Slovenskom trhu. Pri prideľovaní pozícií v rebríčku sa zohľadňovala spätná väzba expertov a zákazníkov.

Hodnotenie najlepších meračov vlhkosti

Nomináciasedadlonázov výrobkucena
Najlepšie hodnotenie merača vlhkosti1LASER
 • NER MoistureMaster Compact 082.333A
 • 20 146€
  2MEGEON 2055020 330€
  3TESTO 606-19 500€
  4CEM DT-1726 100€
  5MEGEON 207252 490€
  6CONDTROL Hydro-Test 3-14-0221 990€

  LASER
 • NER MoistureMaster Compact 082.333A
 • Hodnotenie: 4.9

  LASER<li></div><p>NER MoistureMaster Compact 082.333A“ src=“/wp-content/uploads/2023/05/38116666193371-546-.jpg“ title=“LASER</p><li>NER MoistureMaster Compact 082.333A“><p>Nemecko-čínsky merač vlhkosti LASER je jednoduchý a spoľahlivý</p><li>NER MoistureMaster Compact 082.333A. Pomocou tohto profesionálneho prístroja možno stanoviť obsah vlhkosti rôznych materiálov s vysokou presnosťou (presnosť 0,2 %). Odborníci oceňujú veľký rozsah merania (0-66,5 %) a širokú škálu aplikácií. Stavbári používajú tento nástroj na kontrolu vlhkosti cementového poteru, betónu, sadrových omietok. Pre stolárov je zaujímavý merač vlhkosti, pretože má pamäť pre 56 druhov dreva. Vďaka okamžitému spracovaniu údajov a 12-segmentovému displeju s podsvietením je na vrchole nášho rebríčka.<p>Používatelia chvália vlhkomer pre vysokú presnosť, rýchlu analýzu a nenáročnosť. Z uvedených nevýhod len vysoká cena.</p><h4>Výhody</h4><ul><li>vysoká kvalita vyhotovenia;</li><li>presné merania;</li><li>širokú škálu aplikácií;</li><li>rýchle stanovenie vlhkosti.</li></ul><h4>Nevýhody</h4><ul><li>vysoká cena.</li></ul><h3>MEGEON 20550</h3><p>Hodnotenie: 4.8</p><div style=MEGEON 20550

  Prístroj MEGEON 20550 rýchlo určuje obsah vlhkosti všetkých druhov surovín. Odborníci ocenili všestrannosť modelu, okrem vlhkosti dokáže vlhkomer určiť aj teplotu a hmotnosť sypkých materiálov. V pamäti zariadenia je uložených iba 20 typov, ale do databázy je možné pridávať nové materiály. Obsahuje odmerný lievik, ktorý umožňuje pohodlnejšie umiestnenie vzorky. Okrem toho výrobca vytvoril funkciu na opravu získaných údajov. zariadenie pracuje v rozsahu vlhkosti od 3 do 35 %.

  Stavební a poľnohospodárski odborníci nemajú k meraču vlhkosti žiadne výhrady. Horší ako víťaz rebríčka v rozsahu a presnosti merania (do 0,5 %).

  Výhody

  • multifunkčnosť;
  • merací lievik;
  • Funkcia korekcie údajov;
  • podsvietený LCD displej.

  Nevýhody

  • vysoká cena;
  • úzky rozsah merania vlhkosti.

  TESTO 606-1

  Hodnotenie: 4.7

  TESTO 606-1

  TESTO 606-1 je prenosný merač vlhkosti. Naši odborníci si toto digitálne zariadenie obľúbili pre jeho mobilitu a veľký LCD displej s modrým podsvietením. Rozsah merania pre stavebné materiály: 0,9-22,1 %, pre drevo: 7,0-47,9 %. Na určenie úrovne vlhkosti musí používateľ do testovaného materiálu vložiť dve ihlové elektródy. Vlhkomer schopný merať teplotu vzduchu s presnosťou 1 °C. Pre optimálnu kombináciu ceny a funkčnosti modelu sa stáva bronzovým víťazom nášho hodnotenia.

  Používatelia chvália vlhkomer za kvalitu montáže, jednoduché používanie, kompaktné rozmery a rozumnú cenu. Miernou nevýhodou nemeckého nástroja je chyba 1 %.

  Výhody

  • ľahkosť a kompaktnosť;
  • Funkcia teploty;
  • kvalitná montáž;
  • veľký rozsah merania.

  Nevýhody

  • vysoká presnosť.

  CEM DT-172

  Hodnotenie: 4.6

  CEM DT-172

  Čínsky vlhkomer CEM DT-172 sa do nášho rebríčka dostal vďaka svojej ľahkosti (80 g), kompaktnosti a prijateľnej cene. Odborníci sa však domnievajú, že hlavnou výhodou oproti konkurencii je zápis zariadenia do štátneho registra. Umožňuje overenie zariadenia špecializovanými metrologickými strediskami. Okrem merania vlhkosti v materiáloch (0-100 %) dokáže zariadenie určiť teplotu vzduchu v rozsahu od -40 °C do +70 °C. Citlivý na zmeny vlhkosti, aj keď absolútna minimálna chyba je 3 %. Údaje možno prenášať na externé pamäťové médium prostredníctvom výstupu USB.

  Certifikát, overiteľnosť a kompaktné rozmery patria medzi výhody vlhkomeru. Hlavnou nevýhodou je 3,6 V batéria, ktorá nie je bežne dostupná.

  Výhody

  • kompaktnosť a ľahkosť;
  • dostupnosť certifikátu;
  • overiteľnosť;
  • primeraná cena.

  Nevýhody

  • vysoká presnosť;
  • málo používaná batéria.

  MEGEON 20725

  Hodnotenie: 4.5

  MEGEON 20725

  Profesionálom v oblasti spracovania dreva sa bude páčiť domáci vývoj MEGEON 20725. Vďaka čínskej konštrukcii je zariadenie nielen cenovo dostupné, ale aj celkom štýlové. Indukčný vlhkomer je vhodný pre drevo a drevovláknité materiály. Má dobrý rozsah merania (0,5 – 79,5 %) s malou chybou (1,5 %). Okrem obsahu vlhkosti môže používateľ rýchlo zistiť aj teplotu okolia v meracom rozsahu (0…+50°). Odborníci oceňujú rýchlosť analýzy a podsvietenie displeja.

  Domáci stolári zistili niekoľko nevýhod, ktoré zabránili zariadeniu, aby sa v našom rebríčku umiestnilo na vyššom mieste. Nepresná prevádzka na slnku a plytké určenie vlhkosti.

  Výhody

  • rýchla analýza;
  • jasné osvetlenie;
  • prijateľná cena
  • detekcia teploty vzduchu.

  nevýhody

  • nepresné výsledky na slnku;
  • nemeria vlhkosť do hĺbky.

  CONDTROL Hydro-Test 3-14-022

  Hodnotenie: 4.4

  CONDTROL Hydro-Test 3-14-022

  Najľahší (65 g) a najlacnejší vlhkomer v našom hodnotení bol Slovensko-čínsky model CONDTROL Hydro-Test 3-14-022. Odborníci chvália zariadenie pre jeho široké využitie, od spracovania dreva až po stavebníctvo. Môžu sa testovať materiály ako drevo, ľahký betón, cementovo-piesčitá malta. Analýza trvá 1-2 sekundy. Jednoduché ovládanie. Pomocou 3 tlačidiel ľahko získate potrebné údaje bez toho, aby ste sa museli zahĺbiť do návodu na použitie. Používateľ nemusí zariadenie vypínať; po 2 minútach nečinnosti sa napájanie automaticky vypne.

  Používatelia sa sťažujú na limit merania vlhkosti stavebných materiálov a vysokú chybu.

  Výhody

  • rýchla analýza;
  • širokú škálu materiálov;
  • jednoduché meranie;
  • automatické vypnutie.

  Nevýhody

  • úzky rozsah merania;
  • vysoká nepresnosť.
  Hodnotiť článok
  ( Zatiaľ žiadne hodnotenia )
  Pridať komentáre

  ;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: