Aké mechanické vlastnosti má drevo?

Drevo je pomerne populárny materiál, ktorý nájde jeho použitie v rôznych oblastiach ľudského života. Zároveň nie každý človek vie, že suroviny majú rad jedinečných vlastností. Dnes v našom článku budeme podrobne zvážiť mechanické vlastnosti dreva.

Zvláštnosť

Mechanické vlastnosti dreva charakterizujú celkovú kvalitu materiálu a sú s ním v priamom pomere. Najdôležitejšie ukazovatele mechanickej sily zahŕňajú schopnosť stromu odolávať zaťaženia statického aj dynamického typu.

Pre to Na určenie mechanických vlastností, ktoré má materiál, ktorý má, je natiahnutý, stlačený, ohýbať a posunutý. Treba mať na pamäti, že drevo sa nazýva anizotropický materiál, ktoré môžu mať rôzne vlastnosti, v závislosti od toho, ktorým smerom sa ukáže. Celkovo existujú 2 smery: radiálne a tangenciálne.

Aká je sila a čo závisí?

Najdôležitejšou mechanickou líniou dreva je jej sila. Charakteristiky pevnosti majú priamy vplyv na to, ako a na akú úroveň môže materiál odolať a konfrontovať nežiaduce zničenie.

Stojí za zmienku, že existuje priamy vzťah medzi silou a smeru dopadu na drevo. Sila surovín sa teda zvyšuje 20-krát, keď je vystavená pozdĺž vlákien, ako keby bol tlak naprieč.

Médium (tzv. „Medziprodukt“) trieda zaberajú ihličnaté druhy stromov. Vyššie sadzby sú charakteristické, napríklad pre breza – to je dôvod, prečo sa z neho robia rôzne podporné a podporné štruktúry, ako aj prvky, pre ktoré je dôležitý zvýšený odpor opotrebenia.

Je to zaujímavé. Ukazovatele prípustnej pevnosti a jej limitov (minimálne a maximálne) nemôžu byť určené nezávisle doma. Takéto postupy sa vykonávajú výlučne v laboratórnych podmienkach. V tomto prípade sa experimenty a experimenty vykonávajú výlučne na základe existujúcich štátnych predpisov.

Treba poznamenať, že skutočnosť, že Na úrovni sily a elasticity ovplyvňuje úroveň vlhkosti. Tak, s hydratáciou, špecifickými reakciami vnútri dreva, čo znižuje jeho silu. V tomto prípade je toto ustanovenie relevantné len vtedy, ak úroveň vlhkosti stúpa na 25%. Ďalšie zvlhčenie sa nelíši v žiadnych významných reakciách a nemá vplyv na indikátory pevnosti. To chápe špecialistov.

Pre to Na porovnanie sily rôznych plemien, musíte sa uistiť, že ich indikátory vlhkosti sú identické – Len v tomto prípade môžeme hovoriť o objektívnom a nestrannom výsledku.

Okrem vlhkosti pri meracej silu je tiež dôležité venovať pozornosť povahe a trvanie zaťaženia. Napríklad statické zaťaženia sa líšia v panstve. Okrem toho sú charakterizované pomalým a postupným nárastom. Na druhej strane sú dynamické zaťaženia relatívne krátke. Jedným alebo inými, tie a iné záťaže môžu byť zničené.

Prečítajte si viac  Primer pre vonkajšie práce: výberové kritériá

Treba tiež mať na pamäti, že ukazovatele trvanlivosti, jeho limity a limity sa líšia v závislosti od konkrétneho typu deformácie.

  • Streč. Ak hovoríme o silu dreva na strečing, potom tento indikátor je 1 300 kgf / cm2 (a tento parameter je relevantný pre všetky odrody). V takejto situácii je rozhodujúca vnútorná štruktúra dreva. Ak sú vlákna umiestnené správne a štruktúrované, zvýši sa pevnosť (a naopak). Sila sa líši v závislosti od toho, ktorý smer je natiahnutý drevom – pozdĺž alebo naprieč. V prvom prípade je indikátor pomerne veľký, a v druhej – je 20-krát menší a je 65 kgf / cm2. Je v súvislosti s takými mechanickými funkciami, ktoré sa strom zriedka používa pri vytváraní produktov, ktoré pracujú na krížovom úseku.

  • Kompresia. Podobne ako akýkoľvek iný vplyv na drevo, môže sa vykonať v pozdĺžnom aj priečnom smere. Ak hovoríme o kompresii pozdĺž vlákien, stojí za zmienku, že v tomto prípade bude plemeno skrátiť (to je, ako sa objaví proces deformácie). Treba tiež pripomenúť, že sila dreva, ktorá je komprimovaná, a naprieč významne znižuje, konkrétne – 8-krát. V laboratórnych podmienkach je strom stlačený v radiálnych a tangenciálnych smeroch. V priebehu takýchto experimentov boli vedci osobitne preukázané, že sila rôznych plemien v kompresii je nerovnaká. Tak, vyššie indikátory radiálnej kompresie sa líšia skál s jadrovými lúčmi. Na druhej strane, ihličnaté stromy ukazujú dostatok výsostných mier, aj keď tangenciálna kompresia.

  • Statické ohyb. Charakteristickým znakom tohto typu nárazu, ako statické ohybu, je to, že rôzne vrstvy dreva dostávajú rôzne vplyvy, a to horné vrstvy dreva dostávajú kompresné napätie a spodné – natiahnutie pozdĺž vlákien. Medzi hornými a dolnými vrstvami je špeciálna vrstva, ktorá nezaznamenáva žiadny tlak. Tradične sa táto vrstva nazýva neutrálna. Spočiatku, zničenie materiálu začína v dolnej natiahnutej zóne, v súvislosti s ktorými sú rozbité extrémne vlákna dreva. Existuje priemerná indikátor pevnosti, ktorá je charakteristická pre veľké množstvo drevných plemien, je to 1000 kgf / cm2 (môžu existovať odchýlky od tohto ukazovateľa v závislosti od jedinečných ukazovateľov každého konkrétneho plemena, ako aj z úrovne vlhkosti).
Prečítajte si viac  Upravívy na brúsenie nože RUBBANK

  • Posun. V podstate je posunu deformácia, ktorá je posunutie jednej časti vo vzťahu k druhému. Existuje niekoľko rôznych typov posunu: hojdanie (môže sa vyskytnúť v akomkoľvek smere), ako aj rezané. V tomto prípade je dôležité zabezpečiť, aký silný strom zostáva. Takže hojdanie pozdĺž negatívne ovplyvňuje indikátory sily, plemeno zostáva trvanlivejšie počas priečnych hojdaní.

Ako sme sa mohli uistiť, že sila je najdôležitejšou mechanickou vlastnosťou stromu. Zároveň môže mať vplyv na jeho úroveň. Všetky tieto faktory by sa mali zvážiť v procese vykorisťovania materiálu, aby sa nerušovala jeho integritu.

Ďalšie hlavné mechanické vlastnosti

Okrem pevnosti je drevo charakterizované inými mechanickými a fyzikálnymi a mechanickými vlastnosťami. Zvážte ich hlavný.

Tvrdosť

Po prvé, je potrebné povedať o tejto charakteristike prírodného materiálu ako tvrdosť. Tvrdosť sa vzťahuje na najdôležitejšie vlastnosti materiálu a je schopnosť surovín odolať v súvislosti s implementáciou pevného telesa. Rozlišovať koniec a bočnú tvrdosť (v závislosti od strany materiálu, na ktorom je vplyv. Tvrdosť tváre je vo svojich ukazovateľoch vyššia.

Dôležitý. Treba poznamenať takúto skutočnosť: Napriek tomu, že niektoré stromové plemená sa rozlišujú zvýšenou úrovňou tvrdosti, tento materiál je stále horší podľa týchto charakteristík takýchto surovín, ako je kov.

V závislosti od indikátorov tvrdosti je takýto stavebný materiál, ako je drevo rozdelené do 3 hlavných skupín:

  • Mäkké (napríklad borovice, smrek, céder, jedľa, Linden, ox, Alder, gaštan a t. D.);
  • pevné;
  • Obzvlášť pevné.

V súlade s tým, pri výrobe určitých položiek je veľmi dôležité vziať do úvahy takýto parameter ako tvrdosť. Napríklad, vyrobené z mäkkých stupňov, je žiaduce, aby sa dekoratívne prvky, a len obzvlášť pevné odrody budú vhodné na vytvorenie nosných štruktúr.

Tvrdosť dreva je rozhodujúca pri používaní a spracovaní materiálu. V závislosti od vašich špecifických potrieb a rozsahu dreva môže byť najrelevantnejšie a vhodné.

Viskozita

Ďalšou dôležitou charakteristikou, ktorá sa mení s určitými plemenami stromu (napríklad Maple a ATE) je šoková viskozita. Táto vlastnosť označuje a určuje schopnosť materiálu absorbovať dynamické zaťaženie. V rovnakej dobe, tým vyššia je viskozita nárazov, tým menej poškodenia a poruchy integrity budete pozorovaní v strome v procese aplikácie týchto veľmi dynamických zaťažení. Vo všeobecnosti možno povedať, že pre väčšinu plemien je tento indikátor na dostatočne vysokej úrovni.

Odolnosť proti opotrebeniu

Osobitná pozornosť by sa mala venovať opotrebeniu odporu, pretože ide o tento parameter, ktorý určuje, či je drevo schopné reagovať na dlhodobé zaťaženie trenia. V závislosti od toho, ako vysoko je trvanlivosť vysoká, možná životnosť bude výrazne odlišná. Na úrovni odolnosti proti opotrebeniu má smer ukrižovania smer píly a jedinečné charakteristiky každého špecifického druhu stromov. Treba mať na pamäti skutočnosť, že vysoká odolnosť proti opotrebeniu je charakteristická pre koncové povrchy. Pokiaľ ide o odolnosť proti opotrebeniu, suché a mokré drevo – prvý má vyššiu úroveň.

Prečítajte si viac  Stropné lišty v interiérovom dizajne

Schopnosť držať kovové upevňovacie prvky

Ako je uvedené vyššie, strom je jedným z najobľúbenejších, bežných a požadovaných materiálov, ktoré sa používajú na vytvorenie nábytku, dekoratívnych prvkov a veľkého počtu ďalších produktov. V súlade s tým, keď sa spracováva, je do neho riadený veľký počet svietidiel, najčastejšie – kov. Preto je nevyhnutný takýto indikátor ako schopnosť udržať kovové upevňovacie prvky. Tak napríklad nechty môžu rezať alebo zatlačiť vlákna stromu a skrutky môžu držať vlákna.

Schopnosť ohýbať

S cieľom vytvoriť funkčné a esteticky atraktívne produkty, musí byť strom ohýbať. V tomto ohľade je schopnosť ohýbať sa ďalšou dôležitou mechanickou vlastnosťou dreva. Treba mať na pamäti, že rôzne plemená sa vyznačujú rôznymi úrovňami ohýbania. Napríklad, vzhľadom na ihličnaté skaly, pravidlo sa vzťahuje, že pri ohýbaní sa CHEVA musí byť navlhčený, ale suchý strom je prakticky nie je ohnutý (a keď sa aplikuje vysoký tlak, môže to prerušiť vôbec).

Deformatívnosť

Najdôležitejšie sú aj deformatívne charakteristiky. Ovplyvňujú, ako rýchlo (a môžu to všeobecne) plemená dreva obnovené po poskytnutí krátkodobého dynamického vplyvu na ne. V kombinácii s deformovateľnosťou, takáto charakteristika ako model elasticitu hrá dôležitú úlohu.

Vzhľadom k tomu, že drevo sa používa v rôznych oblastiach ľudského života a je jedným z najvyhľadávanejších materiálov, je veľmi dôležité poznať všetky svoje vlastnosti podrobne. Pred použitím materiálu na vytvorenie určitých výrobkov (napríklad nábytok, dekoratívne prvky atď. D.) Všetky chemické, fyzikálne a mechanické vlastnosti by sa mali starostlivo preskúmať. Len v tomto prípade bude výrobok, ktorý ste vytvorili, bude trvanlivý a spoľahlivý. Pamätajte, že rôzne druhy dreva sú vhodné na rôzne účely. Okrem toho, niektoré plemená nemôžu byť vôbec vystavené, inak sa jednoducho zrútia. Tieto vedomosti sú obzvlášť dôležité pre profesionálne skrinky a iných zástupcov stavebnej sféry.

Hodnotiť článok
( Zatiaľ žiadne hodnotenia )
Pridať komentáre

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: