Aké sú nity a ako ich používať?

Aký je nitér, ako to, ako to funguje, ako ho používať – ​​tieto otázky pravidelne vyplývajú z tých, ktorí prvé báječné s potrebou používať tento manuálny nástroj. Tento spôsob pripojenia je úspešne aplikovaný po mnoho rokov, nie je to menej spoľahlivé ako zváranie alebo skrutky. Ako si vybrať zbraň pre nity, o princípe jeho práce a hodnotiť najlepšie modely, ktorá stojí za to hovoriť podrobnejšie.

Aké sú nity a ako ich používať?

Čo to je?

Riveter alebo nit je manuálne zariadenie, s ktorým môžete poskytnúť v kovových častiach. Vytvorenie jemného pripojenia. Na rozdiel od elektrických spotrebičov sa tu všetky akcie vyskytujú výlučne z dôvodu mechanického nárazu. Vyzerá ako nit úplne jednoducho, vizuálne vyzerá ako kliešť, ale s bočným usporiadaním špongie. Ako súčasť štruktúry sú vždy také položky.

 1. Hlava. Je to k jej útoku, ktorý sa má vytvoriť. Je zvolený veľkosťou metameta, aby sa zabezpečilo pohodlné zachytenie tyče mechanizmu Colet.
 2. Páka. Stlačenie mechanizmu prichádza do pohybu. Úsilie je pripevnené na oboch stranách s uzavretím jeho častí.
 3. Rámec. Obsahuje pevnú spodnú rukoväť a referenčný lôžko.
 4. Upínací mechanizmus. Zodpovedný za prevod úsilia z držadiel do hlavy. V nitoch sa deje so závitom a výfukom. V druhom type konštrukcie sa skladá z rukávu a Colet Cams.
 5. Jar. Používa sa pri odstraňovaní jadra, vytvára tlak zastavením v prípade krytu.

Toto je pomerne jednoduché zariadenie, s ktorým môžete rýchlo kombinovať listy alebo časti kovových častí bez použitia zváracieho stroja, zdvihnutie skrutiek. Okrem manuálnych úprav existujú aj elektrické, pneumatické a nabíjateľné možnosti, Ale najobľúbenejšie je mechanická verzia: lacná a spoľahlivá.

Pomocou nittetu môžete upevniť materiály obmedzené v hrúbke – až 10-13 mm. Výsledná zlúčenina má svoje výhody: je zastrašiteľné, odolné voči vibračným zaťaženiam, dokonca aj bez dodatočného tesnenia – je obzvlášť veľmi ocenený v stavbe lodí, kde zváracie švy neposkytujú dostatočnú spoľahlivosť.

Hlavným účelom tohto nástroja je zlúčenina plochých častí. Najefektívnejšie nitovanie v prípadoch, keď je šírka miesta kontaktu hrubšia ako 3-krát a viac.

Aké sú nity a ako ich používať?

Princíp prevádzky

Spustenie nitometra bez ohľadu na typ zariadenia, jedného a rovnakého princípu. Všetky akcie sa redukujú na prenos hlavy nástroja. Môže byť mechanicky dodávaný pomocou pneumatiky alebo elektrickej energie v závislosti od modifikácie. V kovovom obrobku sa otvorí otvor požadovaného priemeru, v ktorom je vložený nit. Je vyrobený na upínací mechanizmus – inštalačný program, ktorý umožňuje deformovať meto. Po jej ovplyvnení nitových sukní zmenia svoju polohu, sploštenie a samotné upevnenie získa potrebnú pevnosť a tuhosť.

Spočiatku bol proces nitovania pod nárazom. S príchodom nitov, najobľúbenejšia metóda výfukových plynov. Hlavné prvky s hotovou hlavou na konci sa vykonáva cez otvor v kovu, jej kovová tyč je upevnená v hrotu montáže nástroja. Pri použití na hlavu, stláčanie a vytvorenie odozvy spojenia. Z odpaľovacej strany klobúka, v prípade takejto potreby, pečať.

Aké sú nity a ako ich používať?

Aké sú nity a ako ich používať?

Hlavné charakteristiky

Rovnako ako akýkoľvek iný nástroj, rotuter má určité pracovné a prevádzkové charakteristiky. Najdôležitejšie z týchto parametrov si zaslúži podrobnejšiu pozornosť.

Materiál

Výroba nástroja je vyrobená z trvanlivého nástroja alebo chrómovej ocele, ktorá je vhodná pre pravidelné intenzívne záťaže. K dispozícii sú aj hliníkové nity, ich rukoväte sú vyrobené z chromolibdenu zliatiny. Handicapujúce trysky alebo ich povlak sú najčastejšie vyrobené z PVC plastu. Zriedkavo sa stretávajú s oxidom kremičitým z hliníkovej zliatiny so silikónou – sú menej trvanlivé, podľa spôsobu použitia viac ako zošívačky.

Aké sú nity a ako ich používať?

Veľkosti a hmotnosť

Rozmerový rozsah manuálneho nástroja nie je príliš veľký. Nasledujúce parametre sa považujú za normu:

 • dĺžka od 210 do 500 mm;
 • Priemer kazety (vnútorná časť) je 2,4-8 mm;
 • Dĺžka hlavy od 24 do 70 mm;
 • Hmotnosť 300-1100 g.

Elektrické a pneumatické modely sú ťažšie, majú iný rozsah celkových rozmerov. Pracovné prvky z nitov sú najčastejšie štandardom pre všetky odrody. Modely ako „Harmonica“ najmohastnejšie – vážia až 4 kg. Štandardné možnosti manuálu sú najobľúbenejšou možnosťou pre 440 mm s kazetou 2,6 × 42 mm.

Aké sú nity a ako ich používať?

Aké sú nity a ako ich používať?

Vybavenie

Štandardné vybavenie nitometra manuálneho typu môže byť doplnené užitočnými zariadeniami. Zvyčajne sa tu používa:

 • Vymeniteľné dýzy populárnych veľkostí;
 • Nastavenie skrutky na obmedzenie zdvihu na puzdre;
 • Plastové tipy na rukoväte s blokátorom;
 • Montážny kľúč pre meniace sa hlavy;
 • Mandrels so závitom pre nitové matice.

Toto je hlavný zoznam toho, čo by malo byť zahrnuté v balíku vysoko kvalitného ručného nite. Stojí za zváženie, že závitové nástroje majú počet dostupných trysiek viac ako viac, pretože iné priemery sú orientované: 5. 6, 8, 10 mm. Skrutky majú svoje vlastné upevňovacie prvky: 2,4 mm, 3.2 mm, 4 mm, 4,8 mm, 6 mm, 6,4 mm.

Aké sú nity a ako ich používať?

Preskúmanie druhov

PISTOL PRE NÁHRADY ALEBO PRIEMYSELNÉHO TLAČOVÉHO RIVETRA, Univerzálna mechanická verzia alebo vystužený pákový stroj – všetky tieto nástroje sú kombinované so všeobecným princípom práce a inštaláciou spojovacích materiálov. Dnes sú modely s otočnou hlavou (špongie), profesionálne stroje a klasické „akordeóny“. Metóda nárazu nitovania je takmer žiadna aplikácia, takéto zariadenia postupne vychádzajú z obratu. Sú ponúkané na posunutie elektrických a pneumatických nástrojov. O zariadení a ako sú moderné nity, stojí za to hovoriť podrobnejšie.

Aké sú nity a ako ich používať?

Mechanický

Model s manuálnym pohonom a najjednoduchším zariadením. Majú primitívny dizajn, kompresia rukoväte sú poháňané. Rozsah inštalovaných nitov nie je príliš veľký, pri práci s výrobkami s veľkými priemermi je lepšie uprednostniť silnejšie možnosti. Mechanické zariadenia sú lepšie používané v domácom workshope.

Aké sú nity a ako ich používať?

Umiestnenie hlavy sú manuálne nity klasifikované ako.

 1. Tvárový. Hlava sa nachádza v hornej časti nástroja, v jednom smere s prípadom. Upínanie je na konci.
 2. Roh. Hlava sa nachádza na strane prípadu. Zvyčajne pripojené v pravom uhle, ale nájdu sa ďalšie možnosti.
 3. Dvojstranný. Takýto model môže usporiadať hlavu od konca správy pomocou kľúča na pristátie. Je to vhodné, ak potrebujete prístup k časti, ktorá je mimo priameho prístupu.
 4. Dvojmiestny. Tu na zmenu polohy hlavy nevyžaduje špeciálny nástroj. Je ľahko upevnená pod požadovaným uhlom v 180 alebo 90 stupňoch.
 5. Prísada. Tu v konštrukcii nástroja používa mechanizmus závesu, ktorý podporuje otáčanie ovládacieho hrotu v rozsahu 360 stupňov. Môžete si vybrať ľubovoľnú pohodlnú polohu hlavy a opraviť.

Toto sú hlavné typy hláv používaných pri konštrukcii ručných nitov.

Aké sú nity a ako ich používať?

Aké sú nity a ako ich používať?

Elektrický

Takéto modely sú vyrobené vo forme montážnej pištole s vymeniteľnými tryskami a „dymom“, pri stlačení, ku ktorému je hlavová sila dodaná. Elektrický nástroj vyžaduje pripojenie k zdroju napájania. Je to produktívnejší ako manuálne analógy, práca sa vykonáva takmer bez úsilia z majstra.

Použitie elektrických chladičov je vhodné len v podmienkach výroby.

Aké sú nity a ako ich používať?

Pneumatický

Zariadenia nemajú žiadne kliešte, ale montážna pištoľ, vstrekovanie kompresora stlačený vzduch je upevnený v koncovej časti. Toto je najsilnejšia možnosť schopná zabezpečiť úspešnú inštaláciu veľkých nitov. Takéto zariadenie je vhodné zakúpiť, ak sa montážne práce vykonáva pravidelne a vo veľkom objeme.

Aké sú nity a ako ich používať?

Aké sú nity a ako ich používať?

Nabíjateľný

Sú poddruhy elektrických modelov, ale majú autonómny prvok batérie. Z tohto dôvodu je ich výkon výrazne nižšia, termín nepretržitej prevádzky je určená kapacitou batérie a intenzitou toku jeho nabitia. Takéto modely sú mobilné, môžu byť použité tam, kde nie je sieťové pripojenie. Balík nesmie obsahovať ACB alebo nabíjačku, musia nadobudnúť dodatočne.

Aké sú nity a ako ich používať?

Aké sú nity a ako ich používať?

Pneumohydraulický

Možnosť profesionálneho, priemyselného vybavenia. Používa sa na prácu s veľkými ditmi závitov. Vysokotlaková sila dáva takýto nástroj schopnosť upevniť položky v obzvlášť zodpovedných uzlov bez rizika ich zničenia. Hlavným rozsahom použitia pneumohydraulických nitov – lodiarska stavba, strojárstvo.

Aké sú nity a ako ich používať?

Aké sú nity a ako ich používať?

Jedinečný

Sú tiež nazývané nitové zošívačky. Toto je nástroj s 1 pracovnou rukoväťou a pevnou skrinkou. Keďže takéto výrobky sú vyrobené zo silínu, pevnosť mechanizmu je minimálna. Vhodné len pre prácu s nitmi z hliníka, plastov, iných mäkkých materiálov. Priemer upevňovacieho prostriedku je často obmedzený na rozsah 4,9 mm.

Aké sú nity a ako ich používať?

Aké sú nity a ako ich používať?

Dvojradový

Univerzálny nástroj, v ktorom sú pohyblivé rukoväte. Poskytuje vysoký kompresný výkon, vhodný pre prácu s akýmikoľvek kovovými nitmi vrátane nerezov. Tiež dvojručné rebrá sa nazývajú pákou, podľa princípu prevádzky. Súvisia s profesijnou kategóriou s rozšíreným pracovným rozsahom.

Aké sú nity a ako ich používať?

Sladkosti

Tiež známy ako „harmonika“ alebo pákový skladací rolík. Tento nástroj sa používa pri nastavení nitov s ťažkým prístupom. Špeciálny mechanizmus vytvára úsilie pri skladaní posuvných častí, tlaková páka vyčnieva rukoväť. Pohodlie nitétra je, že je možné s ním pracovať 1.

Aké sú nity a ako ich používať?

Aké sú nity a ako ich používať?

Nitované kladivá

Rôzne profesionálne nity aplikované na inštaláciu metizácie. Dôležitým rozlíšením jeho práce je potreba špecifikovať spojovacie materiály na oboch stranách, čo si vyžaduje voľné prístupné pre každú časť obrobku alebo časti. Hlavným rozsahom použitia takýchto zariadení – Oprava a údržba zariadení v strojárstve, lodiarsky priemysel. Nitovanie je vyrobené na studených a horúcich povrchoch, priemer hardvéru môže dosiahnuť 36 mm. Nepoužíva sa v každodennom živote.

Aké sú nity a ako ich používať?

Aké sú nity a ako ich používať?

Adaptéry

Vyrobené vo forme trysiek, ktoré môžu byť inštalované v vrtáku alebo skrutkovači. Najčastejšie sa vyrába vo forme voľby pre konkrétny typ nitov, ale existujú aj univerzálne možnosti. Je to lacné, určené hlavne pre malý výkon.

Aké sú nity a ako ich používať?

Výfukový

Navrhnuté na prácu s príslušným typom nitov. Spotrebný materiál pre nich sú lacné, úplne zatvorené otvor v obrobku. Tento typ nástroja je najčastejšie nájdený z manuálnych možností.

Závitový

Navrhnuté na prácu s nitmi, v ktorých je dutá trubica s vnútorným závitom. Stud je priskrutkovaný s úsekom. Takýto nástroj sa nachádza aj z manuálneho a medzi elektrickými alebo pneumatickými modelmi. Spojenie sa považuje za spoľahlivejšie.

Aké sú nity a ako ich používať?

Aké sú nity a ako ich používať?

Hodnotenie najlepších výrobcov

Tvoria špičkové značky, ktoré produkujú nity na trhu, nie je ťažké. Sú reprezentované v sortimente produktov najznámejších firiem. Medzi vodcami môžu byť takéto firmy rozlišovať.

 • Metabo. Nemecká značka produkujúca výkonné a spoľahlivé elektroslaky. Sortiment má káblové a nabíjateľné modely.

Aké sú nity a ako ich používať?

Aké sú nity a ako ich používať?

 • Matrix. Jedna z najobľúbenejších značiek v Rusku. Uvoľňuje manuálne rebrá ako „Harmonica“ a profesionálne dve ruky, sú tu rotačné modely a možnosti kotvy.

Aké sú nity a ako ich používať?

 • „Bison“. Uvoľňuje prevažne manuálne nity, úroveň kvality je stredná, ale zariadenie je celkom vhodné pre milovníkov a profesionálov.

Aké sú nity a ako ich používať?

 • Messer. Spoločnosť sa špecializuje na elektrické káblové nity profesionálnej triedy.

Aké sú nity a ako ich používať?

Aké sú nity a ako ich používať?

 • Haskyy. Výrobca ponúka manuálny nástroj na predaj, najmä pre závitové pripojenie. Charakteristickým znakom je bohaté vybavenie navrhovaného tovaru.

Aké sú nity a ako ich používať?

 • Fubag. Značka sa špecializuje na výrobu elektrických a pneumatických nitov domácnosti alebo priemyselnej triedy. Prenosné modely sú vhodné na použitie, ale trochu masívne.

Aké sú nity a ako ich používať?

 • Stanley. Slávny výrobca nástrojov pre domácnosť. Jeho nity sú jedno-art, zamerané na prácu s mäkkými kovmi, sa vyznačujú rozpočtovou cenou.

Aké sú nity a ako ich používať?

Aké sú nity a ako ich používať?

Ako si vybrať?

Pri výbere nitétra je dôležité venovať pozornosť viacerým dôležitým bodom.

 1. Účel nástroja. Pre dom stojí za to zvoliť najjednoduchšie možnosti – aj jednorazová verzia alebo „harmonika“ je vhodná pre hliníkové nity. Pre oceľové a pre nerezové je lepšie získať manuálne modely dvojručiny typu. Profesionálne vybavenie pre nitovanie kovov rôznych hrúbok je potrebné vyrábať iba opravou a konštrukciou.
 2. Funkcie spojovacích materiálov. Pre profil sadrokartónovej dosky je napríklad vhodný konvenčný kvet s jednou rukou. Pre hmoždinky „Molly“ a pre kotvy tohto typu sú zvolené podobné modely. Pre semi-prázdnych nitov potrebujete výfukový nástroj, jednoduchý a zrozumiteľný.
 3. Materiál výroby. Musí to byť nástrojová oceľ dostatočnej hrúbky. Tento moment je obzvlášť dôležitý pre profesionálne použitie. Možnosti silhino a hliníka by nemali zvážiť.
 4. Typ hlavy. Ak musíte pracovať v rôznych podmienkach, je lepšie okamžite vybrať model s rotačným mechanizmom. Pre príliš časté montáž nitov doma môžete urobiť bez jednoduchej priamej alebo uhlovej možnosti.
 5. Vybavenie. Čo je to širšie, tým menej budete musieť dosiahnuť ďalšie doplnky. Okrem toho musí mať nástroj potrebné montážne klávesy a iné zariadenia, ktoré uľahčujú prácu pána.
 6. Hmotnosť a moc. Vysoko kvalitný nitér je vždy dosť ťažký, jeho hmotnosť je blízko 1 kg a viac. Najvýkonnejšie modely – pneumatické, elektrické káblové k nim sú horšie, ale takýto výkon sa vyžaduje len vtedy, keď je nástroj zjednodušený. Ak sa to nevyžaduje, je lepšie zvoliť manuálnu verziu alebo adaptér na vŕtanie.

Toto sú hlavné kritériá, ktoré sa môžu riadiť výberom Riblistov na použitie v domácom workshope.

Aké sú nity a ako ich používať?

Ako sa to používa?

Aby ste mohli ľahko nitovať akékoľvek kovové detaily, musíte preskúmať pravidlá používania nite. O akom nastavení sa vyžaduje manuálny nástroj, ako nastaviť hardvér pri práci s ním, stojí za to učiť sa viac ešte pred použitím nástroja.

Závitový gaikoklep

Tento nástroj vyžaduje určité úsilie pri práci s ním. Postup v tomto prípade bude taký.

 1. Otvor s priemerom 3 až 14 mm (M3-M14) vŕtaného v oceľovom polotovare (M3-M14). Pamiatkový bod – Priemer nitovania.
 2. Nainštalujte tyč na závitové pripojenie.
 3. Mať bitku na neho. Akcia pokračuje až do vzniku.
 4. Nainštalujte pripravený metyz v otvoru v pripojených častiach.
 5. Priniesť páky, aby vzdelávali potrebné úsilie.
 6. Odskrutkujte nástroj z nitového pripojenia.

Týmto spôsobom ho získa, umožňuje okamžite otočiť skrutku alebo čapu v požadovanom priemere na časti. Spojenie je pevné a spoľahlivé, zvyčajne nevyžaduje ďalšie tesnenie.

Aké sú nity a ako ich používať?

„Harmonic“

Tento typ nástroja vyžaduje, keď pracujete dostatočné na zloženie svojich prvkov voľného miesta. Okrem toho, dĺžka páky v narovnej forme dosahuje 80 cm. Toto je potrebné zohľadniť aj pri príprave pracoviska. Hlava v nitoch-akordeón vždy rovno. Inštalácia hardvéru v tomto prípade.

 1. Upevnite nit do hlavy. Inštalácia sa vykonáva vo vnútri s čapom.
 2. Rozbiť rukoväť na koniec.
 3. Nittet vložte do pripraveného otvoru.
 4. Stlačiť mechanizmus postupne vystužený tlak v dôsledku telesnej hmotnosti.
 5. Odstráňte vlásenku.

Veľkou výhodou je, že všetky manipulácie sa vykonávajú jednou rukou. To uľahčuje umiestnenie nitovania v diere, umožňuje vám menej unavený s veľkým množstvom úloh.

Aké sú nity a ako ich používať?

Výfukový

Princíp prevádzky je tu podobný tomu, čo sa používa v harmonických rebrách. Iba páka na náradie sa nachádza inak a vyžaduje aplikáciu výkonu z 2 strán. Kazeta je vybraná na základe veľkostí vlásenky. Nástroj Pri stlačení je sploštený vetvou inštalovanou v diere, materiál sa ponáhľa. Vnútorný čap súčasne vytiahne.

Prebytok liečebnia Methiza v materiáli je ľahko odstránený nippers po ukončení práce. Pri práci s potrebami výfukových plynov je dôležité zapamätať si správny výber spotrebného materiálu. Dĺžka bobby by mala byť 2-násobok hrúbky upevnených prvkov, inak nie je možné pripojiť.

Aké sú nity a ako ich používať?

V nasledujúcom videu je popísané, ako používať nitér.

Hodnotiť článok
( Zatiaľ žiadne hodnotenie )
Zdieľať s priateľmi
Vybudova.info - výstavba a opravy, dacha pozemok, byt a vidiecky dom, užitočné tipy a fotografie
Pridať komentár