Ako používať mikrometer?

Existujú situácie, keď potrebujete poznať presnú veľkosť dielu, až do stotín alebo dokonca tisíce milimetrov. Napríklad, napríklad nástroje presnej mechaniky, v ktorých je takmer každý mikrometer dôležitý. Pre toto a slúži zariadeniu s rovnakým názvom, v ktorom dôraz kladie na inú slabiku.

Pravidlá používania rôznych druhov

V najjednoduchšej verzii je mikrometer meracie zariadenie pre najmenej tri riadok. Jeden, základný, považuje celé milimetre. Druhý, kompenzovaný pol milióna vzhľadom na prvú, umožňuje merať šírku (hrúbku, výšku) časti s presnosťou až 500 mikrónov. Tretí, závitový, má referenčný bod (nula), s ohľadom na ktoré sa bubon otáča. Obráti sa okolo hlavnej osi zariadenia – a má 50 divízií podobných milimetrovi. V tomto prípade je presnosť meraní 10 μm (0,5 mm / 50 = 0,01 mm). Najjednoduchší analógový (mechanický) mikrometer pracuje na dvojici skrutkového páru predstavujúce mikrotické, v ktorom sú časti merané v hrúbke, drôtenom alebo oceľovým fóliovým segmentom upnutý.

Zariadenie

Mikrometre určené pre špecifické aplikácie, vlastné vlastnosti. Tak, Hladký mikrometer, odstránenie rozmerov v rozsahu 0-25 mm s mechanickým alebo digitálnym zmenám, pozostáva z nasledujúcich detailov.

 • Držiak je nosný prvok pre pevnú časť;
 • dôraz – upevnený na konci konzoly a striktne kolmé na povrch upínacej časti;
 • Skrutkové držiaky do desiatok časov, zvlákňovanie na pevnom skrutke a tiež kolmé na upínaciu časť; Pohybuje sa v meracích pásmoch rovných 2,5-7,5 cm mechanickým mikrometrom;
 • Zastavenie – nedáva skrutku na zavesenie;
 • Meracia základňa (stonka) – obsahuje dve hrubé meracie váhy (s presnosťou pol milióna); Má formu dutého valec, v ktorom sa dvojica skrutiek otáča pomocou špeciálnych spojovacích materiálov;
 • Bubon je základom pre presné meranie, ktoré sa otáča so skrutkou a obsahuje presnosť meracie meranie (až 0,01 mm);
 • Ratchet – obmedzuje silu aplikovanú na meranú časť;
 • Referenčná časť na kalibráciu sa používa na úpravu podstatého mikrometra; Dodáva sa s prístrojom.

Trieda presnosti

V každodennom živote je väčšia ako 0,01 mm presnosť sotva užitočná. Ale vo výrobe – najmä v továrňach presných mechanizmov – a v úzkych profilových majstrov je norma považovaná za cenu delenia v 1 μm (0,001 mm) alebo 100 nm (0,0001 mm), ktorý dosahuje hlavne na mikrometrov s digitálnym rozsah. Ešte vyššia trieda presnosti používaná pri výrobe nanomateriálov používaných, napríklad v čipoch – Holandčina nie je mikrometre, ale úplne iné mechanizmy a zariadenia.

Ako zariadiť mikrometre iných druhov?

Všetky odrody mikrometrov pracujú v tom istom princípe. Najznámejšou oblasťou aplikácie je definícia chybných častí, ktoré môžu spôsobiť poruchy v mechanizmoch, kde sa uplatňujú. Ale presnosť merania – až 10 mikrónov – sa dosahuje rôznymi spôsobmi.

 • V mikrometri páky je blikajúci bubon nahradený ukazovateľom šípky. Výhodou merača šípky je zvýšiť rýchlosť, priepustnosť vo fáze kontroly častí mikrometrom: nie je potrebná v divíziách.

 • Mikrometer s počítateľným mechanizmom (hodinky alebo dial-typ) – Zdá sa, že sa používa v elektromechanických meračoch a kazetových (alebo cievnych) páskových záznamoch – kalibrované a používané podobne ako klasické. Otočné čísla v pult je stabilné. Zmena jednej číslice iného je rozdelená do 10 ďalších divízií (pozície) – vďaka metrom počítadla, čo zvyšuje presnosť merania od desiatich do jedného mikrónu.

 • Obzvlášť presný senzor je nainštalovaný na digitálnych modeloch, Poskytnutie kalibrácie v jednotkách mikrónov. Dôstojnosť – presnosť merania je 1 μm, chyby sú prakticky vylúčené. Takýto výrobok nie je horší ako predchádzajúci typ – čítanie prístroja sa čítať takmer okamžite. Nie je potrebné dať svedectvo – snímače a mikroprocesor úspešne vykonávať túto prácu „za behu“.

 • Nad digitálne z hľadiska presnosti sú laserové mikrometre. Laserový lúč je zatienený detailom, jeho vysoko presné fotomatritsa ho zachytáva, posiela výsledné odmietnutie lúča na ADC a ďalej – na procesore a zobrazenie. Meranie trvá menej ako 1 s.

Laserový mikrometer však netoleruje vtipy a vibrácie, vyžaduje pravidelné nastavenie. Je dokonca kritizovaný na najmenší prach a vnútorné rozmery častí nebudú môcť merať.

Pre konkrétne úlohy

Vysoko špecializovaný mikrometer inherentný vlastnými vlastnosťami.

 • Casomouser má trysky truzón, umožnenie určovania medzery v drážkach, veľkosti zubu alebo ozubeného kolesa. Teoreticky môžete removať obvyklý (hladký) mikrometer k nástroju, inštaláciu špeciálnych trysiek pre skrutku a pätu. V tvare sa podobajú tajným skrutkam skrutiek – v najjednoduchšom prípade, môžu byť vykonané presne z takýchto skrutiek, zváranie ich potom na pätu a skrutku. Pri meraní sa dĺžka dýz odpočítajú od tej, ktorá sa zariadenie meria takým spôsobom. Pri výpočte zavedie dodatočné kroky. Okrem toho musí mať zdrojový mikrometer skrutkový zdvih skrutky č. 2,5 cm, a viac, napríklad o 5-7,5 cm.

Nerobte amatérsky – lepšie kúpiť pripravený mikrometer-cons, na ktorom bol výrobca už nakonfigurovaný.

 • „Tube“ mikrometer je v dopyte zamestnancov kontrolných kancelárií. Merajú hrúbku stien potrubia, aby ste určili ich opotrebovanie. Má adaptéry, čo umožňuje merať priemer a hrúbku rúrkových stien pokrytých hrdzou. Tieto trysky vám tiež umožňujú podrobne zistiť rozmery obrúsky, ktorý má variabilnú hrúbku steny. Zariadenie „potrubia“ je ľahko odovzdané potrubia a rúrky, ktoré sa odchýli od normatívnej hrúbky steny, ktorá je stále pri stupňoch odlievania a valcovaných oceľových. Z obvyklého (hladkého) mikrometrov sa vyznačuje špeciálnym zaostrením (pätím), nie kolmou a rovnobežnou s upínacou rúrou. Táto sonda sa dotýka vnútorného povrchu potrubného bodu, ktorý zabezpečuje presnosť merania. Činnosti počas merania sa nelíšia od činností s hladkým mikrometrom: rovnaká skrutka a bubon s račňou, keď spúšťate, ktorý dostanete požadovaný priemer alebo hrúbku steny potrubia.

 • Hrúbka LESTE päty je menšia ako obvyklý mikrometer, Ale skrutka v priemere zhruba sa zhoduje so skrutkou skrutkou. Promócia je oveľa presnejšia ako obvyklý produkt. Držiak z „Leafomer“ je ďaleko natiahnutý smerom k, ako je dlhá trubica v tvare písmena U. Trysky pre takéto zariadenie sú dodávané v dvoch verziách: úzke (pre zodpovedajúce časti a listy) a predĺžené (merané hrúbku širokých a pozdĺžnych polotovarov).

Meranie obvyklých mikrometrov sa neodporúča – bude ich predávať úzkou skrutkou. Tu potrebujete občas obklopujúcu oblasť, než pri odstraňovaní merania z ložísk a valcované.

 • Univerzálny mikrometer obsahuje trysky – podrobnosti o rôznych typoch. Meria priemer ložiskovej gule a priemer listu je rovnako presný. Má veľkú rezervu skrutky skrutky – až 10 cm, čo z neho robí „všežorné“: môžu byť merané loptu, plechu, priečne rozmery profilových pilierov a konštrukcií – a dokonca merať hlavu Železničná koľajnica zo všetkých strán.

 • Drôt – vhodný pre drôt, valcované, loptičky a ďalšie malé časti s okrúhlym prierezom, ktorý je ľahký narušiť stúpanie zvyčajného mikrometra.

 • Prismatic – umožňuje merať hrúbku nožov noža. Tryska na to sa vykonáva vo forme okruhu opakujúceho sa pneumatiky s 30-stupňovým zostupom. Jednoducho povedané, toto je dvojitá päta s korčule. Skrutka v rovnakom čase poukázal, ale jeho okraj je trochu vyslaný. Zahrnuté dýzy a pod druhým uhlom zostupu, vrátane „jednostranných“ brúsnych čepelí, napríklad, ako nože kosačiek tráv.

 • Mikrometer drážok meria hĺbku a priemer otvorov vŕtaných v stenách a podporuje. Meranie sa vykonáva špeciálnou zatiahnuteľnou sondou, ktorá má malý klobúk na konci. To umožňuje sprievodcu, bez toho, aby ste znovu zvrátili otvoru, vyzdvihnite ho vhodnú samoobslužnú skrutku.

 • Závitové zariadenie zamrzne hĺbku závitu. Zahŕňa skrutkované (a priskrutkované) dýzy s kužeľovými koncami buď rukavicami vo forme bomby.

 • Multis-tvrdý mikrometer má ďalšiu mieru. Takmer on pripomína Chatnizubeher, ale má jeden významný rozdiel. Je to ako dva (tri, viac) mikrometrov v jednom – rovnaké, klasické mikrometrické mechanizmy na spoločnom, natiahnuté ďaleko v smere držiaka. S zdvihou až 10 cm môžete merať prázdny rohový, značkový alebo železničný profil v jednej recepcii.

Zrýchlené meranie je tiež možné akýmkoľvek profilovým vzorom s komplexným prierezom, pripomínajúcim písmenom alebo jednoduchým hieroglyfom.

 • Zahmiteľný – Atribút metalurgickej rastliny. To vám umožní merať hrúbku len zamrznutého produktu vo forme. Namiesto skrutky v takomto zariadení zahŕňali značkové koleso. Päta je zaťažená, má priečne predĺžené (a nie kolo, ako jednoduchý produkt). Princíp prevádzky – mikrometer sa valí pozdĺž listu alebo profilu, čo vám umožní detekovať chyby (čip, zakrivenie) na úplne obsadení prázdne.

 • Nutrometer – pracuje so strojom, keď je časť vytiahnutá na vnútorný povrch. Jeho sondy, ktoré majú hladké zakrivenie a zníženie na konci veľkosti výsadby, sa vkladajú do spracovaného kusu potrubia alebo trubice, alebo akúkoľvek inú časť, ktorá sa otáča v blokovacom stroji. Urýchľuje prácu TOKAR – nemusíte odstrániť detail od pathistu, aby ste sa uistili, či časť urobila požadovanú formu.

Bez ohľadu na mikrometer – Pri nákupe výrobku požiadajte predávajúceho, aby skontroloval. Základná nadradenosť bude kontrolovať priemer alebo hrúbku tej istej časti pomocou iného rovnakého alebo podobného zariadenia.

Vymazať kontrolu pri nákupe je kľúčom k úspešnému a dlhému používaniu produktu.

Ako nastaviť a kontrolovať presnosť?

Toto meracie zariadenie je z tých, ktoré merania sú kalibrované v povinnom, pretože ide o mikróny, a nie o milimetroch. Nosenie bez krytu alebo prípadu, náhodný pokles môže priniesť presnosť. Metóda overovania, napriek zdanlivo nováčikom, je veľmi jednoduchá. Ak chcete nastaviť na nulu konvenčného mechanického mikrometra 0-25 mm, postupujte podľa niekoľkých krokov.

 1. Uistite sa, že zariadenie je čisté – najmä skontrolujte prídržné povrchy na päte a skrutke. Ak chcete odstrániť dane z prístroja a tuku, čistý list papiera je najlepšie – umiestnite ho medzi svorky zariadenia a utiahnite bubon, kým sa nezastaví.
 2. Rozdelený bubon. Ak je to potrebné, tento krok opakujte niekoľkokrát, posuňte papier, kým sa povrchy nebudú čistiť. Nastavenie bez čistenia Tieto povrchy nie sú nemožné – pevné častice neumožňujú nastaviť presnosť.
 3. Skontrolujte spoľahlivosť upevňovacích konzol a pätcov. Nemali by vyraziť. Ak tomu tak nie je, náradie podlieha oprave, v ktorom je konzola opätovne opravená a rovnobežnosť pri povrchu lisovacej skrutky a päty je zrekonštruovaná.
 4. Utiahnite bubon do zastavenia bez časti – až do 3., 4. alebo 5. kliknutí. Uistite sa, že všetky váhy vstali presne na nulových značkách.
 5. Ak napríklad značka na bubre nezhoduje s nulovou úpravou základov (stonky), pričom ho používa s použitím špeciálneho spínača dodávaného v súprave. Kľúč sa používa na zariadení, v ktorom je skrutka zadržiavaná pomocou prídavnej maticovej alebo sekundárnej (referenčnej) skrutky so špeciálnym prehlbovaním.
 6. Skontrolujte presnosť merania stlačením mikrometra referenčnej časti – v priemere až 4. kliknutia. Je to na to, že samotné zariadenie môže kalibrovať. Micrometer je úspešne nakonfigurovaný a pripravený na prácu.

Dôležitý! Ak dáte zariadenie – to neublíži. Kalibrácia nulových značiek, môžete ich znova použiť. Takéto nástroje sú vyrobené z vysoko kvalitného nástroja a nehrdzavejúcej ocele.

Ako merať?

V bubne prístroja je račňa namontovaný. Pri meraní hrúbky alebo priemeru časti, akonáhle je to mierne stláčané svorkami, prvým kliknutím. Toto je „moment pravdy“ – prestaňte otáčať bubon a počítať výslednú veľkosť rozdelenia. Pokyn je veľmi jednoduchý a vyzerá takto:

 1. Položte časť medzi skrutku a zaostrenie;
 2. Prejdite cez bubon, kým sa Ratchet kliknite.

Ďalšie krútenie bubna s silou po kliknutí na račňu je schopný rozbiť skrutkové drážky bubon. S opakovaným opakovaním tohto nesprávneho kroku, mikrometer začne byť označený – rezbársky bubon je pokazený. Žiadna najpresnejšia kalibrácia na nulu urobí presnosť meraní na ňom nedotknutá, inštalovaná výrobcom. Zmerajte poškodené zariadenie nebude možné.

Pokiaľ ide o jemný drôt z mäkkých kovov a zliatin – napríklad meď, hliník, cín, olovo alebo drôtové spájkovanie – nohy mikrometrov bude nasávať takýto drôt o 0,01-0,15 mm a výsledok merania bude nepresný. Organizovaná oceľ a víťazná zliatina je oveľa odolná voči ťahaniu. Takýto drôt bez problémov vydrží viacnásobné merania, nie lichotice na priemere buď na mikrónoch – za predpokladu, že ste ho nepodpokojili po kliknutí na kliknutie bubna.

Vlastnosti určovania indikácií

Odstránenie čítania prístroja je tiež veľmi jednoduché. Napríklad ste merali priemer zabaleného oceľového drôtu, Na ktorom, po kliknutí pri otáčaní bubna, boli nainštalované nasledujúce značky:

 • 3 mm na prvom riadku;
 • medzi 0,5 a 1 mm na druhom;
 • „Kratilka“ sa zastavil na 5 divíziách.

V súlade s tým je priemer vašej drôtenej tyče 3 + 0,5 + 0,05 = 3 mm 550 μm (mikróny). V milimetroch – 3,55 mm. Úplný smer vykonaný presným meracím bubnom je 0,5 mm.

Ako používať mikrometer správne, učíte sa na video nižšie.

Hodnotiť článok
( Zatiaľ žiadne hodnotenia )
Pridať komentáre

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: