Ako pracovať s epoxidovou živicou?

Epoxidová živica, ktorá je univerzálnym polymérnym materiálom, sa vzťahuje nielen na priemyselné účely alebo vykonávanie opravárenských prác, ale aj pre kreativitu. Pomocou živice si môžete vytvoriť krásne šperky, suveníry, jedlá, dekorové predmety, nábytok a tak ďalej. Epoxidový produkt pozostáva z dvoch zložiek, takže potrebujete vedieť, ako správne a v akých pomeroch, ktoré platia. V tomto článku to zvážte viac, ako pracovať s epoxidovou živicou.

Základné pravidlá

Je možné pracovať s epoxidovým živicovým zložením doma. Aby sa takáto práca užila, a výsledok tvorivej práce bola spokojná a inšpirovaná, je potrebné poznať a dodržiavať základné pravidlá pre používanie tohto polyméru.

 • Pri zmiešaní komponentov je potrebné prísne dodržiavať podiel. Počet komponentov zmiešaných navzájom závisí od značky epoxidovej živice a odporúčaní výrobcu. Ak sa prvýkrát vyvíjate s novou triedou polymérnej živice so značkou, potom by ste sa nemali spoliehať na predchádzajúce skúsenosti – každý typ živicových formulácií má svoje vlastné vlastnosti. Ak urobíte chybu, výsledná zmes môže byť nevhodná na použitie. Okrem toho, proporcie epoxidovej živice a tužidla musia byť prísne pozorované podľa hmotnosti alebo objemu. Napríklad na meranie presného množstva zložiek používajte lekársku striekačku – pre každý oddelený komponent. Zmiešajte zložky polymérnej živice v samostatnej miske, a nie v jednej, s ktorým ste vykonali merania.
 • Spojenie komponentu sa musí vykonať v špecifickej sekvencii, ak je zlomený, potom sa kompozícia začne včas. Pri zmiešaní by sa malo riešiť tvrdidlo na základňu, ale nie naopak. Musíte sa pomaly naliať pri vykonávaní pomalého miešania na 5 minút. Keď sa miešajú z živice, vzduchové bubliny sa budú brať do kompozície pri nalievaní tvrdidla. Ak pri pripájaní zložiek sa hmota ukázala byť nadmerne viskózna a hrubá, potom sa zahrieva na + 40 ° C vo vodnom kúpeli.
 • Epoxidová živica je veľmi citlivá na okolité teplotné pozadie. Keď sa zložka živice zmieša s tvrdidlom, chemická reakcia sa vyskytuje s vydaním tepla. Čím väčší je objem zmesi, tým väčšia je tepelná energia uvoľnená, keď sú komponenty pripojené. Teplota zmesi s týmto spôsobom môže dosiahnuť viac ako + 500 ° C. Zmes živicovej zložky a tužidlo sa teda plní do tvaru vyrobeného z tepelne odolného materiálu. Zvyčajne sa živice zamrzne pri izbovej teplote, ale ak je potrebné urýchliť tento proces, počiatočné zložky sa musia predhriať.

Zmes polymérnej živice sa môže aplikovať s tenkou vrstvou alebo vykonávať odolové odlievanie z neho v pripravenej forme. Epoxidová živica sa často používa na impregnáciu s zložením konštrukčného sklolaminátu.

Po zmrazení sa vytvorí hustý a trvanlivý povlak, ktorý sa nebojí vody, funguje dobre a zabraňuje elektrickým prúdom.

Čo a ako sa chovať?

Urob to sám, aby ste sa stali doma hotová epoxidová kompozícia môže byť použitá správne, ak urobíte tvrdidlo. Proporcie miešania, spravidla, sú 10 častí živice na 1 časť tvrdidla. Tento pomer sa môže líšiť v závislosti od druhov epoxidovej kompozície. Existujú napríklad také kompozície, kde je potrebné zmiešať 5 častí polymérnej živice a 1 časť tvrdidla. Pred varením pracovnej polymérnej kompozície je potrebné vypočítať množstvo epoxidovej živice, ktorá je potrebná na vykonanie konkrétnej úlohy. Výpočet spotreby živice sa môže uskutočniť na základe skutočnosti, že 1 mm na vyplnenie 1 m² plochy na hrúbke vrstvy 1 mm, bude potrebná 1,1 l pripravenej zmesi. V súlade s tým, ak potrebujete naliať na rovnakú oblasť vrstvu 10 mm, budete musieť zriediť tvrdidlo živice tak, aby sa ukázalo, že sa ukázalo 11 l hotovej kompozície.

Prečítajte si viac  Statívy pre vyrovnanie: popis, typy, tipy na výber

Hadidlo pre epoxidové živice – PEP alebo teta, je chemickým katalyzátorom pre proces polymerizácie. Uskutočnenie tejto zložky do zmesi epoxidovej živice v požadovanom množstve zabezpečuje hotovú pevnosť a trvanlivosť, a tiež ovplyvňuje priehľadnosť materiálu.

V prípade nesprávneho používania tužidla sa život produktov, ako aj zlúčeniny vyrobené s použitím živice nemožno považovať za spoľahlivé.

Živica sa môže pripraviť v rôznych množstvách množstva.

 • Varenie malé objem. Zložky epoxidovej živice sa zmiešajú so studeným spôsobom pri teplote miestnosti, nepresahujú + 25 ° C. Neodporúča sa zmiešať všetky požadované množstvo materiálu naraz. Ak chcete začať s, môžete sa pokúsiť urobiť skúšobnú hru a zistiť, ako to bude držať a aké funkcie. Pri zmiešaní malého množstva epoxidovej živice a tužidla sa zvýrazní teplo, takže musíte pripraviť špeciálne riad na prácu s polymérom, ako aj miesto, kde môže byť táto nádoba s horúcim obsahom. Komponenty miešania polyméry potrebujú pomalé a starostlivo, takže v zmesi nie sú žiadne vzduchové bubliny. Pripravená živicová kompozícia by mala byť homogénna, viskózna a plastová, s absolútnym stupňom priehľadnosti.
 • Varenie veľkého objemu. Čím väčší objem zložiek sa podieľa na procese miešania, tým väčšie sa teplo uvoľňuje kompozíciu polymérnej živice. Z tohto dôvodu, na prípravu epoxidovej živice vo veľkých množstvách, sa použije horúca metóda. Na tento účel sa živica zahrieva do vodného kúpeľa na teplotu + 50 ° C. Takéto opatrenie umožňuje výsledok ako výsledok na miešanie živice s tvrdidlom a predĺžiť životnosť IT účinnosti na tuhnutie približne 1,5-2 hodiny. Ak sa pri zahrievaní zvýši teplota na + 60 ° C, proces polymerizácie sa zrýchľuje. Okrem toho je potrebné zabezpečiť, aby voda nepatrila do epoxidovej živice, ktorá bude pokaziť polyméru v skutočnosti, že stratí svoje adhezívne vlastnosti a.

Ak je v dôsledku práce potrebné získať trvanlivý a plastový materiál, pred zavedením tužidla na epoxidovú živicu sa pridá plastifikátor DBF alebo triedy deg-1. Jeho množstvo na celkový objem zložky živice by nemal presiahnuť 10%. Plastifikátor zvýši odpor hotového výrobku účinkom vibrácií a mechanického poškodenia. 5-10 minút po zavedení plastifikátora sa do epoxidovej živice pridá tužidlo.

Tento časový interval nie je možné rozbiť, inak sa epoxidová živica varí a stráca jeho vlastnosti.

Požadované nástroje

Na prácu s epoxidovou živicou sa budú vyžadovať nasledujúce nástroje:

 • Lekárska striekačka bez ihly – 2 ks.; \ T
 • Kapacita zo skla alebo plastu na miešanie zložiek;
 • Sklo alebo drevený prútik;
 • polyetylénový film;
 • Korektor v balení aerosólu, aby sa eliminovali vzduchové bubliny;
 • brúsny papier alebo brúsenie;
 • Ochranné okuliare, gumové rukavice, respirátor;
 • maliarske pigmenty, armatúry, dekoratívne prvky;
 • Formuláre silikónu.
Prečítajte si viac  Všetko o pieskových pištole

Pri vykonávaní práce je sprievodca pripravený mať kus čistého tkaniva, aby sa odstránil nadbytok alebo kvapky zmäkčenej epoxidovej živice.

Ako použiť?

Akákoľvek master trieda pre začiatočníkov, kde je vyškolená technika práce s epoxidovou živicou, obsahuje návod na použitie tohto polyméru. Žiadny spôsob, ako sa rozhodnete využiť prácu, v prvom rade, je potrebné pripraviť pracovné plochy. Sú nevyhnutne vyčistené znečistením a vykonávajú vysoko kvalitné odmasťovanie s alkoholom alebo acetónom.

Na zlepšenie priľnavosti je povrch opečiatkovaný plytkým brúsnym papierom na vytvorenie potrebnej drsnosti povrchov.

Po prípravnej tejto fáze môžete prejsť na nasledujúce akcie.

Flip

Ak potrebujete lepiť dve časti, na pracovný povrch sa aplikuje vrstva epoxidovej živice, nie viac ako 1 mm hrubá. Potom sú obidva povrchy s lepiacou kompozíciou kombinované s dotyčnicovým pohyblivým pohybom. To pomôže spoľahlivo vylepšiť detaily a zabezpečiť odstránenie vzduchových bublín. Pre pevnosť lepenia môže byť časť upevnená 2 dni v svorke. Keď potrebujete odlievanie vo formách, postupujte podľa týchto pravidiel:

 • Nalievanie kompozície je vo forme v horizontálnom smere;
 • Práca sa uskutočňuje v interiéri pri teplote miestnosti, nie je nižšia ako + 20 ° C;
 • Tak, že po zmrazení výrobku ľahko vyšiel z formy, jej hrany sa ošetrujú vazelínovým olejom;
 • Ak je liatie predmetom dreva, malo by byť dobre nasávané.

Po vykonaní výplne s pomocou korektora aerosólu sa odstránia vzduchové bubliny. Potom sa produkt musí sušiť na koniec polymerizačného procesu.

Sushim

Čas sušenia polymérnej živice závisí od jeho sviežosti, stará živica sa bude vyčerpať. Ďalšie faktory ovplyvňujúce čas polymerizácie sú typ tvrdidla a jeho číslo v zmesi, plocha pracovného povrchu a jeho hrúbka, okolitá teplota. Polymerizácia a odmietnutie epoxidovej živice sa uskutoční nasledujúce stupne:

 • Polymérna živica v kvapalnej konzistencii sa naplní všetkým priestorom formy alebo roviny obrábania;
 • Viskozita konzistencie sa podobá medom a reliéfnym formám s živicou naplňte ho ťažké;
 • Vysoká hustota, ktorá je vhodná len na lepenie častí;
 • Viskozita je, že pri oddeľovaní časti celkovej hmotnosti natiahne slučku, ktorá je vytvrdzovaná priamo v očiach;
 • Epoxidová zmes je podobná gumenému, môže byť ťahaná, otáčaná a stlačená;
 • Kompozícia bola polymerizovaná a stala sa pevnou.

Potom je potrebné odolať výrobku 72 hodín bez použitia tak, že polymerizácia je úplne zastavená a zloženie materiálu je fixovaná a vytvrdená. Proces sušenia môžete urýchliť zvýšením teploty miestnosti na + 30 ° C. Je pozoruhodné, že v chladnom prostredí sa polymerizácia spomaľuje. Špeciálne prísady urýchľovačov sú teraz vyvinuté, s pridaním, ktorého živica zamrzne rýchlejšie, ale tieto fondy ovplyvňujú transparentnosť – produkty po ich používaní majú žltkastý odtieň.

Takže epoxidová živica zostáva transparentná, nemusíte umelo urýchliť polymerizačné procesy v ňom. Tepelná energia by mala odísť prirodzene pri teplote + 20 ° C, inak existuje riziko žltohodných živicových produktov.

Bezpečnostné opatrenia

Ak chcete chrániť pri práci s chemickými zložkami epoxidovej živice, musíte dodržiavať niekoľko pravidiel.

 • Ochrana pokožky. Práca s polymérnou živicou a tvrdidlom sa musí vykonávať len v gumových rukaviciach. V prípade chemikálií v otvorených oblastiach vzniká ťažké podráždenie typu alergickej reakcie. Ak epoxidová živica alebo jej tvrdidlo zasiahli kožu, je potrebné odstrániť kompozíciu s tampónom impregnovaným alkoholom. Potom sa koža premyje vodou s mydlom a mazané vazelínom alebo ricínovým olejom.
 • Ochrana orgánov vízie. Pri práci s živicou môžu byť chemické komponenty striekať a spôsobiť popáleninu. Aby ste predišli takýmto vývojom udalostí, musíte pri práci nosiť ochranné okuliare. Ak sa chemikálie dostanú do očí, je potrebné ich okamžite opláchnuť veľkým počtom tečúcej vody. Ak je zachovaný pocit horenia, budete musieť vyhľadať lekársku pomoc.
 • Ochrana dýchacích orgánov. Páry horúce epoxidová živica sú škodlivé pre zdravie. Okrem toho, ľahké ľudia môžu trpieť a počas brúsenia mrazeného polyméru. Aby ste predišli, musíte použiť respirátor. Pre bezpečnú prevádzku s epoxidovou živicou je potrebné zabezpečiť dobré vetranie alebo použitie extraktu.

Epoxidová živica sa stáva obzvlášť nebezpečným, keď sa používa vo veľkých objemoch a vo veľkých oblastiach. V tomto prípade, bez osobných ochranných prostriedkov, je kategoricky zakázané pracovať s chemikáliami.

Odporúčania

Osvedčené praxou odporúčania skúsených majstrov pracujúcich s epoxidovou živicou pomôže nováčikom zvládnuť základy zručností a varovaní pred spáchaním najčastejších chýb. Ak chcete vytvoriť produkty s vysokou úrovňou kvality a spoľahlivosti, môžete byť užitočné pre niekoľko tipov.

 • Pri zahrievaní hustej epoxidovej živice na vodnom kúpeli je potrebné zabezpečiť, aby teplota nevyvolala nad + 40 ° C a živica sa nevarovala, čo zníži svoje vlastnosti a vlastnosti. Ak je potrebné rezať polymérnu kompozíciu, potom sa na tento účel používajú suché pigmenty, ktoré pri pridávaní na živicu je potrebné starostlivo smiať rovnomerne, aby sa získala homogénna maľovaná hmota. Pri použití vodného kúpeľa musíte zabezpečiť, aby do epoxidovej živice klesli žiadne kvapky vody, inak bude kompozícia zabudovaná a nebude schopná ju obnoviť.
 • Potom, čo sa epoxidová živica zmieša s tvrdidlom, výsledná zmes sa musí použiť 30-60 minút. Je nemožné zachrániť zvyšky – budú musieť ich hodiť, pretože sú polymerizované. Aby nedošlo k strate drahého materiálu, je potrebné starostlivo vypočítať spotrebu komponentov pred začatím práce.
 • Aby sa dosiahol vysoký stupeň priľnavosti, musí byť povrch pracovných predmetov prešívaný a zbavený. Ak práca naznačuje vrstvovú živicu, potom každá nasledujúca vrstva nie je aplikovaná na úplne naplnenú predchádzajúcu. Takáto lepkavosť umožní pevne pripojiť vrstvy.
 • Po odlievaní do tvaru alebo na rovine sa vykoná, bude to suché 72 hodín. Na ochranu hornej vrstvy materiálu pred prachom alebo malými časticami na neho je potrebné zakryť produkt polyetylénovou fóliou. Namiesto filmu môžete použiť veľké veko.
 • Epoxidová živica zle toleruje vplyv ultrafialových slnečných lúčov, pod ktorými získava žltý odtieň. Ak chcete ušetriť produkty perfektný stupeň transparentnosti, vyberte polymérové ​​živicové kompozície obsahujúce špeciálne prísady vo forme UV filtra.
Prečítajte si viac  Ako a ako môžete maľovať drevotrieskovú dosku?

Pri práci s epoxidovou živicou musíte nájsť dokonale hladký horizontálny povrch. V opačnom prípade sa výrobok môže vymyslieť nerovnomerný prílev polymérnej hmotnosti na jednej strane. Majstrovstvo v práci s epoxidovou živicou prichádza len v procese pravidelnej praxe.

NEPOUŽÍVAJTE OČAKÁVANIE PROSTREDÍ. Najlepšie je začať zvládnuť túto zručnosť na malých výrobkoch, postupne komplikovať pracovný proces.

O tom, ako začať s epoxidovou živicou, pozrite sa na nasledujúce video.

Hodnotiť článok
( Zatiaľ žiadne hodnotenia )
Pridať komentáre

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: