Ako zmyť bielenie zo stropu: metódy a prostriedky

Pomerne nedávno bolo hlavným stropným náterom bielenie, teraz sa na to používajú rôzne druhy náterov. Pri nových opravách sa v mnohých prípadoch odstráni starý bielok z povrchu. Vzhľadom na to, čo si to berú z stropu, nie je to veľmi pohodlné. By sa mal vyriešiť v akých prípadoch umyť bielenie a ako najlepšie to urobiť.

Značky znečistenia

Pri opravách opráv o opravách, stropná úprava venuje veľkú pozornosť, pretože každý detail v interiéri by mal zdôrazniť celkovú myšlienku dizajnu. Horná časť v miestnosti by mala harmonizovať so spoločnou izbou.

Nie je to tak dávno, na dokončenie stropov boli použité len biele, Ale v modernom dizajne začali tieto povrchy venovať osobitnú pozornosť. Závesné stropy, dekorácie sadrokartónových dosiek alebo polystyrénových penových dosiek, dekoratívnej omietky, rôzne typy tapiet, maľovanie – tu nie je kompletný zoznam, ako môžem zmeniť vzhľad stropného povlaku miestnosti a transformovať ho.

Ako zmyť bielenie zo stropu: metódy a prostriedky

Ako zmyť bielenie zo stropu: metódy a prostriedky

Ako zmyť bielenie zo stropu: metódy a prostriedky

Aby sa povrch pripravil na maľovanie, tapetovanie alebo iný dekoratívny povlak, zo stropu sa umyje vrstva vápna. Je to celkom jednoduché, ale vzhľadom na to, že musíte pracovať so stropom, je práca trochu komplikovanejšia. Malo by byť okamžite oznámené, že bielenie by sa nemalo vždy odstraňovať z povrchu. To sa napríklad nerobí pri inštalácii zaveseného stropu alebo napínacích štruktúr. Môžete tiež znova vybieliť strop, ak stará vrstva zostane v dobrom stave.

Pred nanesením novej vrstvy je povrch očistený od nečistôt, strop sa umyje mokrou špongiou. Pri nanášaní novej vrstvy vezmite do úvahy, aká bola predchádzajúca vrstva vybielená – môže to byť vápno alebo krieda. Pri nanášaní novej vrstvy je potrebné mať na pamäti, že krieda by mala byť aplikovaná na kriedovú bielku, vápno by malo byť aplikované na vápno.

Aby sa určilo, ktorá vrstva bola predtým, strop sa postrieka vodou. Ak kvapky vody visia na povrchu, strop bol vybielený. Ak je voda okamžite absorbovaná na povrch, znamená to, že na bielenie bola použitá krieda.

Ako zmyť bielenie zo stropu: metódy a prostriedky

Ako zmyť bielenie zo stropu: metódy a prostriedky

Nezabudnite odstrániť bielok:

 • ak sa na povrchu objaví pleseň;
 • plánuje sa natieranie emulziou na vodnej báze;
 • tapeta bude lepená;
 • ak sú na strop prilepené dosky z penového polystyrénu.

Odstránenie stropného obloženia je dôležitým krokom. Ak je bielok z povrchu odstránený nesprávne alebo zle, potom tapeta, farba alebo iný typ povrchovej úpravy nebudú dobre priľnúť.

Ako zmyť bielenie zo stropu: metódy a prostriedky

Materiály a nástroje

Je nepravdepodobné, že bude možné odstrániť starú vrstvu bez prachu, takže by ste sa mali dôkladne pripraviť na prácu. Extra veci a nábytok, koberce sú vynesené z miestnosti, závesy sú odstránené. Objemné položky alebo nábytok, ktoré je ťažké vybrať, sú pokryté fóliou. Na podlahu by mal byť položený polyetylénový kryt, môžu byť rozložené aj noviny, ktoré budú absorbovať prebytočnú vlhkosť.

Počas práce na stenách nebude veľa nečistôt, stačí ich utrieť vlhkou handričkou. Vrecia na odpadky by mali byť pripravené vopred, aby sa po dokončení práce rýchlo odstránili staré noviny a filmovalo sa v nich.

Takáto práca je dosť špinavá, takže je lepšie pripraviť si špeciálne oblečenie, dať si na hlavu šatku alebo čiapku. Nezabudnite používať ochranné okuliare a používať respirátor.

Ako zmyť bielenie zo stropu: metódy a prostriedky

Okrem pracovného oblečenia by ste si mali pripraviť aj nástroje, ktoré budú počas práce potrebné.

Počas práce budete potrebovať:

 • nôž na tmel;
 • špongie, handry;
 • postrekovač na zvlhčenie povrchu;
 • rebrík;
 • nádoba s vodou;
 • rukavice.

Ak nie je rebrík, stabilný stôl a stolička bude fungovať, ale nie je vždy bezpečné ich používať.

Ako zmyť bielenie zo stropu: metódy a prostriedky

Ako zmyť bielenie zo stropu: metódy a prostriedky

Pri práci by ste mali zatvárať dvere a okná, aby cez ne neprenikol vápenný prach do susedných miestností. Vzhľadom na to, že je táto práca veľmi prašná, mali by ste na prah dať mokrú handru, aby pri odchode z miestnosti z miestnosti nevytekali nečistoty z vašich topánok.

Toto je samozrejme hlavný zoznam potrebných nástrojov a prípravných prác. Ich presnejší zoznam sa môže líšiť v závislosti od stavu povrchu.

Ako zmyť bielenie zo stropu: metódy a prostriedky

Spôsoby

Potom, čo sú pripravené potrebné ochranné prostriedky, nástroje a oblečenie, sa z miestnosti vyberie prebytočný nábytok, podlaha sa pokryje špinou a začne sa hlavná práca.

Strop je umývaný za sucha a za mokra. Na suchý spôsob umývania použite brúsku a špachtľu. Vlhkou metódou sa vápno odmyje vodou alebo chemickými roztokmi, domácimi prostriedkami. Mokrá metóda uľahčuje čistenie povrchu, ale v miestnosti bude oveľa viac prachu a veľa nečistôt na podlahe.

Voľba spôsobu čistenia závisí od toho, aký typ bielenia bol použitý predtým. Ak prejdete dlaňou po kriedovom povrchu, na ruke vám zostane biely znak, po vápne už nebude žiadna stopa. Stropy sú často natreté emulziou na vodnej báze. Keď prejdete rukou po natretom povrchu, na vašej ruke nebude ani stopy.

Aby ste sa uistili, že stropy nie sú vybielené, ale sú to emulzné farby, mali by ste namočiť špongiu a trieť malú plochu. V prvom prípade nebudú na špongii žiadne zjavné stopy farby a stena sa trochu umyje.

Malo by sa zamyslieť nad tým, aké metódy sa používajú na správne a rýchle odstránenie vápna z povrchu.

Ako zmyť bielenie zo stropu: metódy a prostriedky

Ako zmyť bielenie zo stropu: metódy a prostriedky

Mokrý

Staré vápno sa odstráni vodou. Táto metóda sa používa pomerne často.

Na to by mali byť pripravené nasledujúce nástroje:

 • valec – na také čistenie sa používa zariadenie s pripojenou paletou, kde sa odpadky okamžite dostanú;
 • sprej;
 • handry, handry;
 • tmelový nôž.

Ak potrebujete odstrániť starý náter, strop je navlhčený pomocou rozprašovača, na to je vhodný aj vlhký valček. Pri nanášaní vody na povrch musíte dbať na to, aby neodtekala, preto ju nanášajte striedmo. Po 10-15 minútach sa strop druhýkrát navlhčí.

Ako zmyť bielenie zo stropu: metódy a prostriedky

Ako zmyť bielenie zo stropu: metódy a prostriedky

Špachtľou odstráňte zo stropu starú vrstvu bielizne. Ak počas práce na ňom bude odtekať roztok, znamená to, že povrch bol veľmi navlhčený, musíte počkať, kým povrch trochu nevyschne.

Je vhodnejšie nanášať vodu na steny a strop striekacou pištoľou. Pri práci s valčekom to môžete preháňať a tekutina bude odkvapkávať do tváre. Rovnomerne navlhčite strop, aby sa bielizeň dala odstrániť z povrchu v jednej vrstve. Počas práce je strop často na jednej strane zvlhčený, potom sa presunú do inej časti a tam naďalej pracujú, počas ktorých je bielok dostatočne nasýtený vlhkosťou.

Práca sa vykonáva v stoji na rebríku. Pred jeho spustením sa uistite, že je rebrík stabilný. Je dobré, ak je v tejto dobe nablízku asistent, ktorý zaistí, aby sa rebrík nepotácal.

Stierkou odstráňte zo stropu tenkú vrstvu. Keď je z povrchu odstránený všetok bielok, vezmite vlhkú špongiu, aby ste zmyli zvyšky vrstvy. Keď je strop suchý, skontrolujte, ako dobre bola práca vykonaná. Za týmto účelom držte dlaň cez strop. Ak na ňom nie sú žiadne stopy po bielení, práca bola vykonaná perfektne.

Ako zmyť bielenie zo stropu: metódy a prostriedky

Ako zmyť bielenie zo stropu: metódy a prostriedky

Niekedy sa na túto metódu nepoužíva špachtľa. Tenkou vrstvou bielky ju odstráňte vlhkou handrou. Najekonomickejšou možnosťou je umývanie povrchu obyčajnou vodou. Takéto čistenie bude najlacnejšie, aj keď táto metóda bude vyžadovať použitie fyzickej sily.

Voda sa naleje do vedra, vezmú handry a kefy a zmyjú bielok zo stropu. Pri splachovaní vodou nástroj častejšie prepláchnite a vymeňte vodu. Aby bola práca menej namáhavá, je lepšie použiť teplú tekutinu. Je ťažké týmto spôsobom umývať kriedu a bielenie zo stropu, najmä preto, že počas prevádzky sa kriedový roztok vždy dostane na tvár, čo veľmi komplikuje prácu. Je lepšie použiť túto metódu na strop s tenkou vrstvou farby.

Táto metóda má nevýhodu – bohužiaľ sa tu nezaobídete. Navyše týmto spôsobom nebude možné úplne odstrániť celú vrstvu z povrchu. Ako už bolo spomenuté, podlaha by mala byť pokrytá plastovým obalom alebo novinami. To výrazne zníži čas strávený upratovaním priestorov po práci.

Ako zmyť bielenie zo stropu: metódy a prostriedky

Stierka

Špachtľa sa používa aj na odstránenie vápna zo stropu.

Na túto metódu je potrebné pripraviť:

 • špachtle – 2 ks, široké a úzke;
 • brúsny papier;
 • gumové kladivo;
 • vysávač.

Na začiatku práce skontrolujte povrch. Gumovou paličkou poklepte na strop a identifikujte oblasti so slabou priľnavosťou. Ak gumové kladivo nebol doma, môžete sa pokúsiť pracovať, spojiť povrch rukoväte obyčajnej špachtle.

Miesta, kde sa staré víchy nedržia dobre, prišli s úzkou špachtľou. Široká špachtľa by sa mala čistiť povrchom, ktorý sa snaží zabezpečiť, aby sa tmel bola poškodená počas prevádzky. Je oveľa pohodlnejšie pracovať, ak si niečo ako lopatka vložíte, potom tam zostanú celé vírenie, a nebudú spadnúť.

Ako zmyť bielenie zo stropu: metódy a prostriedky

Ako zmyť bielenie zo stropu: metódy a prostriedky

Túto metódu možno trochu zlepšiť a nezávisle vytvorte zariadenie na čistenie povrchu. V spitel vŕtaných otvorov, drôt alebo drôt prechádza cez neho a visieť kúpeľ, kde všetky špiny padnú.

V konečnom štádiu sa zvyšky odstránia pomocou emeryho papiera, vyčistite povrch. Ďalej môžete chodiť do vysávača a ľahko odstrániť prach z stropu. Potom by mal byť povrch umytý vlhkou špongiou alebo kefou.

Pri práci so špachtľou bude v miestnosti veľa nečistôt a prachu, preto je dôležité vopred si pripraviť ochranu dýchania.

Ako zmyť bielenie zo stropu: metódy a prostriedky

Špeciálnymi prostriedkami

Bielu farbu zo stien alebo stropov môžete odstrániť pomocou špeciálnych nástrojov, ktoré sa predávajú v železiarstve.

Práca s nimi je veľmi jednoduchá, preto by ste mali:

 • nastriekajte výrobok na povrch;
 • keď je povrch pokrytý kôrkou, bielenie sa odstráni veľmi ľahko;
 • vyčistite špachtľou.

Pri použití tejto metódy nebude prakticky žiadny prach, ale bude dostatok špiny. Aby sa odstránili staré vápna, obľúbené nástroje ako napr Metylan a Quelyd Dissoucol. S ich pomocou odstránia kriedu a sadrovú bielizeň a na odstránenie prachu je vhodný nástroj Problém.

Ako zmyť bielenie zo stropu: metódy a prostriedky

Ako zmyť bielenie zo stropu: metódy a prostriedky

Prostriedky Metylan nariedený vodou 1 z 10 a nanesený na akýkoľvek povrch, potom očistený špachtľou. Prostriedky Problém často sa používa pri renovačných prácach. Za týmto účelom naneste na povrch prípravok zriedený vodou vlhkou špongiou. Potom, čo je vrstva namočená, odstráňte bielok stierkou.

Prostriedky Alfa vyberte si na bielenie a na čistenie miestnosti po renovácii. Použitím týchto produktov sa môžete rýchlo zbaviť značiek opráv. Na povrchu nezanechávajú šmuhy a belosť. S koncentrátmi manipulujte v rukaviciach a okuliaroch. Zrieďte výrobok v pomere od 1: 10 do 1: 100 a naneste ho na povrch.

Umývadlá, ktoré sa predávajú v obchode, sú veľmi koncentrované, takže stačia na ošetrenie veľkého povrchu. Pri výbere špeciálnych nástrojov je potrebné mať na pamäti, že nie sú lacné, preto sa oplatí ich vopred zahrnúť do odhadovaných nákladov na opravy. Okrem toho existujú časté prípady falšovania týchto finančných prostriedkov, takže je lepšie ich kúpiť v špecializovaných predajniach, a nie na trhu alebo na inom podobnom mieste.

Ako zmyť bielenie zo stropu: metódy a prostriedky

Ako zmyť bielenie zo stropu: metódy a prostriedky

Použitie brúsky

Na odstránenie bielizne alebo emulzie na vodnej báze sa používa brúska, ak sú zle odstránené špachtľou. Je lepšie ošetriť povrch v malých oblastiach. Tí, ktorí ešte nie sú oboznámení s prevádzkou brúsky, mali by ste si prečítať pokyny a urobiť malý test na povrchu, aby ste vyhodnotili výsledok. Špachtľou očistite ťažko dostupné miesta.

Na prácu berú:

 • uhlová brúska;
 • vysávač;
 • nôž na tmel;
 • osobné ochranné prostriedky: špeciálne okuliare, respirátor alebo maska.

Pripojením brúsky k vysávaču môžete ihneď odstrániť všetok prach. Na vyčistenie povrchu vezmite šmirgľ, ihneď vyčistite strop šmirgľom s veľkým brúsnym materiálom a potom prepnite na jemný. Po dokončení práce sa z povrchu odstráni prach. Za týmto účelom vezmite špongiu, mäkkú handričku alebo kefu. Po spracovaní by mal byť povrch natretý základným náterom.

Pri práci s brúskou nebude možné rýchlo a ľahko sa zbaviť vrstvy bielenia, tento proces je komplikovaný a v miestnosti bude veľa prachu a nečistôt. Kriedový bielok je lepšie odstrániť mokrou metódou. Po všetkých manipuláciách bude strop takmer úplne pripravený na ďalšiu opravu.

Ako zmyť bielenie zo stropu: metódy a prostriedky

Ako zmyť bielenie zo stropu: metódy a prostriedky

S lepidlom

Bielenia na povrchu sa môžete zbaviť pomocou lepidla alebo pasty.

Táto metóda je vhodná pre tých, ktorí si nechcú pohrávať s vymývaním špiny.

Pre túto metódu musíte vziať:

 • hromada starých novín;
 • valček alebo kefa;
 • pasta, ktorú je možné nahradiť lacným lepidlom na tapety.

Pred začatím práce si pripravte pastu. Na jeho prípravu budete potrebovať škrob. Je chovaný v troche vody a zapálený. Pastu za stáleho miešania privedieme k varu. Po vychladnutí je pripravený na použitie.

Ako zmyť bielenie zo stropu: metódy a prostriedky

Ako zmyť bielenie zo stropu: metódy a prostriedky

Varená pasta sa nanáša na staré noviny. Rozprestreli to po celých novinách a nechali suché iba rohy. Prilepte vlhké noviny na povrch a počkajte, kým nezaschnú. Potiahnutím suchých rohov novín ich môžete rýchlo a ľahko odstrániť zo stropu spolu s vrstvou bielky. Ak existujú miesta so zvyškami lepidla alebo bielenia, odstránia sa mopom, na ktorý sa navinie vlhká tkanina.

Namiesto pasty, ktorá sa varí sama, si môžete vziať bežné lacné lepidlo na tapety a použiť ho, ako bolo popísané vyššie. Lepidlo alebo zváraná pasta musia úplne zaschnúť, inak bude ťažšie odstrániť bielenie zo stropu.

Ako zmyť bielenie zo stropu: metódy a prostriedky

Ako zmyť bielenie zo stropu: metódy a prostriedky

Užitočné rady

Na začiatku opravy by ste mali dodržiavať bezpečnostné opatrenia a pracovať s ochranným vybavením. Zvláštnu pozornosť venujte skutočnosti, že vápno a iné materiály sa môžu dostať do očí, a tým spôsobiť popáleniny alebo iné poškodenie rohovky. Práce by sa mali vykonávať iba so špeciálnymi ochrannými okuliarmi!

Ako zmyť bielenie zo stropu: metódy a prostriedky

Ako zmyť bielenie zo stropu: metódy a prostriedky

Takéto opravy naznačujú, že v miestnosti bude mať veľa prachu, takže respirátor alebo gázový obväz musí byť prítomný na ochranu dýchacích ciest.

Je dôležité venovať pozornosť tomu, že vyvinutie stropu, môžete zvlhčiť elektroinštaláciu, takže počas prevádzky by ste mali vypnúť osvetlenie. Ak svetlo nestačí, požadované miesta sú zvýraznené baterkou alebo prenášaním.

Ak neexistoval žiadne špeciálne umývanie, alebo nie je možné použiť ktorúkoľvek z vyššie uvedených metód, môžete použiť domácu zmes.

Ako zmyť bielenie zo stropu: metódy a prostriedky

Pre domáce umývanie potrebujú:

 • Vytočte 5 litrov vody v vedre;
 • Pridajte 5-6 penové čiapky pre kúpeľ a 1 umenie. lyžica octu;
 • Údaje mydlovej acetickej kompozície sa spracujú malými úsekami povrchu;
 • Malo by sa čakať 5 minút, kým povrch nie je RASCIS;
 • S špachtľou vyčistite strop;
 • keď je práca dokončená, umyte strop teplou vodou.

Pri práci s domácim praním je nevyhnutné položiť na podlahu staré noviny alebo akúkoľvek handričku, pretože tam bude veľa nečistôt.

Ako zmyť bielenie zo stropu: metódy a prostriedky

Ako zmyť bielenie zo stropu: metódy a prostriedky

Môžete použiť inú metódu, ktorá nevyžaduje špeciálne investície peňazí – pomocou obyčajnej soli. Do teplej vody sa pridá kuchynská soľ. Na 10 litrov vody by ste mali vziať 1 kg balenia soli. Takýto domáci odstraňovač bude veľmi lacný a výsledok nebude horší ako pri použití iných prostriedkov. Strop bude možné ľahko a bez námahy vyčistiť od vápna.

Samostatne vyrobené zmesi budú oveľa úspornejšie ako zakúpené možnosti. Jeden zo starých spôsobov, ktorými sa odstraňovali stopy bielizne zo stropu, je použitie roztoku s mydlom na pranie. Na riešenie vezmite mydlo na pranie, ktoré neobsahuje farbivá ani iné prísady. V tomto prípade bude lepšie odstrániť bielenie zo stropu a stien. Do malého vedra (5 l) s teplou vodou pridajte lyžicu sódy bikarbóny a 2 alebo 3 polievkové lyžice hoblín mydla na pranie.

Takáto zmes sa dokáže vyrovnať s akoukoľvek špinou a zmyť nielen bielenie, ale aj nečistoty z povrchu, takže nebudete musieť míňať peniaze na nákup drahých pracích prostriedkov.

Ako zmyť bielenie zo stropu: metódy a prostriedky

Po rekonštrukčných prácach je ťažké zbaviť sa škvŕn na podlahe. Aj keď dáte na podlahu olejovú tkaninu, igelit alebo noviny, existuje vysoká pravdepodobnosť, že sa podlaha stále znečistí. Bielu bielizeň môžete umyť z podlahy utretím vodou a octom; ak je veľmi znečistená, umyte podlahu najmenej trikrát.

Pomocou ktorejkoľvek z uvedených metód sa môžete zbaviť bielenia na strope. Každý z nich má svoje vlastné výhody a nevýhody. Ktorý z nich uplatniť – každý sa rozhodne individuálne, môže to závisieť od dostupných finančných prostriedkov aj od niektorých ďalších podmienok.

Informácie o tom, ako zmývať bielenie zo stropu, nájdete vo videu nižšie.

Hodnotiť článok
( Zatiaľ žiadne hodnotenie )
Zdieľať s priateľmi
Vybudova.info - výstavba a opravy, dacha pozemok, byt a vidiecky dom, užitočné tipy a fotografie
Pridať komentár