Aký je rozdiel medzi latexovými a akrylovými farbami?

Nie všetci ľudia, plánovanie opravy, venovať osobitnú pozornosť výberu materiálu. Rovnako ako pravidlo, pre väčšinu sa v obchode stanú dôležitou v obchode. Ale predčasná analýza rôznych možností by vám pomohla ušetriť veľa peňazí. Napríklad, ak hovoríme o farbách pre tapetu, je potrebné vedieť, čo sú latexové a akrylové farby odlišné, aký ich rozdiel je, aby sa táto otázka nedovolila chytiť vás už v obchode.

Porovnávacie charakteristiky materiálov

Latex

Nie je možné uviesť, že latex – prírodný materiál získaný zo šťavy z gumových rastlín. A toto okamžite poskytuje netoxickosť latexu a bezpečnosť. Samozrejme, existuje aj umelý latex, ktorým je polyméry (spravidla, butadién-styrén pôsobí s polymérom) s lepením. Všeobecne platí, že ak povieme orezávanie, latex nie je materiál, ale špeciálny stav hmoty alebo zmes látok. Tento stav sa nazýva vodná disperzia, v ktorej sú častice látky vážené vo vode pre najlepšiu spojku s povrchom.

Latexové lakovacie nečistoty odolné a nezahumujú prach, Okrem toho tvorí povrch odpudzujúci prach. Prechádza vzduchom, „dýcha“, ktorý je obzvlášť relevantný, ak nájomníci trpia ľahkými chorobami, napríklad astmou alebo ak majú malé deti, alebo rodinní príslušníci trpia alergiami. Táto vlastnosť materiálu pozitívne ovplyvňuje vzhľad povlaku, pretože v tomto prípade nie sú na povrchu vytvorené kyslíkové bubliny.

Mimochodom, farba má vysoký stupeň elasticity, ktorý vám umožňuje aplikovať na povrchu s nie veľmi hladkým reliéfom.

Rýchlo schne, čo je dôležité v podmienkach obmedzeného času (druhá vrstva môže byť aplikovaná už po niekoľkých hodinách) a je ľahko čistí, vrátane vlhkého cesta. Odstránenie dokonca aj najsilnejšieho znečistenia preto neposkytuje žiadne osobitné ťažkosti.

Latexové farby sú rozšírené: Používajú sa ako pre farbenie steny, podlahy a stropy v domácnosti a pre fasády kancelárií spoločností, hlavných výrobných firiem alebo tovární.

Samozrejme, že nie je možné nehovoriac o obrovskej palete a veľký výber textúr. Môžete napríklad nájsť Matte, bez brilancie, ideálne hladké plátno na povrchu latexových farieb a s pomerne viditeľným lesk.

Akrylový

Akrylátové farby sú rozdelené do niekoľkých odrôd. Prvým je čistý akrylový (akrylová živica), ktorá má rad výhod: tu a zvýšená elasticita, a vynikajúca sila a fyzikálne vlastnosti, odolnosť voči ultrafializácii a skokom teploty, ochrany pred koróziou a inými „chorobami“ stien. Táto možnosť je dosť drahá, ale môže byť použitá v akejkoľvek klíme a dokonca aj na farbenie fasády.

Druhé – farby vyrobené na základe kopolymérov akrylu s pridaním alebo silikónom alebo vinylom, alebo styrénom. Nazývajú sa akrylát. Znížené náklady a nie tak univerzálne.

Podrobnejšie zvážte každú možnosť:

Akrylová polyvinila acetát

Zistili sme, že na strope, takže ak sa chystáte za účelom náleho maľovať, odporúčame vám venovať pozornosť farbe na základe akrylu s pridaním vinylu. Táto farba má iný názov – voda emulzia. Ak hovoríme celkom jednoduché slová, farba je vyrobená z PVA.

Nevykonáva úplne, je ľahko zmiešaná, má tekutú konzistenciu a ľahko sa aplikuje, A hlavným rozdielom je jeho spojka s povrchom. Je to jednoducho úžasné, ale zároveň krátkodobý: s časom sa farba umyje, najmä ak často používate mokré čistenie. S vysokou vlhkosťou má táto farba čistenie, aj keď už vysušil. Okrem toho, v tomto prípade môže zanechať stopy a objekty, takže sa nepoužíva na farbenie fasády, najčastejšie používané pri farbení ťažkostných alebo neviditeľných miest.

To tiež netoleruje mráz, z ktorého z toho vyplýva, že dokonalá klíma pre použitie takejto farby je suchá a slnečná. Táto farba je snáď najlacnejšia možnosť zo všetkých akrylových farieb. A najobľúbenejšie presne z dôvodu svojej nízkej ceny, ale dosť rozmarné.

Akryl-butadién-styrén

Na rozdiel od jeho vinylových analógových, butadién-styrénových akrylových farieb ľahko prenášajú mokré klimatizácie a zvýšenú vlhkosť. Ak sa starostlivo pozriete na meno, je jasné, že táto farba je symbióza akrylového základu a umelým analógom latexu – styrén butadién.

Cena latexovej náhrady tu dáva maľovať dostatok demokratických nákladov, A základňa z akrylu dáva zvýšenú odolnosť proti opotrebeniu, ktorý zase zvyšuje možnosti použitia farby. Zo nedostatkov môžete prideliť vystavenie vyhoreniu – akrylová a latexová symbióza netoleruje ultrafialové a dá sa použiť len v miestnostiach, kde je len malé slnečné svetlo, napríklad v chodbách alebo kúpeľniach.

Akrylový silikón

Sú zmesou akrylových a silikónových živíc. Najdrahšie z prezentovaných akrylových farieb a nie len tak. Možno, že pomer cena / kvalita je tu dosť odôvodnený, pretože na rozdiel od akrylového vinylu a akrylového latexu tento druh nepodlieha vyhorenia, ani vysokej vlhkosti. Je to dokonca para-priepustná, voda-repelent a môže „dýchať“, vzhľad formy a iných mikroorganizmov na povrchu pokrytej silikónovým farbou, minimálne.

Možno je to jeden z mála druhov, ktoré sú vhodné na maľovanie budov fasády. Vďaka svojej pružnosti môže byť použitý na maskovanie malých (asi 2 mm) trhliny. Väčšie čakať by nemali, je to tak jeden z najlepších ukazovateľov pružnosti. Nevýhody – špecifická vôňa nepokojnej zmesi a dlhý čas sušenia.

Viac informácií o vlastnostiach, funkciách, aplikáciách akrylových farieb, naučíte sa z nasledujúceho videa.

Čo si môžete vybrať?

Samozrejme, hlavným rozdielom medzi týmito dvoma typmi farieb je ich zložením – akryl je vlastne akrylové polyméry s pridaním určitých látok, v latexovom alebo gumovej báze, alebo umelý styrén butadién.

Akrylové farby sa často nazývajú odolnejší a vysoko kvalitný ako latex, ale aj ich cena vyššia. V skutočnosti, výkonové charakteristiky oboch farieb zhruba sa zhodujú: akryl, okrem toho, o niečo lepšie, ale dosť mierne. Hlavný rozdiel je vo farbe a cene.

Okrem toho je pravdepodobné, že, starať sa o prevádzkové charakteristiky latexovej farby, rozhodnete sa, že akryl, ktorý nepotrebujete – nie je potrebná takáto dlhá životnosť, alebo často menia situáciu v dome a ste dôležitejší ako vzhľad. A krásny dizajn, samozrejme, je pripravený poskytnúť latexovú farbu svojou obrovskou škálou textúr. Možno je to táto rozmanitosť a zdôrazňuje latexovú farbu medzi analógmi.

Aj na trhu je ďalšia zaujímavá možnosť, ako je akrylová latexová zmes, Ďalší slávny nazývaný „akrylové butadiénové styrénové farby“. Je to akrylová emulzia s pridaním latexu. Táto možnosť bude lacnejšia ako obyčajná akrylová farba.

Pri nákupe, uistite sa, že venovať pozornosť výrobcovi a spätnej väzbe na jeho tovar, ktorý môžete nájsť na internete. Napríklad najobľúbenejšie firmy sú považované za: Turecká spoločnosť Marshall, nemecký Caborol, domáce empily, fínsky Finncolor a Parkerpaint od štátov.

Nenechávajte tiež výrazné informácie o etikete – prideliť hlavnú vec, ktorá sa vzťahuje na vlastnosti farby, metódy aplikácie a aplikácie, skladovateľnosti a preventívnych opatrení, nevenuje pozornosť atraktívnym epitiem.

Pre izby s vysokou vlhkosťou, najmä kuchýňou a kúpeľňami, to bude vyhovovať akrylu (nie akrylát, a zloženie zahŕňa len vlasy akrylové) farby alebo latex, ako aj akryl-latex. Pre obytné izby (najmä deti a spálne) alebo priestory, kde sú alergia, ktorí sú často nachádzajúcimi a ľudia, ktorí trpia ľahkými chorobami, vyhovujú ekologicky priateľské latexové farby, najlepšiu produkciu Fínska, Dánska alebo Nórska. Je v týchto krajinách, ktoré sú jasné kontrolu nad používaním bezpečných farbív. Ak klíma vo vašej spálni nie je mokrá, môžete si kúpiť vodnú cestu – akryl v zmesi s vinylom.

Pre obývacie izby a chodby si môžete vybrať ktorúkoľvek z navrhovaných možností, Zameranie sa na klímu v priestoroch. Ak ide o izby s vysokou patenciou (kuchyňa, chodby), je lepšie zastaviť svoju voľbu na akrylovej latexovej farbe. Hoci čistý akryl, hoci sa to bude príliš drahý, sa dokonale vyrovná s najťažšími stavmi, vrátane mechanického poškodenia.

Hodnotiť článok
( Zatiaľ žiadne hodnotenie )
Zdieľať s priateľmi
Vybudova.info - výstavba a opravy, dacha pozemok, byt a vidiecky dom, užitočné tipy a fotografie
Pridať komentár