Alkyd Paint: Funkcie voľby

Trvanlivosť mnohých materiálov závisí od vonkajších faktorov ovplyvňujúcich povrch. Jedným zo spôsobov, ako rozšíriť životnosť kovu alebo dreva je povlak ich ochrannými zmesami. Minimalizujú vonkajší účinok na vrchnú vrstvu látky, čím sa znižuje riziko jeho zničenia. Medzi ich analógy rieši tieto úlohy alkyd farby.

Má jedinečné technické parametre, ktoré umožňujú, aby sa používali vnútri domov a vonku.

Čo to je?

Alkydové farby sa objavili na modernom trhu veľmi dlho. Ich história začala pred niekoľkými desaťročiami, pretože človek sa naučil syntetizovať umelé polyméry. Názov týchto zmesí je spôsobený prítomnosťou polyesterov v ich zložení, ktoré sa nazývajú alky. Tieto výrobky z olejov a mastných kyselín, ktoré kombinovali do jednej skupiny.

Takáto zlúčenina umožnila získať vysoko kvalitnú tekutinu, ktorá sa potom použila ako roztok pre rôzne zložky tvoriace farby.

Popularita alkydových farieb je dnes spôsobená niekoľkými ich pozitívnymi stranami:

 • Vlhkosť. Vrchná vrstva je veľmi dobre tlačí vodu, neumožňuje, aby prenikol na povrch povlaku.
 • Hustota vysokého obranného filmu. To zase ovplyvňuje aj odolnosť materiálu opotrebenia. Látka je dobre tolerovať oderu a môže pretrvávať dlhú dobu.

 • Odolnosť mechanického poškodenia.
 • Farba sa nebojí účinkov rôznych chemických riešení. Preto sa používa v priemyselných podnikoch av iných špecializovaných miestach.
 • Vysoká sušia.

Produkty však nie sú univerzálne, pretože počas sušenia vo vzduchu existuje mnoho škodlivých látok. Z tohto dôvodu sa alkydové farby považujú za nebezpečné pre životné prostredie. Treba poznamenať, že takýto účinok sa pozoruje len v čase, keď sa farba schne.

Rozdiely od obyčajného smaltu

Alkydové farby sú pomerne širokouhlou zmesou, ktorá zahŕňa takzvaný smalt. Sú to tieto riešenia, ktoré sú často spojené s zmesami na báze alkidamu. Ďalším populárnym produktom je akrylový smalt, ktorý sa používa takmer všade.

Ak chcete pochopiť, ktorý materiál je lepší, mali by ste porovnať niekoľko ich vlastností:

 • Čas schnutia. Alkyd smalt sa vyskytuje až 2 dni, čo vám umožní rýchlo a efektívne vykonávať opravy. Acrylové riešenia získavajú silu od 2 do 30 dní v závislosti od zloženia a miesta použitia. Niekedy prináša nejaké nepríjemnosti, najmä ak sa stlačí dátumy času.
 • Život. Alkydové farby môžu byť prevádzkované s pozitívnymi a mínusovými teplotami. Zmrazená zmes netoleruje ultrafialové. Preto po 2-3 rokoch bude alksívna vrstva jednoducho prasknúť a bude potrebné zmeniť. Akrylový smalt omnoho viac elastických. Jeho životnosť sa môže dosiahnuť až 8 rokov. Ak je pokrytá kovom alebo omietkou, potom horná vrstva bude trvať až 20 rokov.

 • cena. Akrylové farby sa vyznačujú vysokou cenou, ktorá niekoľkokrát presahuje podobný ukazovateľ alkydových riešení.
 • Zmes. Hlavnou zložkou akrylových farieb je akrylový polymér, ako aj voda pôsobia ako rozpúšťadlo. Aikydové zmesi predpokladajú prítomnosť alkydového laku, ako aj biely duch. Oba druhy farby obsahujú špeciálne farbivá a zmäkčovadlá, ale to už ovplyvňuje špecifické riešenia.

Odrody a zloženie

Alkydová farba je vhodná na riešenie mnohých úloh.

Vyrába sa na základe niekoľkých hlavných zložiek:

 • Alkydové živice. Farby často zahŕňajú lak, ktorý sa dokonale viaže všetky ostatné zložky.
 • Solventný. Mnohí výrobcovia ako tento prvok používa Kerosén (biely duch). Ale niektoré aplikujú iné riešenia súvisiace s touto chemickou skupinou.
 • Plnivá. Hlavným prvkom je tu žula alebo mramorová drvina. Je rozdrvený na veľkosť múky, ktorá vám umožní rovnomerne distribuovať látku v roztoku.

V závislosti od štruktúry a zloženia farieb tohto typu rozdeľujú veľké skupiny:

 • Olej. Hlavnou zložkou tohto riešenia je OLIFE. Existuje niekoľko pečiatok takýchto zmesí, medzi ktorými môže byť pridelený MA-021, MA-025 a ďalšie. Takéto riešenia sú dosť zriedkavé, pretože majú silnú vôňu pri sušení, a tiež rýchlo vyblednúť pod vplyvom slnka. Náklady na olejové farby sú však relatívne nízke, čo ich tiež uplatňuje.
 • Emalevy. Hlavnými komponentmi je alkyd lak, ktorý po zmrazení tvorí pevný film na povrchu. V závislosti od hlavného plniva môže byť sklovina rozdelená na glyphthalic a pentaftaliku. Prvá skupina riešení je tvrdá. Použite glyphthalické farby je žiaduce len v interiéri. Pentafthalické zmesi sú univerzálnejšie a veľmi dobre odpudzujúcou vodou. Existuje niekoľko druhov farieb, medzi ktorými môžu byť pridelené PF-115, PF-133 a ďalšie.

V závislosti od štruktúry povrchu zmesi na báze alkidázy sa môže rozdeliť do matných a lesklých. Dnes existujú farby úplne bez zápachu, čo vám umožňuje používať v kúpeľni alebo v kuchyni.

Výbornou alternatívou k tomu bude aerosólová zmes. Maľovanie v baldachýnom je ľahko aplikovaný, pretože spadne dole rovnomernú tenkú vrstvu. Treba však poznamenať, že nie všetky alkydové kompozície môžu byť vyrobené vo forme aerosólov.

Ak chcete zmeniť fyzikálne vlastnosti farieb, mnohí výrobcovia sa pridajú do určitých látok.

V závislosti od toho môžu byť produkty rozdelené do niekoľkých typov:

 • Alkudo-uretteen;
 • styrén;
 • iný.

Farby

Farebná paleta alkydových farieb je dosť obmedzená. Obzvlášť populárne s čiernymi, bielymi a hnedými riešeniami. Ale výrobcovia vám umožnia zmeniť farbu farby sami.

Aby to urobili, produkujú rôzne farby (farbivá). Sú pridané do získanej farby a získava požadovanú farbu. Kombinácia niekoľkých zmesí, môžete získať správny tieň.

Žiadosť

Rozsah použitia alkydových farieb je pomerne široký, pretože materiál ľahko vytvára pevné spojenie s takmer akéhokoľvek materiálu.

Dnes sa riešenia tohto typu používajú v rôznych priemyselných odvetviach na riešenie zložitých úloh:

 • Maľovanie drevených povrchov. Veľmi často sa alkydové roztoky používajú na farbenie dverí, nábytku alebo podlahy. V tomto prípade nie je možné použiť všetky formulácie. Napríklad Pavol z dreva by mal byť natretý zmesami, ktoré zvýšili odolnosť proti oderu (PF-253).
 • Ochrana kovových častí. Táto skupina zahŕňa takmer všetky typy alkydových farieb. Ale tu je tu aj odstupňovanie použitia v závislosti od aplikácie. Na maľovanie vykurovacích radiátorov je tak vhodná zmes značky PF-223. Je určený len pre vnútorné práce a je schopný odolať vysokým teplotám. Medzi nevýhody, môžete si vybrať veľmi žieravú vôňu, takže všetky práce musia byť vykonané len v ochrannom oblečení.

 • Ochrana betónových stien. Farby pre tieto povrchy sa objavili relatívne nedávno. Aby sa dosiahli vysoko kvalitné výsledky, odporúča sa použiť špeciálnymi primérmi. Použite podobné riešenia vo väčšine prípadov pre steny, pretože podlahové krytiny z betónu takmer nikdy čelia.

Značky

Výroba alkydových farieb sa dnes angažuje v mnohých spoločnostiach, medzi ktorými možno rozlíšiť viacerými značkami:

 • Belinka. Farby sú dokonale vhodné pre rôzne povrchy. Ale hlavným smerom je výroba riešení pre drevo.
 • Tikkurila. Fínska spoločnosť je lídrom na trhu s farbami. Tu nájdete vysoko kvalitné alkydové produkty, ktoré spĺňajú všetky bezpečnostné normy. Medzi pozitívnymi vlastnosťami, môžete alokovať dlhú životnosť materiálu a veľký počet farebných odtieňov (až 120).

 • Alpina. Spoločnosť je tiež všeobecne známa pre svoje výrobky. Trh predstavuje alkyd a akrylový smalt. Materiály sa vyznačujú vysokou kvalitou a jednoduchosťou aplikácie.
 • Sadolín. Švédska značka prítomná na trhu už dlhú dobu. Uvoľňuje niekoľko typov alkydových farieb. Tu nájdete riešenia pre drevo aj pre kov. Farba mnohých formulácií sa môže líšiť pomocou okladných zmesí.

Ako si vybrať?

Alkydové farby dnes vyrába mnoho spoločností, ale nie všetky z nich sa líšia v kvalite.

Pri nákupe takéhoto produktu by ste mali venovať pozornosť viacerým vlastnostiam:

 • cena. Lacné smalty nie sú schopné dlho a efektívne chrániť povrch pred koróziou. Mali by sme uprednostniť len zahraničné pečiatky, ktoré sa ukázali na trhu.
 • Účel. Všetky typy alkydových farieb sa používajú s betónovými materiálmi. Teoreticky môže byť drevený roztok aplikovaný na betón alebo kov, ale dlho sa nebude držať na tomto povrchu. Preto je lepšie používať len špecializované riešenia.

 • Zmes. Na výrobu náteru by sa mali použiť iba vysoko kvalitné materiály. To všetko musí byť potvrdené príslušnými dokumentmi. Je dôležité venovať pozornosť úrovni bezpečnosti, pretože niektoré úpravy môžu zvýrazniť veľmi toxické komponenty. Preto sa neodporúča pracovať s nimi v domácich podmienkach.

Alkydové farby sú univerzálne ochranné riešenia schopné predĺžiť životnosť takmer akéhokoľvek materiálu. Aplikujte ich na každodenný život, mal by sa obmedziť na, pretože na trhu existuje bezpečnejšie analógy takýchto výrobkov.

V ďalšom videu nájdete prehľad o alkyd farbe pre nábytok Tikkurila Empire.

Hodnotiť článok
( Zatiaľ žiadne hodnotenia )
Pridať komentáre

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: