Lak na vnútorné i vonkajšie použitie: vlastnosti podľa výberu

  Konečnou fázou návrhu akejkoľvek dekorácie alebo výroby dekoračného predmetu je často povrchová úprava lakom, pretože ho možno použiť na pokrytie rôznych povrchov: kov, drevo, ošetrené sadrou. Existuje lak na vnútorné aj vonkajšie použitie.

  Vlastnosti výberu tohto povlaku závisia od toho, aký povrch sa má spracovať, a od vlastností samotného laku, pretože existuje mnoho veľmi rozmanitých typov.

  Zvláštnosti

  Laky sa líšia svojim zložením a spôsobom aplikácie. Každý výrobok má tiež svoje vlastné vlastnosti, vďaka ktorým je ten alebo ten lak v konkrétnom prípade pohodlnejší.

  Uretán je napríklad schopný chrániť mnoho povrchov pred akýmkoľvek poškodením. Patrí sem drevo, kov, tehla, kameň, betón, dlaždice. Hlavným účelom tohto náteru je chrániť povrchy.

  Markerový lak je považovaný za jedinečný vo svojich vlastnostiach. Zloženie farby a laku je vyrobené z polyuretánových, akrylových a epoxidových živíc. Po pokrytí stien takýmto lakom sa ich povrch stane identickým s tabuľou. Výkresy je možné na túto stenu aplikovať pomocou značiek a v prípade potreby ich je možné odstrániť. Markerový lak sa používa na pokrytie nielen stien, ale aj nábytku a dekoratívnych prvkov.

  Vďaka lakovaniu je možné dosiahnuť niekoľko cieľov: spevniť ošetrovaný povrch, chrániť pred vonkajšími vplyvmi v podobe vysokej vlhkosti, plesní a plesní, extrémnych teplôt, pracích prostriedkov.

  Dekoratívne laky dodávajú povrchu extra lesk alebo určitý odtieň.

  Druhy a vlastnosti

  Formuláre, ktoré majú na báze vody, sú vo veľkom dopyte po interiéri. Sú lesklé a matné, ľahko rozpustené vodou. Navzájom sa líšia v tom, že jeden obsahuje akrylové, a v iných – polyuretán.

  Existujú dvojzložkové laky, ktoré obsahujú oboje. Používajú sa na dokončenie interiéru. Okrem toho vytvárajú ochrannú vrstvu pre povrch a dať jej atraktívny vzhľad, tieto laky sú vhodné pre prácu, pretože prakticky necítia.

  Polyuretán

  Takéto formulácie sa považujú za najodolnejšie a vhodné pre priestory, kde existuje veľký počet ľudí a hrozí nebezpečenstvo poškodenia povrchu. Tieto priestory zahŕňajú veľké nákupné centrá, lekárske a vzdelávacie inštitúcie.

  Akryl

  Tieto zmesi sú na rozdiel od polyuretánovej verzie oveľa menej prispôsobené negatívnym vplyvom a nezachránia ani pred vlhkosťou. Takéto kompozície však umožňujú priechod vzduchu, ktorý nezabráni stenám „dýchať“. Toto lak je celkom vhodný na zdobenie miestností, kde nie je vysoká vlhkosť, a steny nepotrebujú časté čistenie.

  Dvojzložková kompozícia kombinuje elasticitu akrylu so silou polyuretánu. V tejto verzii sú technické parametre oveľa lepšie.

  Skladovanie laku na vodnej báze je možné pri pozitívnych teplotách. V opačnom prípade zamrzne, rozpadne sa na samostatné vrstvy a potom sa už nemôže používať.

  Polyester

  Vyrába sa z polyesterových živíc a po vytvrdnutí vytvára trvanlivý povlak, ktorý chráni pred vlhkosťou a inými škodlivými vplyvmi. Úspešne pokrývajú podlahy, nábytok a hudobné nástroje.

  Tiež sa lak ťažko nanáša. Na tieto účely sa používa špeciálna pištoľ, pri práci s ktorou je dôležitá vysoká presnosť.

  Epoxid

  Tento lak je na báze epoxidovej živice. Vďaka špeciálnemu tvrdidlu obsiahnutému v kompozícii je povlak veľmi trvanlivý, odolný voči nárazom a vlhkosti. Používa sa predovšetkým na podlahy, ale je vhodný aj na vonkajšie použitie. Úplné sušenie je asi 12 hodín.

  Formulácie v rozprašovačoch

  Tieto laky môžu mať rôzne zloženie a používajú sa na rôzne účely. Existujú tie, ktoré obsahujú iba lesk a poskytujú ochranu, a existujú aj odtiene. Obrovskou výhodou je, že aerosól sa veľmi ľahko nanáša a nevyžaduje žiadne špeciálne schopnosti. Môžu ľahko pokryť auto, ošetriť drevený povrch alebo aplikovať na stenu.

  Farby

  Bezfarebný lak je považovaný za univerzálny. S jeho pomocou môžete povrch chrániť, dodať mu lesk, ale zároveň bez zmeny farieb. Spolu s tým existuje mnoho lakov, pomocou ktorých môžete dať stene alebo nábytku veľmi zaujímavý vzhľad a odtieň.

  Panelový lak sa najčastejšie vyberá s matným alebo lesklým odtieňom, v závislosti od preferencií a povrchu, ktorý sa má ošetriť. To sa dá ľahko dosiahnuť akrylovým alebo polyuretánovým povlakom.

  Ale pre tých, ktorí sa neboja experimentov, existuje veľa možností, pomocou ktorých môžete úplne transformovať akýkoľvek predmet alebo povrch. Napríklad v poradí na umelé starnutie steny sa používa craquelure lak. Vďaka tomu povrch vyzerá popraskane.

  V konečnej fáze sa nanesie perleťový lak, ktorý dodá povrchu trblietavý efekt. Trochu iný efekt, ale nie menej krásny, je možné dosiahnuť pomocou lesklého laku.

  Na dosiahnutie určitého tónu môžete použiť efekt sfarbenia a lepšie kúpiť hotový farebný lak, čím viac je paleta v obchodoch rozsiahla. Pre rovnaký drevený povrch existuje nielen tradičná čiernobiela farba, ale aj veľa rôznych odtieňov.

  Ak dekor v miestnosti vyžaduje niečo neobvyklé, môžete si kúpiť zlatý, strieborný a dokonca aj svetelný lak.

  Kritériá výberu

  Aby ste si vybrali ten správny produkt pre farby a laky, musíte sa rozhodnúť, akú prácu je potrebné vykonať a pre aké priestory sa bude používať.

  Interné práce

  Steny a stropy v izbách môžete bezpečne pokryť akrylovým lakom. Vytvorí krásny vzhľad a bude slúžiť ako ochrana. Je to obzvlášť dôležité pre dizajn drevených stropov. Kompozícia bude len zdôrazňovať jedinečný vzor dreva.

  Týmto lakom je dobré pokryť ako poličky, tak aj ďalší drevený nábytok. Možno ho použiť aj na natieranie lakovaných povrchov. Jedinou podmienkou je Na každý typ farby je potrebné vyzdvihnúť zodpovedajúci lak. Ak napríklad maľba vyrábala akrylovým smaltom, potom je potrebné, aby bol povrch liečený akrylovým lakom a bude dobre držať. Ale na Alkyd farbe bude rovnaký produkt položený s ťažkosťami, a záruky, ktoré vydrží dlhú dobu, nie je. Je žiaduce vybrať trvanlivú náteru pre takúto farbu.

  Ak napríklad práca na výrobu V kúpeľni, potom musíte vyzdvihnúť lak odolný voči vlhkosti, A to znamená, že tu je tu vhodná polyuretánová kompozícia.

  Vonkajšia povrchová úprava

  Existujú špeciálne komponenty, ktoré môžu chrániť povrch pred vystavením slnku, mrazu a dokonca dažďu. Okrem toho, v niektorých kompozíciách existujú komponenty, ktoré bránia vzhľadu huby. Tento lak je vhodný na prekrytie záhradného nábytku, altánkov, hojdačiek, lavičiek, domov.

  Odporúča sa pokryť kúpeľný dom ochrannou vrstvou, koniec koncov, prírodné drevo v každom prípade potrebuje dodatočnú ochranu. preto najskôr musí byť základný náter, potom maľovanie a lakovanie. Iba v tomto prípade bude budova trvať dlho.

  Osvedčený a jachtársky lak. Okrem iného je odolný aj voči slanej vode. Takýto povlak na lodiach môže trvať najmenej desať rokov.

  Výrobcovia

  Na trhu s farbami a lakmi existuje veľa výrobcov, ktorí ponúkajú svoje výrobky. Výber je taký veľký, že je niekedy ťažké sa v tejto odrode zorientovať. Na základe toho, aké práce sa budú vykonávať, môžete určiť zloženie výrobku jeho prečítaním na obale.

  Najväčšie spoločnosti v tejto oblasti odkazujú „Lacra“. Riadok vyrobených lakov je výrobky šetrné k životnému prostrediu a má certifikáty kvality. Lucky môže byť použitý v poslednej dekorácii obytných priestorov.

  Použitie uretánového laku „Ereteal“ viac opodstatnené, ak musíte zakryť kov, betón alebo strom. Môžete ho použiť a ako konečnú fázu povrchovej úpravy podlahy. Tento typ produktu sa týka veľmi odolných kompozícií schopných počúvať tridsať rokov. Dobre chráni povrch pred vlhkosťou, mechanickým poškodením a rôznymi chemikáliami.

  Pre parkety a iné drevené povlaky dobre zapadajú VGT. Môže to byť matný, semóm alebo lesklý. Pri sušení sa kompozícia vytvára priehľadný film, ktorý je schopný chrániť podlahu pred poškodením.

  Užitočné rady

  Pred nanesením laku na povrch musíte stenu dobre vyčistiť a zakryť základným náterom. Ak je na ňu nanesená farba, potom je potrebné nechať náter dobre zaschnúť a uistiť sa, že stena je čistá a nie je na nej prach ani špina.

  Ak má byť drevený povrch natretý, musí byť riadne brúsený a musí byť aplikovaný špeciálny základný náter určený na drevené nátery.

  Pre pohodlie je lepšie použiť valček – týmto spôsobom môžete prácu dokončiť oveľa rýchlejšie. Na ťažko dostupných miestach pomôže kefa.

  Každá vrstva musí pred nanesením ďalšej vrstvy zaschnúť.

  Pri práci musíte dodržiavať aplikačnú technológiu a dodržiavať odporúčania uvedené na obale. Potom akýkoľvek povrch vydrží dlho a poteší svojim vzhľadom.

  Kým lak schne, je lepšie zavrieť okná, aby sa pouličný prach neusadil na novom lakovanom povrchu.

  Odrody lakov sú uvedené v nasledujúcom videu.

  Hodnotiť článok
  ( Zatiaľ žiadne hodnotenia )
  Pridať komentáre

  ;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: