Čo je lepšie: OSB alebo drevotriesková doska?

Mnohí spotrebitelia nie sú celkom dobre pochopiť, čo je lepšie – OSB alebo drevotrieskové dosky, ako sa líšia a čo sa má držať na podlahu. Medzitým je rozdiel medzi OSP a drevotrieskovou doskou pomerne hmotnosť. Je potrebné starostlivo zaoberať silnejšími a silnejšími, škodlivými a lacnejšími.

Čo je silnejšie?

Sila drevených kompozitov je určená niekoľkými vzájomne prepojenými ukazovateľmi:

 • limit rezistencie na ohýbanie úsilia;
 • modul pružnosti;
 • Ako zapínanie zipsu.

V zložení OSP sú veľké žetóny. Sú jasne orientované a tvoria relatívne usporiadanú štruktúru. Preto môžete teoreticky očakávať, že tento materiál bude silnejší ako obvyklá chipová doska. Dôkazy v technike však vždy nefungujú, a preto, že by sa mala predovšetkým venovať pozornosť pokynom štátnych noriem. GOST je stanovená, že takéto normy by mali byť poskytnuté pre drevotrieskovú dosku:

 • Odolnosť voči ohybu – nie horšie ako 11 MPa;
 • Elastický modul je minimálne 1600 MPa;
 • Schopnosť držať spojovací materiál – od 35 do 55 n / m.

OSP aj minimálna sila na ohýbanie v pozdĺžnom smere je významne vyššia – od 18 MPa. Môže dosiahnuť 20 MPa. Sila na ohýbanie v priemere je však o niečo menej (nie viac ako 10 MPa a 9 MPa zodpovedá regulačným ukazovateľom).

Ale pre všetky ostatné kritériá OSB výrazne vyhráva. Elastický modul v pozdĺžnej rovine nie je nižší ako 3500 MPa, a to aj jeho menšie ako tenpodlnostná doska, hodnota v priečnej rovine je dosť odôvodnená; Okrem toho, dokonca aj najviac výrobcovia stredísk zabezpečujú výkon upevňovacieho prostriedku na držanie aspoň 80-90 n / m.

Stabilita materiálov na vlhkosť

Podobná produkčná technológia neumožňuje, alas, počítať na identickej odolnosti proti vlhkosti. OSB je zrejmý vyššie. Je však potrebné pochopiť, že existuje niekoľko kategórií takéhoto materiálu naraz. Nie všetky sú obzvlášť odolné voči vode.

Subdobičná doska je však v podstate horšia – ktorákoľvek z jeho odrôd a typov extrémne nedostatočne prenášajú hydratačné. Dokonca aj LDSP je chránený len tenkým povrchom.

Čo ešte je OSB a drevotriesková doska?

Možnosť lacnejšej možnosti drevenej drevnej dosky. ale Berúc do úvahy slabé stránky tohto materiálu (a predovšetkým zlé mechanické vlastnosti) je jej voľba odôvodnená len vo väčšine extrémneho prípadu. Celková spoľahlivosť drevotrieskovej dosky je veľmi malá. Áno, oba materiály – s dostatočným dodržiavaním technológií – nebudú zhasnení. Ale stále relatívne krehké listy DSTP sú citlivé na chorobu na koncoch.

Dôležitým rozdielom medzi nimi sa týka vhodnosti na spracovanie. A čip a orientované návrhy bez problémov môžu byť:

 • rez;
 • vrták;
 • Zbierať.

Ale drevotriesková doska je naklonená rozpadať, a preto je jeho spracovanie menej vhodné. Po ukončení štúdia musí odstrániť viac odpadkov. A dvojnásobok skrutky alebo skrutky dvakrát v rovnakom otvoru je nemožné bez pridania epoxidovej živice.

Porovnanie DSTP a OSB je možné pre iné parametre. Zlúčenina čipov na prvej technológii používa väčší počet živíc. Preto bude intenzita toxického odparovania vyššia.

V tomto zmysle to môže byť pevne povedané, že drevotriesková doska je v tomto páre škodlivejšia a OSB, naopak, bezpečnejšia. A zanedbávanie tohto rizika nestojí za to. Koniec koncov, nehovoríme o niektorých drevárskych živice, ale o formaldehyde, ktorý je rozpoznaný ako jeden z najviac toxických látok používaných v oblasti spracovania dreva. Obzvlášť dôležité environmentálne vlastnosti, pokiaľ ide o používanie štruktúr v detských izbách, kuchyniach, kúpeľniach a spálňach.

Vážne rozdielne otázky a vzhľad. Orientovaný čipový materiál už dlho uznaný všetkými odborníkmi o estetickom rozhodnutí. Vo svojej textúre je oveľa bližšie k prírodnému drevu. Často s pomocou tohto povlaku zdobia vnútorné steny a oddiely „pod lakom“. Doska sa však môže použiť na dokončenie len pri použití externej vrstvy (špeciálny film).

Hustota a hmotnosť možností dizajnu sú približne rovnaké. Podobne je rezistencia proti hmyzu a mikroskopické huby identické. Ak sa porovnáte aj s preglejkou, potom orientovaná doska je výrazne lacná.

Pri získavaní drevotrieskových dosiek sa používajú rôzne materiály vrátane pilín. Orientované čipové dosky produkujú striktne založené na vysoko kvalitných žetónoch. Samotné čipy naskladané nie „, ako to padli“, ale v jasne vypracovali.

Čo si môžete vybrať, čo je lepšie?

Berúc do úvahy všetky vyššie uvedené, je jasné, že je OSB spomaliť na podlahe. Drevodičková doska – nie viac ako kompromisná možnosť s obmedzeným rozpočtom alebo v sekundárnych budovách. Usporiadanie oboch materiálov môže byť vyrobené na prepravu, ako aj na kravatu betónu, pretože v tomto ohľade sú rovnako univerzálne.

Treba však tiež poznamenať, že je možné drobnú dosku vložiť na MAS len s minimálnou vzdialenosťou medzi barmi; V prípade konkrétneho základu nie je takýto problém – držiak sa vykonáva s pomocou hmoždinky a otvory sa vykonávajú vopred s perforátorom.

Ale aj berúc do úvahy jednoznačnú takmer vždy voľbu v prospech OSB, je potrebné pochopiť, že tento materiál môže mať významné rozdiely. Pre dizajn podlahy sa odporúča použiť typ T-shirt. Plne hladké výrobky musia dať medzeru, a potom ho nasýtiť tmelom. OSB-1, OSB-2 sú určené na prácu v miestnostiach so slabou vlhkosťou, kde nie sú žiadne významné mechanické zaťaženie. Viac univerzálny v odolnosti voči hydratačnej a mechanickej pevnosti, ale aj drahšie, OSB-3 platne a OSB-4.

Orientované štruktúry najčastejšie sa na prednastavenie horizontálnych povrchov. Ale za priaznivých podmienok sa používajú na čalúnenie tváre. Jednoduché usporiadanie návrhu poschodí v suchých izbách zvyčajne znamená použitie OSB-2. A sporák prvej kategórie je prijateľný len pre strop a steny v tepelnom (vyhrievanej) miestnosti.

Pod dĺžkou v kúpeľni alebo v bazéne môžete použiť drevotrieskovú dosku a OSP rovnako – podliehajú vodotesnej impregnácii. Vzhľadom na počiatočnú zvýšenú hydrofóbnosť druhého materiálu je však voľba zrejmá. Ak sa spracovanie nevykonáva, povlak môže byť ovplyvnený hniezdami plesní a iných mikroskopických húb. Rovnaká požiadavka je platná po dokončení:

 • kuchyne;
 • Otvorené balkóny;
 • Sprchové kabíny;
 • chodby;
 • podkrovie;
 • podlahy a steny v pivniciach, pivnice, suterénne podlahy;
 • Sarai;
 • Zakázať.

OSB je skvelý pre výpočet podľa:

 • koberec;
 • linoleum;
 • laminát;
 • parkety;
 • Rôzne typy parketových dosiek.

Dôležité: Pre obytné priestory je kategória kategórie E1 najlepšia. Táto skupina je najbezpečnejšia medzi všetkými čipovými materiálmi. Panely OSB sú vhodné nielen pre podlahy, ale aj pre steny. V tomto zmysle sú oveľa lepšie ako akákoľvek sadrokartóda. Takýto materiál sa používa na:

 • Pripojenie dekoratívneho podšívky;
 • Čalúnenie rôzne iné panely;
 • Farbenie so všetkými druhmi farbív (bez manipulácie s výnimkou kĺbov na jednotlivých miestach).

Hodnotiť článok
( Zatiaľ žiadne hodnotenia )
Pridať komentáre

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: