Čo je to bezpečnostné vodítko a ako ho používať?

Podľa zákona o ochrane práce zamestnanec, ktorý vykonáva svoje povinnosti v určitej výške, používanie bezpečnostnej väzby, ktorá ho chráni pred pádom. High-nadmorské práce sú konjugát s rizikom pre zdravie a životnosť zamestnanca, preto sú požiadavky na bezpečnostné zariadenia vysoké. Výber zariadenia závisí od zložitosti vykonanej práce a výšky. Poďme na to, aký druh bezpečnosti pretrvávania a ako ho používať.

Čo to je?

Poisťovňa je individuálnymi prostriedkami bezpečnosti na prácu vo výške. Zariadenie je konštrukcia odolných vedení upevňovacích pracky a uzamykacích prvkov. Hustota sluľby obvodov má schopnosť prispôsobiť sa, čo dáva úplnú dôveru trvalé držanie zamestnanca, eliminuje možnosť jeho pádu z výšky. Väzba poistenia sa uplatňuje nielen na vykonávanie vysokej nadmorskej výšky, používa sa v núdzových situáciách, pri vypĺňaní veľkých kontajnerov s horľavými výrobkami, pre prácu v úzkych a hlbokých studniach, ako aj pre horolezectvo.

Pri práci vo výške je dôležité si uvedomiť, že iba bezpečnostná viazanie nie je garantom bezpečnosti.

Iba v kombinácii s vysokou kvalifikáciou a zručnosťou zamestnanca sa tento systém môže stať spoľahlivou ochranou proti pádu. High-nadmorské práce sa považujú za výkon funkcií v nadmorskej výške viac ako 1,8 m na úrovni podlahy alebo na povrchu Zeme. Patrí medzi ne montáž a zastrešenie, spojené so zdvíhaním a zostupom, ako aj prácu vykonaná v nadmorskej výške viac ako 5 metrov v neprítomnosti ďalších podpory.

Primárne požiadavky

Hlavnou úlohou, ktorú vykonáva bezpečnostný systém, je telo pracovníka zastávka v čase pádu z výšky, rovnako ako prevenciu nepredvídaného ostrého zostupu. Príplatok k bezpečnostným zariadeniam sú také.

 • Zrozumiteľné a pohodlné využívanie individuálneho bezpečnostného systému, kde je veľkosť zamestnanca pre seba, je prispôsobená nezávisle, je schopná poskytnúť nielen rýchle prípravy na začiatok práce, ale tiež pomáha rýchlo navigovať, keď vzniká akúkoľvek abnormálnu situáciu.
 • Väzba poistenia by mala byť vyrobená z trvanlivého a ľahkého materiálu, ktorý prešiel predbežnými testami a mohlo sa držať hmotnosť, niekoľkokrát vyššia ako telesná hmotnosť.

Takže bezpečnosť viazania zabezpečuje spoľahlivú ochranu pri práci pred uvedením bezpečnostného systému na seba, je potrebné ho starostlivo kontrolovať a kontrolovať integritu. Každý pás musí byť tag označujúci veľkosť, dátumy a testovacie čísla systému pevnosti.

Výrobcovia bezpečnostných systémov Dajte pečiatky na svoje výrobky, čo potvrdzuje pripravenosť bezpečnostného systému na prácu a dátum jeho výroby.

Preskúmanie druhov

Každý bezpečnostný lízing má svoje vlastné značenie z výroby a podrobný opis operácie. V závislosti od zložitosti modelu sa zariadenie skladá z určitých komponentov.

 • Ramenné popruhy – usporiadané na ramenách, ktoré pokrývajú hrudník a chrbát, pevne upevnenie na širokom pásme.
Prečítajte si viac  Intercerama Tile: Materiálové funkcie

 • Pätky – Upínacie nohy v oblasti bokov, najčastejšie poskytujú špeciálne obloženie, ktoré vám umožnia pracovať pohodlnejšie. Nie všetky bezpečnostné lízingy sa vyrábajú s popruhmi nôh, sú poskytované pre lezecké vybavenie.

 • Zadná trakcia – Toto je závesový systém spájajúci stopu a ramenné popruhy.

 • Na udržanie chrbta A redukcia únavy sa používa pás so širokým rezaním, ku ktorému kovové krúžky na upevnenie. Najčastejšie používané opasky s dvoma krúžkami, ktoré umožňujú pracovať súčasne s dvoma karbiny.

 • Pracky s vlastným blokovaním – Potreba, aby sa navyše žiadne náhle odškodnenie alebo relaxáciu pásu, okrem toho, že pracky umožňujú zmeniť dĺžku ramena alebo nohy popruhy.

Poisťovacie väzby sa líšia v cieľoch ich používania – Môže to byť ochrana proti neočakávanému pádu, ktorý sa vykonáva s použitím tlmiča nárazov, a existuje aj vybavenie, ktoré dáva zamestnancovi možnosť vykonávať dlhodobé vykonanie práce v pozícii na sedenie vo vysokej výške. Podľa jeho konštruktu, spojené s počtom bodov fixácie tela, je bezpečnostné zariadenie rozdelené do nasledujúcich možností.

Jednotný bod

Jednotná bezpečnosť Atraktívna retencia znamená dizajn typu posúvača pozostávajúci z bezpečnostného ripingu, jazdec, tlmiča nárazov a kotvenia lineárneho mechanizmu. S touto formou prílohy sa bezpečnostný systém pohybuje pozdĺž kotvy, po pohybe človeka. V prípade náhleho pádu je systém automaticky fixovaný a zastaví proces pohybu.

Miesto pripojenia bezpečnostného systému je na zadnej strane alebo v oblasti hrudníka. Okamžité a obuvové popruhy v tomto prípade nie sú poskytnuté. Tento typ bezpečnostného zariadenia sa používa s radmi na schodoch do určitého bodu výšky, na vykonanie strešných prác v malých výškach, ako aj pracovať s povrchmi, ktoré majú malý uhol sklonu.

Dvojbodový

To je spoľahlivejší typ zadržiavacieho zadržiavania, čo umožňuje stanoviť akýkoľvek typ konštrukcie, ktorá slúži na zastavenie procesu prudkého poklesu – na tento účel, riadky s odpisovacím systémom, individuálnymi prostriedkami typu retrective, slive svorky a tak.

Upevňovacie prvky sa vykonávajú na dva body bezpečnostného systému umiestnenia na chrbte a na hrudi.

Bezpečnostné konštrukcie majú vždy popruhy na topánky a pásy na pokrytie nôh.

Trojbodový

Drží vodítko má tri prvky upevnenia. Existujú dva typy trojbodových vodítkov. V jednom prípade sú prílohy opasok a prvky topánky s upevňovacími prvkami na páse. V druhom prípade je väzba určená pre Arboristics a vyzerá ako pás s uvoľnenými popruhmi. Oba typy viazania vykonávajú funkciu na obmedzenie pohybu zamestnanca, ktorý ho chráni pred rizikom pádu z výšky. Viazanie sa používajú v spojení s kotviacim systémom, ktorý poskytuje zastavenie počas pádu.

Prečítajte si viac  Drevené stepladers: Čo to je, ako si vybrať a aplikovať?

Štvorbodový

Tento typ konštrukcie sa vzťahuje na bezpečnostnú atrakciu. Štvorbodový dizajn môže byť jedným prvkom na pripevnenie pásu a dvoma takými prvkami. Dizajn má topánky a vyzeralo popruhy, na chrbte a na hrudníku je zips na stopu poistenia a odpočítania od pádu. V konštrukcii s dvoma prvkami pripevnenia, prítomnosť prvku pripevnenia pásu, ktorá sa skladá z dvoch ďalších slučiek.

Päťbodový

Toto je najspoľahlivejšia možnosť poistenia použitá na poistenie od pádu zamestnanca z vysokej výšky.

Výstavba tkaningu má 5 montážnych prvkov.

Zahŕňa pás, rameno a vyzerajúce popruhy, existujú 2 prvky pripevnenia reťazec pre poistenie a uchovávanie, ako aj upevňovací prvok závesu určeného pre zdvíhacie spúšťacie zariadenie. Päťbodové vybavenie sa používa na úzky segment práce v oblasti priemyselného horolezecovania.

Tipy na výber

Je potrebné venovať pozornosť viacerým dôležitým ukazovateľom v prevádzke bezpečnostného systému, ktorý zabezpečuje spoľahlivú a správnu polohu ľudského tela vykonávajúcej akúkoľvek prácu vo výške. Výber typu a veľkosti bezpečnostného vybavenia, musíte zvážiť nasledujúce.

 • Určenie veľkosti bezpečnostného vybavenia Je dôležité si uvedomiť, že keď pečené pracky by mali zostať najmenej 10 cm od voľného plátna.
 • Akékoľvek zariadenie v oblasti priemyselnej bezpečnosti sa musí vykonávať v súlade s GOST. Pokiaľ ide o modely určené na priemyselné horolezectvo, musia byť vybavené špeciálnou značkou UIAA alebo skratkou sk.
 • Viazanie poistenia by malo fungovať jednoducho a spoľahlivo, aby človek nemá nepríjemnosti a mohlo by to dlhodobo pracovať v pohodlnej pozícii.

Bezpečnostné zariadenia sú vybrané na základe stupňa zložitosti pracovných úloh. Väzba, ktorá vykonáva bezpečnostné funkcie, spĺňa požiadavky na bezpečnosť v týchto prípadoch: \ t

 • Materiál vyrobený z vysoko kvalitného polyamidu môže odolať hmotnosti, niekoľkokrát vyššej ako ľudská hmotnosť;
 • Celý systém je pochopiteľný a jednoduchý pre používateľa;
 • Poisťovňa v hotovej forme má malú hmotnosť;
 • Veľkosť zariadenia zodpovedá rastu a veľkosti osoby, ktorá ju použije;
 • Ramenné popruhy musia byť v takej vzdialenosti od seba, čo im umožní zabrániť zraneniu krku, pričom nespadli z jeho ramien a nie sú navzájom prepojení;
 • Každá spona musí byť v dobrom stave a vykonávať funkciu sebaambutenia, aby sa zabránilo odlučovaniu zariadení počas práce.

Takéto požiadavky sú štandardy GOST a musia sa vykonať prísne.

Každý bezpečnostný systém by mal prejsť včasné testy pre vhodnosť.

Prečítajte si viac  Všetko o elektrických póloch

Ako sa konajú testy?

Podľa nových pravidiel, od roku 2015. Všetky prostriedky ochrany proti pádu z výšky musia byť certifikované na dodržiavanie požiadaviek televíznej únie. Postup preskúmania stupňa opotrebenia a kontroly na prítomnosť chýb vykonáva zamestnanec osobitne vyškolený a autorizovaný zamestnávateľom, Skupina tolerancie III alebo zvolanej komisiou ochrany práce. Frekvencia kontroly sa vykonáva najmenej 1 krát za 12 mesiacov, ale oprávnená osoba alebo Komisia má právo vykonávať pravidelnejšie kontroly, čo je spôsobené intenzívnym používaním reklám. Väzba poistenia pri vykonávaní práce môže podliehať riziku tavenia (počas zvárania), chemickej deštrukcie (pri práci s agresívnymi chemikáliami), ako aj oteru slučky alebo poškodenia spojovacích materiálov.

Kontrola bezpečnostného vybavenia zahŕňa:

 • vizuálna a hmatová kontrola pre funkčnosť osobných ochranných prostriedkov;
 • Externá kontrola kotviacich zariadení na identifikáciu mechanických porúch a poškodenia, korózie a deformácie kovových častí;
 • Dostupnosť výrobných štítkov a vhodnosti výrobkov na prevádzku.

V prípade ochranných fondov existujú určité podmienky vhodnosti.

Zariadenie môže byť použité maximálne 5 rokov od dátumu jeho výroby.

Pokiaľ ide o laná vyrobené zo syntetických materiálov, ich životnosť je oveľa nižšia a suma nie viac ako 2 roky alebo nie viac ako 400 hodín intenzívnej práce. Ak sa počas interakcie ochranných prostriedkov zistí vada, potom sa takýto prostriedok ochrany odpíšu a už nepoužívajú na prevádzku.

Prevádzkové pravidlá

Okrem dátumu vypršania platnosti, poverená osoba, ktorá vykonáva inšpekciu osobných ochranných prostriedkov, bude nevyhnutne predstaviť zamestnanca s pravidlami na využívanie bezpečnostných zariadení. Na tento účel preskúmajte pokyny na použitie, ktoré sú vybavené všetkými produktmi výroby z výroby. Aby ste riadne používali bezpečnostnú vrstvu a nie na to, aby ste ju predložili na objednávku pred záručným obdobím služby, mali by ste vedieť a postupujte podľa: \ t

 • Pred začatím práce potrebuje zariadenie na nosenie a utiahnutie pásov pásu, ako aj popruhy na nohách;
 • vykonávať nastavenie výšky upevňovacieho bodu na zadnej strane so súčasným nastavením ramenných popruhov;
 • Pripojte ramenné popruhy s pásom pomocou karabínov určených na to;
 • Ak je pripojovací systém absorbujúci šok, je potrebné ho upevniť pomocou prenájmu kotevnému zariadeniu.

  Dôležitou okolnosťou na vykonávanie práce vo vysokej výške je účtovanie negatívnych faktorov, ovplyvňujúci stav zariadenia – to môže byť nekonzistentnosť teplôt spôsobov, ktoré povedali výrobcovi pre svoj výrobok.

  Čo je bezpečnostné vodítko, vyzerajte ďalej.

  Hodnotiť článok
  ( Zatiaľ žiadne hodnotenia )
  Pridať komentáre

  ;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: