Čo je travertín a kde sa používa?

Dnes, dokončovanie fasád domov a niektoré prvky interiéru dekoratívneho kameňa sa stále viac populárne. Mnohí radšej používajú umelé analógy, ktoré vyzerajú ako prirodzené ako prírodný materiál, ale sú horšie. Optimálne riešenie problému dekorácie je použitie travertínu.

Tento kameň vyzerá impozantný, slúži ako mnoho desiatok rokov, zatiaľ čo jeho náklady nemožno nazývať vysoko. A na modernom trhu stavebných materiálov si vyberte vhodnú farebnú paletu kameňa je jednoduchá. Každý bude schopný implementovať preferovanú dizajnovú myšlienku dizajnu.

Čo to je?

Travertín je stavebný materiál, ktorý sa dostal do modernosti z vzdialenej minulosti. Objavujú sa starí Rimania. Zdobili travertínové fasády budov a konštrukcií. Premiestnené od jeho používania, len keď technológia kladenia spálených tehál. Travertín je zástupcom rodiny tuff. Podľa charakteristík a fyzikálnych vlastností sú vápencové skaly podobné. Plátky travertínu sa ľahko spracúvajú v dôsledku poréznej bázy a nízkej hladiny hustoty. Tie isté parametre vysvetľujú malú hmotnosť jednotlivých dosiek.

V stavebnom prostredí je travertín veľká popularita, pretože má mnoho nesporných výhod. Spočiatku – toto je externá krása. Jeho atraktívna nenápadná farba a jednoduché kreslenie umožňuje vytvoriť dizajnérske architektúry majstrovské diela. Jedinečné vlastnosti zastúpeného kameňa umožňujú používať ho pri zdobenie interiéru priestorov a vonkajšieho cieľa fasád.

Ďalšou dôležitou výhodou je nízka hodnota materiálu.

Nepochybnou výhodou travertínu je šetrnosť životného prostredia. Zloženie tohto kameňa neexistujú žiadne rádioaktívne látky, ktoré negatívne ovplyvňujú životné prostredie. Stavitelia, zase, poznamenal, že je veľmi vhodné pracovať s travertiami. Samotný kameň nie je aditívny, je ľahko spracovanie. Ak je to potrebné, travertín môže byť kryštalizovaný, čím sa zvýši jeho tvrdosť.

A napriek tomu spolu s výhodami travertínu má nejaké nevýhody. A najprv je to potreba dodatočnej starostlivosti. V domácom interiéri táto otázka prakticky nespôsobuje problémy.

Oveľa ťažšie starostlivosť o travertíny nachádzajúce sa na fasáde budov. Zároveň v žiadnom prípade nemožno použiť abrazívne detergenty, ktoré sa nachádzajú v ekonomickej zásuvke každého domu. Môžu aplikovať nenapraviteľnú škodu pre vonkajšiu krásu kameňa. Aby sa to nestalo, odporúča sa okamžite po položení tohto materiálu na pokrytie ochrannou zmesou, čo zvyšuje chemickú odolnosť.

Stojí to za zmienku Travertín zdobia nielen jednotlivé vnútorné prvky. Tento kameň sa často používa ako vonkajší kryt haly. V takejto situácii však musí byť majiteľom domu pripravený vopred, aby sa zabezpečilo, že podlaha stratí svoje odvolanie veľmi rýchlo, pretože to bude neustále chodiť v papuče a ulici topánky.

Kde sa ťažia?

Pôvod travertínu sa vyskytuje vo vodnom prostredí v úzkej vzdialenosti od pobrežia a kde je aktívny prúd. Travertínová ťažba sa vykonáva vedľa pyatigorského. Veľké vklady tohto tufu sa nachádzajú v Arménsku, Azerbajdžane a Tadžikistane. Obrovské travertínske vklady sa nachádzajú na talianskej a tureckej zemi.

Napriek takejto širokej škále minice, iránskych, arménskych a kyrgizských odrôd sa teší v obrovskom dopyte.

Názory

Splniť travertín na trhu, ktorý neprešiel spracovateľským postupom, takmer nemožné. Avšak, prirodzený travertín, fasády a dekorové prvky vyzerajú výhodnejšie, ak materiál bol mechanicky exponovaný. V závislosti od spôsobu spracovania je travertínový povrch niekoľko typov.

 • Leštený. Charakteristickým znakom tohto typu materiálu leží v zrkadle odrážajúcej brilanciu a výraznú textúru kameňa.

 • Roschenaya. Ďalšie meno je napoly leštené. V tomto prípade má kameň hladkú faktúru, ale neexistuje žiadny intenzívny lesk. Vizuálne sa zahrievaný travertín podobá saténovi. A s hmatovým kontaktom je podobný ohnisku.

 • Brúsenie. Takýto kamenný povrch má určitú drsnosť. Tam je malá hĺbková úľava.

 • Pestné. Tento typ ošetreného kameňa má výraznejší úľavu a veľmi hmatateľnú drsnosť. Hĺbka kvapiek medzi vybraniami nie je viac ako 2 mm.

 • Shrádny. Tento typ kameňa je navrhnutý tak, aby dokončil fasády. Jeho rozlišovacie znaky leží v hrubom úľave s maximálnym poklesom 5 mm.

 • Brachifikovaný. Pri vytváraní tohto typu kameňa sa používajú špeciálne kefy, ktoré umelo predstavujú dosky a dávajú im intenzívnu drsnosť.

Ak chcete ozdobiť interiéru v interiéri, je najlepšie si vybrať leštené, robustné a brúsne typy kamenných dlaždíc. Vyznačujú sa viac alebo menej hladkým povrchom a príjemnou textúrou. Ale pre dizajn blokov nádvoria, je vhodnejšie použiť rezací travertín. Každá prechodová platňa po prechode špeciálnej úpravy je pokrytá polymérnymi kompozíciami, emulziami alebo tmelu, takže materiál získava ďalšiu pevnosť a odolnosť voči chemikáliám.

Doteraz je dekoratívny travertín v solídnom dopyte. Dokonca aj hlinená tehla používaná na zvýšenie konštrukcií, mierne sa presunula na pozadie. To je dôvod, prečo výrobcovia začali vyrábať nielen prírodný kameň na predaj, ale aj jeho umelý analóg.

Prirodzený

Tento typ travertínu je prezentovaný na trhu vo forme tanierov a blokov veľkých veľkostí a foriem. Nie je možné povedať, že ich náklady sú veľmi vysoké, avšak v porovnaní s umelým analógom, celkom viditeľný.

Umelý

Umelý travertín nie je kameň, ale široko používaný „travertín“, dekoratívna omietka a travertínová kvapalná hmota. Zloženie týchto materiálov je zmesou dráre prachu a väzbových zložiek, cementu, polymérov a živíc.

Nepochybné výhody umelého analógu travertínu sú nízke náklady a schopnosť meniť farbu, pri zachovaní prirodzenej textúry.

Spracovanie metód

Travertín je materiál, ktorý vám umožní realizovať najviac nemysliteľné myšlienky dizajnérov, pokiaľ ide o zdobenie rôznych povrchov. Široká farebná paleta, rôzne vzory a rôzne druhy spracovania rovnakého kameňa na rôznych prvkoch dekoru budú vyzerať. Okrem toho, vzhľad kameňov sa líši od jeho umiestnenia na stroji. Krížové rezy odhaľujú nezvyčajný vzor pripomínajúci rozvod oblaku. Pozdĺžne rezy vytvoria zaujímavý kresbu zvlnených liniek.

Ďalej sa navrhuje zoznámiť sa s metódami liečenia travertínu, vďaka ktorej kameň získava nezvyčajnú textúru.

 • Budovanie. Táto metóda spracovania je rozdelená na 2 typy: mechanické a chemické. S mechanickými, kefami s diamantovým striekaním. S ich pomocou, zoškrabanie povrchu kameňa, čím sa vytvorí úľava. Chemická metóda zahŕňa aplikovanie kyseliny k materiálu, vďaka ktorej dochádza k poškodeniu kameňa a nezrovnalosti zostanú na jeho povrchu. Po takomto ošetrení sa kameň umyje mydlom, čím zastaví oxidačný proces.
 • Leštenie. Táto metóda spracovania sa vykonáva pomocou práškových brúsnych látok. Potom, čo travertín odtiene s kruhmi z plsti, takže zrkadlo trblietky vytvorené na povrchu. Na zvýšenie efektu má používať chemikálie. Ale najprv je potrebné naplniť póry kameňa so špeciálnou zmesou, takže kyselina nedostane dovnútra. Leštený travertín môže byť použitý pre tabletop alebo stenový panel.
 • Brúsenie. Táto metóda spracovania je vyrobená na špeciálnych strojoch, vďaka ktorej kameň získava hrubú textúru a matkciu, ale prehľadný výkres je zachovaný. Vďaka tejto metóde spracovania, travertín stráca klzké vlastnosti, resp. Môžu byť oddelené podlahou a krokmi.
 • Rezanie. Pre tento spôsob spracovania sa používajú káblové, pásky alebo kotúčové píly.
 • Aplikácia hydrofobizátora. Táto technológia spracovania prispieva k zníženiu absorpčných vlastností kameňa, čo je dôvod, prečo škvrny nevyskytujú z prednej strany. Travertín, podstúpil impregnáciu s hydrofobizátorom, platí pri zdobenie budov fasády.

Farby

Najčastejšie je možné stretnúť travertín bielej, sivej, žltej, béžovej farby. White Hue Travertine nepodlieha leštiacim postupom, vďaka ktorým nesie s tým teplom a pohodlím, neporovnateľné s lešteným bielym mramorom. Klasická odroda travertínu je podobná žltého veronského mramoru. Okrem sofistikovaných jemných odtieňov nájdete travertín tmavých tónov na predaj. V tomto prípade hovoríme o červenej, ružovej, zelenej, hnedej, čiernej a sivej farbe. Takže jasná paleta je vytvorená iránskymi výrobcami. A tak, že sa stretli so sebou ziskové v kombinácii, potrebujeme jemnú chuť interiérového dizajnéra.

Mimochodom, svetlé odtiene travertínu môžu mať prospech v kombinácii s inými materiálmi. Napríklad kamenná základňa je veľmi často doplnená dekoratívnou omietkou podobného tieňa.

Žiadosť

Určite mnohí sú známe, že väčšina historických štruktúr, ktoré prežili dodnes, boli vyrobené z travertínu, alebo tento kameň bol použitý ako dekoratívny dizajn. Dnes sa často používa vo forme panelov na dokončenie mimo vládnych budov a kultúrnych inštitúcií. Vzhľadom na špeciálne spracovanie povrchu kameňa bude taká fasáda schopná slúžiť ako viera a mesto pravdy nie je sto rokov. Napriek pórovitosti materiálu, ochranná vrstva nedovoľuje, aby sa vlhkosť opierala do kameňa a pokazila ju.

Travertín je neoddeliteľnou súčasťou dekorácie ulíc, parkov, štvorcov. Väčšina dizajnérov na šírku dáva prednosť tomuto konkrétnemu materiálu. Vďaka hrubému povrchu kameňa je pocit staroveku a účinok kompozície je ideálny pri vytváraní oblúkov, vysokých stĺpcov a krokov. Majitelia chaty tiež dali svoje preferencie travertínu, pretože tento materiál vyzerá bohaté a efektívne. Táto doska môže zdobiť fasády domov po mnoho rokov.

Dnes, pri žiadaní o kúpeľne namiesto dlaždice, použije sa travertín. A niektoré a vôbec, dokončujú ich vnútrajšok bazéna. V pravidlách montáže bude travertín schopný oddeliť vnútorné steny priestorov s vysokou vlhkosťou – Bude vytvorený pocit, že ste v rímskom stredisku. Vnútri domu travertínu sme videli chodbu, chodbu a obývaciu izbu. Tento materiál naplní miestnosť so špeciálnou auru, pohodlie, zároveň zdôrazňuje účinnosť a vysoko nákladový interiér.

Prettakované travertínske dosky sa nachádzajú v kuchynských zónach. Táto izba je srdcom domu alebo bytu. Musí vylisovať pohodlie a teplo. Prírodná rodinná atmosféra sa transformuje, ak budú travertínové vložky stručne kombinované so spoločným interiérom kuchyne. Vyzerá to veľmi zaujímavé pre pracovnú plochu kamennej zástery, umývadlo, parametra. Mimochodom, z travertín remeselníkov, aby sa elegantné doplnky, ktoré možno použiť v kúpeľni, v kuchyni, v obývacej izbe a dokonca aj v spálni. Miniatúrne figúrky alebo improvizované malé vzory umožnia príjemné poznámky v situácii.

Široká škála typov travertínu vám umožňuje vytvoriť najneobvyklejšie možnosti interiéru nielen v dome, ale aj na verejných miestach. Napríklad pult tyčí v nočnom klube so spracovaním zrkadla nerobí len veľkolepé, ale tiež zdôrazňuje vysoký stav inštitúcie. To isté možno povedať o recepcii v kanceláriách veľkých spoločností. Majitelia obchodných centier používajú travertínový kameň pri vytváraní krokov a celých schodov. Podľa celkového dizajnu štruktúry môžete odkvapu z travertínu, základne. Namiesto dlažby dosiek a usporiadanie hraníc je možné použiť rovnaký kameň.

Vintage a staré klasiky milenci objednajú produkty z travertínu, ktoré môžu byť vložené do akéhokoľvek vhodnej polohy, ako je krb alebo mobilný bar.

Ako sa starať?

Travertínsky kameň bude môcť udržať svoju atraktívnosť po mnoho rokov, ak ju poskytnete správnou starostlivosťou. To však neznamená, že jeho povrch sa môže premyť bežnými detergentmi. Po prvé, majiteľ travertínskej základne musí byť pochopený, aký druh kameňa, jeho vlastnosti a funkcie. Travertín sa vzťahuje na vápencové plemeno, ktoré je veľmi citlivé na agresívne prostredie. Preto to vyžaduje neutrálne na umývanie povrchu.

Na zvýšenie úrovne pretrvávania travertínových dosiek, ich predná časť po inštalácii pokrytá ochrannou látkou, ktorá uzatvára otvorené póry. Majiteľ travertínového podlahy by mal pochopiť, že ochranná zmes bude prijatá s časom. V súlade s tým, vnútri kameňa cez póry padne abrazívne látky detergentov a zničiť dlaždice. Z tohto dôvodu sa neodporúča, aby sa podlaha posunu. Táto skutočnosť je dôležitá na zohľadnenie vlastníkov obchodných centier a kancelárskych priestorov, ktoré chcú zdôrazniť stav spoločnosti, položte steny, podlahy a strop od travertínových blokov.

Ak náhle je travertínový kameň dostal poškodenie vo forme škrabancov alebo malej trhliny, môže byť zrekonštruovaný. Ale pre túto prácu je potrebné zavolať špecialistu. V žiadnom prípade sa nemôžete pokúsiť obnoviť vzhľad travertínu s vlastnými rukami. Sprievodca príde s potrebnými nástrojmi, stráviť brúsenie poškodených miest, zrekonštruuje výmole, vyplňte nezrovnalosti s polymérnymi zmesami v príslušnej palete farieb.

V prípade potreby je možné zvýšiť odolnosť proti opotrebeniu podlahového travertínu, potiahnutie jeho kryštalizujúcej chemikálií. Po tomto postupe sa kameň mierne mení, ale zlepší jeho tvrdosť.

Ak dodržiavate popísané pravidlá starostlivosti, travertín bude potešiť svojou krásou a atraktívnosťou nie sto rokov.

V ďalšom videu nájdete proces výroby dosiek z travertínu.

Hodnotiť článok
( Zatiaľ žiadne hodnotenie )
Zdieľať s priateľmi
Vybudova.info - výstavba a opravy, dacha pozemok, byt a vidiecky dom, užitočné tipy a fotografie
Pridať komentár