Odrody a výber uzamykacích matíc

Téma odrôd a výber uzamykacích matíc je veľmi relevantná pre každého domáceho majstra. Existujú modifikácie s krúžkom M8 a brutálnym M6, orechy s blokovaním iných veľkostí. Ak chcete pochopiť, aké sú upevnenie sú a ako ich otočiť, štúdia GOST nestačí – budete musieť venovať pozornosť iným odstupom a zoznámiť sa s odporúčaniami o používaní.

Odrody a výber uzamykacích matíc

Odrody a výber uzamykacích matíc

Čo to je?

Najlepšie je vysvetliť, čo zastavenie matice pomôže jeho porovnanie s bežnými vzorkami. „Classic“ pri interakcii s skrutkou zárukou pomerne spoľahlivé pripojenie. Udržiava sa však len pred vznikom stabilných intenzívnych vibrácií. Po určitom čase, zlomia mechanickú spojku a začína sa oslabenie, odskrutkovanie. Teoreticky môže byť zátka vybavená pomocou monitorovacích a šaty.

Odrody a výber uzamykacích matíc

Odrody a výber uzamykacích matíc

Takéto riešenie je však zbytočne komplikované a zvyšuje náklady na výstavbu. Okrem toho, tým viac odkazov v systéme, tým nižšia spoľahlivosť a stabilita.

Preto sú zámky (samosvorné) orechy v dopyte veľmi široko a ich význam v priebehu rokov sa pestuje. Existuje pomerne veľa typov takýchto spojovacích materiálov. Uvoľnenie uzamykacích matíc v Rusku je upravené ustanoveniami GOST.

Odrody a výber uzamykacích matíc

Tak, šesťhranné oceľové orechy s automatickými stohmi musia reagovať GOST R 50271-92. Produkty bez galvanického povlaku sa vypočítajú na teplotu od – 50 do 300 stupňov. V prítomnosti elektrolytovania je maximálne prípustné vykurovanie 230 stupňov. Ak sa v matici nachádzajú vložky z nekovových materiálov, úroveň kritickej teploty je 120 stupňov. Štandardné normalizuje:

 • napätie pri skúšobnom zaťažení;

 • Úroveň tvrdosti na stupnici Vickers;

 • Úroveň tvrdosti na stupnici Rockwell;

 • Rozsah krútiaceho momentu.

Odrody a výber uzamykacích matíc

Samo-plynové orechy môžu zachrániť prevládajúci krútiaci moment aj s mnohými zvratmi a odskrutkovaním. Chemické kompozície použitého stelye sú tiež normalizované. Vložky orechov, ktoré sú zodpovedné za prevládajúci krútiaci moment, nemôžu byť vyrobené z oceľových zliatin – na tento účel sú potrebné veľmi odlišné materiály. Štandard zodpovedá a upevňovacie prvky z automobilovej ocele (ak jeho použitie neporušuje dohodu o dodávke). Najväčší obsah síry v prekliatej ocele by mal byť 0,24%.

Regulačný akt striktne zakazuje použitie materiálu s krehkosťou vodíka. To je dôležité najmä pri použití špeciálnych povlakov.

Odrody a výber uzamykacích matíc

Ak sa použijú, mali by sa použiť špeciálne technologické metódy, ktoré znížia riziká v dôsledku krehkosti vodíka. Pri testovaní orechov s testovacím zaťažením nie sú povolené narušením alebo pokrčenými vláknami.

V štandarde sa počas prevádzky pevne natreté teplotné požiadavky – stabilné použitie pri teplote vzduchu od + 10 do + 35 stupňov. V prípade potreby sa môže uskutočniť dodatočná štúdia týchto vlastností pomocou tohto spôsobu. Štandard sa vzťahuje na seba-nastaviteľné tuhé kovové matice alebo nekovové prvky, ktoré majú:

 • trojuholníkový krájanie ISO 68-1;

 • kombinácie priemerov a krokov predpísaných v ISO 261 a ISO 262;

 • veľký interval rezov (M3 – M39);

 • Malá medzera plátkov (M8x1 – M39x3).

Odrody a výber uzamykacích matíc

Odrody a výber uzamykacích matíc

Prehľad druhov a veľkostí

V jednej z možností aplikuje metóda „Tesné“. Rezbárstvo má nejakú pozitívnu toleranciu. Keď je položka spinning, intenzívne trenie je vytvorené v intervale medzi otočkami. Opravuje upevňovacie prvky na skrutkovej tyči; Pripojenie nestratí stabilitu aj s výkonnými vibráciami.

Rastúci dopyt, však má maticu uzamknúť na DIN985; Je vybavený nylonovými krúžkami a takýto roztok vám umožňuje uhasiť (absorbovať) vibrácie.

Odrody a výber uzamykacích matíc

Niektoré verzie sa dodávajú s krúžkom nylonu. Zvyčajne ich veľkosť sa pohybuje od M4 do M16. Upevňovač s vložkou môže mať odolný buď obzvlášť silný výkon. Najčastejšie sa plánuje použiť v zväzku s skrutkou (skrutka). V niektorých prípadoch sa praktizuje ďalšie vybavenie; Jej úlohou je znížiť riziko odpojenia spojenia.

Odrody a výber uzamykacích matíc

Niekedy sa samočinná matica má prírubu – je ľahké rozpoznať na šesťuholnosti. Tam sú tiež verzie s topánkou, ktoré navyše pomáha zastaviť. Pokiaľ ide o veľkosti, všetko je jednoduché a prísne:

 • M6 – výška od 4,7 do 5 mm, výška uchopenia pre kľúč je najmenej 3,7 mm;

 • M8 – s krokom rezu 1 alebo 1,25 mm (druhá voľba je štandardné, iné rozmery sú uvedené v poradí a pri označovaní);

 • M10 – Výška regulácie od 0,764 do 0,8 cm, s najnižšou úrovňou zachytávania kľúča 0,611 cm.

Odrody a výber uzamykacích matíc

Odrody a výber uzamykacích matíc

Odrody a výber uzamykacích matíc

Účel

Samozrejme, udržiavajúce matice sú v takmer akejkoľvek oblasti, kde je potrebná spoľahlivosť, napriek silným predĺženým výkyvom vibrácií. Sú obzvlášť dôležité v lietadlách. Môžete nájsť hmotnosť samosvorných matíc v akejkoľvek rovine, vrtuľníku, a dokonca aj v mnohých veľkom uzávere. Samozrejme, že takéto výrobky sú veľmi široké v automobilovom priemysle. Ale samočinné matice sa používajú aj pri výrobe konštrukčných vibrácií a jackhammerov, množstvo ďalších zariadení.

Odrody a výber uzamykacích matíc

Odrody a výber uzamykacích matíc

Čo brať do úvahy pri výbere?

Všetky-kovové výrobky sú dobré, kde je malé lokálne skreslenie vlákien. Je užitočné mať záujem, či kompresia bola vykonaná radiálnym spôsobom, axiálne, v uhle k axiálnemu závitu z konca alebo v uhle k nej od koncového výčnelku. Pokiaľ ide o modely so závitovým vložkou typu pružiny, sú vybavené stlačeným otáčaním, ktoré zaručuje elasticitu a spoľahlivosť spojovacej svorky. Všetky takéto výrobky musia mať momenty skrutkovania a náročnosti v súlade s objednávkami ISO 2320. Prítomnosť príruby je možné privítať len – zlepšuje celkovú spoľahlivosť.

Pri nákupe veľkých šarží matice musíte mať špeciálny momentový momentový moment. Ako náhrada bude vhodné dynamometrické klávesy s chybou 2% a menej.

Odrody a výber uzamykacích matíc

Zmerajte uťahovaciu silu môže byť spotrebiče len s chybou s maximálne 5%. Samozrejme, všetky výsledky meraní sú kontrolované regulačnými dokumentmi a sprievodnými materiálmi na výrobkoch. Treba zvážiť, že modely orechov s referenčným koncom prevodu na prírube sú úplne zbavené prevládajúceho momentu. Takže, aby sa účinne pracovali, vyžaduje sa presné súlad s veľkosťou pripojenej časti.

Odrody a výber uzamykacích matíc

Opísaný typ, podobne ako upevňovacie prvky s dumpingovým zariadením, sa neodráža v žiadnych normách. Vyhodnotenie ich 12-obvodových vlastností je vyrobené podľa výsledkov stojanových testov. V každom prípade je potrebné vyžadovať potvrdenie o zhode ISO 2320. Samozrejme, že je nevyhnutné len preukázané firmy, ideálne – priamym výrobcom a ich partnerom. Veľkosť upevňovacieho prostriedku je vybratá s vyriešenou úlohou.

Zámkové matice modifikácií KMT (KMTA) môžu byť použité v podmienkach, keď je dôležité:

 • maximálna presnosť;

 • jednoduchosť montáže;

 • Spoľahlivosť fixácie;

 • Nastavenie (kompenzácia) uhlových odchýlok v konjugovaných častiach.

Odrody a výber uzamykacích matíc

Prevádzkové tipy

Zvlášť presné zámkové matice KMT (KMTA) sú vybavené 3 kolíkmi, vzdialenosť medzi ktorým je rovnako. Tieto kolíky a potreba utiahnite (twist) spolu s skrutkami, aby ste upevnili maticu na hriadeli. Koniec každého kolíka je mechanicky spracovaný pod závitom stromu. Takéto orechy však nemožno použiť na hriadeľoch s drážkami v nite, ako aj upevňovacie puzdrá.

Porušenie týchto pravidiel ohrozuje deformáciu blokovacích kolíkov.

Odrody a výber uzamykacích matíc

Rýchlosť odstreďovania samo-predajných orechov by mala byť rovnaká, ale zároveň nepresahuje 30 otáčok za minútu. Je potrebné pripomenúť, že odhadovaný krútiaci moment nesmie poskytnúť požadovanú priťahujúcu silu. Dôvodom je výrazný rozptyl koeficientu trecej sily. Záver je zrejmý: Zodpovedné zlúčeniny musia byť vytvorené len s dôkladnou kontrolou aplikovanej sily. A samozrejme, by mali zvážiť odporúčania výrobcov.

Na matice a funkciách ich inštalácie pozri nižšie.

Hodnotiť článok
( Zatiaľ žiadne hodnotenie )
Zdieľať s priateľmi
Vybudova.info - výstavba a opravy, dacha pozemok, byt a vidiecky dom, užitočné tipy a fotografie
Pridať komentár