Preskúmanie polyuretánových produktov

Vlastnosti tohto polyméru sú tak mnohonásobené, že je jednoducho neobmedzené možnosti. Mnohí hovoria, že toto je materiál budúcnosti. Že fantastický, úžasný materiál, ktorý sa bude diskutovať v článku, sa nazýva polyuretán.

Zvláštnosť

V 40. rokoch minulého storočia v Európe po dlhých experimentoch nemecký chemiktický technológ podľa názvu Bayer syntetizoval materiál, ktorý sa vyznačoval ohromujúcimi vlastnosťami. Široká aplikácia polyméru nájdeného po 20 rokoch. Začalo sa používať v mnohých odvetviach ľudskej činnosti.

Suroviny pre polyuretánové pôsobenia Surový olej, izokyanát a polyoly sú založené na.

Výrobok obsahuje ďalšie zložky: reagencie, emulgátory, polyestery. A prísady katalyzátorov a penenie úplne menia štruktúru konečných produktov. Podľa počtu variácií polyuretán preberá takéto polyméry ako PVC, polystyrén a polyetylén.

Polyuretán môže byť prezentovaný v niekoľkých možných stavoch: V kvapaline s vysokým stupňom viskozity, ako mäkká guma, môže byť mäkká (pena) a pevná látka (pena). Môže mať tiež vysokú aj nízku elasticitu a ako montážnu penu, ktorá sa má peniť.

Počiatočná farba polyuretánu – žltohnedá. Je chemicky inertné, odolné voči olejom, ultrafialovým, rovnako ako agresívne vplyvy na životné prostredie, huby a baktérie. Materiál má nízku toxicitu.

Polymér je dosť pevná, odolná voči opotrebeniu, ale v rovnakom čase.

Polyuretán nestratí svoje vlastnosti v akomkoľvek prejave aj pri teplote kolísania (v rozmedzí od -60 do +80 stupňov), Preto takéto výrobky slúžia ľuďom v extrémnom severe av púšti. Mimochodom, v porovnaní s rovnakou kaučukom, polyuretán nezničí z ozónu.

Polymér neuskutočňuje elektrický prúd.

Jeho parametre ohromujúce elasticitu sú impozantné – polyuretánové predĺženie dosiahne 650% bez významného poškodenia. A tiež váži dosť trochu.

A hoci gumené, plastové a kovové sú považované za svojich hlavných konkurentov, pre niektoré charakteristiky, ktoré stratia polyuretán.

  • Polyuretán sa vyznačuje veľkými koeficientmi elasticity, odolnosť proti opotrebeniu, vekom pomalšie ako guma. Je lepšie vykonať mechanický vplyv, navyše, po každej deformácii, vracia svoju pôvodnú formu rýchlejšie.
  • V porovnaní s rôznymi kovmi je polyuretán ľahký, imunitný voči abrazívam. A čo je najdôležitejšie – výroba polyméru je oveľa lacnejšia. Podrobnosti o polyuretánových strojoch vytvárajú oveľa menej hluku.
  • Plasty, polyuretán presahuje, keď sa používa v tepla alebo chladu, S šokom sa nerozdelí.

V spravodlivosti je potrebné povedať pár slov a slabé stránky polyuretánu. Polymérne vzduchu, a časti vyrobené z peny majú zmrštenie. A je tiež zvýšenie krehkosti a tvrdosti s dlhodobým zistením produktov v chladu. Ale najväčší mínus je zložitosť recyklácie polymérnych produktov.

Technológie

Výroba polyuretánových častí sa vykonáva niekoľkými spôsobmi. Existujú rôzne technológie: odlievanie, vytláčanie, lisovanie a výplň.

Samozrejme, najčastejšie odlievanie. Podľa takejto technológie výrobcovia vytvárajú rôzne detaily. Metóda výplne je populárny z dôvodu lacnosti formulárov. Výsledkom je, že výsledný výrobok sa vyznačuje nízkou cenou.

3 možnosti technológie: rotačné, bezplatné odlievanie, odlievanie pod tlakom.

S pomocou rotačného odlievania sú polyuretánové suroviny pokryté významnými oblasťami alebo detailmi valcovej formy. S pomocou počítačového vybavenia sa takýto polymér aplikuje na hriadeľ, ktorý sa otáča. Proces sa vyskytuje bez vykurovania, odpad prakticky nezostane.

S bezplatným odliatím je možné vytvoriť zložitejšie formy. Počítačová kontrola sa tu tiež používa. Suroviny vstupujú do formulára pod podmienkou starostlivej kontroly dávkovania, teploty, ako aj tlaku. Produkty sa získajú vysoká kvalita. Tu sa používajú silikónové formy, pričom takáto technológia sa vytvorí obmedzená séria častí. Výhody – rýchlosť výroby a nízke náklady na výrobok.

Použitie odlievania pod tlakom výrazne urýchľuje samotnú výrobu – takáto technológia je potrebná pri výrobe veľkých šarží výrobkov.

Všetky výrobné technológie umožňuje dosiahnuť jasnú povrchovú pomoc, správnu veľkosť výrobkov a vysoko kvalitných výrobkov.

Pôsobnosť

Polyuretánové produkty sú ešte bežnejšie, než si dokážete predstaviť. Sféry ich používania sú mnohé: z metalurgie a vytvárania vodných produktov do interiéru pre apartmány a domy. A tiež sú vo vesmírnom priemysle, medicíne, stavebníctve, inžinierstve, olejovej sfére.

Pre metalurgický priemysel z polyuretánu, valcov, valcov, pružín. Pre takýto indikátor, ako odolnosť voči oderu, zanechávajú ďaleko za gumy.

Polyuretánové farby a laky sú dopytom v tlači, papiera, chemických sférov, kožené podniky. Táto syntetická surovina je na výrobu tmel a lepiacich kompozícií.

A to sú automobilové pneumatiky, potrubia, stuhy pre dopravníky, tlmiče nárazov na železniciach, ložiská. Samozrejme, Polyuretánové suroviny sa aktívne používajú pri výrobe povrchových a dekoratívnych materiálov.

Skutočne bezhraničné spektrum možností pre produkty dekorácie interiérov.

A to je len jednoduchý zoznam všetkých bohatstva, ktoré je vyrobené z polyuretánu:

  • Strop, caissons, odkvapov, rímsy, rohovky, hranice;
  • Polovica-kolonna, pilasters, výlisky, sokliny, stĺpce;
  • Dekoratívne krby, podstavče, falošné lúče;
  • Fries, držiaky, hlavné mestá a ďalšie.

Polymér napodobňuje strom, napríklad farbu a štruktúru takýchto plemien, ako je breza, dub, javor, matice a t.D. Dekoratívne produkty z polyuretánu sa neboja vlhkosti, nebudú ju absorbovať, neblokujte, neužívajte pachy, nie sú ľahšie ako analógy, a lacnejšie – občas.

Pokiaľ ide o stavebnú sféru, nie je to nielen penová izolácia – polymér sa často používa na výrobu rôznych tvarov, sendvičových panelov, v preglejkovom listoch, ktorý upevňuje drevo strúhanku. Ale to nie je všetko. Materiál sa úspešne používa v rádiovej elektronike – vykonávajú izoláciu plnenie.

Polyuretán v ľahkom priemysle je dopyt, konkrétne V textilných a topánkach. Materiály sú vyrobené zo podrážok, vložiek, ako aj zipsy, rôzne nity, dokonca aj koberce. Polymér vytvára módne oblečenie. Tak, polyuretán-100 je vynikajúcou imitáciou kože – je to ešte lepšie ako jeho prirodzený analóg, má viac ľahšie, mäkšie, šetrnejšie k životnému prostrediu a oveľa odolnejšie.

Polyuretán je vybavenie textilných tovární, ako sú valce, pásy na tkanie stroje, tkaniny substrátov, lepidlá, valčeky na priadze. Významný podiel polyuretánu sa používa pri výrobe matracov. Tu vykonáva vo forme peny – tento materiál sa získa po spracovaní syntetickej recyklácie.

A polyuretán používajú ropných pracovníkov pre vynikajúce ventily odolné voči olejom a lekárom – pre protézy, katétre a lekárske potrubia. Pries a priehrady odolávajú búrkam a rôznym poveternostným vplyvom, ak sú posilnené polyuretánovými roztokmi.

Neopustil a šport. Tu sa polyuretán často používa pri výrobe športových potrieb, špeciálnych povlakov pre štadióny, bežecké pásy. Je to úžasné, ale viac ako 80% surfovania – z polyuretánu.

Príklady hotových výrobkov

Architektonický dekor z polyuretánu – alternatíva k tradičnému omietku štukom. Dizajnéri už dlho oceňujú neobmedzené možnosti moderných polymérnych materiálov.

Interiérové ​​výrobky z polyuretánu dnes nie sú len populárne – stanú sa klasikou.

Samostatné prvky zdobia strop, odkvapy, výlisky, susthovia vyzerajú dokonale na stenách, nádherne a jemne zarámované dvere a otvory okien. Polyuretánové časti môžu byť použité samostatne a môžu byť pripojené k sebe (ako dizajnér), zúčastňovať sa na vytváraní holistického obrazu, dokonale zapadajú do akéhokoľvek konceptu interiéru.

Zrkadlový rám je len jedným z použitia polyuretánu v interiéri. Možnosti pre rámovanie zrkadiel rovnako ako modifikácie samotných zrkadiel.

Toto je obdĺžnikové zrkadlo v podlahe pridáva luxusný interiér. A na prvý pohľad sa zdá, že rámovanie kovu. Malé okrúhle zrkadlo zdobené bohatým polyuretánovým štukom, pokryté zlatým farbou, urobí akákoľvek miestnosť so slnečným, útulným a zároveň luxusným.

Ľahký polyuretán, pretože je nemožné na výrobu stropných zásuviek. Môžu to byť veľmi zložité aj plavidlá a jednoduché, ale zároveň elegantné.

Ale príklad toho, čo môže byť interiérový dekor rafinovaný, úplne vyrobený z polyuretánu. Tam je všetko: stĺpce, výlisky, odkvapy, sokly a, samozrejme, zásuvka socket luster.

Exquisite Arch, odpočíva na pilasters. Všetko je celkom zdržanlivé, ale veľmi elegantné, a ani si nemyslíte, že je to aj polyuretán, a nie sadrový štuk.

Na vlastnostiach polyuretánu nájdete v časti Video nižšie.

Hodnotiť článok
( Zatiaľ žiadne hodnotenia )
Pridať komentáre

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: