Stropné lišty v interiérovom dizajne

  Aby bol interiér celistvý a harmonický, musíte často dbať na rôzne drobnosti. Dnes budeme hovoriť o stropných lištách a ich úlohe v interiérovom dizajne.

  Čo to je?

  Ak chcete interiér dotvoriť bez výraznejších finančných investícií, môžete použiť výlisok. Jedná sa o stropný panel, ktorý možno použiť na ozdobenie stien alebo stropov.

  Stropné lišty sú lakonické, s minimom podrobností. Existujú aj viacúrovňové modely s imitáciou štukového liatia. Takéto panely sa líšia šírkou – pre stropné panely sa táto hodnota spravidla pohybuje od 2 do 20 cm.

  Lišty sú vhodné na zdobenie spojov medzi stenou a stropom, dodávajú miestnosti konečný vzhľad a zvýrazňujú celkovú štylistickú predstavu návrhára. Okrem toho pomôžu kombinovať rôzne dokončovacie materiály v interiéri.

  Odrody

  Lišty môžu mať odlišnú štruktúru a textúru. Dnes sú modely k dispozícii vo všetkých druhoch konfigurácií a veľkostí. Sú hladké, reliéfne, napodobňujúce staré štuky alebo geometrický ornament.

  Takéto panely sú vyrobené z rôznych materiálov:

  • vyrobené z polyuretánu (penový plast);
  • z polyvinylchloridu (PVC);
  • vyrobené z dreva;
  • z peny;
  • zo sadry;
  • mramor.

  Polyuretán

  Táto možnosť je najbežnejšia, pretože Polyuretán má mnoho výhod oproti ostatným materiálom:

  • Je to cenovo dostupné;
  • Odolný voči vlhkosti (vhodný na použitie v kúpeľni);
  • má ochranu proti teplotnému rozdielu;
  • neslušné v starostlivosti;
  • flexibilný a škodlivý;
  • Udržiava počiatočné druhy a farbu po mnoho rokov.

  Výlisky pre strop polyuretánu sa pripomínajú stukco. Zároveň je výkon týchto výrobkov oveľa vyšší. Tento materiál je tekutý plast, ktorý sa rozliaty vo forme vo výrobe a potom sa spracuje v peci. Výsledkom je trvanlivý a vodotesný materiál, na ktorom nie sú prevádzkové rozdiely teploty.

  Vďaka svojej plasticitu sú polyuretánové panely vhodné na dokončenie dokonca nerovných povrchov. Takéto výlisky sa ľahko namontujú a vyrábajú v rôznych formátoch.

  Pvc

  PVC stropná rímsa je cenovo dostupná a ľahko sa inštaluje. Spotrebný materiál je spravidla dodávaný s montážnymi prvkami. Výlisky z PVC sú upevnené samoreznými skrutkami alebo inými spojovacími prvkami (to je ich rozdiel od penových alebo polyuretánových profilov).

  Výhody polyvinylchloridu ako dokončovacieho materiálu sú trvanlivosť a odolnosť voči vonkajším vplyvom. Také soklové lišty sa ľahko čistia, dajú sa čistiť akýmkoľvek čistiacim prostriedkom.

  Pena

  Najlacnejšou možnosťou je stropný podstavec z polystyrénu. Výhodou tohto dokončovacieho materiálu je jeho minimálna hmotnosť, vďaka ktorej sa lišta ľahko montuje špeciálnym lepidlom. Jednoduchosť spracovania penového panelu je zrejmá – v prípade potreby môžete prúžku dať požadovaný tvar alebo dĺžku pomocou bežného kancelárskeho noža.

  Tento materiál sa však nelíši v plasticite, a preto ho možno lepiť výlučne na rovné steny (bez zjavných chýb a kvapiek).

  Drevený

  Ak sú steny v miestnosti ploché, potom si môžete vybrať drevené diely, ktoré sú považované za najekologickejšie možnosti povrchovej úpravy. Drevené panely sa už dlho používajú v stavebníctve, pretože kedysi sa dekoratívne prvky z umelých materiálov nevyrábali.

  Drevo je krásny, bezpečný a ekologický materiál, ale jeho nevýhodou je, že je možné panel položiť iba na dokonale rovný povrch. Táto surovina sa tiež vyznačuje slabou odolnosťou voči vlhkosti (pod vplyvom vysokej vlhkosti sa strom rozpadá a praskne).

  Zvláštnosťou upevnenia drevených panelov je použitie samorezných skrutiek, nie lepidla. To trochu komplikuje proces inštalácie, ale pre skutočných majstrov nie je nič nemožné. Drevený interiér vždy poteší svojho majiteľa útulným a „teplým“ vzhľadom.

  Sadra, mramor

  Efektné stropné lišty z mramoru a sadry. Takéto návrhy sú spravidla drahé. Ozdobia luxusný interiér v klasickom alebo barokovom štýle. Takéto prvky sa používajú aj na obnovu starých budov alebo tvorbu exkluzívnych dizajnérskych projektov.

  Formovanie sadry je trvanlivé a šetrné k životnému prostrediu.

  Pomocou tejto povrchovej úpravy budete môcť vytvoriť jedinečný dizajn, ale sadra má svoje nevýhody:

  • vysoká cena;
  • ťažká váha;
  • krehkosť.

  Mramorové výlisky majú vysokú umeleckú hodnotu a zdôrazňujú jemnú chuť majiteľa domu. Pri dokončovaní stropu sa tento materiál spravidla používa zriedka kvôli zložitosti práce a veľkej hmotnosti. Ale na dokončenie fasády je mramor perfektný. Budove dodá estetickú hodnotu.

  Na napínacie stropy

  Obzvlášť ťažký je proces inštalácie hotových výliskov na napínací strop. Po inštalácii takého plátna je spravidla potrebné skryť medzery vytvorené medzi stenou a povrchom stropu. Veľkosť štrbín závisí od zakrivenia stien a môže dosiahnuť 1 cm.

  Stropné soklové lišty a iné dekoratívne polyuretánové prekrytia sú vynikajúcim riešením tohto problému.

  Bagety (rohové soklové lišty) na napínané stropy sú vyrobené z polyuretánu alebo polyuretánovej peny. Tieto ľahké dekoratívne panely sa používajú na zabránenie deformácii zavesených stropných štruktúr. Výrobcovia napínacích stropov odporúčajú vyhnúť sa ďalšiemu dekoru, pričom po obvode nosnej steny používajú iba soklové lišty.

  Oblasti použitia

   Stropné lišty je možné použiť v kombinácii s rôznymi dokončovacími materiálmi.

   • Výlisky z PVC – vhodná možnosť pre napínané stropy.
   • Penové tvarovanie sa zvyčajne používa vo falošných stropoch a zavesených konštrukciách zo sadrokartónu. Je dôležité, aby potom mohli byť lišty namaľované spolu so stropom alebo stenami.
   • Drevené soklové lišty – klasika žánru. Spravidla sa používajú na povrchy pokryté drevom (napríklad vo vidieckych domoch a letných chatkách).
   • Polyuretánové soklové lišty sa používajú doslova všade. Je obzvlášť obľúbený pri výzdobe bytov a obytných priestorov.
   • Sádrové filé je možné vidieť v múzeách. V modernej verzii je to dosť drahá možnosť (ťažko sa inštaluje).

   Vlastnosti montáže

   Pri výbere lepidla na stropnú lištu vezmite do úvahy materiál, z ktorého je vyrobený.

   • Pre polystyrén je vhodná rýchlo tuhnúca kompozícia pre expandovaný polystyrén alebo akrylový tmel.
   • Polyuretánovú lištu je lepšie prilepiť na tekuté nechty alebo akrylový tmel.

   Pred lepením sa povrch očistí od nečistôt. Upevňovacie lišty by mali začínať od rohov. V prípade potreby panely dodatočne upevnite samoreznými skrutkami.

   Upozorňujeme, že dekoratívne stropné prvky by mali byť nalepené skôr, ako začnete zdobiť steny tapetami. Kĺby potom môžu byť prekryté alebo natreté spolu so stropom.

   Informácie o lepení stropného podstavca nájdete v nasledujúcom videu.

   Ako si vybrať?

   Zvážte všeobecné pravidlá pre výber lišt pre rôzne interiéry.

   • Pri výbere lišty vychádzajte zo štýlu interiéru.
   • Zaťaženie miestnosti nábytkom a príslušenstvom ovplyvní váš výber. Aby ste nepreťažili interiér, dajte prednosť tenkým a jednoduchým lištám.
   • Masívne tvarovanie s veľkým počtom dekoratívnych detailov alebo ozdôb je vhodné pre veľké byty aj miestnosti s vysokými stropmi.
   • V prípade malých bytov je možné široké soklové lišty použiť iba vtedy, ak majú steny a strop v takejto miestnosti svetlé odtiene. Pre malé oblasti stojí za to použiť menšie prvky.

   • Ak má miestnosť nízke stropy, potom panely, zvislé pilastry, filé a pseudopanely pomôžu tento nedostatok vizuálne napraviť.
   • Vo svetlých miestnostiach môžete použiť tmavé lišty, ktoré kontrastne hrajú.
   • Pre široké miestnosti s nízkym stropom sú vhodné platne a panely s výškou väčšou ako je šírka, ktorá vizuálne zvýši výšku týchto stropov.

   Vnútorné použitie

   Moderné lišty vďaka neobvyklému dizajnu uspokoja aj tie najneobvyklejšie potreby spotrebiteľa. Stropné panely by mali harmonicky zapadať do celkového štýlu miestnosti. Pre klasický interiér sú vhodné lišty s jednoduchými líniami a pre interiér v etnickom štýle môžete bezpečne použiť neobvyklý ornament.

   Stropné lišty nielen dodajú miestnosti jedinečnosť a úplnosť, ale tiež skryjú všetky nerovnosti, ak existujú. Správnym výberom veľkosti a farby panelov môžete malú miestnosť vizuálne rozšíriť.

   Ak plánujete transformovať interiér v klasickom štýle (či už ide o byt alebo verejný priestor), môžete v strede stropu vytvoriť rám panelov a v rohoch zariadiť kvetinový ornament. V tomto štýle bude dobre vyzerať aj polyuretánový štukový výlisok umiestnený po obvode.

   Kupujúci si najčastejšie vyberajú biele a béžové panely, ktoré dodávajú miestnosti vzdušnosť a vizuálne ju zvyšujú. A pre tých, ktorí chcú experimentovať s farbami a vytvoriť luxusný interiér a la „kráľovský palác“, si môžete kúpiť pozlátené ozdoby a ozdobné detaily.

   Znalci moderného štýlu v interiéri zvolia minimalistický dizajn a hladké soklové lišty. Pomáhajú nielen zamaskovať spoje medzi stropom a stenami, ale tiež rozdeliť miestnosť na zóny. Na to stačí rozložiť geometrické tvary na strop. Môžete použiť originálnu dizajnovú techniku ​​tým, že umiestnite niekoľko geometrických tvarov z polyuretánových panelov z lustra do polohy „ventilátora“, ktorá sa bude postupne zvyšovať.

   Každý interiér môže byť ozdobený lištami v súlade s konkrétnym štýlom. High-tech je teda možné doplniť prvkami s chrómovou alebo kovovou textúrou, pop art zahŕňa použitie jasných farieb a kontrastných techník a konštruktivizmus a minimalizmus akceptujú zdržanlivý dizajn s minimom podrobností, napríklad hladkými soklami a štvorcovými povrchmi. tvarované figúrky.

   Bežný biely strop bez dekorácie je dosť nudný pohľad, preto by ste mali zapnúť fantáziu a v spolupráci s dizajnérmi a remeselníkmi si vytvoriť svoj vysnívaný domov. Obrovský výber dekoratívnych prvkov na dokončenie stropov je úžasný a môže uspokojiť potreby ľudí so všetkým vkusom a finančnými možnosťami.

   Hodnotiť článok
   ( Zatiaľ žiadne hodnotenia )
   Pridať komentáre

   ;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: