Typy káblových väzieb a ich použitie

Ako sprísnenie požiadaviek na kvalitu a najviac realizáciu práce na inštalácii a údržbe káblových vedení, dopyt po vhodnom nástroji a špeciálnych svietidlách aktívne rastie. A hovoríme najmä o takýchto upevňovacích zariadeniach, ako sú káblové väzby. K dnešnému dňu existuje pomerne široký zoznam druhov podobných produktov.

V rovnakej dobe, rôzne kategórie týchto poterov sa od seba líšia s výrobou materiálov, dizajnu a funkčnosťou. Vzhľadom na výkonnostné vlastnosti, oceľové, plastové a nylonové kravaty boli široko používané nielen ich priamym účelom, to znamená, že pri inštalácii káblov.

všeobecný popis

Bez ohľadu na odrody a konštruktívne funkcie, Všetky káblové väzby sú univerzálne upevňovacie prvky. V súčasnosti sa používajú v rôznych oblastiach guľôčok, keď sa vyžaduje čo najrýchlejšie a zároveň bezpečne upevňujú niečo (pás). A predovšetkým hovoríme o implementácii profesionálnych elektrických diel, ktoré poskytujú:

 • fixácia káblových vedení;
 • upevnenie určitých úsekov diaľnic do steny;
 • Obväz a uzemnenie brnenia;
 • Označenie vodičov (potere rôznych farieb a číslovanie).

Okrem priamych destinácií tieto ocele a plastové svorky používajú rôzni špecialisti a dokonca aj v každodennom živote. Je pozoruhodné, že koncepcia upevňovacích prvkov, ktoré sa pri úvahách naraz, ich tvorca naznačil samotnou prírodou. A hlavnou úlohou bolo vytvoriť druh slučky so spoľahlivým zámkom. Zároveň musela vykonávať paralelne dve dôležité vlastnosti. Zámok je zámok, ako aj veľkosť regulátora samotnej slučky.

Jedným z kľúčových bodov bolo Jednoduchosť výrobku, ktorá by umožnila najjednoduchšie časové náklady pri vykonávaní inštalácie akejkoľvek zložitosti. Súbežne s týmto, pozornosť bola zameraná na takéto nie nedôležité faktory, ako minimálne náklady na konzumáciu svoriek na pozadí zvýšenej sily. Na ceste k cieľom stanoveným podľa cieľov, s prihliadnutím na všetky nuansy, opakovane upravené výrobný proces, ako aj kritériá na výber zdrojových surovín.

V dôsledku toho bolo možné nájsť optimálny pomer všetkých charakteristík a finančných strán tohto problému. A výsledkom je dostatočne dlhá a tvrdá práca sa stala výskytom prvého káblového poteru viac ako pol storočia. A reč v tom čase išiel na páse so zámkom, s pomocou ktorej bola vytvorená upevňovacia slučka. Jeho hlavné ukazovatele výkonnosti boli odolnosť voči významným statickým zaťaženiam, ako aj schopnosť odolať účinku diskontinuálnej sily.

Stojí za zmienku, že pre jeho pomerne dlhú históriu, adaptácie, ktoré sa posudzujú, výrazne. Rozumie sa, že potery v ich pôvodnej forme prešli celým radom modernizácie, vylepšenia a všetkých druhov dodatkov. Vďaka takémuto vývoju a rozšíreniu zoznamu typov upevňovacích materiálov sa v súčasnosti úspešne používajú zástupcovia rôznych oblastí a priemyselných odvetví.

CHATS sa stali nepostrádateľnými asistentmi a aktívne pôsobia od elektrikárov, ktorí spúšťajú káblové diaľnice na ženy v domácnosti, záhradkárov a záhradkárov.

Teraz najčastejšie a následne je najhoriznejšie zariadenie vo forme pásky vyrobenej z plastu a majú zámok, ako aj zárezy na upevnenie určitého priemeru slučky. Treba však mať na pamäti, že tento klasický, v skutočnosti typ upevňovacieho prostriedku je premenná. Pri výbere takejto spojovacej svorky je preto dôležité venovať pozornosť nasledujúcim kľúčovým bodom.

 • Dĺžka a šírka pásky.
 • Vlastnosti uzatváracej zostavy. Môže to byť s úteku a bez toho. V závislosti od tejto funkcie sú svorky rozdelené na jednorazové a vypočítané pre viacnásobné použitie.
 • Prítomnosť zárezov ako na vnútornej, tej istej páske.
 • Schopnosť preniesť účinky ultrafialových lúčov.
 • Nízke teploty. Väzby odolné voči mrazu sa vyrábajú pre externú prácu.

Predvídateľne z veľkosti svorky priamo závisí od toho, aký veľký a ťažký objekt môžu byť opravené. Opísané upevňovacie prvky sú vyrobené s prihliadnutím na normy súčasných hostí. Takže dnes je to na predaj s potermi s nasledujúcimi veľkosťami typu.

 • Dĺžka – 80, 100, 150, 200, 250, 370, 550, 750, ako aj 1020 a 1200 mm.
 • Šírka – 2,5, 3,8, 4,7, 6,2, 7, 9, 10 a 12 mm.
 • Pokrytie (maximálny ukazovateľ) – 16, 24, 33, 51, 82, 118, 222, 300 a 400 mm.
Prečítajte si viac  Vlastnosti skrutiek pre notebook

Osobitná pozornosť sa odporúča venovať prítomnosti zárezov pod hradom na vnútornej strane svorky. Je dôležité vziať do úvahy, že sú schopní poškodiť vodič alebo akékoľvek iné zakotvené predmet, ak sú prítomné vibrácie. V kontexte odolnosti voči ultrafialu sa nachádzajú tri skupiny poterov, ktorých charakteristiky môžu byť určené ich farbou. Takže tam sú biele, to je neinfarované, čierne a farebné verzie.

Názory

Teraz výrobcovia moderných spojovacích materiálov ponúkajú potenciálnym spotrebiteľom viac ako širokú škálu výrobkov. V katalógoch takýchto spoločností existujú výrobky z rôznych materiálov, vrátane nehrdzavejúcej ocele. Aj modely najviac svoriek sa líšia od seba navzájom konštruktívne a účel. Okrem toho zoznam kritérií klasifikácie zahŕňa stabilitu zariadení na negatívne účinky environmentálnych faktorov medzi a najmä teplotnými výkyvmi. Prirodzene, každý z druhov výrobkov pre spojovací materiál má zrejmé konkurenčné výhody a žiadne menej významné chyby.

V prvom rade je potrebné zamerať sa na veľkosti káblových väzieb, z ktorých priamo závisí od toho, koľko sú upevňovacie prvky schopné vydržať. Mimochodom, v niektorých prípadoch sú svorky navzájom spojené, čím sa zvyšuje ich dĺžka, a preto maximálny priemer upevňovacej slučky. Šírka pásov, ktorá určuje ich silu, zohráva rovnako dôležitú úlohu. Je dôležité pochopiť, že upevňovacie prvky prevádzkované v rámci agresívneho prostredia sú osobitné požiadavky. Nezabudnite na požiarnu bezpečnosť. Na základe toho je dôležité, aby sa svorky používané pri pokládke káblových vedení nepodporujú pálenie.

Nemenej významná bude zvýšená odolnosť voči vibráciám, vlhkosti a vplyve chemikálií.

Podľa typu stavby

Jedným z dôležitých parametrov je dizajnové vlastnosti moderných potení. Ako už bolo uvedené už viac ako pol storočia, počiatočný vzhľad a zariadenie tohto upevňovacieho prostriedku sa výrazne zmenili. Trh teraz predstavuje bohatý výber odrôd spojovacích svoriek, ktorý je schopný uspokojiť požiadavky akéhokoľvek potenciálneho kupujúceho. V tomto prípade hovoríme o nasledujúcich verziách.

 • Tepluvzdorný, Vyrobené z nylonu, charakterizované odporom na vysoké teploty na dlhú dobu. Takéto väzby sú schopné vydržať až 120 stupňov.

 • S montážnym otvorom, Určené pre inštaláciu samotného chomutov na rôzne, hlavne hladké povrchy s použitím samoobslužných vzoriek, nitov alebo skrutiek.

 • S kotvovým uzáverom, Ktorý je tiež známy ako „h Dowel-piest“. Takéto modely vám umožňujú položiť káble a vodiče s upevňovaním na kovové povrchy, ktorých hrúbka nepresahuje 2 mm.

 • Posilnené návrhy. Princíp pôsobenia poteru v tomto prípade bude klasický, ale stojí za to alokovať konštruktívne rozdiely. Týka sa to západky, z nehrdzavejúcej ocele, ako aj absencia poznámok na pásku (zuby).

 • Svorky vybavené dvojitým uzatváracím uzlom. Takéto zariadenia sú zvyčajne vyrobené z nylonu 12 – materiál, vyznačujúci sa predovšetkým vysokou pevnosťou a odolnosťou voči účinkom agresívneho prostredia. Dvojitý zámok poskytuje maximálnu spoľahlivosť fixácie svorky v pracovnej polohe, bez ohľadu na teplotný režim a iné prevádzkové podmienky upevňovacieho prostriedku.

 • Modely, ktoré majú hmoždinku alebo platformu. V prvom prípade je hlavným rozlišovacím prvkom odnímateľným zámkom, vďaka čom je možnosť uvoľniť držby vodiče alebo naopak, pridajte nové. Okrem toho samotná hmoždinka výrazne zjednodušuje spoľahlivú montáž poteru. Druhá možnosť stanovuje prítomnosť hmoždinky, na ktorú sa uvedené miesto navíja. To vám umožní rýchlo a pohodlne ležať káblové vedenia a vodiče na drevených, rovnako ako betónové a tehlové povrchy bez nutnosti používať vlastné použitie.
Prečítajte si viac  Nástenné PVC panely v interiéri kúpeľne

 • Shrews Odnímateľný typ lopty, ktorý sú opakovane použiteľné zariadenia. Ich hlavnou črtou je, že sa skladajú z pásky vo forme reťazca malých guľovitých prvkov a zámok príslušnej konfigurácie.

 • Guľôčkové zvitky so podpismi – Toto je model podobný predchádzajúcemu, ale od neho sa odlišuje prítomnosť špeciálnej platformy určenej na označenie pevných objektov (káble).

 • Shrews vybavený vodorovným typom. Takéto upevňovacie prvky sa často používajú počas bandáže. Ich kľúčovou výhodou je možnosť pridávania vodičov do postroja a odstrániť jeho komponenty.

 • Svorky s pákou otvoriť zámok, čo výrazne zjednodušuje prevádzku zariadenia po jeho inštalácii.

Okrem uvedených je tiež stojí za to platiť pozornosť na potery s podložkami pod upevnením. Týka sa to rôznych zariadení používaných na opravu káblových vedení na hladkých povrchoch. Na tento účel sa stránky aplikujú so samolepiacim prvkom.

Treba poznamenať, že v tomto prípade tiež zabezpečuje inštaláciu pomocou samoobslužných vzoriek a skrutiek, pod ktorou existujú špeciálne diery na súdoch.

Podľa miesta určenia

Vzhľadom na charakteristiky, ako aj prevádzkové podmienky, môžu byť opísané upevňovacie prvky rozdelené do dvoch veľkých skupín – to sú väzby na vykonávanie vnútornej a vonkajšej práce. Berúc do úvahy skutočnosť, že pouličné svorky sú oveľa viac a aktívnejšie vystavení činnostiam agresívneho prostredia, na ich výrobu sa používajú vhodné materiály a prísady. Vďaka týmto komponentom sa potery stanú najviac odolné voči:

 • priame lúče ultrafialového materiálu;
 • Vysoká vlhkosť;
 • Sharp Teplotné výkyvy;
 • Nízke teploty (špeciálne modely odolné voči mrazu).

Ako ukazuje prax, Najmä hmatateľný vplyv na upevňovacie prvky sú slnečné lúče. Na dosiahnutie negatívneho efektu pri výrobe poterov na vonkajšiu inštaláciu sa ako aditívum používa uhoľný prášok. Táto zložka vykonáva funkcie efektívneho stabilizátora a zradí čiernu farbu. Je však dôležité si uvedomiť, že nie všetky čierne kravaty sa vyznačujú zvýšenou odolnosťou voči sofistikovaným poveternostným podmienkam. Ide o skutočnosť, že vnútorné väzby môžu byť z akejkoľvek farby a ulice výlučne čierne.

Stojí za to, že sa zameriava na rôzne farby z najvranejších slučiek v kontexte ich účelu. Faktom je, že takáto široká gama umožňuje výrazne a maximálne označené zväzky drôtu.

Zároveň s ohľadom na rad faktorov, viacfarebné svorky pomôžu a vizuálne vytvárajú elektroinštaláciu takmer nenápadného.

Okrem už načrtnutej, analyzovania existujúcich druhov poterov treba poznamenať, že sú rozdelené do dvoch kategórií: určené na jednorazové a opakovane použiteľné. Predvídateľné, v druhom prípade môžu byť uzatvárací mechanizmy otvorené, alebo samotné svorky majú takzvaný odkaz. V praxi sú disponibilné modely najdôležitejšie v prípadoch, keď je potrebné rýchlo a zabezpečiť káblový lúč (drôty) alebo akékoľvek iné položky. V takýchto prípadoch je však dôležité si uvedomiť, že nebude možné odstrániť upevňovač bez rezania pásky.

Špecifikovaná nevýhoda jednorazových spojovacích materiálov je plne kompenzovaná svojimi nízkymi nákladmi. Súčasne, ak je to potrebné, kĺby niekoľkých poterov na zvýšenie obvodu, takéto svorky zabezpečia maximálne spoľahlivé pripojenie a následnú fixáciu počas inštalácie. Porovnávanie všetkých výhod a záporov, ako aj s prihliadnutím na pomer cien a kvality, je možné uviesť s plnou dôverou, že použitie jednorazových pocít je ekonomicky odôvodnené.

Materiál

V prvom rade stojí za to zaplatiť pozornosť kovovým najtváravejším svietidlám. Sú spravidla aplikované v prípadoch, keď sú prítomné vysoké zaťaženia, a nepriaznivé klimatické a poveternostné podmienky sú prítomné. Okrem toho môžeme hovoriť o agresívnom prostredí a najmä možnosti ovplyvňovania chemikálií. Takéto väzby sú vyrobené z nízkej uhlíka, ako aj lodnej ocele. Jedným z dôležitých zložiek zliatin v tomto prípade bude molybdén, opakovane zvyšuje antikorózne vlastnosti. Mimochodom, podobné funkcie vykonávajú polyvinylchloridový povlak svorky.

Prečítajte si viac  Čo je hradný kameň a ako sa to stane?

Zoznam explicitných výhod oceľových modelov obsahuje nasledujúce.

 • Zvýšená odolnosť voči vonkajším vplyvom a možnosť použitia v najprísnejších podmienkach.
 • Dobrý výkon.
 • Odolnosť voči UV žiareniu.
 • Zvýšená sila na prestávku a úseku.
 • Trvanlivosť.
 • Antikorologické vlastnosti, ktoré umožňujú montáž na inštaláciu svoriek aj v morskej vode.

Napriek takému presvedčivému zoznamu zjavných výhod, stojí za zmienku Kovové potery nie sú vhodné pre všetky prípady. Ďalším dôležitým bodom je relatívne vysoké náklady na výrobky. A záver je potrebné pripomenúť, že na inštaláciu takýchto tiel, spravidla sa vyžaduje špeciálny nástroj.

Moderné plastové výrobky sú vyrobené z polyetylénu alebo polyamidu a nylonu. V porovnaní s kovovými možnosťami sú oveľa jednoduchšie, kompaktné a, samozrejme, lacnejšie. Okrem toho hovoríme o jednoduchosti inštalácie a minimalizujeme riziko poškodenia vodiča. Na druhej strane, plast nie je schopný odolať ťažkým nákladom av niektorých prípadoch horšie oproti agresívnym podmienkam.

Štandardné svorky týkajúce sa opísanej kategórie si zachovávajú svoje kľúčové vlastnosti pri teplotách v rozsahu od -40 do +80 stupňov.

Osobitná pozornosť by sa mala venovať upevňovače z polyamidu 6.6 a polyamid 12. V prvom prípade je dôležité zdôrazniť nasledujúce kľúčové charakteristiky poteru.

 • Prevádzková teplota – od -40 až +85 stupňov.
 • Teplota, pri ktorej sa vytvorí inštalácia – od -10 do +60 stupňov.
 • Krátkodobá prah vykurovania – +110 stupňov.
 • TAPTÚRY – Z 256 stupňov.
 • Indikátor absorpcie vlhkosti – 2,7% pri vlhkosti 50%.
 • Uvedené vlastnosti výkonu sú relevantné 3 roky.

V situácii s výrobkami z polyamidu 12 bude o nasledujúcich parametroch.

 • Prevádzková teplota – od -45 do 85 stupňov.
 • Montážna teplota – od -30 do +60.
 • Krátkodobé kúrenie – prípustné až 120 stupňov.
 • Teplota topenia – 186 stupňov.

Ako použiť?

Klasický poter má na jednej strane výčnelkov vo forme zubov (poznámky) a na druhej strane – hrad. V procese upevnenia lúčov drôtov a iných položiek je stačí preskočiť pásku cez uzamykaciu položku a utiahnite. V situáciách s jednorazovými utiahnutými svorkami je možné ich odstrániť, len rezanie. Berúc do úvahy malé náklady, ich použitie je viac než oprávnené.

Opísaná slučka môže byť oneskorená ručne aj so špeciálnym nástrojom pripomínajúcim zbraň. V takýchto situáciách, nielen ťahanie pásky, ale aj automatické orezávanie chvostov v bezprostrednej blízkosti zámkov. Jednou z nesporných výhod takýchto zariadení je, že je možné regulovať úsilie.

Použitie špecializovaného nástroja vám umožňuje maximalizovať výkonnosť práce akejkoľvek zložitosti, ako aj zvýšiť jeho kvalitu.

Vzhľadom na uskutočniteľnosť použitia špecifikovaných mechanických, manuálnych prípravkov (pištole) stojí za zváženie nasledujúcich kľúčových bodov.

 • Maximálna voľba prevádzky pri upevnení jednotlivých káblov aj drôtov a veľkých nosníkov.
 • Plne široká škála prispôsobiteľných úsilia.
 • Dobré kvalitné uťahovanie a upevnenie slučiek.
 • Jednoduchá a presná obriezka nadbytočnej pásky.
 • Minimalizácia manuálnej práce.
 • Zvýšený výkon.

Pri použití nápadných svoriek je potrebné si zapamätať hlavné faktory, ktoré môžu byť extrémne negatívne ovplyvnená životnosťou.

 • Teplotný režim. Najmä nylon, keď je teplota stĺpca teplomer vyššia ako značka +85 stupňov Celzia stráca silu. Paralelne sa výrazne zvýši elasticita materiálu. Zároveň, v zime, takéto svorky sa stávajú veľmi krehkými a dokážu sa starať.
 • Zvýšená vlhkosť, odráža na hlavné charakteristiky mnohých potení.
 • Dlhý vplyv priamych a intenzívnych lúčov Ultrafialový.
 • Hrúbka Samotná stuha.

Okrem uvedených, nemali by ste odstúpiť od účtov a takýto indikátor ako zaťaženie na poter. Pre každý typ fixátorov sú limitované hodnoty relevantné pre prekročenie, ktoré sa nerozhodne neodporúčajú.

Negatívny vplyv agresívnych látok nie je menej dôležitým bodom. Ten, najmä zahŕňajú kyseliny a ich páry.

Hodnotiť článok
( Zatiaľ žiadne hodnotenia )
Pridať komentáre

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: