Všetko o Ležte lepidla

Výstavba je pomerne komplikovaný proces, ktorý si vyžaduje nielen zručnosti a špeciálne zručnosti, ale aj použitie vhodných vysoko kvalitných materiálov. Populárny stavebný materiál na dlhú dobu je lepený bar. V dnešnom článku budeme hovoriť o tom, čo existujú rozlišovacie vlastnosti a odrody materiálu, ako aj na aké účely a v ktorých oblastiach sa používajú.

Čo to je?

Lepené drevo je stavebný materiál, ktorý sa vyrába z tenkých drevených dosiek, ktoré lepené spolu (takéto dosky sa zvyčajne nazývajú lamely). Špecialisti si uvedomujú, že tento stavebný materiál patrí do kategórie high-tech. Vlastnosti lepeného tyča sú podrobne regulované v takomto dokumente ako GOST. Takže podľa noriem GOST má byť dĺžka materiálu 6 metrov a tvar sekcie by mal byť pravouhlý. V niektorých prípadoch sú však možné odchýlky od týchto ukazovateľov.

Na modernom stavebnom trhu nájdete niekoľko druhov lepeného dreva, ktoré sa líšia v ich zamýšľanom účele. Niektoré typy materiálov môžu mať napríklad špeciálne hroty a drážky, ktoré sú určené na pripojenie. Takéto drevené sa nazýva profilované (alebo nemecky).

Ak je bar úplne hladký, potom sa nazýva fínčina.

V závislosti od toho, ako sú lamely pripojené k sebe počas výroby lepeného dreva, stavebný materiál je rozdelený do niekoľkých kategórií. Uvádzame hlavné tie:

 • Horizontálny (V tomto prípade sú dva lamely spojené horizontálne a lepidlo nezasahuje do priepustnosti prirodzeného vzduchu);
 • Vertikálny (Lamins sú spojené vertikálne a samotný švec dodáva dodatočnú tuhosť prvku);
 • Salón (Takýto materiál sa skladá zo šiestich vrstiev).

Zvláštnym záujmom je technológia výroby stavebného materiálu. Vo svojich vlastnostiach je okrem toho celkom komplikovaný, výrobný proces je dlhý. Výsledok kvality je však zaručený 100%.

Proces výroby lepeného dreva môže byť rozdelený do niekoľkých stupňov:

 • Výber tabuliek bez vád (nevyhnutne absencia suky);
 • Sušenie stromu v špeciálnom zariadení, kým sa úroveň vlhkosti suroviny prekročí 10%;
 • orezanie dosiek na potrebné formuláre a dĺžky;
 • Montáž lamel (je veľmi dôležité, aby smer lamelových vlákien zrkadlo);
 • povlak s lepidlami;
 • Zobrazenie celého dizajnu pod tlačou;
 • rezanie profilov a prehĺbenia (táto fáza je relevantná, ak sa vykonáva profilovaný stavebný materiál);
 • Konečné spracovanie tyče so špeciálnymi materiálmi, ktoré sú určené na zabránenie procesom hniloby.

Klady a zápory

Rovnako ako akýkoľvek iný stavebný materiál, lepené drevo má výhody aj nevýhody. Tieto charakteristiky by sa mali preskúmať ako starostlivo a pozorne, než sa rozhodnete kúpiť a používať materiál – takže znížite možnosť ďalších problémov.

Začať, zvážte výhody stavebného materiálu.

 • Nízka vlhkosť dreva. Kvôli tomuto indikátoru, drevo sa časom nezsunie, nie je skrútený skrutkou a nie je pokrytá trhlinami (čo je zvyčajne spôsobené prítomnosťou vnútorného napätia). V súlade s tým, ak používate tento materiál počas výstavby súkromného domu, môžete si byť istí, že zmršťovanie bude minimálne. V tomto ohľade je možné okamžite inštalovať okná a dvere.
 • Ekonomika. Použitie lepeného dreva počas výstavby výrazne znižuje čas výstavby. Toto je primárne kvôli tomu, že materiál je pomerne ľahko použiteľný.
 • Masa. Vďaka relatívne nízkej hmotnosti, namontovaná štruktúra, ktorú môžete použiť pomocou tzv. „Ľahkého“ nadácie.
 • Esteticky atraktívny vzhľad. Po dokončení konštrukcie budovy alebo zariadenia z lepeného panela sa môžete uistiť, že nevyžaduje ďalšie zjemnenie. Koniec koncov, samotný materiál má pôvodne atraktívny vzhľad. Okrem toho, nedostatok potreby úpravy výrazne šetrí váš rozpočet.
 • Tepelná vodivosť. Lepené drevo má dobrú indikátory tepelnej vodivosti, preto nie je potrebná dodatočná izolácia (musí sa používať len medzi korúnmi). Mala by tiež zohľadniť skutočnosť, že čím väčší je prierez tyče, tým menej tepelná vodivosť.
 • Trvanlivosť. Dlhá životnosť stavebného materiálu je vysvetlená predovšetkým tým, že počas jeho výroby je spracovaná špeciálnymi ochrannými látkami.
 • Nízke nebezpečenstvo požiaru. Táto vlastnosť je určená vlastnosťami lepidla, ktorý sa používa pri výrobe materiálu.
Prečítajte si viac  Ako si vybrať modrú tapetu v miestnosti?

Avšak aj napriek prítomnosti takéhoto množstva výhod, treba si spomenúť na existujúce nedostatky.

 • Vysoká cena. Vysoká cena stavebného materiálu je spôsobená komplexným a dlhodobým procesom jeho výroby, veľkého množstva odpadu a manželstva, ako aj vysoké nároky, ktoré sú rozšírené na zariadenia potrebné na výrobu lepeného dreva. V súlade s tým, pri nákupe, musíte zvážiť: ak ponúkate lacný materiál – s najväčšou pravdepodobnosťou to je falošný.
 • Ekologické nebezpečenstvo. Lepidlo, ktoré sa používa na pripojenie lamiel, často má toxické charakteristiky a môže byť nebezpečné pre životné prostredie.

Ako vidíte, zásluhy materiálu výrazne presahujú svoje nevýhody. Zároveň by sa však malo pripomenúť, že uvedené nevýhody môžu byť pre niektorých používateľov taký významný, že odmietajú kúpiť bar (najmä jeho vysoké náklady). V každom prípade, voľba vždy pre vás zostáva.

Čo sa líši od iných materiálov?

Pri budovaní domu (alebo akejkoľvek inej štruktúry) je dôležitá otázka o tom, čo je potrebné si vybrať. Mnohí napríklad premýšľať o tom, aký rozdiel medzi týmito materiálmi, ako tehál a prevzdušňovaný betón, profilovaný protokol a zaoblený log. A je tiež dôležité určiť rozdiely, ktoré sa môžu vyskytnúť pri budovaní rámu lepeného alebo obyčajného dreva.

Najdôležitejšie rozdiely v lepenom dreve z iných stavebných materiálov zahŕňajú niekoľko vlastností.

 • Počas výroby posudzovaných stavebných materiálov sa vykonáva najdôležitejší postup sušenia. Vďaka tomuto lepenému bruisu budú charakterizované takéto charakteristiky ako vysokú pevnosť a odolnosť voči negatívnym účinkom vonkajšieho prostredia (napríklad nadmerná vlhkosť alebo ultrafialové lúče).
 • Povrch tyče je dokonale hladký, čo je dosť vzácna výhoda medzi existujúcimi stavebnými materiálmi.
 • Napriek tomu, že lepené drevo nie je pevný strom, vo svojom vzhľade, nie je horší ako prirodzené plemeno.
 • Lepené drevo sa podrobí minimálnej deformácii (a toto pravidlo je relevantné aj v prípade dlhodobého použitia materiálu v nepriaznivých klimatických podmienkach).
 • Lepený bar vo výrobnom procese je nevyhnutne liečený kompozíciami, ktoré bránia takýmto negatívnym vplyvom ako plesne a húb, a tiež chrániť materiál pred škodcami.

Vzhľadom na prítomnosť takýchto charakteristických vlastností je lepené drevo veľmi populárne medzi staviteľmi (obaja skúsení špecialisti a nováčikov).

Názory

Dnes, na trhu, na trhu nájdete niekoľko odrôd stavebného lepeného dreva: napríklad, štrukturálne, ohrievané (a s rôznymi typmi izolácie), suché, duté, s drážkami, a bez nich, bezproblémové a mnoho ďalších. Všetky tieto typy sa líšia v ich vlastnostiach, ako je tepelná vodivosť, sekcia, zmenšovací pomer, textúra, šetrnosť k životnému prostrediu, hustota. Zvážte niekoľko materiálnych klasifikácií.

Prečítajte si viac  Vlastnosti kruhových píl "Bison"

Odolnosť voči vode

Po prvé, lepené drevo sa líši v ukazovateľoch odolnosti voči vode. Pri nákupe materiálu musíte navigovať klimatické ukazovatele tohto regiónu, v ktorom máte v pláne vykonávať výstavbu lepeného konštrukcie dreva.

Samozrejme, tým vyššie je indikátory vlhkosti vzduchu a častejšie zrážky, tým vyššia je indikátory odolnosti voči vode (a naopak).

O ekologickej čistote

Environmentálna čistota materiálu závisí od toho, čo sa používalo na pripojenie lamiel. Pre to Aby ste sa zoznámili s týmto parametrom, určite si prečítajte štítky av prípade potreby kontaktujte poradcu predávajúceho.

Prevádzkové triedy

Vhodné vo vašej konkrétnej prípadovej triede prevádzky lepeného liku bude závisieť od toho, aký účel budete používať materiál. Tak, Prevádzkové triedy sa budú líšiť pre materiál používaný na vybudovanie dočasných oddielov alebo kapitálových štruktúr (v druhom prípade by mali byť vyššie).

Kvôli veľkému množstvu a bohatému sortimentu materiálu bude každý kupujúci schopný vybrať túto možnosť, ktorá bude najviac dodržiavať svoje potreby a preferencie.

Materiál

Lepený bar môže byť vyrobený z reziva z rôznych druhov dreva. V súlade s tým, pri nákupe materiálu je potrebné venovať pozornosť tomuto faktoru, pretože priamo ovplyvňuje vlastnosti a vlastnosti stavebného materiálu.

Zvážte niekoľko populárnych možností.

 • Céder. Mal by som okamžite povedať, že táto odroda dreva je veľmi drahá. V tejto súvislosti bude k dispozícii nie je každým osobe (všetko závisí od hospodárskej a sociálnej situácie v spoločnosti). Zároveň má Cedar niekoľko pozitívnych vlastností. Napríklad plemeno zahŕňa cenné drevené esenciálne oleje, ktoré tvoria pozitívnu klímu vo vnútri stavby. Okrem toho je céder veľmi odolný a odolný voči rôznym negatívnym vplyvom zvonku. A materiál má dezinfekčné vlastnosti.

 • Smrek. Rozlišovacie vlastnosti smreka môžu byť pripísané dobré zvukové izolačné vlastnosti, ako aj teplé a útulné žlté.

 • Borovica. Lepený bar borovice je najobľúbenejším, bežným a požadovaným stavebným materiálom. Je to spôsobené prítomnosťou veľkého počtu pozitívnych vlastností materiálu, a to: cenovo dostupné ceny, atraktívny vzhľad a silu. Treba však tiež zapamätať si, že toto plemeno má nevýhody: Napríklad je to možné, že je často možné pozorovať prítomnosť takýchto defektov, ako sú víry alebo živice vrecká.
Prečítajte si viac  Všetko o súbežných konektoroch

 • Lak. Drevený lepený lišty z smrekov má zvýšenú odolnosť voči negatívnym vonkajším vplyvom. Okrem toho je materiál charakterizovaný atraktívnym vzhľadom. Stojí za zmienku, že z Larch je zvyčajne vyrobené len externé lamely dreva. To je spojené s vysokou cenou suroviny.

Okrem toho, medzi mnou môže existovať slabá priepustnosť vzduchu a zvýšená živica.

 • dub. Tento materiál na výrobu lepeného dreva sa používa zriedkavý, pretože jeho spracovanie je drahé (ako aj cena samotného dubového). Ak si chcete kúpiť dubový lepený panel, potom budete mať s najväčšou pravdepodobnosťou kúpiť pod objednávkou. Okrem toho, nie každá továreň má zariadenie, ktoré má schopnosť spracovať dubové plemeno.

Gabarits

Počas výstavby akejkoľvek konštrukcie z lepeného tyča je veľmi dôležité správne vyrábať výpočty. V tomto prípade môžu byť merania vyrobené v rôznych jednotkách, ktoré sú označené rôznymi spôsobmi: napríklad kocka. m, kg, m3 a tak ďalej. Stojí za to zvážiť nielen požadované ukazovatele vašich budúcich zariadení, ale aj vlastnosti bezprostredného stavebného materiálu. Na trhu nájdete širokú a úzku bar, ktorá sa bude líšiť v dĺžke.

V prípade potreby môžete vykonať výrobu materiálu podľa objednávky. V stavebných predajniach však nájdete lepený bar štandardných rozmerov:

 • Dvere – 82 o 115 mm;
 • Ohrievaná stena – od 100×180 do 160×180 mm;
 • zamotaná stena – od 180×260 do 270×260 mm;
 • Okno – 82 o 86 mm;
 • Nosič – dĺžka až 12 m, hrúbka do 30 cm.

Pôsobnosť

Použitie lepených pruhov je pomerne široké a pestré. Napríklad, Stavebné materiály sa používajú na výstavbu a dizajn (interiérový dizajn aj fasády vonku, na ulici) takéto štruktúry ako:

 • Súkromné ​​domy a elitné chaty;
 • Kúpele a sauny;
 • Altánok;
 • kaviarne a bary;
 • Pomocné budovy, prekrytie a iné výrobky.

Výrobcovia

Výroba elitnej lepeného dreva sa vykonáva nielen v Rusku, ale aj v zahraničí. Napríklad spoločnosti z Fínska a Karelia sú populárne. Ponúkame vám hodnotenie populárnych výrobcov lepeného dreva:

 • Lameco lht oy – Táto fínska spoločnosť vyrába výrobky, ktoré spĺňajú všetky moderné environmentálne požiadavky;
 • „Conctio“ – Rozlišovacia charakteristika tejto značky možno považovať za skutočnosť, že v priebehu výroby sa často používa vzácny arktický borovica;
 • Drevený rám – Spoločnosť existovala na trhu od roku 1995, počas ktorej sa to podarilo dokázal dobre a získať dôveru a lásku spotrebiteľmi;
 • Finnlamelli – Značka z Fínska má širokú škálu, vďaka ktorej môže každý užívateľ vyzdvihnúť najlepšiu možnosť;
 • „Modul stromu“ – Na výrobu tejto spoločnosti sú charakterizované demokratickými cenami;
 • LLC „GK PRIOZERSKY LOCKERBOMBOM“ – Výrobca ponúka kupujúci 6 veľkostí lepeného dreva;
 • Honka – Produkty tejto fínskej značky sú populárne v 50 krajinách po celom svete.

Prítomnosť takéhoto veľkého počtu výrobcov stavebného materiálu je vysvetlená jeho rozsiahlym a dopytom medzi spotrebiteľmi.

Hodnotiť článok
( Zatiaľ žiadne hodnotenia )
Pridať komentáre

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: