Všetko o odsávačkách

Pomerne často sa remeselníci zastupujúci najrozmanitejšie oblasti činnosti stretávajú s takými nepríjemnými momentmi, ako sú odlomené skrutky, skrutky, skrutky, samorezné skrutky, čapy, kohútiky, žeraviace sviečky (zapaľovacie sviečky) a iné konštrukčné prvky alebo spojovacie prvky. V takýchto situáciách dochádza k zlomeniu hlavy alebo zlomeniu určitých častí a upevňovacích prvkov pozdĺž vlákna. Bez ohľadu na zdroj a príčiny problému však najčastejšie musíte získať uviaznuté fragmenty. V takýchto prípadoch príde na pomoc nástroj, ako je odsávač, ktorý vie, čo všetko, čo potrebujete, bude užitočné, a to aj pre domácich majstrov.

Čo to je a na čo to slúži??

Na odstránenie zaseknutého prvku je predovšetkým potrebné ho akýmkoľvek spôsobom zavesiť a až potom sa pokúsiť odskrutkovať alebo vytiahnuť. Často sú to práve tieto ťažkosti, ktoré vedú neskúsených remeselníkov do slepej uličky. Riešenie takéhoto problému často nie je také ťažké. Klasické riešenie zlomenej skrutky alebo inej situácie so zapínaním je nasledovné:.

 1. Vyvŕtajte vybranie v strede časti.

 2. Zaseknite sa v nástroji, ktorý má valcový alebo kužeľovitý tvar.

 3. Pomocou voľného konca tohto predĺženia ako kľúča odstráňte zlomenú časť.

Tento nástroj je extraktor. Štrukturálne je to druh vousy alebo brady, pozostávajúci z niekoľkých prvkov.

 • Priamo pracujúca časť vo forme klinu. Je dôležité vziať do úvahy, že táto časť zariadenia má pravý alebo ľavý závit. Voľba konkrétnej možnosti závisí od charakteristík extrahovaných fragmentov.

 • Stopka, ktorá má 4- alebo 6-čelnú konfiguráciu potrebnú na použitie dodatočného nástroja, ktoré môžu byť háje, kľúče, hlavy, omietky, ako aj elektrický vrták a skrutkovač.

Momentálne spoločnosti špecializujúce sa na uvoľnenie opísaných zariadení ponúkajú potenciálnym spotrebiteľom viac ako širokú škálu relevantných produktov. Rovnako ako nezávislé zariadenia a v súpravách dostupných extraktorov rôznych tvarov, účelu a samozrejme veľkosti.

Okrem toho je prevádzkový rozsah v tomto prípade pomerne široký, pretože majstri musia čeliť poškodeniu častí rôznych priemerov a konfigurácií.

Najčastejšie sú súbory na predaj, čo robí tento nástroj univerzálny. Podľa štatistických údajov sú najobľúbenejšie extraktory z M1 až M16. Tiež sú žiadané extraktory pre 17 mm, čo je ekvivalent 1/2 palca. V tomto prípade hovoríme okrem iného o inštalatérskych modeloch určených na prácu s zlomenými úlomkami rúrok.

Je dôležité vziať do úvahy, že popísané extraktory sú špecifickým nástrojom. Používa sa v núdzových situáciách, kde sú tvrdosť a maximálna pevnosť materiálu kľúčovými výkonnostnými charakteristikami, ktoré budú stačiť na odskrutkovanie zlomených častí. Extraktory sú vyrobené z karbidových materiálov, rýchloreznej ocele a uhlíkovej ocele. V drvivej väčšine prípadov sa používa nástrojová oceľ S-2, pochrómovaný CrMo a ďalšie zliatiny s podobnými parametrami.

Často v predaji nájdete nekvalitné vzorky závitov. Bohužiaľ, v takýchto situáciách sú trysky najčastejšie vyrobené z nedostatočne pevných materiálov. Predvídateľné takéto extraktory nie sú pôvodne vhodné na plný výkon ich kľúčových funkcií. Preto Pri výbere súborov sa dôrazne odporúča venovať pozornosť značke prístroja.

Hmotnosť extraktorov je priamo určená podľa materiálu, typu a veľkostí. Kľúčové parametre interných modelov sa teda líšia v nasledujúcich rozsahoch.

 • Dĺžka – 26-150 mm.

 • Priemer kužeľovej časti – 1,5-26 mm.

 • Hmotnosť – 8-150 g.

Stojí za zmienku, že hmotnosť a rozmery dýz závisia aj od zvláštnosti ich používania. Napríklad extraktory určené na použitie v tandeme s skrutkovačom sú relatívne nízkou hmotnosťou a zodpovedajúcimi rozmermi.

Nástroj týkajúci sa kategórie exteriéru má tieto vlastnosti.

 • Dĺžka – 40-80 mm.

 • Pracovný priemer – 16-26 mm.

 • Hmotnosť – 100-150 g.

Značenia na opísaných zariadeniach môžu úplne chýbať alebo môžu zobrazovať rozsah pracovných priemerov, ako aj tvrdosť materiálu. V niektorých prípadoch môže byť na prístroji (prvky súpravy) logo výrobcu. Osobitnú pozornosť si zaslúžia obojstranné modely, ktoré majú označenie poradia použitia bokov. V takýchto prípadoch písmeno „A“ označuje stranu, ktorá sa má vyvŕtať, a „B“ – okraj, na ktorom sú umiestnené drážky pre skrutky.

Názory

Dnes existuje pomerne bohatý arzenál rôznych typov nástrojov na riešenie opísaných problémov. Všetky majú svoje vlastné konštrukčné vlastnosti a pracujú podľa určitých zásad. Extraktor EDM vám napríklad umožňuje lokálne odstrániť odpadky z rôznych častí a nástrojov v otvoroch bez poškodenia vnútorných závitov.

Ďalším bežným typom dýzy sú odsávače vodovodných potrubí. Špecialisti ich úspešne používajú na extrakciu zvyškov prvkov vodovodného systému, plynovodu, ako aj adaptérov a stierok rôznych konfigurácií.

Mimochodom, tieto modely sú analogické so špirálovými extraktormi pracujúcimi na rovnakom princípe. Jediným rozdielom v tomto prípade sú rozmery.

Všetky zámočnícke odsávače sú rozdelené na vonkajšie a vnútorné. Posledne uvedené majú navyše podlhovastý tvar. V závislosti od zariadenia môžu byť niekoľkých typov.

 1. Jednostranné. Na jednej strane takýchto inverzií je pracovná časť vo forme klinu alebo kužeľa s ľavým aj pravým závitom s krátkym rozstupom. Na opačnej strane extraktora je stopka, ktorá môže mať 4 alebo 6 tvárí.

 2. Obojstranné. V tomto prípade budú obidva konce trysky pracovníci. V tomto prípade je jedným z nich krátky vrták a druhý je vyrobený vo forme kužeľa a má ľavý závit. Takéto extraktory sú v drvivej väčšine prípadov malých rozmerov a navonok podobné bitom do skrutkovača.

Stojí za zmienku, že niektoré sady sú vybavené vodidlami pre externé odsávače. Tieto upínače maximalizujú presnosť zarovnania, čo samo o sebe minimalizuje riziko poškodenia hlavného produktu počas procesu vŕtania. Externé skrutkovače majú podobný vzhľad ako rázové zásuvky, ktoré sa používajú v tandeme s modernými rázovými kľúčmi. Hlavným rozdielom je prítomnosť ostrých, hladko zvinutých hrán vo vnútri takýchto dýz.

Popisovaný nástroj sa predáva najčastejšie v špecializovaných predajniach. Súčasne si môžete kúpiť odsávače jednotlivo aj v sadách. Druhá možnosť je praktickejšia, a preto obľúbená. Takéto sady nástrojov vám umožňujú minimalizovať námahu a čas strávený odstraňovaním zvyškov dielov a spojovacích prvkov. Ich dodacia sada obsahuje odsávače rôznych veľkostí a ďalšie príslušenstvo, konkrétne:

 • kľuky;

 • kľúče;

 • vŕtačka;

 • objímky adaptéra;

 • vyvŕtajte vodiace lišty zarovnania.

Predvídateľné použitie súprav bude najracionálnejším riešením, pretože sú všestranné, efektívne a ľahko sa používajú. Kľúčové vlastnosti všetkých komponentov týchto súprav nástrojov sú samozrejme priamo určené kvalitou materiálov výroby.

Klinovitý

Na základe názvu kategórie je možné pochopiť, že hovoríme o extraktoroch, ktoré majú tvar kužeľa. V tomto prípade tu chýbajú všetky závitové tváre na pracovnej ploche. Princíp prevádzky je založený na bubnovaní uviaznutých detailov. Priemer v tomto prípade by mal byť taký, že extraktorový kužeľ je tak pevne zaoberajúci sa záberom s fragmentom na extrahovanie.

Dýza je upchatá do prehĺbenia, po ktorej sa zostane len na odskrutkovanie poškodenej skrutky, skrutky a akéhokoľvek iného prvku. Tento typ nástroja je charakterizovaný jednoduchým použitím. Stojí však za to, že otvor na vŕtanie je nevyhnutné striktne v strede časti. V opačnom prípade to opakovane zvyšuje riziko prelomiť trysku.

Tón

Tento typ extraktorov sa vyznačuje skrátenou pracovnou časťou pozostávajúcou z priamych tvárí s kolmo-orientovanými slotmi. Vonkajšie sú tieto trysky veľmi podobné kĺbom na vytvorenie vnútorného závitu. Mimochodom, princíp činnosti dýz tejto odrody je tiež identický so špecifikovaným nástrojom.

V strede odstráneného fragmentu sa vytvorí značka s jadrom, načo sa dýza naskrutkuje proti smeru hodinových ručičiek. Keď sú okraje odsávača sieťované, časť je skrútená.

Špirálová skrutka

S prihliadnutím na výkonové charakteristiky sa stali najobľúbenejšími špirálové odsávače. Sú vyrobené z legovanej ocele pre maximálnu pevnosť. Na druhej strane to výrazne zvyšuje náklady na prílohy. Ak porovnáme skrutkové modely s najdostupnejšími klinovými modelmi, bude dôležité poznamenať, že tieto budú zbytočné:

 • pri nedostatku priestoru potrebného na pohon klinu;

 • ak v dôsledku úderov kladivom existuje riziko zničenia výrobku, v ktorom zostane odstránený fragment.

Špirálové dýzy neobsahujú tieto nevýhody, a preto sa právom považujú za účinnejšie. Ich aplikácia zároveň zahŕňa vŕtanie otvorov. V praxi zďaleka nie je vždy možné plaziť sa vŕtačkou na miesto práce, aby ste odstránili zlomenú časť.

Aplikácie

Rozmanitosť typov opísaných zariadení je daná ich viac ako rozšíreným používaním. Takéto príslušenstvo sa používa na vybratie (odskrutkovanie, odstránenie) všetkých spojovacích prvkov vyrobených z:

 • zliatiny hliníka;

 • stať sa;

 • plast.

Nie je žiadnym tajomstvom, že urobiť dieru (priehlbinu) v horúcej žehličke je dosť ťažké. V takýchto situáciách skúsení odborníci odporúčajú zahriať uviaznutú časť, aby sa uľahčil proces vŕtania. Hovoríme o temperovaní kovu, ak existuje taká možnosť.

Extraktory sa stávajú nepostrádateľným nástrojom na odstraňovanie zámkov, odstraňovanie koncoviek z konektorov, ako aj rôznych puzdier a puzdier.

Najčastejšie sa však dýzy používajú na odstránenie zostávajúcich častí rôznych častí v nasledujúcich prípadoch.

 • Odskrutkovanie zlomených skrutiek a čapov z bloku motora. Stojí za zmienku, že s podobnými problémami sa stretávame pri opravách elektrární na starých autách aj na modernejších modeloch. Montáž strojov bohužiaľ nie je vždy úplná bez zvyškov určitých častí vrátane spojovacích prvkov. Takéto nedostatky sa spravidla odhalia po kúpe vozidla.

 • Odstránenie zlomených skrutiek z nábojov automobilov. Faktom je, že na niektorých modeloch nie sú kolesá upevnené čapmi a maticami, ale skrutkami. A často sa im viečka odlomia v momente uťahovania alebo odskrutkovania. V takýchto prípadoch extraktory pomôžu odstrániť odpadky a vyhnúť sa nákladnej výmene náboja.

 • Odskrutkujte zostávajúce upevňovacie prvky z hlavy valca a krytu ventilu.

 • Odstránenie zvyškov rúrok rôznych priemerov.

 • Odskrutkovanie spojovacích prvkov z betónových konštrukcií. Mnohí sa musia ocitnúť v situáciách, keď časť samoreznej skrutky, kotviacej skrutky alebo hmoždinky zostane v stene. Časti, ako sú tieto, majú tendenciu sa deformovať, keď sú zaskrutkované do pevného materiálu. Extraktory vhodnej veľkosti tiež pomôžu zbaviť sa uviaznutých častí.

 • Demontáž spínača zapaľovania automobilu. Ide o to, že oceľové rámy týchto zariadení sú často upevnené jednorazovými (antivandalskými) skrutkami. Zaobchádzanie s nimi bez špeciálneho nástroja bude problematické.

 • Odstránenie poškodených zapaľovacích sviečok. Stojí za zmienku, že takéto problémy sa zriedkajú, ale eliminujú následky môže byť dosť ťažké. Je dôležité vziať do úvahy konštrukčné vlastnosti samotného motora, pretože prístup k rozbitým položkám je ťažké.

 • Odstránenie terminálov z rôznych konštrukčných konektorov. Pri opravách vozidiel a domácich spotrebičov je často potrebné zmeniť kolíky. Je dôležité zvážiť, že sortiment svoriek a samotných konektorov je len obrovský. Výkon opravných prác však posilní používanie špeciálneho nástroja na demontáž. Teraz môžete nájsť celé súbory relevantných extraktorov.

7

Fotografia

Pri použití opísaných trysiek by sa mala venovať osobitná pozornosť správnej voľbe priemeru filtra, ktorý musí zodpovedať veľkosti extrahovaných častí. Rovnako dôležitým bodom sú náklady na jednotlivé extraktory a súpravy. Takéto zariadenia sa vyznačujú svojou dostupnosťou, je však potrebné pamätať na to, že na trhu sú úprimne povedané výrobky nízkej kvality, ktorých získanie bude v konečnom dôsledku zbytočné plytvanie peniazmi. Ako ukazuje prax, také lacné odsávače zlyhajú pri prvom pokuse o ich použitie.

A v niektorých prípadoch časť dýzy zostáva vo vnútri fragmentov upevňovacieho prvku, čo samo o sebe zhoršuje už aj tak ťažkú ​​situáciu.

Ako ho správne používať?

Napriek maximálnej jednoduchosti použitia analyzovaného nástroja by ste mali venovať pozornosť určitým pravidlám a odporúčaniam. Ako príklad zvážte najbežnejšiu situáciu so zlomenou hlavou skrutky, ktorej závitová časť je zaseknutá.

Postup v tomto prípade bude vyzerať takto.

 1. Príprava nástroja, ktorých zoznam obsahuje jadro, kladivo, vŕtačku alebo skrutkovač, vrták do kovu zodpovedajúceho priemeru a samotné extraktory.
 2. Označenie stredu budúceho otvoru vo zvyšku skrutky pomocou jadrovej vŕtačky a kladiva. Odporúča sa venovať tomuto bodu osobitnú pozornosť, pretože výsledok celej operácie na extrakciu trosiek bude priamo závisieť od presnosti označenia. Stojí za zváženie, že v prípade chyby môže byť vnútorný závit počas vŕtania poškodený.

 3. Vŕtanie otvoru podľa značiek pomocou vŕtačky. Tu je dôležité vybrať samotný správny vrták, ktorý by mal byť primerane tenší ako skrutka, ktorú chcete odstrániť. Skúsení remeselníci často vyrábajú súčiastky niekoľkými prístupmi s postupným zväčšovaním priemeru otvoru. V tomto prípade je jeho hĺbka určená veľkosťou uviaznutého fragmentu.

 4. Inštalácia odsávača do vytvoreného otvoru (vybranie). V tomto prípade je možné použiť klinové aj skrutkové (špirálové) dýzy. Prvý typ je zatĺkaný kladivom, kým sa nezastaví, a druhý bude potrebné trochu prehĺbiť a potom zaskrutkovať pomocou gombíka alebo držiaka matrice. Je dôležité, aby otáčanie bolo proti smeru hodinových ručičiek.

 5. Odskrutkujte vrták spolu so zaseknutou časťou skrutky. V tomto prípade je dôležité kontrolovať jeho polohu a vynaložené úsilie.

 6. Uvoľnenie odsávača. Za týmto účelom sa extrahovaný fragment upne do zveráka a samotné zariadenie sa z neho opatrne odskrutkuje otáčaním v smere hodinových ručičiek.

Popísané akcie nebudú, prirodzene, relevantné pre všetky problémové situácie. A jedným z kľúčových určujúcich faktorov bude miesto, kde došlo k zlomeniu skrutky, skrutky, vlásenky a akéhokoľvek iného prvku upevňovacieho prvku. Existujú tri možnosti.

 1. Pod povrchom. Spočiatku bude potrebné nainštalovať vodiace puzdro príslušného priemeru. Ďalším krokom je vyvŕtať do vraku dostatočne hlbokú dieru. Ďalšie akcie, pri ktorých sa priamo používa príslušný typ extraktora, už boli popísané vyššie.

 2. Nad hladinou. V takýchto situáciách bude potrebné urobiť rovnaké kroky ako v predchádzajúcom prípade. To znamená, že bude tiež použité vodiace puzdro, ktoré umožní hladko vytvoriť otvor pre dýzu.

 3. Úroveň povrchu. Tu budete potrebovať stredový razník na označenie stredu budúceho otvoru.

V praxi môže byť proces získavania uviaznutých predmetov oveľa ťažší, ako sa teoreticky zdá. Takéto manipulácie však výrazne pomôžu uľahčiť nasledujúce odporúčania skúsených remeselníkov.

 • Zahrievanie predmetu pozornosti pomôže urýchliť celý postup.

 • Ak je závit skrutky odtrhnutý, môžete sa na odskrutkovanie pokúsiť použiť bežný šesťhran.

 • Pred začatím všetkých vyššie popísaných prác bude užitočné namazať uviaznutý kus olejom, konvertorom hrdze alebo acetónom.

 • Zaseknutý prvok môžete predbežne zlomiť pomocou bežného jadra umiestneného pod uhlom 45 stupňov a kladiva. Hlavnou vecou je vziať do úvahy, v akom smere je potrebné časť otočiť.

Možno dospieť k záveru, že samotný postup pomocou extraktorov a odskrutkovania zlomených spojovacích prvkov a iných častí nie je taký zložitý, ako by sa mohlo zdať. Na vykonanie požadovaných činností nie sú vo väčšine prípadov potrebné špeciálne znalosti a zručnosti. Výnimkou sú situácie, v ktorých je potrebné použiť špeciálne vybavenie.

A tiež je potrebné pripomenúť, že s prístupom k objektu môžu nastať ťažkosti. V dôsledku toho si každý prípad vyžaduje individuálny prístup.

Hodnotiť článok
( Zatiaľ žiadne hodnotenia )
Pridať komentáre

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: