Všetko o OSB-Plates

  OSB-panely vyrobené z orientovaných čipov majú rôzne vlastnosti, technické a prevádzkové charakteristiky. Najkvalitatívnejšie sú materiály s označením OSB-3 a OSB-4 – to je panely odolné voči vlhkosti s minimálnym opuchovým koeficientom 10-15%. Rozumieme v znakoch dosiek odolných voči vlhkosti, metódami ich výroby, typov a oblastí aplikácie.

  Hlavné charakteristiky

  OSB-dosky voči vlhkosti – stavebný materiál, ktorý sa v Rusku vyrába v súlade s nariadiami GOST 32567-2013. Používa drevené čipy (najmenej 90%) rôznych veľkostí pre jeho výrobu. V tomto prípade by dĺžka čipov nemala prekročiť 20 cm, šírka – 4 cm a hrúbka – 1 mm. Panely sa skladajú z niekoľkých vrstiev čipov a položenie každej z nich sa vyrába v rôznych smeroch. Vďaka tejto výrobnej technológii je materiál tuhý a trvanlivý.

  Vodotesné OSB panely sú maľované a lepené. Kvôli takejto funkcii môže spotrebiteľ ľahko zmeniť svoj vzhľad. Pre OSB, použitie vysoko kvalitných farieb vhodných na maľovanie výrobkov z prírodného dreva. Dosky OSB sa ľahko spracúvajú. Rýchlo a bez veľkého úsilia sú videné, znižujú, leštia a vyvŕtali s manuálnymi alebo elektrickými stolovými nástrojmi.

  Uvádzame hlavné charakteristiky OSB-dosiek odolných voči vlhkosti.

  1. Sila s vysokou ohybovou. V materiáloch odolných voči vlhkosti sa hodnota pohybuje od 3500 do 4800 n / mm2.
  2. Masa. Hmotnosť panela priamo závisí od ich veľkosti. V závislosti od rozmerov je hmotnosť od 12 do 46 kg. Kvôli nízkej hmotnosti, preprava materiálu nebude vyžadovať prenájom špecializovaného zariadenia. A tiež vďaka malej hmici znižuje zaťaženie na základe stavebnej konštrukcie.
  3. Hustota Najmenej 650 kg / m3 (približne ako prírodné drevo).
  4. Jednotnosť materiálu okolo obvodu. Vnútri panelu nie je prázdnota vzduchu a zväzky.
  5. Dobrá schopnosť držať spojovací materiál, Vedené vysokou hustotou stavebných materiálov a jeho fibrita. Pri práci s panelmi je dovolené používať všetky typy upevňovacích prvkov, ktoré sú vhodné pre drevené dlaždice materiály.
  6. Zahraničná bezpečnosť. Vodotesné OSB panely patria do GRAMIMATION CLASS G4. Táto trieda zahŕňa požiarne nebezpečné materiály. Na zníženie úrovne horľavosti sa výrobcovia liečia so špeciálnymi látkami.
  7. Stabilita listov odolných voči vlhkosti na teplotné účinky. Aj s ostrými kvapkami teploty nie je stavebný materiál vyriešený a nestratí prevádzkové vlastnosti.

  OSB má slabú biologickú stabilitu – s dlhým pobytom vo vysokých podmienkach vlhkosti, riziká vzhľadu na ich povrchu formy sa výrazne zvyšujú.

  Nevýhody kompozitného materiálu odolného voči vlhkosti zahŕňajú jeho toxicitu a škodlivosť. Jeho výrobná technológia poskytuje použitie formaldehydových a melaminformaldehydových živíc. Tieto látky vyniknú v životnom prostredí, negatívne ovplyvňujú ľudské zdravie.

  Najnebezpečnejšie platne odolné voči vlhkosti zahŕňajú produkty s úrovňou emisií E3 (formaldehyd izolovaný od 1,25 do 2,87 mg / m³). V európskych krajinách je výroba takýchto materiálov zakázaná. Najbezpečnejším zdravotným stavom je stavebné materiály s emisskou triedou E1 a E2. V prvom roku používania platní sa prideľuje väčší objem formaldehydu v životnom prostredí.

  Čím lepšia preglejka?

  Preglejková doska a OSB-dosky – podobné výrobnej technológii a technické parametre stavebných materiálov. Preglejka je vyrobená z drevenej dyhy, jeho jemné vrstvy sú lepené spolu s lepidlom látkou s formaldehydovými zlúčeninami. Plattery z dyhy majú estetickú stranu tváre, takže môžu byť použité na externé dokončovacie práce.

  Avšak, OSB-kachle majú lepšie operačné vlastnosti a druhy v porovnaní s preglejkom. Napríklad majú menšiu hmotnosť. Vďaka malej hromadnej práci s plechom je pohodlnejšie, navyše majú menšiu váhu zaťaženie na konštrukčnom dizajne.

  Pevné upevňovacie prvky sú ľahšie upevňovacie prvky. V preglejkových doskách skúsení stavitelia poradenstvo pred naskrutkovaním upevňovača – to vedie k ďalšiemu času.

  V porovnaní s preglejkou, OSB-kachle sú lepšou izoláciou hluku. Rovnako ako listy orientovaných čipov budú stáť oveľa lacnejšie ako preglejkové dosky. S obmedzeným rozpočtom a potreba dokončiť veľkých oblastiach na účely úspor, odporúča sa uprednostniť panely čipov.

  Ako odlíšiť od obyčajného?

  Mnohí kupujúci sa zaujímajú o tom, ako rozlišovať panely odolné voči vlhkosti z netudných materiálov. Vo väčšine prípadov sú pásy odolné voči vlhkosti laminované alebo pokryté lakom. Strana na tvár laminovaného panela je pokrytá filmom odolnou proti opotrebeniu, ktorá zvyšuje odolnosť voči vlhkosti.

  Ako urobiť dosky?

  Hlavné suroviny pri výrobe PSB dosiek – čipy z tvrdého dreva. Na tieto účely v štádiu triedenia sa prijmú nelikvidné jemné kmene. Sú narezané na krátke predlžuje, ktoré sú ďalej narezané na špeciálne stroje na vymyslenie pásky. Na takýchto agregátoch je možné nastaviť požadované rozmery budúceho čipu.

  Po vysušení pripravených surovín v chipových bunkre, zoradené na veľké a malé fragmenty. Toto je prípravná etapa výroby OSB.

  Ďalšia výrobná technológia zahŕňa určité konzistentné akcie.

  1. Miešanie základných surovín s lepiacou látkou. Triediaci chip mieril na špeciálne vybavenie s fenolickými a izokyanátovými komponentmi. Kvôli lepiacim látkam získavajú hotové listy potrebnú tuhosť, pevnosť a odolnosť voči vode. Materiál zmiešaný s homogénnou hmotnosťou v budúcnosti vstupuje do bubnov, kde sa dodávajú aj živica a parafín.
  2. Tvarovanie a kladenie. Vykonané na špecializovaných linkách, ktorých dizajn poskytuje tlakové valce, váhy, magnety. Ten sú potrebné na zachytenie zahraničných inklúzií. V rovnakom štádiu sa čipy vykonávajú – na prvej vrstve, ktorú stohuje pozdĺž dlhej strany listu a v nasledujúcom priečnom smere.
  3. Stlačiť. Proces sa vykonáva pri lisovacom zariadení pri tlaku 5 N / kV.mm a teploty od 170 do 200 stupňov.

  Posledná fáza – rezanie nástrojov na páskach na hárkoch potrebných veľkostí. Hotové výrobky balenia a odoslané do skladu – tam sú „hľadané“ určitý čas, ktorý je potrebný na úplné vykúpenie živicových látok.

  Popis druhov

  Výrobcovia ponúkajú niekoľko odrôd potrazených orientovaných. Oni sú Brúsený – s hladkým povrchom bez vonkajších defektov a nedostatkov.Produkty s plochou stranou sú určené pre podlahovú čiaru. Trh sa tiež nachádza tanker. Jeho charakteristický znak – prítomnosť zámkov na koncoch, s ktorými sú listy, ktoré sú namontované pri sebe bez vytvorenia slotov.

  Markami

  OSB sú rozdelené do druhov v závislosti od triedy pevnosti a odolnosti voči vlhkosti:

  • OSB-1;

  • OSB-2;

  • OSB-3;

  • OSB-4.

  OSB-1 – najlacnejší materiál s najmenšou odolnosťou voči vlhkosti. Neodporúča sa používať na ulici, na výstavbu ložiskových konštrukcií, ako aj na dekoráciu v miestnostiach s vysokou vlhkosťou (v kúpeľni, kúpeľňa, kuchyňa). Najčastejšie sa používa na vyrovnanie stien v suchých izbách, pri výrobe predmetov.

  OSB-2, na rozdiel od OSB-1, majú väčšiu tuhosť a trvanlivosť. Nie sú povolené používať, keď sú postavené nosné konštrukcie. Kvôli rozpočtovej hodnote sa často používajú na usporiadanie návrhu poschodí v suchých miestnostiach. Vzhľadom na vysoký faktor napučania sa však takéto listy neodporúčajú používať pri vysokej vlhkosti.

  OSB-3 – materiál odolný voči vlhkosti, Zvýraznenie tvrdosti a sily.

  OSB-4 – najvyššia kvalita a drahý stavebný materiál. Vyznačuje sa maximálnou tuhosťou a indikátormi pevnosti, ako aj najmenší koeficient opuchy. Takéto panely sa odporúčajú používať ako konštrukčné materiály. Je prípustné požiadať o konečnú úpravu fasád budov a v miestnostiach s vysokou úrovňou vlhkosti.

  Veľkosť a hmotnosť

  OSB panely majú štandardné rozmery. Ich hrúbka je:

  • 6 mm;
  • 9 mm;
  • 11 mm;
  • 12 mm;
  • 15 mm;
  • 18 mm.

  Z hrúbky produktu priamo závisí od jeho hmotnosti. Najhlbšie panely majú veľa 12,5 kg a najvýraznejší – 35 kg. Najobľúbenejšie sú listy s rozmermi 2500×1250 mm, 1220×2440 mm a hrúbku hrúbky 9 až 12 mm.

  Pôsobnosť

  Šipovo orientované listy sa používajú ako konštrukčné a dokončovacie stavebné materiály. S pomocou svojej pomoci sme strihali steny vo vnútri alebo mimo miestnosti. Pri správnej voľbe panelu bude harmonizovaná s rôznymi dekoratívnym čelom. V závislosti od toho, kde sa používajú platne (pre externú prácu alebo pre dekoráciu interiéru), sú vybraté listy s optimálnou značkou;.

  Zamerané čipové panely sa používajú na usporiadanie bezšvíkových podláh na báze betónu alebo dreva. V ľahkých budovách sa uplatňujú ako nezávislý povrch.

  Zvážte iné aplikácie.

  1. Ako základ pre zastrešenie. Dosky sa vyznačujú zvýšenou pevnosťou a tuhosťou, vďaka ktorej sú schopní odolať silným nárazom vetrom.
  2. Pri výrobe vyhrievaných lúčov. Kvôli dobrým stifferenciám robia spoľahlivým konštrukčným dizajnom.
  3. Výstavba dočasnej debnenia počas práce s konkrétnym riešením. Pre opakované použitie sa uprednostňuje leštené alebo laminované listy.
  4. Výroba kontajnerov pod prepravou nákladu akýchkoľvek dimenzií.
  5. Výroba nábytku. OSB odolný voči vlhkosti sa používa na výrobu nábytkových budov, dekoratívnych konštrukčných prvkov (napríklad chrbát stoličiek), zadné vrstvy skrine, komoda.
  6. Výstavba dočasného bývania.
  7. Výroba výrobných regálov, regálov, počítadiel.

  OSB-Slabs sú široko používané v sektore stavebníctva. Zároveň pokrývajú všetky oblasti výstavby – od súkromného bývania na priemyselné.

  Hodnotiť článok
  ( Zatiaľ žiadne hodnotenia )
  Pridať komentáre

  ;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: