Všetko o stabilizovanom dreve

O hodnote a dopyte dreva v opravách a stavebníctve nie je potrebné hovoriť – s týmto som narazil takmer každý. Existujú oblasti, kde je strom prirodzený a materiál je prirodzený na mnohých vlastnostiach – musíte trochu aktualizovať. Alebo skôr posilniť jeho prevádzkové vlastnosti. Jednou z týchto transformačných technológií je stabilizácia dreva.

Čo to je?

Stabilizácia Zavolajte špeciálny typ materiálovej liečby, v ktorom sú jeho póry naplnené špeciálnymi ochrannými kompozíciami. V prvom rade sú tieto akcie zamerané na zlepšenie dekoratívnych vlastností stromu – aby sa zabezpečilo, že tieto vlastnosti zostávajú čo najdlhšie. Zároveň sa však zvyšujú ukazovatele tvrdosti materiálu, ako aj odolnosť voči vplyvu vonkajších faktorov.

Samotný proces je dosť pracný a nie veľmi rýchlo. Vyžaduje zodpovedný vzťah a určité vedomosti. V priemyselnom meradle na použitie tejto metódy nie je veľmi racionálne, ale pre malé jednotlivé práce je do značnej miery nevyhnutné. Vhodná stabilizácia na zmenu vlastností nábytku, drevených remesiel a hračiek, rôznych interiérových položiek, rukoväť noža.

Spočiatku sa stabilizácia zapojila na ochranu stromu pred vlhkosťou. Ale postupne dekoratívne góly išli do popredia. Akonáhle sa objasnilo, že jeden rozmazanie je možné zmeniť vzhľad stromu a jeho operačný profil, spracovanie sa začalo používať aktívnejšie.

Za to, čo je potrebné?

Tento postup mení materiál okamžite v niekoľkých smeroch. A často šetrí prostriedky a silu pána, ktorý by mohol dosiahnuť rovnaké ciele pomocou niekoľkých nákladných technológií naraz. Stabilizácia dreva sa používa na nasledujúce účely:

 • Strom sa stáva pevným a hustým;
 • Trvanlivosť materiálu na vlhkosť rastie, ako aj odolnosť voči termalpadom a vystaveniu slnečnému žiareniu;
 • Strom prestane byť tak zraniteľný pred zapálením, stabilizácia sa stáva bariérou pre laku;
 • Chemický a biologický vplyv na materiál je tiež neutralizovaný, kmeň a hniloba prestanú byť zrejmé hrozby pre drevo;
 • Materiál sa stáva estetickou a dekoratívnou;
 • Na manuálne a mechanické spracovanie po stabilizácii dreva je pripravené viac.

Samozrejme, že materiál kvality spotrebiteľov výrazne mení. Toto nie je len povrchová impregnácia, primer, naplní maximálny objem pórov. Takýto postup je cenný pre rukoväť noža, ktorý nielen neustále interaguje s vodou, ale je tiež v kontakte s trajektom, horúcimi predmetmi a látkami. Drevo sa stalo tepelným stabilizovaným, a preto jeho operácia sa zvyšuje.

Mimochodom, po postupe, materiál sa viac podobá stromu, ale prírodný kameň. Kresba na rezu takéhoto dreva je veľmi podobná mramorovému vzoru. A je to naozaj krásne.

Názory

Najčastejšie sa strom stabilizuje v dvoch farbách. Je to bežnejšie a výsledok je predvídateľný. Ale ak sa zdá, že dvojité stabilizácia je niečo jednoduché, aplikujú sa technológie Viacfarebná stabilizácia. Sú zložitejšie a začiatočníci budú ťažké vyrovnať sa s touto úlohou. Okrem toho sa tento druh častejšie používa v dekoratívnych účely, to znamená, že nie o pevnosti a zvyšovaní prevádzkových vlastností príslušného stromu (nie sú priorita). Ako presne, ako presne dosiahnuť zmeny v materiáli – otázka s množstvom alternatív.

Metódy stabilizácie

Účinné nástroje na tento účel sú veľa: od epoxidovej živice na brezovú šťavu.

Studená impregnácia

Táto metóda môže byť nazývaná najdostupnejšie, používa sa, keď sa zaoberá malými drevenými prázdnymi prázdninami. Drevo sa vytiahne v studenom zložení. A to bude trvať tento proces najmenej 3 dni (a vo všeobecnosti môže dosiahnuť 2 týždne). Čas namáčania závisí od vybraných surovín. Jasný príklad takéhoto produktu – Linseed Oil.

Vlastnosti impregnačného procesu s ľanovým olejom sú.

 • Kompozícia preniká hlboko do pórov, vysušením, tvorí polymér, ktorý sa nebojí hnilobou. Technicky impregnácia môže byť povrchná, s pomocou ostrieža a pomocou vákuovej inštalácie.
 • Strom v niekoľkých vrstvách je impregnovaných (prvý je zvyčajne rozvedený terpentínovým olejom), každá nová vrstva sa aplikuje striktne po vysušení predchádzajúce.
 • Uloženie oleja bude asi týždeň, ale proces možno urýchliť.

Rovnaké zloženie môže byť použité rôznymi spôsobmi. Takže pre ďalší typ impregnácie (horúci) olej môže variť.

Horúca impregnácia

Táto možnosť je komplikovanejšie, je častejšie sa používa na zmenu vlastností sypkých výrobkov z dreva. Trvanie procesu trvá 2-3 dni, penetrácia bude hlbšia. Presne extrahuje alebo dokonca trávia v horúcich kompozíciách, pretože je v tejto forme, že sú viac tekutín.

V dôsledku toho je polymerizácia efektívnejšia.

Spracovanie vákua

Na realizáciu tejto metódy sa bude vyžadovať vákuová komora. Čerpací vzduch z neho znamená odstránenie kvapaliny z dreva. Potom Vo fotoaparáte je majster dodáva riešenie pre stabilizáciu, vyplní otvárací póry.

Tlakové ošetrenie

Táto metóda je veľmi podobná opísanej vyššie, ale existuje významný rozdiel. Ochrana dreva v tomto prípade je možné dosiahnuť v dôsledku vysokého tlaku. Drevený prázdny prázdny je poslaný do kontajnera so špeciálnou kompozíciou, inštalovanou v komore. Vysoký tlak pomáha jazdiť z portov a v neplatnosti preniká do predbežnej kompozície pre polymerizáciu.

Čo potrebuješ?

Existuje veľa možností, ktoré presne používajú. Zvážte najobľúbenejšie finančné prostriedky Pre polymerizáciu.

Fyziologický roztok

Soľ – najlacnejšie a cenovo dostupné prostriedky na stabilizáciu dreva. Urobte si polievkovú lyžicu najbežnejšej varnej soli absolútneho akejkoľvek brúsenia, chovaných v 1 litri vody, varte drevenú billetu v tomto zložení asi 3 hodiny.

Nehovoriac, že ​​táto možnosť je obzvlášť praktická, ale niekedy ho aplikujú.

Olivý

Dobrá kompozícia pre stabilizáciu drevených remesiel. Vzhľadom k tomu, že má rastlinné oleje, ktoré už prešli tepelným spracovaním, poskytuje strom a odolnosť voči vlhkosti a nebojácnosti pred slnkom.

A aby sa viskozita oleja dostatočná na prácu, sa k nemu pridá rozpúšťadlo.

Breza

Ekologický stabilizátor nemá v kompozícii žiadne škodlivé zložky, pre ktoré milujú mnoho majstrov. On sa prejavuje vo vákuovej komore, následne spracovaný produkt vyžaduje dobré sušenie pri vysokých teplotách.

Epoxidová živica

S ohľadom na rôzne plemená dreva s výnimkou ihličnatov. Ešte pred impregnáciou by mal majster uistiť sa, že prietok kompozície je uspokojivý. Aplikovať častejšie riešenie alkohol živice, ale nie je ľahké ho variť vôbec.

Tekuté sklo

Toto je skôr populárne riešenie pre domácnosť, ktoré po použití stromu tvorí niečo ako ochranný film na poslednom mieste. Rôzne dekoratívne drevené výrobky sa zvyčajne spracujú takýmito prostriedkami.

Riešenie pozdĺž cesty chráni predmet pred hubou, hnilobou.

Polymérne kvapaliny

Tento produkt má vysokú schopnosť prenikanie a prirodzená polymerizácia sa rýchlo prichádza. Medzi najobľúbenejšie kompozície – „Anacrol-90“. Používa sa len vo vákuovej komore. Je polyesterová impregnácia transformácia na termosetový polymér. Po takomto zaobchádzaní sa strom stráca zraniteľnosť na silné vplyvy a rôzne agresívne vonkajšie faktory.

Ďalší spôsob z tej istej série – „100term“. Táto transparentná, stredná viskozita tekutina.

„Buvid“

Polymérny produkt sa vykonáva samostatne z dôvodu jeho vysokej popularity. Toto je nástroj s optickými pigmentmi, ktoré sú zodpovedné za polymerizáciu dreva. Viskozita výrobku nie je príliš veľká, pretože preniká aj v ťažkostných miestach. Kompozícia zabraňuje biologickej infekcii drevených výrobkov. A on je milovaný za to, že výhodne zdôrazňuje prirodzenú kresbu dreva, ktorá ukazuje všetky prírodné krásy vlákien.

„Pentacryl“

Iného polyméru. Dyes a pigmenty na báze rozpustného tuku. Preto Produkty liečené týmto riešením sa stávajú výrazným, bohatým.

Kompozícia je vhodná na použitie doma.

O impregnačných olejoch. Okrem bielizne, orechov, cédrového oleja sa použije. Aký spôsob, ako uprednostňovať. ale Je dôležité nielen vybrať si správnu zloženie, ale aj správne ju používať.

Ako to urobiť doma?

Ako presne vaše vlastné ruky otočia obvyklý strom na krajšie a udržateľnejšie, uveďte nasledujúce pokyny.

Spracovanie dreva polymérom „Anakrol“.

 • Najprv musíte pripraviť kontajner, v ktorom bude umiestnený výrobok spracovaný. Kapacita je naplnená vybranou kompozíciou tak, aby sa výrobok mohol utopiť.
 • Potom je potrebné vytvoriť takéto podmienky pre vákuum, takže vzduchové bubliny sa zastavili a neboli viditeľné v tekutine. Billet je na tomto základe ponechaný doslova dvakrát 20 minút, po ktorom majster nastaví pretlak (2-4 atmosféra). Tu potrebujete inštaláciu čerpadla alebo kompresora.
 • Po dokončení prvej časti procesu musíte počkať 30 minút. Potom sa všetko opakuje. Ak obrobok potopí vo vode, znamená to, že v ňom nie sú žiadne. Ak sa objaví, vykonáva sa nové spracovanie.
 • Dokončí prácu sušenia. Tu bez vykurovania nemôže robiť, ale špeciálne zariadenie nebude potrebné, suché výrobok môže byť v rúre. Teplota – 90 stupňov.

Ak chcete urobiť strom viac veľkolepý, v „Anacrol-90“ môžete pridať farbivo (farebný pigment). Spracovanie stromu epoxidovej živice je podobný predchádzajúcemu, ale existuje vážna korekcia pre tekutosť. Pretože viskozita epoxidovej živice je vysoká, zvyčajne sa zriedi alkoholom – takéto stabilizačné práce. Ale aj v tomto prípade bude polymerizácia vyžadovať čas. Keď sa vytvorí vákuum, musíte nasledovať, aby sa živica nevarovala. Ak sa varí, výroba nového typu produktu môže ísť na nie – efekt je takmer nepredvídateľný.

Malé tipy:

 • Na urýchlenie polymerizácie musí byť drevený obrobok celkom suchý – odstraňuje prebytočnú vlhkosť z neho a otvorí sa, že bude ľahšie si predstaviť impregnovaciu kompozíciu;
 • Polymerizačný roztok dáva zmysel filtrovať, pretože ak má malý odpad, bude tiež na hotovom výrobku – obvyklý multilayer marec je vhodný na filtrovanie;
 • Farbenie v procese stabilizácie – prípad je často v kompozícii pridať pigmenty, ktoré budú zaujímavé a nezvyčajne distribuované drevom.

Hotový výsledok – vlastne mramorované drevo, ako lakovaný. Najlepší materiál je uložený, ale nové sa stáva dobrým bonusom na externú transformáciu produktu. Potrebujete postupovať podľa pokynov, sledujte triedy Majstra, ak zostanú otázky, a nesnažte sa uložiť čas ušetriť čas ušetriť čas. Napríklad, ak aplikujete stabilizátor s kefou, nič dobré nevyjde: nebude preniknúť do pórov správnym spôsobom. Napriek tomu najlepšia štúdia o chybách – ak sú cudzinci.

Ako vykonať stabilizáciu malých kúskov dreva doma, môžete sa naučiť z nižšie uvedeného videa.

Hodnotiť článok
( Zatiaľ žiadne hodnotenie )
Zdieľať s priateľmi
Vybudova.info - výstavba a opravy, dacha pozemok, byt a vidiecky dom, užitočné tipy a fotografie
Pridať komentár