Všetko o súboroch

Napriek vzniku veľkého počtu elektrických nástrojov nie je možné nahradiť niektoré manuálne výmeny. Súbor je jedným z podobných zariadení, ktoré môžu byť použité pre rôzne diela. Mnoho ťažkostí vznikajú s výberom vhodnej možnosti, pretože klasifikácia sa vykonáva podľa rôznych funkcií.

Čo to je?

Hasičský nástroj, ktorého hlavným účelom je postupne odstrániť materiál. Zdá sa, že každý rok viac a viac možností, niektoré sú vhodné na prácu s kovom, iných – s mäkšími materiálmi.

Umiestnenie veľkého množstva rezných hrán umožňuje brúsenie. Podobne môžete vykonať nasledujúce akcie.

 • Kŕmte produkt za určitých parametrov. Môžu byť nazývané veľkosti, tvar, ako aj triedu drsnosti. Treba mať na pamäti, že súbor bude schopný odstrániť len niekoľko milimetrov materiálu.
 • Rozbaľte priemer vnútorného otvoru. Tento postup sa podobá plytvaniu, ktoré sa môžu vykonávať len s okrúhlym pracovným povrchom.
 • Skrátiť detail. Požiarny povrch sa často spracováva na zmenu dĺžky.

Hlavná časť je vyrobená zo špeciálnej pevnej ocele. To určuje, že pracovný povrch je v porovnaní s spracovanými.

Uvažovaný nástroj sa vyrába v súlade s GOST. Ak nespĺňa zavedené požiadavky, životnosť sa niekoľkokrát zníži.

Moderné súbory – komplexný nástroj, ktorý musí spĺňať všetky požiadavky. Sú nasledovné:

 • Nosná hrana by mala byť vyrobená z dopovanej zliatiny, ktorá aj pri vysokej vlhkosti nebude zakryť hrdzu;
 • Indikátor tvrdosti je zvolený v závislosti od toho, ktorý Billet bude spracovaný;
 • Nástroj musí byť pohodlný, ležať v ruke, inak bude ťažké pracovať kvalitatívne;
 • Pracovná časť musí mať presné rozmery, nedostatky nie sú povolené.

Súbory sú k dispozícii vo forme trysiek pre elektrické nástroje. Ich rozdiel spočíva v neprítomnosti rukoväte, namiesto toho, ktorých robia špeciálnu stopku, poskytujú požadovanú spoľahlivosť pripojenia.

Materiál

Všetky typy súborov možno pripísať rezným nástrojom, ktoré sú charakterizované prítomnosťou rukoväte a pracovnej časti. Kontaktná časť v čase práce, spravidla z ocele. Najväčšou distribúciou bola inštrumentálna oceľ.

 • Značky 13x a SHH15. Kvôli dopingu, hlavné vlastnosti zvýšenia kovu, napríklad sily. Doping tiež umožňuje zvýšiť odolnosť kovov na vysokú vlhkosť.
 • U13A a U10A považované za zlepšené nezlučovacie zliatiny. Sú horšie v ich vlastnostiach legované zliatiny, ale stojí oveľa lacnejšie.

Povrch je spracovaný vytvrdzovaním. To sa robí na zvýšenie tvrdosti do 58 HRC. Pri výrobe nástrojov na spracovanie dreva alebo plastov sa používajú menej pevných zliatin.

Domáca pozornosť by sa mala venovať rukoväti. Môže sa tiež vyrobiť z rôznych materiálov.

 • Lacné ponuky z plastu. Vyznačuje sa nízkou pevnosťou, ale ľahkým a nereaguje na vysokú vlhkosť alebo teplotné rozdiely. Nevýhoda – s takýmto prenosom rukoväte veľká sila pracovnej časti nebude fungovať.

 • V priebehu rokov sa použil strom. Má dostatočnú pevnosť, ale vďaka vplyvu na životné prostredie v priebehu času stratí svoje vlastnosti. Nedávno sú drevené rukoväte veľmi zriedkavé.

 • Kovové rukoväte sú najodolnejšie a trvanlivé, môže byť použitý na prenos viac úsilia. Nevýhody sa týkajú zisku hmotnosti a hodnoty nástroja.

Je to druhy použité materiály, ktoré určujú životnosť súboru, vlastnosti skladovacích podmienok a niektoré iné momenty. Neodporúča sa kúpiť lacné výrobky, ktoré sa vydávajú bez zohľadnenia noriem.

Názory

Klasifikácia súborov môže byť vykonaná veľkým počtom funkcií. Najdôležitejšou vlastnosťou je druh zárezu. Tento moment určuje, ktorý typ práce môže byť vykonaná, ako bude vrstva z povrchu. Pri výrobe nástrojov súborov Orient na GOST 1465-59. Forma zárezu vám umožňuje vyriešiť určité spektrum úloh, rozlišuje sa niekoľko možností:

 • jednoduché;
 • priečny alebo dvojitý zárez;
 • RASPILE ALEBO BOD;
 • Oblúk.

Vizuálne rozlíšiť formu zárezov je ťažká, ale je presne určená typom typu výrobcu alebo aplikovaného označovania. Niektoré odrody sú určené pre konkrétne úlohy.

Dodatočná klasifikácia sa týka veľkostí. Podľa GOST 1465-59, 6 čísel pridelenie.

 • Veľké číslo 0 a 1 Používa sa na hrubú povrchovú úpravu. So vhodným použitím v jednom priechode môžete odstrániť vrstvu na 0,1 mm. Pre presné spracovanie nie je možné použiť. Neaktívna manipulácia s nástrojom sa stáva dôvodom, prečo sú zuby štiepané z povrchu.
 • Pri používaní nástrojov s Nocches 2 a 3 Môžete dosiahnuť väčšiu presnosť. Pre jeden prechod odstraňuje na 0,06 mm. High-Class drsnosť nie je dosiahnuť.
 • Čistý priechod sa vykonáva nástrojom s zárezmi 4 a 5. Táto možnosť je vhodná na dokončenie stupňa drsnosti povrchu, ale nie zmeniť veľkosť produktu.

Vyššie uvedené informácie označujú, že súbor môže vykonať rôzne práce. Nástroj je nenáročný, ale musí byť správne zvolený v závislosti od úlohy.

S jedným zárezom

Najjednoduchšia možnosť s jedným zárezom. Zvláštnosť postupu spracovania mäkkých kovov a plastov je rýchlo naplniť priestor medzi reznými prvkami. Jasné drážky sú veľmi ťažké.

Je to jeden zárez, ktorý vám umožní pracovať na dlhú dobu. Zároveň s čistiacim povrchom nie je vážne ťažkosti.

Pracovná časť sa zvyčajne vyrába zo mäkšieho lacného kovu.

Prierez

Realizácia s dvojitým zárezom účinne v práci s pevnými zliatinami, napríklad liatinou alebo bronzom. Podobné umiestnenie reznej hrany poskytuje vysoký výkon.

Chip, ktorý je tvorený z pevného kovu, nezhromažďuje brázdy. Preto sa rozliatie povrchu môže byť vykonaná po dlhú dobu.

Bodu

Táto možnosť je vždy veľká. Veľké zárezy umožňujú prácu s kaučukom, drevom, kožou a inými podobnými materiálmi.

Treba mať na pamäti, že S zvýšením veľkosti reznej hrany sa výrazne zníži kvalita spracovaného povrchu.

Táto možnosť nie je vhodná na získanie hladkého povrchu pri dokončovaní.

Typy

Klasifikácia nástroja môže byť vykonaná podľa rôznych funkcií. Kovové súbory sú rozdelené do niekoľkých typov.

 • Dracheva. Pracovná plocha 10 mm predstavuje približne 5-12 zárezov. Hrubý povrch pri používaní tejto možnosti je veľmi vysoký. Avšak, so zvýšením veľkosti zubov v jednom priechode, je odstránený viac materiálu.

 • Osobný. Táto možnosť je tiež so vzácnym zubným miestom a veľkými zárezmi vhodnými na rýchle spracovanie produktu, modifikovaný tvar a veľkosti. Počet zubov dosiahne 25 kusov.

 • Zamat. Táto trieda sa vyznačuje skutočnosťou, že 10 mm predstavuje približne 80 zubov. Ak ho používate, musíte byť opatrní, príliš veľa úsilia môže spôsobiť poškodenie náradia.

Povrchová úprava sa spravidla vykonáva v niekoľkých stupňoch. Ak chcete začať, použite varianty s veľkými zubami, po – s malými. Značka často označuje nielen typ materiálu používaného pri výrobe pracovnej časti, ale aj na formulári.

Prijaté možnosti. Stoja lacnejšie, vhodné pre väčšinu diel.

Malý nástroj má veľkú triedu presnosti, ale na spracovanie veľkých častí bude trvať dlho.

Klasifikácia môže byť vykonaná vo forme pracovnej časti – napríklad štvorcové a kalibrované, kosoštvorcové. V samostatnej skupine budeme priradiť závitové, určené na spracovanie takéhoto povrchu. Polkruhový vzhľad trochu nezvyčajný, používa sa na odstránenie kovu z vnútorného otvoru. Stáva sa to Spal a pneumatická možnosť, ktorá je najčastejšie používaná na továrňach, tenká je vhodná na odstránenie malej vrstvy kovu.

Všeobecný

Tento typ súboru sa stal najhoršou distribúciou. Jeho dĺžka je asi 50 cm, účinná v prípade, keď potrebujete odstrániť na 1 mm kov.

Formulár sa môže výrazne líšiť. Ploché možnosti sú vhodné na odstránenie kovu s hladkými povrchmi, trojuholníkovými sa používajú na prácu s vnútornými drážkami.

Špeciálny

Niektoré detaily majú komplexné uhly a svahy, ozubený povrch. Neobvyklá pracovná časť vám umožňuje odstrániť kov z povrchu drážok a drážok.

Nástroje DRACA sú vybavené najväčšími zubami. Nízka presnosť určuje možnosť použitia súboru v počiatočnom štádiu práce.

Nadfili

Najmenšie súbory sa nazývajú NADILI. Sú malé a presné, vhodné na zmenu alebo drsnosť.

Pri výrobe nôh, Značka ocele U12 alebo U12A. V dôsledku dodatočného tepelného spracovania sa dosiahne indikátor tvrdosti HRC. Forma pracovného povrchu je výrazne odlišná, vybraná v závislosti od úlohy.

Rashpili

Rashpils boli široko používané pri práci s mäkkými kovmi, napríklad hliníka. Pracovná tyč je reprezentovaná odliatím zliatiny U7A alebo U10A, povrchová tvrdosť nie je vyššia ako 40 HRC. Štandardná dĺžka – nie viac ako 35 cm.

Rashpils sú vyrobené z rôznych foriem. Plochý typ môže mať ostrý alebo hlúpy hrot, v samostatnej skupine môžete zahrnúť možnosti pre okrúhle a polkruhové tvary.

Formuláre

Iná, žiadna menej dôležitá klasifikácia sa týka tvaru pracovného povrchu. Zvolí sa v závislosti od zvláštnosti spracovania výrobku. Prideliť nasledujúce odrody.

 • Plochý Prijaté rozšírené, pretože sú určené na spracovanie konvenčných povrchov, ako sú dlaždice.

 • Okrúhly Vhodné pre prácu s vnútornými otvormi. Pracovná časť je vyrobená vo forme tyče, ktorá je zúžená z koncového povrchu.

 • Polkruhový možno nazvať najuniverzálnejšou ponukou.

 • Trojuholník Používa sa na prácu s drážkami a tvárami. Výsledná hrana má zuby, ktoré spracujú povrch.

 • Námestie Umožní vám použiť viac úsilia, pretože pracovná časť si zachováva požadovanú tuhosť aj s dlhou prácou.

 • Špeciálny Vyrobené na spracovanie určitých výrobkov môže mať konkrétnu pracovnú časť.

 • Nôž Môže byť použitý na ostrenie výrobkov.

 • Roombovoid Navrhnuté na prácu s komplexnými zrnami.

Formulár určuje, ktorý povrch môže byť spracovaný.

Účel

Klasifikácia nástroja vykonáva svojím účelom. Niekoľko rôznych modifikácií.

 • Kovová možnosť dostala rozšírené. Napriek vzhľadu elektrického náradia je dokončovacie spracovanie často možné stráviť iba súbor.
 • Tree súbory sa nachádzajú aj v predaji. Môžu byť použité na zmenu tvaru a veľkosti produktu, charakterizované nízkou tvrdosťou pracovného povrchu.
 • Možnosti pre plastové náklady Lacné, rezná hrana má tvrdosť nie viac ako 30 HRC.
 • Nivelovací nástroj liatiny má zvýšenú tvrdosť. Je to spôsobené tým, že podobná zliatina je ťažká.
 • Keramické súbory sa nachádzajú v poslednej dobe veľmi často. Keramické výrobky sa vyznačujú vysokou povrchovou tvrdosťou, takže spracovanie je vhodné výnimočne špeciálny nástroj.
 • Na brúsenie sa súbory aplikujú veľmi zriedkavé, ale stále je možné vykonávať takúto prácu.
 • Šok pre vŕtanie alebo skrutkovač. Na zvýšenie efektívnosti práce môže byť čiastočne automatizovaná. Špeciálne trysky majú určitú montáž.

Každý typ je primerane používaný iba vymenovaním. V opačnom prípade je nástroj rýchlo nosiť a cieľ bude ťažké dosiahnuť. Napríklad, na manipuláciu s lopatami nemusíte používať možnosť určenú na prácu s keramickými výrobkami.

Tvrdosť

Indikátor tvrdosti do značnej miery závisí od typu použitého materiálu. V rovnakej dobe, ďalšie tepelné spracovanie môže výrazne zvýšiť indikátor. Bodí tvrdosť Rockwell. Súbory musia byť riadne vybraté nielen vo veľkosti, forme, ale aj z hľadiska tvrdosti. Základné odporúčania.

 • Na zvýšenie tvrdosti sa vykonáva tepelné spracovanie, ktoré výrazne zvyšuje náklady na výrobok.
 • Príliš nízka tvrdosť sa stáva dôvodom, prečo bude pracovný povrch rýchlo opotrebovaný.
 • Tvrdosť je vybratá v závislosti od toho, ktorý materiál bude spracovaný. Pre gumu, plastu a drevo, indikátor nesmie byť vyšší ako 40 HRC. Pre liatinu alebo z ocele Kalena je nástroj s tvrdosťou pracovného povrchu približne 60 HRC.

Tento indikátor je uvedený v označení. Vytvrdzovanie by sa malo vykonávať v súlade s odporúčaniami, pretože tento postup môže spôsobiť zvýšenie nestability.

Výrobcovia

Dôležitým faktorom pri výbere sa stáva a akú spoločnosť vyrába nástroj. Návrhy zahraničných spoločností sú spravidla väčšia popularita. Sú však oveľa drahšie.

Nástroj ruského pôvodu stojí lacnejšie. Výroba sa zaoberá spoločnosťou Santaol a Intek, PJSC CHEATHIST. V každom prípade, keď si vyberiete súbor, musíte venovať pozornosť zabezpečeniu, že spĺňa normy.

Súbor môže byť považovaný za prakticky nepostrádateľný nástroj. Vyššie uvedené informácie však naznačujú, že potrebujete kúpiť celé súbory. Je to spôsobené nedostatkom univerzálneho riešenia. Po zakúpení nástroja zvážte odporúčania starostlivosti, pretože ak ich nebudú pozorovať, po niekoľkých cykloch spracovania bude musieť kúpiť nový.

Hodnotiť článok
( Zatiaľ žiadne hodnotenia )
Pridať komentáre

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: