Vlastnosti polyesterových živíc a ich aplikácie

Polyesterová živica je špeciálny materiál, ktorý sa používa v rôznych oblastiach priemyslu. Má pomerne komplikovanú kompozíciu s veľkým počtom komponentov. Článok sa bude zaoberať osobitosťami tohto materiálu, jeho hlavných charakteristík a vlastností.

Čo to je?

Zloženie polyesterovej živice sa vytvára na základe špeciálneho polyesteru (približne 70%). A tiež existuje rozpúšťadlo (až 30%). Je schopný znížiť stupeň viskozity látky. Živica obsahuje iniciátor, katalyzátor, pôsobiaci ako akcelerátor reakcie, inhibítor, ktorý nedáva látku nezávisle vstúpiť do polymerizácie.

Po zmiešaní medzi všetkými zložkami prvkov bude mať polyester malú molekulovú hmotnosť pred reakciou vytvrdzovania. Počas polymerizácie sa častice začne tvoriť trojrozmernú základňu typu sieťoviny a ich hmotnosť sa výrazne zvýši. Získanie v dôsledku viazanej štruktúry zvyšuje tvrdosť a hustota látky.

Vlastnosti a charakteristiky

Analyzujeme hlavné charakteristiky a vlastnosti živice polyesterov:

 • nízka tepelná vodivosť;
 • dlhé prevádzkové obdobie;
 • Zvýšená odolnosť voči vlhkosti;
 • Dobré elektrické izolačné vlastnosti;
 • univerzálnosť;
 • Odolnosť voči pôsobeniu rôznych chemických zložiek;
 • Špeciálna odolnosť voči náhlym zmenám teploty.

Táto látka v hotovom použití formy na jeho konzistencii je veľmi podobná tekutého medu. A kompozícia je schopná vziať rôzne farby, pretože žltá a dokončovaná hnedá. Napriek prítomnosti farby je látka transparentná. Je však dôležité si uvedomiť, že polyesterové živice sú nebezpečné pre ľudí, s nesprávnou cirkuláciou, ktoré môžu poškodiť zdravie. Nebezpečenstvo predstavuje styrénovú zložku, ktorá je zahrnutá do ich zloženia. Je toxický a horľavý. Použitie látky by mala byť čo najstatnejšia.

Ale v mrazenej forme, materiál takmer nemôže poškodiť. Okrem toho, moderné technológie umožňujú výrazne znížiť nebezpečnú triedu takejto živice. V predajniach môžete splniť vzorky bez zápachu s minimálnym obsahom styrénu. Pre polyestery charakteristické zmršťovanie. Môže to byť až 8-10%.

Hoci samotný proces trvá určitý čas, takže zväzok nemôže byť okamžite pozorovaný.

Kompozícia vám umožňuje vytvoriť trvanlivý spoľahlivý náter. Súčasne na ňom môžu byť na ňom vytvorené malé praskliny a iné chyby. Produkt potiahnutý polyestermi sa často spracuje špeciálnymi látkami, ktoré môžu významne zvýšiť pevnosť a odolnosť povlaku. Takéto materiály majú relatívne veľký bod topenia (220-240 stupňov). Ich hustota je asi 1,2 g / cm3. Podrobné informácie o živici z polyesterov nájdete v GOST 27952-88.

Nezabudnite, že výrobok je dodávaný v „Beh“ polymerizácii, takže po malom množstve času sa jednoducho stane nevhodným pre prácu. Čas použiteľnosti polyesterov najčastejšie nepresahuje 6 mesiacov.

Porovnanie s epoxidovou živicou

Stojí za to zvýrazniť rozdiel medzi polyesterovými a epoxidovými kompozíciami. Takže, mechanické vlastnosti, lepiace schopnosti sú lepšie na druhej možnosti. A materiál z epoxidov poskytne dlhšiu prevádzku, má schopnosť hodiť. Ale súčasne je polyesterová zložka jednoduchšia. Pri použití epoxidu musíte mať určité zručnosti, pretože v procese tvrdenia rýchlo stráca svoju viskozitu, bude ťažké pracovať s materiálom.

Prečítajte si viac  Charakteristiky a používanie penového polyetylénu

Polyester má špeciálnu odolnosť voči ultrafialovému žiareniu. Okrem toho má nižšiu cenu. Na výrobu rôznych výrobkov, ktoré sú podrobené opotrebeniu, ako aj pre hydroizoláciu a trvanlivé lepenie, bude najlepšou možnosťou epoxidová kompozícia. Je dôležité poznamenať, že nemá vo svojich zložení karcinogénnych prvkov, je to nehorľavé, absolútne bezpečné v doprave.

Názory

Podrobnejšie analyzujeme vlastnosti jednotlivých druhov takejto živice.

Nasýtený

Takéto látky môžu mať inú kompozíciu, molekulová hmotnosť môže byť nízka aj vysoká. A sú tiež pevné a tekuté. Nasýtené látky sú syntetický polymér, ktorý nemá dvojité alebo trojité väzby v molekulárnej štruktúre. Tieto kompozície sa často nazývajú aj alkydové živice.

Takéto formulácie môžu mať nerozvetvenú alebo rozvetvenú štruktúru. Hlavným použitím tejto látky je výroba tuhých povlakov na valcovanie. Je prípustné vziať si ho pri vytváraní tlačených pigmentov a tepelne odolných povlakových valcov.

Nasýtené výrobky sa vyznačujú špeciálnou silou a tvrdosťou. Sú to regály pre rôzne atmosférické vplyvy, znečistenie sa na nich praktívne nezhromažďujú.

Nenasýtený

Tento druh je považovaný za najbežnejšie. Má dvojité alebo trojité spojenia v jeho molekulárnej štruktúre. Takéto formulácie sa získajú kondenzačnou reakciou, ktorá sa vyskytuje medzi nenasýtenými kyselinami. Nenasýtené látky sa najčastejšie používajú pri výrobe tvarovacích hmôt, tonerov a laserových tlačiarní. Sa môžu pochváliť vysokou úrovňou tepelnej odolnosti, vysokej pevnosti v tlaku a natiahnutí, na odchýlenie.

Rôzne je stabilná a chemická korózia. Rozlišuje sa špeciálnymi dielektrickými vlastnosťami. Pri zahrievaní má kompozícia vynikajúcu plynulosť. Použitie nenasýtených produktov je veľmi populárne. To možno vysvetliť tým, že tieto polyméry môžu stvrdnúť aj pri teplote miestnosti. Okrem toho, škodlivé zložky nebudú pridelené životnému prostrediu. V obchodoch oddelene si môžete zakúpiť pripravené ťažkosti na nasýtené a nenasýtené látky. Predávajú sa v tankoch rôznych zväzkov.

Preskúmať výrobcov

K dnešnému dňu, v špecializovaných predajniach budú kupujúci schopní nakupovať polyesterové živice rôznych spoločností výrobcov.

 • „REMPOCHIMER“. Táto firma produkuje živicu Neon S-1. Látka má nízky stupeň viskozity. Výrobky sú vyrobené so styrénom, pri používaní špeciálnych vysoko kvalitných plnív. Tieto látky sú ideálne pre automobilové ladenie, ako aj na opravu práce na lodiach. Plné jadro kompozície sa vyskytuje asi za 40-45 minút po použití.

 • Reflex. Táto nemecká výrobná spoločnosť vyrába univerzálne živice, ktoré sú vhodné na lamináciu rôznych produktov. Produkty majú znížený obsah styrénu. Látka sa vyznačuje vysokou priľnavosťou na sklo, kovové materiály.

Vo výrobe sa do hmotu pridá špeciálny zmäkčovací materiál, ktorý robí kompozíciu vhodnú na tesniace kovové predmety.

 • Norsodyne. Pod touto značkou sa vyrába polyesterová živica, ktorá nestratí svoje užitočné vlastnosti v konštantnej expozícii. Výroba značky je vysoko odolná voči ultrafialovým žiarením. Tieto látky sa najčastejšie používajú pri vykonávaní rôznych cieľových prác. Pre takéto kompozície sú zvláštne pevnosti vyrobené oddelene (butanox). Živica bude mať dobré lepiace schopnosti aj pri priemernej teplote.
Prečítajte si viac  Všetko o konope

 • Novol. Značkové produkty sa používajú hlavne ako lepiaca látka pri práci s predmetmi vyrobenými z gumy. Niekedy to platí av úlohe spoľahlivého tmelu. Živica umožní uzavrieť medzery v sklenených, kovových, drevených a plastových povrchoch. Výrobky spoločnosti sa môžu pochváliť vysokou tvrdosťou a trvanlivosťou.

 • Eskim. Výrobca produkuje živicu s nízkou viskozitou, takže sú oveľa jednoduchšie aplikovať. Výroba značky má miernu citlivosť na rozpúšťadlo. V prípade potreby môžete pridať odtieň. Ľahko sa kombinuje s takmer všetkými pigmentmi. A môžete tiež pridať mastenec, omietku alebo cement, a použiť látku pri vypĺňaní podlahových krytín.

 • „KTKÁNOVÉ POTREBY“. Táto výrobná spoločnosť sa nachádza v Rusku. Špecializuje sa na vytvorenie nenasýtených odrôd. Sú určené na maximálnu rýchlu polymerizáciu. Takéto formulácie sú vytvorené na základe kyseliny ortoftralovej. Môžu sa pochváliť dobrými mechanickými vlastnosťami, vynikajúcimi odolnými voči pôsobeniu chemických zložiek, na vlhkosť.

Pôsobnosť

Polyesterové živice sú široko používané v rôznych poliach.

 • Budovanie. Materiál je široko používaný pri výrobe sklolaminátu, ktorý je vybavený výstužou špeciálneho sklolaminátu. Takéto výrobky budú mať miernu hmotnosť, majú transparentnú štruktúru a dobré mechanické vlastnosti. Tieto detaily sa často používajú pri vytváraní rôznych strešných vrstiev, pripojených konštrukcií, osvetlenia. Okrem toho, z polyesterového plastu môžete sprchovať kabíny, stoly. Často sa používa pri vytváraní krásnych remesiel. V prípade potreby môže byť materiál ľahko natretý v akejkoľvek farbe.
 • Stavba lodí. Väčšina častí v lodiarskej stavbe je navzájom pevne stanovená s takýmito živicami, pretože majú vynikajúcu odolnosť voči vlhkosti. Aj po veľkom množstve času, dizajn nebude podľahnúť hnilobu.
 • Mechanické inžinierstvo. Polyesterová živica sa považuje za dôležitú zložku telies v automobiloch. A tiež z nej možno použiť primér.
 • Chemický priemysel. Polyestery sa používajú ako súčasť rúrok, s ktorými dochádza k transportu oleja. Koniec koncov, tieto látky majú vynikajúcu odolnosť voči chemickým prvkom.

Stojí to za zmienku Polyestery sa často používajú pri vytváraní umelého kameňa. V tomto prípade sa musí hmotnosť zriediť dodatočnými komponentmi: minerálne materiály, farbivá. Niekedy sa zmes nadobudne na vstrekovanie v priebehu rosetu. Špeciálne kompozície sú k dispozícii na prácu s penou, na vyplnenie podláh. Dnes sa vyrábajú špeciálne elastické živice. Počas jeho mrazu umožňujú vytvárať tlačidlá, fotorámčeky, rôzne dekoratívne predmety. Tieto druhy napodobňujú drevené nite.

Prečítajte si viac  Odrody a používanie filmu na sklo

Elastické polyestery sa používajú pri výrobe ochranných prilieb, hranie guličiek, plotov. Umožňujú vám odolať významným nárazom. Živice odolné voči účinkom atmosféry, sa používajú pri výrobe pouličných svetiel, strechy, panelov na vonkajšej strane budov.

Všeobecné kompozície sa budú môcť splniť pre všetky výrobky.

Ako pracovať s živicami?

Ďalej budeme analyzovať spôsob správneho fungovania s takýmito materiálmi. Najčastejšie spolu s takýmito živicami, podrobné pokyny na použitie.

Zriedenie a použitie

V tomto štádiu musíte najprv merať požadované množstvo polyesterovej živice, všetky proporcie nájdete v pokynoch. Začnite pracovať s malým množstvom. Ďalej je pridaný urýchľovač. Zrieďte zloženie postupne. Potom, čo sa všetky komponenty pomaly dôkladne miešajú. Pri pridávaní urýchľovača sa môže vyskytnúť zmena odtieňa. Ak v tomto momente existuje aj zvýšenie teploty, bude to znamenať začiatok polymerizácie.

Keď potrebujete spomaliť proces tuhnutia, stojí za to dať kontajner s látkou v nádobe naplnenej studenou vodou. Keď zmes prebieha na želatínovú hmotu, obdobie jeho použitia končí. Tento proces spravidla zaberá v priemere 30 až 60 minút. Aplikujte látku k výrobku, je potrebná až do konca tohto času. Ďalej bude potrebné čakať na úplnú polymerizáciu, látka bude vyschnúť z niekoľkých hodín na dva dni.

V tomto prípade budú všetky jeho vlastnosti polyesterov budú môcť kúpiť len 7-14 dní neskôr.

Bezpečnostná technika

Pri vykonávaní dokumentov s polyestermi je potrebné zapamätať si dôležité bezpečnostné pravidlá. Tak, Mali by ste nosiť ochranný odev a rukavice vopred. Odporúča sa používať špeciálne okuliare. Látka by sa nemala dostať do otvorených oblastí kože. Ak sa polyestery stále ukázali byť na koži, je potrebné ho opláchnuť hneď na túto časť s čistou vodou s mydlom, je najlepšie použiť špeciálny nástroj určený na čistenie živice.

Aby ste mohli vdychovať polyesterové páry počas prevádzky, musíte nosiť a respirátor. V miestnosti, kde sa vykonáva liečba, vykurovacie zariadenia, zdroje otvoreného ohňa. Keď je kĺbová voda kategoricky nemožná. Ak chcete oheň, musíte použiť hasiace prístroje alebo len piesok.

Uskladnenie

Stojí za to spomenúť na pravidlá pre skladovanie polyesterových kompozícií. Sú lepšie umiestnené do dobre vetranej miestnosti. Optimálna teplota je 20 stupňov tepla. Polyesterové kompozície sa často skladujú v chladiacej komore, ale nie je možné ich zmraziť. V tomto prípade sa živica môže používať počas celého roka. Pri uložení je kategoricky nemožné vstúpiť do sušenia kontajnera s látkou.

Hodnotiť článok
( Zatiaľ žiadne hodnotenia )
Pridať komentáre

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: