Vodotesná disperzia Akrylátová farba: Klady a nevýhody

Akékoľvek opravárenské práce si vyžadujú kompetentný prístup k výberu materiálov a nástrojov. Najčastejšie na udelenie akýchkoľvek povrchov predkladaného typu, farby na farbu. Nedávno, najobľúbenejšia vodárenská disperzia akrylová farba. Ale pred nadobudnutím sa každý nastavuje ako otázka, či farba bude slúžiť dlhú dobu a je to bezpečné pre ľudské zdravie? S cieľom odpovedať na tieto a iné otázky je potrebné študovať všetky výhody a nevýhody tohto typu.

Zvláštnosť

Akrylová farba patrí do veľkej disperzie vody a je suspenzia malých pevných látok v kvapalnom roztoku. Separácia v tejto skupine je prakticky podmienená, pretože jeho rozpúšťadlom je voda. Akákoľvek farba tohto druhu je hustá látka pozostávajúca z rôznych zložiek, vďaka ktorej získava určité vlastnosti.

Zloženie vody disperznej farby obsahuje prvky zapojené do tvorby špeciálneho filmu na povrchu nesúcich ochrannú funkciu. Okrem toho obsahuje plnivá, prísady a maliarske pigmenty. Plnivá môžu mať ako prírodný pôvod, takže syntetický základ. Vďaka nim, farba získava určité vlastnosti. Obsah pigmentu dáva farbenie požadovanú farbu alebo tieň a prísady zlepšujú vlastnosti farby.

Rozdiel medzi rôznymi typmi tejto skupiny sa skladá z väzbových komponentov, aplikácií a ceny.

Dispergická farba akrylovej vody sa líši od iných druhov tejto skupiny prítomnosťou polyakrylátu. Okrem toho sú v jeho zložení kopolyméry, ktoré sú priamo zapojené do tvorby filmu, ktorý chráni povrch. Tento film je priepustný pre pár, a preto materiál pod ním je „dýchanie“. Tvarovanie a vývoj patogénnych baktérií pod podmienkou povrchu priepustného pre pary je takmer nemožné, a preto nie je vôbec nebezpečný nielen pre zdravých ľudí, ale aj pre jednotlivcov trpiacich alergie.

Všetky komponenty obsiahnuté v nátere, netoxickom a od základu akrylových farbív je voda, a nie rozpúšťadlo, potom nie je ostrý zápach. Áno, a nie je tu nič, čo by sa mohlo zapáliť, takže dôležitá dôstojnosť akrylovej farby je jeho ohňovzdorná.

Film vytvorený na povrchu materiálu je odolný voči účinkom vlhkosti, navyše, maľovaný povrch dokonale umýva. Tieto vlastnosti sú inherentné a vodou dispergované farby na základe latexu, ale chýbajú sa v pohľade s PVA.

Dôležitou výhodou akrylového farbiva je rýchle vysušenie maľovaného povrchu, s výhradou zhody s predpísanými režimami teploty a vlhkosti. Okrem toho sú komponenty v zložení farby dobre maskované malé trhliny a samotný povrch je rezistentný na mechanické účinky.

Serv životnosť akrylových farbív je dlhá, povrch, ktorý sa podáva vo farbe, bude mať čorazový pohľad na najmenej 8-10 rokov bez prasknutia, napriek vplyvu nie vždy priaznivých vonkajších faktorov.

Práca s akrylovými farbami je radosť. Nielenže to ide len na povrch, ale nevyžaduje aj špeciálny spôsob ochrany. Všetky druhy masky a respirátorov používaných pri práci s farbami na báze rozpúšťadiel, nie sú potrebné tu, pretože neexistujú jedovaté pre dýchacie plyny. A s náhodným hitom na koži je ľahké pranie, pretože základ je voda.

Ale stojí za to zapamätať si, že odstrániť stopy farbiva z kože alebo povrchu môže byť len v prvých minútach. O hodinu neskôr to bude ťažšie robiť to viac, pretože film vytvorený na povrchu je dosť pevne spojený s kožou.

Takmer jedinou nevýhodou tejto farby je cena. Je o niečo vyššia ako hladina analógu vo vode.

Treba však pripomenúť, že tento druh nielenže transformuje povrch a aplikovaná vrstva slúži dlhú dobu, ale má tiež malú spotrebu zmesi. To vám umožní znížiť počet vrstiev, a to znamená, že ušetrí bez toho, aby boli dotknuté kvalitu.

Niekedy je vodou disperzná farba identifikovaná s vodou emulziou. Ale to nie je úplne pravda, pretože sa líšia v zložení. Napriek tomu, že základom druhého typu je voda, základné komponenty vodnej náterovej farby môžu byť buď kriedové alebo mazané vápno. PVA je tiež prítomná vo svojom zložení. Komponenty priamo ukladajú odtlačok na jeho vlastnosti: je rýchlejšie deformované a má krátku životnosť.

Technické špecifikácie

Akrylová alebo polyakrylová farba, podobne ako mnoho ďalších farieb a lakov, zodpovedá určitému parametrom GOST. Tento typ písmen AK je označený a vyznačuje sa niekoľkými parametrami.

V prvom rade je to vzhľad povrchu povrchu. Po vysušení by mala byť krytá vrstva hladká a hladká, ktorá má homogénnu farbu bez inklúzií a rozvodov.

Takýto dôležitý parameter ako prístrešok ovplyvňuje spotrebu akrylátovej farby. No, ak 1 liter náteru váži asi 1,5 kg. Nízka hustota znamená prítomnosť nadmerného množstva vody a vysoká indikuje zvýšený obsah plniva.

Akrylátové farby sú zvyčajne nízke hmotnosti, takže sa používajú na použitie povlaku aj na takomto nie veľmi trvanlivý materiál ako sadrokartón.

Úroveň pH závisí od účelu farby. Existujú kópie neutrálnych a slabo alkalického indikátora.

Takýto indikátor ako odolnosť proti mrazu sa určuje s použitím viacnásobného testu aplikovanej lakovej vrstvy pod vplyvom nízkych teplôt. Úroveň stability závisí od množstva zmrazenia. Čím vyšší tento ukazovateľ, tým lepšie.

Kde používajú akrylové farby?

Akrylová farba sa vzťahuje na univerzálne typy. Môže sa používať nielen pre vnútornú, ale aj pre vonkajšie výzdobu budov.

Dobrá adhézia inherenta v ňom vám umožňuje maľovať takmer akýkoľvek povrch. Je rovnako dobre vhodné pre prácu s kovom, drevom, betónom, tehálom, ako aj polymérnou základňou.

Najčastejšie sa tento druh používa na domácich účely: na farbenie stropu, steny, dvere a dokonca aj nábytok v interiéri. Okrem toho existujú špeciálne druhy vhodné pre fasádu.

Akrylátová farba sa používa aj na umelecké účely, napríklad na použitie tkaniny vzor.

Pravidlá s externým maľbou

Exteriér stenách by sa mal vykonať len vtedy, ak teplota vzduchu dosiahla +5. S nižšími indikátormi je pravdepodobnosť praskania povrchu.

Potrebné vziať do úvahy vlhkosť vzduchu. Tento indikátor by nemal byť vyšší ako 80%, inak povrch nebude schopný vytvoriť trvanlivý film. Na úplné tuhnutie vrstvy nevyžaduje nie menej ako deň.

Kvalita povlaku tiež ovplyvňuje silný vietor a svetlé slnečné lúče. V prvom prípade môže byť na neuskutočnom povrchu akumulovať veľké množstvo jemného odpadu a prachu. V druhom prípade je aplikovaná vrstva príliš rýchla a nerovná sušená, čo povedie k tvorbe podvedy a rozvodov.

V ideálnom prípade bude s malým oblakom pre farbenie vonkajšie povrchy.

Kritériá pri výbere farby

Každá osoba začína maľovať vždy záujmy, ktoré parametre dávajú pozor na výber akrylovej farby. Existuje niekoľko takýchto ukazovateľov.

V prvom rade si vždy venujete pozornosť krajine, ktorá vytvorila farbu, a potom na značku. Spoločnosti, ktoré sa ukázali ako na trhu, sa starostlivo monitorujú výrobou všetkého tovaru vyrábaného tým, aby ich výrobky spĺňali uvedené charakteristiky a majú požadované osvedčenia o zhode. Nedávno sa objavujú značky, spravidla nemôžu zaručiť dokonalú kvalitu, spoľahlivosť a trvanlivosť svojich výrobkov. Preto je lepšie zastaviť výber na produkty osvedčených výrobcov.

Pri nákupe je potrebné vziať do úvahy všetky parametre miestnosti, kde sa plánuje vykonávať prácu, medzi ktorými je stupeň osvetlenia, úroveň vlhkosti, teplota v rôznych časoch roka, povrchový typ, jeho účel. Dôležité je tiež, aká je plánovaná interiérová úprava.

Nákup farby, vypočítať svoje náklady vopred. V akrylovej zmesi sa táto hodnota pohybuje v priebehu 120-150 g / m², ale pre niektoré povrchy farieb môžu vyžadovať viac. Na predbežnú výpočtu sa spotreba špecifikovaná na banke množia koeficient 1,15. To pomôže odstrániť pravdepodobnosť nedostatku zmesi. Snažte sa kúpiť kontajnery z veľkého objemu farby. To ušetrí peniaze.

Ešte zaujímavejšie fakty o vode-disperznej farbe, budete sa naučiť z nasledujúceho videa.

Hodnotiť článok
( Zatiaľ žiadne hodnotenie )
Zdieľať s priateľmi
Vybudova.info - výstavba a opravy, dacha pozemok, byt a vidiecky dom, užitočné tipy a fotografie
Pridať komentár