Zámočnícke nástroje: požiadavky, typy a tipy na výber

  Zámočnícke nástroje – komplexná sada zariadení, ktorých úlohou je uľahčiť spracovanie kovov a niektoré ďalšie opravy. Rozsah použitia týchto zariadení je veľmi široký, a preto je ich rozmanitosť veľká. Stačí uviesť príklady kovových operácií, ktoré nemožno vykonať bez príslušných nástrojov, aby ste pochopili dôležitosť a špecifiká jeho aplikácie: vŕtanie, ohýbanie, rezanie závitov, pílenie, rezanie.

  Zvláštnosti

  Každý zámočnícky nástroj má v závislosti od oblasti použitia svoje charakteristické vlastnosti.

  V prvom rade je to materiál, z ktorého je vyrobený. Pretože oblasť použitia napríklad rezného nástroja je kov, musí zodpovedať aj tvrdosť zliatin, z ktorých je vyrobený. Vysoké požiadavky na pevnosť a montážne nástroje. Nástroje sú vyrobené zo špeciálnej ocele a niekedy majú špeciálne podmienky kalenia, ktoré sa široko používajú pre najrozmanitejšie práce.

  Inventár by mal byť pre zámočníka dostatočne pohodlný. Práca s tvrdými materiálmi vyžaduje silu a v prípade zlej kvality alebo nevhodných rukovätí môže spôsobiť vážne zranenie.

  Požiadavky

  Použitie nástroja tiež určuje požiadavky na jeho stav. Samostatne by sa mal zamerať na ten, ktorý je navrhnutý tak, aby pracoval s objektmi pod elektrickým napätím. Napríklad inštalácia elektrických vedení. Tu nemôže len ergonómia.

  Špeciálny nástroj s izolačnými rukoväťami by sa nemalo aplikovať na takéto alebo podobné práce. Na rozdiel od iných montážnych zariadení má menej trvanlivými artikuláciami a môže získať značné škody, ak sa neuplatňuje vymenovaním. Najmä s takýmito dielami trpia izolačné rukoväte, nie sú určené na významné zaťaženie. Zosilnený nástroj, ktorý nemá elektrickú izoláciu – následky môžu byť uložené na elektrické inštalačné práce.

  Najdôležitejšou požiadavkou pri práci so zámočníkom sú bezpečnostné opatrenia. GOST jasne reguluje svoju aplikáciu.

  Hlavné typy a ich účel

  Klasifikácia celej škály zámočníckych nástrojov je založená na rozmanitosti jej aplikácií. Aj keď zadáte jednoduchý zoznam v abecednom poradí, bude to vyžadovať značné množstvo, preto napriek tomu uvedieme všeobecne akceptovanú klasifikáciu profesionálneho nástroja.

  Manuálne perkusie

  Jedná sa o všetky druhy lavicových kladív a kladív, vrátane kováčov. Používajú sa na rezanie a ohýbanie kovu, dierovanie otvorov v ňom.

  Skupina bicích nástrojov obsahuje stredové kolíky potrebné na označenie. Rezanie kovu nie je možné bez sekáča – to je tiež nástroj na bicie zámočníctvo. Špeciálny sekáč na aplikáciu vybrania v kovových – CrantsMeysel, v skutočnosti, rovnako ako obvykle, ale s úzkym rezným povrchom, ktorý vám umožní prepichnúť drážku alebo vybranie. Aplikujte ho bez kladiva, ako v prípade sekáča, nebude fungovať. Kladivo je teda ďalším štandardným nástrojom v súprave.

  Svorka

  Samostatný tvar Skupiny Upínanie alebo sklenené zásuvné nástroje: kliešte, pasáž, kliešte, kliešte. Stacionárny vice – tiež upínací nástroj. Držať kovové prázdne, keď je spracované, je nemožné, a niekedy nebezpečné. Bolo to pre takúto operáciu, že nástroje tejto skupiny boli vynájdené.

  Pre rezanie niť

  Kovové časti sú už niekoľko storočí testované so závitovými spojmi. Pre rezanie nití boli tiež vyvinuté špeciálne nástroje. Vonkajší závit je narezaný zápustkou, upnutý v držiaku zápustky, spojený s kľúčom, ktorého otáčanie slúži na odstrihnutie nite.

  Ženský kohútik je tiež držaný na mieste špeciálnym nástrojom. Oba nástroje majú drážky na zber triesok. Sú vyrobené z vysoko kvalitnej nástrojovej ocele.

  Na obrábanie

  Mechanické spracovanie kovu sa vykonáva pomocou pilníkov a menšia revízia alebo spracovanie malých dielov pomocou pilníkov. Pomocou týchto zariadení môžete tiež píliť kov.

  Na rezanie kovu

  Na rezanie kovových častí sa používa píla. Tento nástroj je možné použiť na pílenie plechu, tyče, potrubia, rohu. Kovový plech je možné rezať pomocou špeciálnych nožníc, manuálne alebo stacionárne, jedného z rezných povrchov, ktorého sú pevné nehybné. Shabab umožňuje odstrániť tenkú vrstvu z povrchu výrobkov, táto operácia je potrebná na vytvorenie vysoko kvalitných kovových dielov.

  Na vŕtanie

  Kovové otvory sa získavajú vŕtaním. Na toto použitie:

  • Odlišný priemer vrtáka z dopovanej ocele;

  • Pre lepšie spracovanie otvoru sa používajú zametanie;

  • Ak chcete vytvoriť skrutkové alebo nitovacie pripojenie, vybrané skosenie – umožňuje utopiť hlavu skrutky alebo nitové flush;

  • Zenkovka sa používa na realizáciu tejto operácie;

  • Ak je potrebné zlepšiť kvalitu hotového otvoru, napríklad, aby sa zmestili pod mierne väčším priemerom alebo zarovnali otvor vŕtaný pod nejakým uhlom, použije sa Zenker.

  Inštalatérske a namontované

  Špeciálna skupina je tvorená nástrojmi potrebnými na montáž, tzv. Montérové ​​alebo montážne a montážne nástroje. Pre závitové pripojenia (skrutka – matica) aplikujú kľúče. Horné kľúče sú rozšírené, Cape, END, Nastaviteľné (možno nastaviť v závislosti od veľkosti hlavy skrutky alebo matice), rohatky a sklopných.

  Rôzne kľúče zahŕňajú ich použitie v rôznych podmienkach. V niektorých prípadoch je potrebné pri uťahovaní závitového spoja dávkovať silu; Na to boli vynájdené momentové kľúče. Na skrutky alebo skrutky (samorezné skrutky) sú určené skrutkovače s rovnou alebo krížovou hlavou.

  Meracie nástroje

  Spracovanie kovu nie je možné bez presných meracích nástrojov. Najjednoduchší z nich je pravítko. Jeho dĺžka je však vždy obmedzená a nie je vhodné používať príliš dlhé pravítko. Aby sa zabránilo takýmto nepríjemnostiam, bolo vynájdené flexibilné pravítko – ruleta.

  Na presné meranie boli vyvinuté strmene, hĺbkomery a výškomery. Nemenej dôležité sú všetky druhy vzorov, sond a kontrolných tyčí a platní. Tieto nástroje vám umožňujú určiť mikroskopické hodnoty rôznych druhov medzier s ich následným nastavením. Na meranie úprav sa používajú aj rôzne úrovne a uhlomery. V práci s elektrickým zariadením vyžaduje indikátorové zariadenia.

  Okrem vyššie uvedenej klasifikácie existuje rozdelenie inštalatérskych nástrojov do domácnosti a profesionálne. Je to celkom jednoduché odlíšiť ich, v prvom rade, podľa ceny. Prvý je zvyčajne drahší, avšak kvalita je podstatne vyššia.

  Tipy na výber

  Výber inštalačného nástroja je určený jeho aplikáciou. V prvom rade je potrebné reprezentovať rozdiel medzi tzv. Domácím a profesionálnym nástrojom.

  Nákup drahé inštalatérske nástroje, ak sa predpokladá, že sa predpokladá, že sa predpokladá, že na neregulárnu domácnosť opravy a montážnu prácu môže byť zbytočne nákladné. Samozrejme, v akomkoľvek dome by mal existovať štandardná sada základných nástrojov: kladivo, pasáž, nastaviteľný kľúč alebo dokonca dva, screwdriver byt a kríž. Môžu byť užitočné pri menších opravách – napríklad odskrutkovala sa nastavovacia skrutka dverí skrinky, poškodila sa žeriavová skriňa a iné poruchy v domácnosti.

  Na serióznu odbornú činnosť by sa však takéto nástroje v žiadnom prípade nemali používať. Pre profesionálne nástroje je vyvinutá špeciálna nástrojová oceľ, ktorá ich predražuje, ale tiež zvyšuje odolnosť proti opotrebovaniu. Profesionálny nástroj sa navyše vyznačuje vysokou kvalitou držadiel, a to nielen materiálom, z ktorého sú vyrobené, ale aj tvarom. Takýto ergonomický nástroj nevykĺzne z ruky, držadlo sa nijako neotáča, je pohodlné a pri dlhšom používaní si nemaže ruku s výrazným úsilím.

  Pri nákupe nástroja pre domov by nemal byť odpočítaný príliš nízky. V tomto prípade budete čoskoro musíte stráviť nástroj znova.

  Môže zlyhať pri prvom použití. Avšak, príliš drahé, sotva stojí za to kúpiť. Náklady, ako sa hovorí, neplatia sa, ak akvizícia bude ležať mesiace bez.

  Nižšie sa môžete oboznámiť so značkou „Steel“.

  Hodnotiť článok
  ( Zatiaľ žiadne hodnotenia )
  Pridať komentáre

  ;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: