Zariadenie a princíp prevádzky úrovne

LEVELIERIER je zariadenie určené na určenie rozdielu (rozdiel) výšok dvoch bodov odstránený od seba na chvíľu. Existuje mnoho typov nerovných zariadení, ale všetky znižujú riešenie úlohy alebo vizuálnej definície tohto rozdielu, alebo s odkazom na rôzne zariadenia (napríklad digitálne).

Ak chcete presne pochopiť, ako sa vydáva, a aký druh odrôd tohto zariadenia sú vhodnejšie pre určité problémy, je potrebné jasne predstavovať celkový návrh úrovne.

Zariadenie a princíp prevádzky úrovne

Zariadenie

Úrovne používané v geodetickej snímaní terénu a v stavebníctve sú rozdelené do niekoľkých veľkých kategórií. Toto sú tradičné optické, rovnako ako modernejšie zariadenia s využitím elektronických technológií a laserového žiarenia. Všetky majú iné zariadenie. Zvážte základné princípy a funkcie každej z uvedených kategórií.

Zariadenie a princíp prevádzky úrovne

Zariadenie a princíp prevádzky úrovne

Optické úrovne: Princíp dizajnu a prevádzky

Predtým majú iní optické vyrovnávacie zariadenie. Štruktúra všetkých takýchto zariadení obsahuje vizuálnu trubicu s okulárom a šošovkami, čo poskytuje aproximáciu požadovaného počtu. Predtým, všetky optické úrovne požadovali manuálne poradenstvo v oblasti záujmu a zamerať sa na to pomocou rôznych skrutiek – zdvíhanie, odchod a výška. Ak chcete presne odstrániť vizuálne potrubie do horizontu, bola k nej pripojená valcová hladina.

Na vykonanie merania dôležitého komponentu úrovne je merací stojan. Tiež všetky modely optických úrovní sú vybavené natívnym meradlom pre meracie vzdialenosti, a niektoré je horizontálna končatina, ktorá vám umožní merať uhly v horizontálnej rovine.

Zariadenie a princíp prevádzky úrovne

Zariadenie a princíp prevádzky úrovne

Princíp fungovania takéhoto zariadenia je celkom jednoduchý. Úrovne sú inštalované na plochom mieste, pričom skrutky vedú vizuálnu rúrku do horizontálnej polohy. Dva body na zemi – počiatočné a merateľné – by mali byť jasne viditeľné na oku. Meracia koľajnica je najprv nainštalovaná v východiskovom bode a svedectvo sa odstráni na mriežke NIBLIIR nití (Presnejšie, na priemernom vlákno tejto mriežky). Potom sa koľajnica prenesie do nameraného bodu a čítania sa znova odstránia. Rozdiel medzi nimi je požadovaná hodnota.

Väčšina úrovní používaných v modernej geodézii a konštrukcii je o niečo odlišná od tých, ktoré sú opísané vyššie. Napríklad väčšina modelov je vybavená kompenzátorom. Kompenzátor je zariadenie navrhnuté tak, aby automaticky zarovnalo zariadenie na okraji horizontu. Použitie kompenzátora robí merania presnejšie a jednoduchšie.

V úrovniach vybavených kompenzátorom je špeciálne označenie vo forme písmena „K“ a zvyčajne nie je žiadna valcová úroveň (pretože nie je potrebná).

Zariadenie a princíp prevádzky úrovne

Zariadenie a princíp prevádzky úrovne

Vlastnosti digitálnych Niviers

Okrem toho existuje kategória digitálnych úrovní, ktoré nevyžadujú vizuálne určenie nadmorskej výšky meracej koľajnice (táto funkcia vykonáva digitálne počítanie zariadenia). Majú významné výhody a sú široko používané ako profesionálne meracie prístroje.

Nepochybné výhody elektronických úrovní zahŕňajú automatizáciu a meraciu stabilitu. Digitálne referenčné zariadenie v každom prípade spoľahlivejšie a presne, Vzhľadom k tomu, jeho práca nezávisí od ľudského faktora a oveľa menej závisí od podmienok viditeľnosti.

Schéma hlavných zložiek digitálnej hladiny sa líši od optickej prítomnosti referenčného zariadenia a obrazovky, ktorá ukazuje svedectvo, ako aj špeciálnu meraciu koľajnicu. Na túto koľajnicu sa aplikujú jedinečné čiarové kódy. Referenčné zariadenie môže presne určiť výšku týchto kódov, na ktoré hustá. Hodnoty výšky sa zobrazia na displeji.

Zariadenie a princíp prevádzky úrovne

Zariadenie a princíp prevádzky úrovne

Odstránenie čítania sa spustí jedným kliknutím na tlačidlo, ako aj rôzne modely digitálnych úrovní majú funkciu ukladania a exportu hodnôt.

Vzhľadom k tomu, že zariadenie je aplikované v poli, jeho konštrukcia vždy obsahuje puzdro s vysokou ochranou proti prachu a vlhkosti. Zariadenie z vizuálneho potrubia sa líši od konštrukcie optického zariadenia, má tiež šošovky s množstvom nárastu z 20 až 50 krát. Čím vyššia je multiplicity, tým presnejšie zariadenie.

Elektronické zariadenia môžu mať tiež funkciu merania horizontálnych uhlov.

Tieto modely, ktoré majú horizontálnu libambu na tieto účely, sú označené špeciálnym označením vo forme písmena „L“.

Zariadenie a princíp prevádzky úrovne

Zariadenie a princíp prevádzky úrovne

Hladiny laserov

V samostatnej kategórii sú pridelené zariadenia s laserovými žiarumi. Takáto úroveň je usporiadaná v pôvodnom spôsobe a nemá žiadne vizuálne potrubie. Vizuálne zameranie na nameraný bod sa vykonáva už kvôli laserovi, ktorý sa predpokladá do dobre viditeľnej svetelnej čiary (v niektorých prípadoch – do bodu).

Laser je obmedzený rozsahom, ktorý je hlavnou nevýhodou tohto typu nástrojov. Ale sú vhodné na použitie v domácich a stavebných účely. Laserové modely s malým polomerom akcie sú lacné, používajú sa v interiéri pri vykonávaní stavebných prác, markup, pri inštalácii rôznych vzorov a nábytku.

Zariadenie a princíp prevádzky úrovne

Zariadenie a princíp prevádzky úrovne

Pre prácu v otvorených oblastiach sa vyrábajú aj hladké hladiny laserov, čo môže projektovať svetlo na vzdialených bodoch. Často sa používajú spolu so špeciálnym detektorom laserového žiarenia a úspešne sa používajú pri vzdialenostiach až 500 m.

Zariadenie tohto typu obsahuje LED (jeden alebo viac) a optický systém, ktorý proaktizuje žiarenie LED do lietadla.

LED môže byť usporiadaná ako pevná emitor alebo otáčanie (na rotačných modeloch).

Zariadenie a princíp prevádzky úrovne

Zariadenie a princíp prevádzky úrovne

Zaostrovanie

Odstránenie čítania prístroja predchádza postup zaostrenia. Pre zaostrenie využíva špeciálny prvok – CREVOKER, ktorý sa otáča s cieľom usmernenia so zameraním objektívu. Keď sa získa skôr číry obraz meracej koľajnice, musíte tiež dosiahnuť obrazový obraz.

Priemerná niť tejto mriežky bude určená výškou. Aby bolo jasné, musíte otočiť koleno okulára do správnej polohy.

V optických úrovniach klasického dizajnu môžete vidieť valcovú bublinovú bublinovú trubicu. Zameranie sa na bublinu, potrubie vedie do horizontálnej polohy otáčaním plniacich skrutiek.

Ak sa úroveň vyrovnávania horizontu vyrieši použitím kompenzátora, nie je potrebná valcová hladina na vizuálnom potrubí, ale na prístrojovom telese je potrebná úroveň inštalácie. S ním musíte ľahko nainštalovať zariadenie na stojan, nastavte svoju polohu so skrutkami a až po tomto zaostrení.

Zariadenie a princíp prevádzky úrovne

Zariadenie a princíp prevádzky úrovne

Voliteľné príslušenstvo Levelira

Prvky dodatočnej konfigurácie zariadenia zahŕňajú pult a meracie koľajnice.

Statív sa skladá z ľahkých zliatin alebo hliník, slúži na inštaláciu zariadenia v požadovanej polohe av správnej výške. Pri výbere statívu venujte pozornosť svojej maximálnej výške, upevnenie (malo by to byť ergonomické a ťažko upevniť zariadenie v požadovanej polohe), ako aj silu a hmotnosti.

Rake si zaslúži dôkladnosť. Malo by to byť dostatočná dĺžka (sa vyrábajú sadzby rôznych veľkostí) a majú rozsah hodnôt, dobre odlíšiteľné v očnej úrovni z dlhej vzdialenosti.

Zariadenie a princíp prevádzky úrovne

Zariadenie a princíp prevádzky úrovne

Všetky modely meracích dosiek sú označené písmenami pH a po abecedike. Napríklad pH 3-2500 znamená nasledovné: hladina hrable s presnosťou 3 mm, 2500 mm.

Niektoré koľajnice majú skladací návrh teleskopického typu a označené písmenom „C“.

Pri výbere vyrovnávacej koľajnice pokračujte zo skutočnosti, že ich dĺžka sa pohybuje od 1 do 5 m, a presnosť merania závisí od materiálu, z ktorého je hrable vyrobený. Invar – Špeciálna zliatina, ktorá je málo podlieha expanzii, keď je vystavená teplote.

Úrovne vysokých úrovní presnosti.

Zariadenie a princíp prevádzky úrovne

Zariadenie a princíp prevádzky úrovne

závery

Zariadenie a princíp úrovne úrovne sa líši v závislosti od typu. Optické a digitálne nástroje majú os, ktorá sa nachádza pozdĺž vizuálnej rúry, ktorú chcete nainštalovať v požadovanom smere a obzorom. To používa optický systém aj digitálne zariadenia na vzorky a kompenzátorové automatizačné prvky.

Použite digitálne úrovne a modely s kompenzátorom je jednoduchšie ako zariadenia klasického typu. V tomto prípade digitálne zariadenia vyžadujú zdroj napájania, ochranu pred prachom a vlhkosťou a môžu tiež stáť viac. Samostatný typ je hladiny laserov.

Zariadenie a princíp prevádzky úrovne

Zariadenie a princíp prevádzky úrovne

Ako používať úroveň úrovne, môžete sa naučiť z nižšie uvedeného videa.

Hodnotiť článok
( Zatiaľ žiadne hodnotenie )
Zdieľať s priateľmi
Vybudova.info - výstavba a opravy, dacha pozemok, byt a vidiecky dom, užitočné tipy a fotografie
Pridať komentár