Výpočet napájania pre LED pásku

LED stuhy môžu pracovať v najťažších podmienkach, bez ohľadu na počasie – produkty odolné a odolné voči vlhkosti. Napríklad, môžu osvetliť ulicu alebo fasádu budovy. A na dlhú prácu potrebujete gramotný výpočet napájania pre LED pásku.

Čo potrebujete pri výbere napájania?

Ak chcete pripojiť LED RIBBON, potrebujete napájanie alebo ovládač. Toto sú rôzne zariadenia.

 • Problémy s vodičom stabilizovaný prúd. Napríklad 300 ma. A ak sa pripojíte príliš krátku pásku, napätie sa stane viac nominálnym a diódy sú spálené. A ak príliš dlho, potom budú svietiť. Preto je len osvetlenie spojené cez vodič, na ktorý je tento adaptér navrhnutý. Pomoc: Záujmy sa používajú v hotových výrobkoch, ako sú žiarovky a girlandy.
 • Zdroj. Je nastavený napätím. To znamená, že na výstupe dostaneme presne 12 v bez ohľadu na spotrebu energie. Napájacie zdroje sú univerzálne a uľahčujú ich ako vodiči. Je potrebné vziať do úvahy niekoľko okamihov.

Celková pásková energia

MERANIA MERANIA – W / M. Záleží na 2 množe.

 • Typ LED. Väčšina nudných pásov slúži na dekoratívne účely a vybavené diódami typu 3528. Môžu zvýrazniť obrysy objektov. A pre jasné osvetlenie sú potrebné typy typu 5050 (najčastejšie) a 2535.
 • Počet LED diódami na jednoterovej pásku – 30, 60 alebo 120.

Na balíku je uvedený výkon diódového pásu a značky diód. Napríklad, jed SMD 5050 60 LED / m 14.4W. Jeho výkon – 14,4 W na tvaronovom merači.

Vetranie transformátora

Počas prevádzky sa napájanie zahrieva a musí byť ochladzovaný. To sa robí niekoľkými spôsobmi.

 • Aktívne chladiace modely sú vybavené chladičom, ktorý poháňa prietok vzduchu vo vnútri prípadu. Ich výhody – vysoké výkony a menšie veľkosti a nevýhody chladnejšie a opotrebované s časom. Takýto systém je potrebný, keď je páska 800 W a viac.
 • Pasívne chladiace adaptéry sa častejšie používajú v životných podmienkach. Sú tiché, ale zaberajú trochu viac. Áno, a je potrebné mať tak, aby bol tok čerstvého vzduchu. Ale sú spoľahlivejšie, pretože nie sú žiadne pohyblivé časti. A lepšie chránené pred zlým počasím.

Napájacie adaptéry sa líšia podľa stupňa ochrany.

 • Otvorené. Najjednoduchšie a lacné modely, ale aj najviac „jemné“. Používajú sa len v interiérových podmienkach, kde nie je prach a nízka vlhkosť.
 • Semi-hermetický. Chránené pred ľahkými rozbavami prírody. Veľký prach a striekanie vody sú pre nich malé, ale trvalá vlhkosť bude rýchlo „zabiť“ adaptér. Na ulici potrebujú byť skrýva pod baldachýnom, a lepšie v montážnej krabici. Stupeň ochrany – IP54.
 • Hermetický. Prostredníctvom chráneného puzdra, prach a vlhkosť nebudú preniknúť. Sú vhodné pre pouličné osvetlenie a pracovať vo vlhkom prostredí, ako sú kúpeľne a bazény. Stupeň ochrany – IP65 alebo IP68 (* 6 – Plná ochrana proti prachu, * 5 – Ochrana proti vodným trysom, * 8 – Zariadenie odolaje ponorením do vody).

Ak chcete lepšie pochopiť stupne ochrany, použite tabuľku. Mimochodom, je vhodný pre všetky elektroniky.

Interné zariadenie všetkých týchto adaptérov je rovnaké. Výstupné napätie pre Power Tape – 24 voltov, 12 V alebo 5 V. Diode Bar pracuje na konštantnom prúde, a preto nie je možné ho pripojiť v sieti. Hoci to robia nejaké chyby. Dôsledky – páska horí a oheň sa môže zlomiť.

Aby, že LED diódy slúžia po dlhú dobu, musíte správne vypočítať napájanie napájania. Najjednoduchší spôsob, ako to urobiť v našom príklade.

Príklad výpočtu jedného napájania

Ak chcete spustiť, určte silu pripojenej pásky. A ak je niekoľko z nich, zaťaženie je zhrnuté. Ak chcete byť jednoduchšie navigácia, použite tabuľku.

Ďalej prejdite na výpočet. Je potrebné urobiť v takom poradí.

 • Predpokladajme, že máte jedovatý SMD 5050 60 LED diódy / M 2 modelová páska.4W 4 m dlhé. Potom bude jeho celková kapacita: (14,4% / m) * (4 m) = 57,6 W.
 • Vyberte si rezervný koeficient. Potrebuje adaptér do práce bez preťaženia. Ak sa blok používa na ulici a dobre vetraní, potom bude dosť 20%. A keď sa nachádza v montážnom boxe, a okrem horúcej izby musí byť koeficient najmenej 40%. Zohľadniť normálne podmienky práce, na ktorých K = 30%. Potom musí byť výkon napájania:

57,6 W * 1,3 = 74,88 W.

Dôležitý. Všimnite si, že pre modely s pasívnym chladením by mal byť koeficient výkonového minima vyšší ako pre adaptéry s ventilátormi.

 • Ďalej musíte zaokrúhliť toto číslo na väčšinu strany na štandardnú hodnotu – 80 V. Zvoľte požadovanú hodnotu napájania, pomôžte našej tabuľke.
 • Niekedy v charakteristikách nie je žiadna sila, ale najväčší výstupný prúd (v ampéroch). Potom by mal byť výkon napájania rozdelený na pracovné napätie pásky:

74,88 W / 12 V = 6,24 A.

To znamená, že pri výkone by adaptér mal poskytnúť aspoň 6,5 ampéry.

Bonus môžete vypočítať spotrebu elektriny. Ak to chcete urobiť, vynásobte si silu spotrebiteľa v jeho čase.

Predpokladajme, že naša páska funguje mesiac, 2 hodiny každý deň. Potom bude náklady:

57,6 W * 2 H * 30 dní = 3,5 kW * H.

57.6 W – Toto je skutočná spotreba osvetlenia.

Pomoc: Žiarovka Banka o 100 W počas rovnakého času stráviť prúd dvakrát toľko (6 kW * h).

Po pripojení sa uistite, že je napájací zdroj spustený správne.

 • Najdôležitejšou vecou je, že sa tak nemal ohrievať. Ak chcete skontrolovať, po pol hodine nepretržitej práce, vezmite si ju rukou. Výhodne kovové časti. Ak je ruka plynule odohraním ohrevu, adaptér je správne správny.
 • Počúvajte prácu. Píšťalky a trhliny nie sú povolené. Blok môže vytvoriť len chladič a mierne bzučanie transformátora.

Dôležitý. Napájacie adaptéry majú často niekoľko výstupov pre 2, 3 a viac LED stuh. V tomto prípade by dĺžka LED pásu pre jedného konektora nemal presiahnuť 5 m. V opačnom prípade bude preťaženie. A ak potrebujete pripojiť niekoľko iluminátorov, potom sa to robí 2 spôsoby.

Ako vypočítať niekoľko blokov?

Keď potrebujete použiť LED pásik 10 alebo viac metrov dlhý, potom segmenty 5 m dlhé sú spojené s rôznymi výstupmi napájacieho zdroja podľa schémy.

Toto riešenie má nevýhodu – veľké konštantné súčasné straty v drôtoch. Diódy, ktoré sú ďaleko od napájacieho adaptéra. Mimochodom, aby sa zabránilo takýmto stratám na prenos prúdu na dlhé vzdialenosti používajú striedavý prúd s veľkým napätím. Preto je lepšie použiť niekoľko zdrojov energie. Sú pripojené podľa takejto schémy.

Adaptéry sú výhodne umiestnené rovnomerne pozdĺž celej pásky, a nie zbierať v jednej montážnej skrinke. Potom sa nebudú prehriať.

Technika výpočtu sa nelíši od tej, ktorá sa používa pre jeden blok.

 • Napríklad, musíte rozsvietiť miestnosť 3×6 metra. Perimeter bude 18 m. Pre osvetlenie, SMD 3528 60 LED / M pásky, ktorá má jas 360 lm / m. Ns. Jeho moc sa rovná:

(6,6 w / m) * (18 m) = 118,8 W.

 • Pridajte pomer napájacích rezerv 25%. Na výstupe máme:

118,8 W * 1,25 = 148,5 W.

Ukazuje sa, že celkový výkon jedného napájacieho adaptéra musí byť 150 W.

Najväčšia dĺžka štandardného LED pásu – 5 m. Pre osvetlenie budete potrebovať 3 segmenty 5 m a 1 segment s dĺžkou 3 m. Tieto 4 segmenty si vyžadujú 2 napájacie zdroje.

Prvá bude mať výkon:

(5 m + 5 m) * (6,6 w / m) * 1,25 = 82,5 W. Vyberte adaptér 100 W.

Iný výkon:

(5 m + 3 m) * (6,6 w / m) * 1,25 = 66 W. Vhodný blok pre 80 W.

Podmienky pre prevádzku 2 napájacích zdrojov sú jednoduchšie ako jeden, pretože v súčte majú väčšiu moc (180 W proti 150 W). Preto je takáto schéma pripojenia spoľahlivejšia a nie tak strach z prehriatia.

Výpočet napájacieho zdroja pre LED pásku na video nižšie.

Hodnotiť článok
( Zatiaľ žiadne hodnotenie )
Zdieľať s priateľmi
Vybudova.info - výstavba a opravy, dacha pozemok, byt a vidiecky dom, užitočné tipy a fotografie
Pridať komentár