Ako kúpiť lacné lístky na vlak – tajomstvo úspešného nákupu

Cesta vlakom na nejaké miesto? V tomto prípade vás môže sklamať cena týchto lístkov. Zlacnenie je možné len podľa našich jednoduchých tipov.

Nákup lacných lístkov na vlak

Ako sa tvoria tarify?

Ak chcete vedieť, ako ušetriť pri kúpe lístkov na vlak, musíte pochopiť princíp ich tvorby. Možno si myslíte, že viete všetko, ale nie je to tak. O čom treba premýšľať?? Kupé je najdrahší spôsob cestovania, lístok do salónneho auta je o niečo lacnejší a najlacnejšou možnosťou je sedadlo. Áno, máte pravdu. V skutočnosti je to však trochu zložitejšie.

Predtým ceny skutočne záviseli len od typu vozňa. V závislosti od počtu cestujúcich sa cena mierne zvyšovala alebo znižovala. Napríklad v lete boli lístky drahšie, pretože mnohí cestovali na dovolenku k moru. A na Nový rok veľa ľudí sedí doma, takže cena lístkov klesá, dokonca aj v prípade kupé. Systém je teraz zachovaný, ale s výhradami a pridaním niekoľkých ďalších bodov.

Ruské železnice sú povinné zverejňovať takmer všetky informácie týkajúce sa verejnej dopravy. Vďaka tomu nebudete mať problém zistiť, kedy sa znížený alebo zvýšený koeficient uplatňuje – časové intervaly sú teraz predpísané na rok dopredu. Jedinou výnimkou bol rok 2020, keď pandémia koronavírusu spôsobila, že mnohí považovali vlaky za nebezpečné, čo si vynútilo neplánované zníženie ceny.

Vyššie uvedené platí len pre vyhradené vozne. Ak hovoríme o lôžkovom oddelení, kupé a luxusných vozňoch, potom teraz existuje dynamický cenový systém. V tomto ohľade je železnica teraz ako letecká spoločnosť, ktorá tiež mení ceny podľa dopytu po letenkách v danom okamihu. To znamená, že veľký koncert vo Volgograde, na ktorom vystúpia najväčšie svetové hviezdy, bude mať za následok vyššie ceny vstupeniek. Opačná situácia môže nastať, ak sa niekoľko ľudí neočakávane vzdá svojich lístkov, alebo za zlých poveternostných podmienok, keď sa ľudia zdráhajú vydať na takúto cestu.

Analýza dopytu a výpočet celkových nákladov na letenku je automatický proces. Možno si myslíte, že ceny určuje umelá inteligencia, ale v skutočnosti ide samozrejme len o špeciálne algoritmy počítačového systému. Zatiaľ čo však letecké spoločnosti menia ceny leteniek v konkrétny deň v týždni, ruské železnice môžu cenu letenky doslova zmeniť! Z tohto dôvodu si ľudia radi kupujú lístok na rýchlik v priebehu niekoľkých minút po jeho uvedení do predaja. Ak by ste tak neurobili, možno by ste čoskoro videli úplne inú cenovku.

Neodvolateľné vstupenky

Osobitnú zmienku si zaslúži možnosť zakúpenia nevratnej letenky. Kedysi ste si mohli kúpiť lístok na vlak vopred, a ak ste náhle zmenili svoje plány, mohli ste ho kedykoľvek vrátiť. Teraz existujú aj takéto lístky. Ak však chcete ušetriť, môžete zvážiť kúpu nevratnej letenky.

Takýto lístok je možné vrátiť. Ale len v prípade potvrdenej choroby, úmrtia príbuzného, zranenia v dôsledku nehody a oneskoreného odchodu vlaku. Nemôžete to urobiť, pokiaľ sa nerozhodnete robiť niečo iné alebo nemáte dôležitú pracovnú schôdzku. Ani choré dieťa vám nepomôže so spiatočnou letenkou, pokiaľ dieťa nemá ísť s vami.

Vstupenky bez možnosti vrátenia peňazí sa prvýkrát začnú predávať v januári 2019. Na začiatku boli len dve destinácie, kam sa dalo ísť. Teraz ich je viac, ale nie je ich veľa. Nevratné cestovné lístky od bežných rozoznáte podľa špeciálnej ikony na webovej stránke RŽD a v príslušnej aplikácii. Ak si kupujete lístky na vlak v pokladni, musíte sa zamestnanca výslovne opýtať, či sa nedajú vrátiť.

Nákup lacných lístkov na vlak

Ďalšie spôsoby úspory peňazí

Zatiaľ nie sú k dispozícii nevratné letenky na všetkých trasách, takže musím vymyslieť iné spôsoby, ako ušetriť peniaze. Zdá sa, že stačí naplánovať cestu v dostatočnom predstihu. Môže sa však stať, že si celý zástup cestujúcich naraz kúpi veľa lístkov na jeden vlak, a to aj tri mesiace pred jeho odchodom. Môže sa stať, že ceny lístkov na ten istý vlak budú na druhý deň vyššie. Preto odporúčame nasledujúce metódy:

 1. Nekupujte si letenky 90 dní pred odletom, keď sa dostanú do predaja. Namiesto toho sledujte zmenu ceny počas piatich až desiatich dní. Je veľká pravdepodobnosť, že dopyt bude nízky, a preto systém používaný RZD zníži ceny. Ak však plánujete dovolenku alebo dovolenkovú sezónu, môže sa stať, že prídete o naozaj skvelé miesta alebo zaplatíte veľa peňazí.

 2. Pravidelne sledujte webové stránky RZD a dozviete sa, čo sa deje. A nezabudnite sa na ňom zaregistrovať – na váš e-mail tak budú zasielané najlepšie ponuky. Už sme spomínali pandémiu koronavírusu, keď takmer všetky letenky stratili približne polovicu svojej hodnoty. Rovnaká redukcia sa zvyčajne praktizuje aj v prvých januárových dňoch, ale len na horných policiach v kupé vozňoch. Ľudia majú najmenej radi horné bočné police a tie pri toaletách: ceny lístkov sa môžu znížiť o 40 %. Ak sa chcete dozvedieť o aktuálnych akciách, venujte pozornosť bannerom, ktoré sa zobrazujú na hlavnej stránke.

 3. Môžete využiť službu, ktorá vás upozorní na zníženie cien. Ruské železnice túto službu neponúkajú, pretože pre ne nie je výhodná. Nikto však nebráni použitiu analógu – stránky Tutu.Roux.“. Ak vidíte, že lacné vstupenky sú vypredané, kliknite na „There is hope“. V tomto prípade si objednáte oznámenie, ktoré príde v prípade, že niekto zruší cestu. Je však lepšie kúpiť si letenku na webovej stránke dopravcu, pretože Tutu.Ak si kúpite lístok na vlak za menej ako 2 500 základných cestovných lístkov, možno budete musieť zaplatiť 10 – 15 % servisný poplatok, pretože poskytovateľ služieb je len sprostredkovateľom.

 4. Ak sa vaša stanica nachádza uprostred cesty vlakom, je tu ďalší tip. Ak nenájdete lacný lístok, pozrite sa na susednú stanicu. Je možné, že k nej niekto pôjde – môžete ho nahradiť. Môže sa to stať aj preto, že RZD prideľuje každej stanici určitý počet miest. Všetky miesta sú viditeľné len vtedy, ak hľadáte letenku z východiskového bodu trasy. Oznámenie môžete dostať aj od Slovenskách železníc. Presne tri dni pred odchodom sú k dispozícii absolútne všetky zostávajúce cestovné lístky pre všetky stanice, v ktorých vlak zastaví. Takže aj keď sú všetky letenky v danom čase vypredané, tri dni pred odletom môžu byť opäť k dispozícii.

 5. Kedy presne je „mimo sezóny“?? Po Novom roku, keď väčšina ľudí oslavuje sviatky doma alebo u príbuzných… Po druhé, na jeseň, keď školáci už začali chodiť do školy, a preto sa prázdninové rodinné výlety prakticky zastavili. Cenu letenky môže ovplyvniť aj čas odletu. Nech sa na to pozriete z akejkoľvek strany, každý nebude chcieť ísť o 3 – 4 hodine ráno, a preto je dopyt po takýchto lístkoch minimálny. Pokiaľ ide o zvýšenie cien, týka sa piatkových večerných a nedeľných odchodov, ako aj štátnych sviatkov a školských prázdnin.

Používanie bonusových bodov

Cestujúci RŽD majú už dlhší čas prístup k bonusovému systému. Nazýva sa: „RZD Bonus. Ak pravidelne cestujete vlakom do diaľkových destinácií, určite sa v ňom zaregistrujte! V takom prípade dostanete osobný účet, na ktorom budete zbierať bonusové body. Potom si pre ne môžete ľahko kúpiť ďalší lístok, a to aj v dolnom oddiele! Musíte zaplatiť len skutočný poplatok za proces vydania lístka, ktorý sa odhaduje na približne 150 Euro. Ak chcete zrušiť letenku, peniaze sa vám nevrátia.

Upozorňujemeže váš účet RZD Bonus je samostatný. Ak ste zaregistrovaný na webovej stránke RŽD, neznamená to, že ste už zapojený do programu Bonus! Buďte opatrní! Skontrolujte, či máte bonusový účet. Ak nie, musíte sa zaregistrovať v RZD Bonus. Je to seriózne – musíte vyplniť formulár žiadosti, naskenovať svoj pas a potvrdiť rezerváciu kliknutím na odkaz v e-maile.

Navrhuje sa zbierať body nasledujúcim spôsobom:

 1. Za každých 10 utŕžených Euro získate 3 body;

 2. Za pozvanie priateľov do bonusového programu dostane každý 500 bodov;

 3. RZD vám tiež môže po ďalšej ceste poslať odkaz na prieskum, za ktorý získate 100 bodov;

 4. Bonusové body sa udeľujú aj pri platbe spoločnou bankovou kartou a dokonca aj za výdavky u partnerov programu.

Aby vám boli body pripísané, nezabudnite zadať číslo vašej RZD Bonus karty. Odporúča sa to urobiť pri rezervácii cestovného lístka na webovej stránke RŽD. Ak sa rozhodnete kúpiť si lístok na stanici, môžete toto číslo poskytnúť aj pokladníkovi. Číslo karty môžete určiť aj po ceste, ale až po mesiaci. Ak uplynie 120 dní, táto možnosť už nie je k dispozícii.

Nákup lacných lístkov na vlak

A ako si kúpiť letenku za body? Všetko je jednoduché. Prejdite na stránku RZD Bonus, kliknite na „Stráviť body“. Tu musíte zadať prihlasovacie meno a heslo zo svojho účtu, ak ste sa ešte neprihlásili. Potom stlačte tlačidlo „Kúpiť lístok“. Následne je potrebné nájsť požadovaný lístok a zároveň zadať číslo vernostnej karty a heslo z vášho účtu na webovej stránke RZD Bonus. Všimnite si, že cena každej letenky nie je uvedená v Euroľoch, ale v bonusových bodoch. Registrácia nákupu bude štandardná, nezabudnite zaplatiť poplatok za službu. Po zakúpení letenky nájdete podrobnosti na karte „Moje objednávky“.

Upozorňujeme, že cena v bonusových bodoch a Euroľoch nie je rovnaká. Napríklad cesta z Nižného Novgorodu do Kirova v kupé stojí 4000 bodov. A lístok do Moskvy v tom istom kupé bude stáť od 4000 do 7000 bodov v závislosti od konkrétneho vlaku. A najmä diaľkové destinácie majú hodnotu 12 000 bodov.

Skúsenosti ukázali, že bonusový program je skutočne prospešný. Ale len ak jazdíte vlakmi veľmi pravidelne. Po tom, čo ste na lístky minuli približne 30 000. Ak si priplatíte za lístok na vlak, môžete sa Z Bratislavy do Petrohradu dostať prakticky zadarmo! Ak cestujete ako rodina, vytvorte si spoločný účet. V tomto prípade budete môcť kombinovať body z viacerých vstupeniek. A na cestovanie v kupé získate 25-percentnú zľavu!

Zľavy na rýchlovlaky

V niektorých typoch vlakov sa príležitostne poskytujú dodatočné zľavy. Napríklad vo vysokorýchlostných vlakoch má aj dynamický systém cien, kvôli ktorému je cesta niekam v piatok a v pondelok často drahšia ako v ostatné pracovné dni. Nemali by ste zabúdať ani na autá ekonomickej triedy – miesta v nich sa vypredávajú rýchlejšie, takže cena stúpa neuveriteľným tempom. Existujú však aj možnosti, ako na takýchto vlakoch ušetriť.

Ruské železnice ponúkajú 50-percentnú narodeninovú zľavu. Týždeň pred narodeninami a nasledujúcich sedem dní môžete cestovať za polovičnú cenu. V tomto prípade dostanú zľavu traja priatelia. Alebo napríklad rodina oslávenca. Lístky si však musíte kúpiť v pokladni, pretože na webovej stránke RŽD zľavu nedostanete. Budete potrebovať aj pas oslávenca (ale napodiv nie samotného chlapca).

Ak pravidelne cestujete Z Bratislavy do Petrohradu a späť, odporúčame vám zakúpiť si elektronickú kartu alebo cestovnú kartu. Prvá je platná mesiac a stojí 1000 Euro, druhá je plastová – trvá 12 mesiacov a stojí 3000 Euro. Tieto karty vám poskytnú 10-percentnú zľavu na akúkoľvek cestu so spoločnosťou Sapsan. Jednoduchý výpočet ukazuje, že ročná karta sa vám vráti za 11-12 ciest, aj keď využijete najlacnejšie letenky. Pokiaľ ide o elektronickú kartu, mali by si ju vziať tí, ktorí jazdia na Sapsane aspoň päťkrát mesačne.

RZD sa v rámci možností stará aj o osoby, ktoré vzhľadom na svoj vek nemôžu pracovať. Deti do 10 rokov majú lístky o 70 percent lacnejšie. Mladí ľudia do 21 rokov majú 30 % zľavu. Ľudia vo veku 60 rokov a viac môžu počítať s rovnakou zľavou. Cena sa prepočíta automaticky po vyplnení údajov.

Zľavy vo vlaku Nesterov

Ak to neviete, Nesterovský vlak je vlak, ktorý premáva Z Bratislavy do Kaliningradu cez Litvu. Svoj názov dostala vďaka zastávke v Nesterovskom okrese Kaliningradskej oblasti – nachádza sa tam stanica Černyševskoje.

Pre tých, ktorí chcú navštíviť Vilnius, máme zaujímavý tip. Vlak Nesterov samozrejme zastavuje v hlavnom meste Litvy. Venujte však pozornosť cene! Lístok môže stáť 4500 Euro! A potom je tu stanica Černyševskoje, lístok na ktorú zvyčajne nestojí viac ako 1500 Euro. Vezmite si lístok priamo k nemu a vystúpte skôr. Je to jednoduché! Úspory sú veľmi dobré.

To platí aj pre návrat domov. Ak si zakúpite cestovný lístok v jednej východiskovej stanici, máte právo nastúpiť na vlak v ktorejkoľvek z nasledujúcich staníc. Preto dirigent nemôže byť proti. Pokiaľ Ruské železnice toto pravidlo jedného dňa nezmenia. Alebo ceny neupravia.

Zľavy na medzinárodné vlaky

V medzinárodnom meradle nemajú ruské železnice monopol na leteckú dopravu. Vzhľadom na vznikajúcu konkurenciu musí táto štruktúra zaviesť vážne zľavy. Tu je ich základný zoznam:

 1. Narodeninoví oslávenci si môžu kúpiť lístok o 35 % lacnejšie;

 2. Pri kúpe do 45-60 dní môžete počítať s 10-percentnou zľavou;

 3. Mladí ľudia do 25 rokov a ľudia nad 60 rokov majú lístky o 30 % lacnejšie;

 4. Novomanželia si môžu rezervovať lístky do kupé prvej triedy a luxusných kupé so zľavou 35 %;

 5. Lístky do horných políc sú o 5 % lacnejšie;

 6. Deti do 12 rokov cestujú medzinárodným vlakom s 50 % zľavou;

 7. Skupiny dvoch a viac osôb dostanú 20 % zľavu.

Ale žiaľ, ani zľavnené lístky nebudú vyhovovať každému. Mali by ste si ich kúpiť len vtedy, ak máte strach z lietania. Napríklad dostať sa do Paríža v bežnom kupé je možné len za 25 000 Euro a cesta trvá takmer dva dni. Ak chcete využiť služby spoločnosti Aeroflot, môžete získať až 12000 Euro. Jediný spôsob, ako ušetriť na medzinárodnej ceste vlakom, je zvoliť si lietadlo.

Tarify za vnútroštátnu a medzinárodnú dopravu sú veľmi odlišné. Možno ste si to už všimli na príklade Litvy. Oplatí sa to len vtedy, ak sa chystáte do Bieloruska. Aj v tomto prípade však budete musieť byť kreatívni. Najskôr si musíte kúpiť lístok na stanicu, ktorá je najbližšie k hranici. A z tejto stanice do cieľovej destinácie je lepšie cestovať s lístkom zakúpeným u miestneho dopravcu. Domáce tarify budú totiž určite nižšie ako tarify Slovenskách železníc.

Záver

Teraz ste pripravení vyraziť na cestu! Neponáhľajte sa však. Nech sa na to pozeráte akokoľvek, najdôležitejším tipom je kúpiť si lístky na vlak vopred. V tomto prípade je naozaj možné ušetriť veľa peňazí, ale samotná cesta bude musieť ísť až za niekoľko mesiacov.

Hodnotiť článok
( Zatiaľ žiadne hodnotenia )
Pridať komentáre

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: