Ako si vybrať batériu do smartfónu

Pri výbere batérie pre smartfón by ste mali najprv venovať pozornosť modelu tohto komponentu.

Ako si vybrať batériu pre smartfón: čo by ste mali zvážiť

Hlavnými kritériami pri výbere batérie pre váš smartfón sú:

 1. Typ (externý, interný vymeniteľný, interný nevymeniteľný);
 2. Kapacita (pre interné použitie);
 3. Charakteristika externých batérií (kapacita, materiál puzdra, výstupný prúd, počet a typy konektorov, podpora technológie rýchleho nabíjania).

!

Samotný typ batérie možno zanedbať, pretože drvivá väčšina smartfónov používa lítium-polymérové batérie.

Typy batérií

Pojem „batéria“ v súvislosti so smartfónmi je pomerne nejasný. Tento pojem sa môže vzťahovať na zabudovanú batériu aj na externú batériu určenú na dobíjanie zariadenia mimo zásuvky. V anglicky hovoriacich internetových obchodoch sa zariadenia prvého typu nazývajú batérie a zariadenia druhého typu sa nazývajú powerbanky.

Externá batéria (prenosná, powerbanka, „powerbank“)

externá batéria

Externá batéria je jednoduché zariadenie určené na dobíjanie smartfónu alebo iného zariadenia mimo „zásuvky“. Je navrhnutý ako batéria, ktorá je pripojená k regulátoru napájania. Po nabití je schopný uskladniť uloženú energiu na určitý (relatívne dlhý) čas a potom ju zdieľať s pripojeným smartfónom.

Externá batéria nemôže nahradiť poškodenú batériu smartfónu alebo len nabíjačku. Slúžia presne na uskladnenie energie „do zásoby“ pre prípad, že by vášmu milovanému zariadeniu náhle došla energia.

Vnútorná vymeniteľná batéria

Vnútorné vymeniteľné batérie sa inštalujú priamo do smartfónu, často pod zadný panel, a sú určené na napájanie mobilného zariadenia. Odnímateľná konštrukcia znamená, že takúto batériu možno v prípade potreby vybrať – vymeniť ju za inú alebo úplne odpojiť zariadenie.

Vnútorná nevymeniteľná batéria

Vnútorná nevymeniteľná batéria

Vnútorné vymeniteľné batérie sú konštrukčne podobné vymeniteľným batériám, až na niekoľko „ale“. Po prvé, sú umiestnené za neodnímateľným krytom, takže ich odstránenie je prakticky nemožné bez špeciálnych znalostí a vybavenia. Po druhé, pripojenie takýchto batérií k základnej doske má kompaktnejšie rozmery. A napokon, absencia konektorov s vysokým odporom umožňuje použitie technológie rýchleho nabíjania.

Akú batériu si vybrať?

Pri výbere batérie je potrebné zvážiť niekoľko parametrov v závislosti od zamýšľaného použitia:

 1. Skontrolujte, či má váš smartfón vymeniteľnú alebo nevymeniteľnú batériu. Vymeniteľný akumulátor môžete vymeniť sami, ale na odstránenie nevymeniteľného akumulátora a inštaláciu nového akumulátora musíte zariadenie zaniesť do servisného strediska;
 2. Na čo potrebujete batériu?? Ak sa batéria smartfónu začne rýchlo vybíjať a je tam už viac ako rok, veľmi sa zahrieva alebo sa pri mrazivých teplotách vybije takmer okamžite, musíte vymeniť internú batériu. Ak chcete len dlhšiu výdrž batérie, potrebujete externú batériu;
 3. Ak chcete predĺžiť životnosť batérie smartfónu s vymeniteľnou internou batériou, môžete zakúpiť viacero interných batérií a vymeniť ich, keď sa vybijú. Nie je to však také praktické ako používanie powerbanky.

!

Majte na pamäti, že rýchle vybitie batérie za normálnych podmienok, ako aj jej zahrievanie, môže signalizovať nielen poškodenie batérie. Takéto „príznaky“ sú často spôsobené problémami s firmvérom. Preto sa pred kúpou internej batérie oplatí obrátiť na servisné stredisko.

Výber správnej batérie pre váš smartfón

Parametre pre výber interných a externých batérií sa líšia.

Vnútorná batéria

Pri výbere internej batérie je vhodné zvážiť nasledujúce vlastnosti:

 1. Model;
 2. Kompatibilita;
 3. Kapacita;
 4. Výrobca.

Dôležité najmä pre vnútorné, nevymeniteľné batérie. Priamo určuje možnosť inštalácie batérie do existujúceho smartfónu – z hľadiska konštrukčných vlastností aj elektrických parametrov. Konkrétny model je možné identifikovať buď podľa nálepky na existujúcej batérii, alebo podľa technického listu výrobku.

V prípade interných vymeniteľných batérií je model dôležitý, ale nie dominantný.

Kompatibilita definuje, ako už názov napovedá, kompatibilitu batérie s existujúcim smartfónom. Môže byť buď konštrukčný, alebo elektrotechnický. Kompatibilita prvého typu znamená, že batériu možno nainštalovať do smartfónu – musí mať rovnaké rozmery a rovnaké usporiadanie kontaktov ako pôvodná batéria. Elektrický znamená, že prúd a napätie budú rovnaké ako v zariadení.

Kompatibilita je zvyčajne uvedená na obale a v popise batérie.

Kapacita určuje výdrž batérie smartfónu na základe používanej batérie. Čím je vyššia, tým dlhšie bude zariadenie „žiť“ bez dobíjania. Vo väčšine prípadov je však kapacita novej batérie rovnaká ako kapacita starej.

Prenosné batérie

prenosné batérie

Pri výbere prenosnej batérie je potrebné venovať pozornosť nasledujúcim vlastnostiam:

 1. Kapacita;
 2. Nabíjací prúd;
 3. Materiál tela;
 4. Počet a typy konektorov;
 5. Podpora technológií rýchleho nabíjania.

Kapacitaurčuje životnosť batérie. Presnejšie, určuje, koľkokrát je powerbanka schopná nabiť váš smartfón, ktorý je k nej pripojený. Väčšina moderných mobilných zariadení je vybavená batériou s kapacitou 2000-3000 mAh, takže externá nabíjačka by mala mať kapacitu aspoň 5000 mAh, pretože dochádza k samovybíjaniu, poklesom počas prenosu prúdu a ďalším faktorom, ktoré znižujú skutočnú kapacitu.

Nabíjací prúdUrčuje rýchlosť nabíjania pripojeného smartfónu. V prípade starších zariadení je najlepšia hodnota 500 mA. Pri novších smartfónoch je zbytočné kupovať externé batérie s menej ako 1 A. Vybíjajú sa rýchlejšie, ako sa nabíjajú.

Materiál puzdraurčuje použiteľnosť powerbanky. Plast je lacný, ale ľahko sa poškriabe a pri páde praskne. Kov je o niečo drahší, ale praktickejší.

Počet konektorovurčuje počet zariadení, ktoré možno nabíjať z jednej powerbanky súčasne. Ak plánujete používať externú batériu len so smartfónom, postačí vám jeden konektor. Ak máte notebook, tablet, slúchadlá, smart hodinky alebo podobné zariadenie, budete potrebovať aspoň dva konektory.

Typ konektorovUrčuje kompatibilitu káblov. Najbežnejším štandardom je USB typu A – alebo „obyčajné“ USB. Moderné USB typu C je stále pomerne vzácne. Dokonca aj smartfóny, ktoré sú ním vybavené, sa zvyčajne dodávajú s káblom USB typu A na jednej strane a typom C na druhej strane.

Podpora technológie rýchleho nabíjania obnoví kapacitu batérie pripojeného smartfónu (ktorý ju tiež podporuje) oveľa rýchlejšie ako bežne. Dochádza však k veľkému opotrebovaniu batérií powerbanky.

Ako si vybrať externú batériu pre smartfón

Pri výbere externej batérie je potrebné zvážiť niekoľko otázok:

 1. Kapacita. Minimálna požadovaná kapacita je 5000 mAh. S externou batériou nabije váš smartfón z 0 na 100 % za jedenkrát. Lepšie je, samozrejme, 10000 mAh alebo ešte vyššie;
 2. Počet konektorov. V prípade externých batérií s kapacitou menšou ako 10 000 mAh nemá zmysel inštalovať viac ako jeden port;
 3. Nabíjací prúd. V prípade novších smartfónov musí byť aspoň 1A;
 4. Materiál. Mali by ste si vybrať podľa vlastných preferencií.
 5. Podpora rýchleho nabíjania nie je obzvlášť potrebná.

Najlepší výrobcovia batérií pre smartfóny

Najlepší výrobcovia interných batérií sú:

 1. LG;
 2. Craftmann;
 3. TF1;
 4. Skutoční výrobcovia smartfónov sú Samsung, Sony atď..

Najlepší výrobcovia powerbank:

 1. Xiaomi;
 2. Inter-Step;
 3. Hiper;
 4. Kaňon.
 5. Zaujímavé sú aj produkty spoločnosti Rombica.

V nasledujúcich článkoch vám naši odborníci poradia, ako si vybrať telefón na internet.

Hodnotiť článok
( Zatiaľ žiadne hodnotenia )
Pridať komentáre

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: