Aký je najlepší spôsob vykonania kolonoskopie s anestéziou alebo bez nej?

Hardvérové vyšetrenie vnútorného stavu segmentov hrubého čreva, t. j. vzostupného, priečneho a zostupného čreva a esovitej časti hrubého čreva a konečníka, poskytuje úplný obraz patologických zmien vo všetkých vrstvách tráviaceho orgánu. Vložená trubica vybavená videokamerou umožňuje sledovať všetky zmeny až po tie najmenšie na obrazovke monitora. Endoskop okrem videozáznamu zhromažďuje aj biomateriál na histologické vyšetrenie. Pomocou tohto zariadenia je možné odstrániť aj polypózu po celom obvode hrubého čreva. Pacienti trpiaci ochoreniami tráviaceho traktu si kladú rovnakú otázku: Je lepšie podstúpiť kolonoskopiu s anestéziou alebo bez nej?? Na túto otázku sa vám pokúsia podrobne odpovedať naši odborníci z časopisu Expertology.

kolonoskopia

Význam zákroku, rozhodnutie o použití anestézie

Vykonaním tohto hardvérového vyšetrenia je možné určiť typ ochorenia, formu patologického procesu, stupeň poškodenia čreva a zapojenie do zápalového procesu susedných orgánov, tkanív. Asi pred 10-15 rokmi sa tento postup považoval za bolestivý. Počas zákroku by endoskopista vedením trubice v pravom uhle mohol spôsobiť bolesť, pretože črevá sú vybavené neuveriteľným množstvom nervových receptorov. Bolestivosť endoskopického vyšetrenia viedla mnohých pacientov k odmietaniu röntgenového vyšetrenia, ultrazvuku, magnetickej rezonancie a počítačovej tomografie. Nevýhodou takejto hardvérovej manipulácie je však absencia možnosti odoberať biomateriál na vyšetrenie prítomnosti rakoviny, určenie infekčného zdroja + typu patogénnej flóry. Aby sa eliminoval faktor bolesti, lekári začali vykonávať kolonoskopiu v lokálnej alebo celkovej anestézii.

Kolonoskopia s použitím anestézie

Znížením prahu bolesti možno endoskop zaviesť do konečníka bezbolestne a bez obáv z následkov, ako sú kŕče čriev v dôsledku úzkosti pacienta, krvácanie v dôsledku náhlych pohybov tela spôsobených bolesťou a napokon: nemožnosť vykonať vyšetrenie až do konca v dôsledku výkrikov pacienta a jeho odmietania úplného vyšetrenia.

Formy úľavy od bolesti pri kolonoskopii:

 1. Lokálna anestézia: Do konečníka sa vstrekne anestetická látka, ktorá znecitlivie nervové bunky v danej oblasti a pôsobí určitý čas. Bolestivá reakcia úplne nevymizne, takže počas zákroku je nepríjemný pocit, ak sa endoskop dostane do priameho kontaktu so sliznicou. Bolesť v tomto prípade môže byť spôsobená fúkaním vzduchu do hrubého čreva a prítomnosťou zápalových lézií, krvácajúcich alebo hnisavých vredov, polypov alebo novotvarov benígneho, malígneho typu.

 2. Použitie sedatívPred kolonoskopiou dostane pacient intravenózne alebo intramuskulárne sedatívum. Po nástupe ospalosti sa vykoná kolonoskopia hrubého čreva. Tablety na spanie znižujú prah bolesti črevných receptorov a zavedenie je vo všetkých častiach bezbolestné. Výhody tohto typu anestézie: nie je potrebné žiadne anestéziologické zariadenie, pacient sa po kolonoskopii rýchlo zotaví.

 3. Celková anestézia: Vykonáva sa len v nemocničných podmienkach, t. j. na operačnej sále. Pred zákrokom sa vyberie anestézia, odoberie sa vzorka na vylúčenie alergie a určí sa dávka. Po aplikácii pacient zaspí a kolonoskopia sa vykonáva úplne bezbolestne. Indikácie pre tento typ anestézie sú vysoká reakcia na bolesť, detstvo, zrasty a erózie v čreve.

Pozor! Pacienti sa pomaly preberajú z celkovej anestézie s viacerými následkami: závraty, nevoľnosť, niekedy zvracanie, periférne bolesti brucha. Vzhľadom na tieto reakcie a klinické príznaky a vylúčenie komplikácií, ako je krvácanie, peritonitída, je potrebné pacientov niekoľko dní sledovať v nemocnici.

Indikácie na kolonoskopiu v anestézii

Kontroverzná otázka „Je lepšie podstúpiť kolonoskopiu s anestéziou alebo bez nej??“Bolesť je stále aktuálna, mnohí pacienti sú vystrašení, musia sa rozhodnúť a vybrať si typ anestézie. Štúdia našej reportérky z mnohých zdrojov odhalila, že väčšina si vyberá kolonoskopiu so sedatívami. Táto možnosť je veľmi vhodná z troch dôvodov: nespôsobuje bolesť, intoxikáciu ani komplikácie. Nakoniec túto možnosť zváži konzílium lekárov, ktoré zohľadňuje citlivosť pacienta na liek, pridružené ochorenia systémov a orgánov (kardiovaskulárne, endokrinné, cukrovka, nádory, ochorenia CNS) a stupeň poškodenia tráviaceho traktu.

Kolonoskopia sa vykonáva, keď:

 1. Pretrvávajúce sťažnosti na bolesť v nadbrušku + bolesť po obvode segmentov hrubého čreva;

 2. sťažnosti na dyspeptické procesy s hnisom + pruhy krvi v stolici;

 3. chronická zápcha;

 4. prítomnosť čerstvej krvi počas defekácie;

 5. špecifická stolica na vnútorné krvácanie;

 6. Neustále nutkanie na vyprázdňovanie;

 7. hemoroidy;

 8. Chronická anémia;

 9. otravy;

 10. plynatosť s dyspeptickými ťažkosťami; epilepsia;

 11. podozrenie na zhubné alebo nezhubné nádory;

 12. Závažný úbytok hmotnosti neznámej etiológie;

 13. Crohnova choroba;

 14. potvrdenie diagnózy a na účely odberu histologického materiálu;

 15. vylúčenie recidívy ochorenia.

Po operácii na odstránenie nádoru hrubého čreva kolonoskopia na vylúčenie recidívy. Ak sa v rodine vyskytla rakovina čreva, je potrebné vyšetrenie a hardvérové vyšetrenie tráviaceho traktu na vylúčenie patológie.

Zoznam kontraindikácií

kontraindikácie

Endoskopické vyšetrenie segmentov hrubého čreva je prvou metódou na získanie správnej diagnózy. Na rozdiel od pozitívnych aspektov tejto diagnostickej metódy však existujú aj kontraindikácie.

Kolonoskopia sa neodporúča, ak:

 1. zvýšená reaktivita organizmu na anestetiká;

 2. abnormality centrálneho nervového systému;

 3. epilepsia;

 4. perniciózna anémia;

 5. kardiovaskulárna nedostatočnosť;

 6. srdcový infarkt alebo mozgovú príhodu v anamnéze;

 7. Nedostatočnosť mitrálnej chlopne;

 8. urolitiáza;

 9. peritonitída;

 10. Tehotenstvo.

Aj pri týchto kontraindikáciách sa tento postup vykonáva, ak je to nevyhnutné. Všetky kroky sú vopred prediskutované a počas zákroku je okrem endoskopistu prítomných niekoľko lekárov (anestéziológ, lekár intenzívnej starostlivosti, onkológ a chirurg). Vzhľadom na riziká zákroku sú zdravotníci pripravení poskytnúť špecializovanú starostlivosť v prípade mimoriadnych situácií, ako je krvácanie, zástava dýchania, zástava srdca, perforácia hrubého čreva v dôsledku vredov, polypov alebo nádoru. Pacient pred zákrokom musí byť pripravený podľa špeciálnej schémy, ktorá určuje výsledky štúdie a stav pacienta pred a po zákroku.

Prípravné kroky na kolonoskopiu

Pred diagnostickým postupom musí byť celé črevo čisté, t. j. nesmú sa v ňom nachádzať žiadne výkaly. Sliznica by nemala mať najmenšie „nečistoty“, môže byť vnímaná ako patologická. Z tohto dôvodu existuje celý systém prípravných manipulácií: preháňadlá, diéty, očistné klystýry.

Fáza prípravy čriev:

Príprava stravy: vyhýbajte sa mastným a koreneným jedlám. Počas troch dní by sa strava mala skladať z častých, rozdelených jedál:

 1. ľahké raňajky o 8:00: krutóny a nesladený zelený čaj;

 2. 10:00: nízkotučný kefír, vajce natvrdo;

 3. 12:00: pohár džúsu alebo kyslej smotany s kúskom bieleho chleba a kúskom ryby, ktorá nie je mastná;

 4. 14:00: hubová alebo zemiaková polievka, zemiaková kaša s kotletami na pare (alebo cestovinami, ryžou), pohár zeleného čaju a sladké krutóny so sultánkami;

 5. 17:00: kúsok vareného kuracieho mäsa, biely chlieb;

 6. 19:00 hod: pohár netučného kefíru, krutóny, pečené jablko.

V strave sú zakázané alkoholické nápoje, voda s plynom, ovocie, zelenina, kaše, ražný chlieb, strukoviny, mastné mäsové výrobky, majonéza, korenené koreniny. Uvedená strava, ktorá účinne uvoľní črevá od výkalov.

Očistné procedúry: klystír s teplou vodou a preháňadlá ako Senadexen, Duphalac. Okrem toho budete musieť doplniť tekutiny vypitím 2 litrov teplej prevarenej vody alebo neperlivej minerálnej vody. Toto sa robí deň pred zákrokom, ak je kolonoskopia naplánovaná na 15-16 hodín popoludní, pred týmto časom by ste mali ráno vypiť ďalších 1,5-2 l tekutín.

V určený deň by pacient nemal jesť, kolonoskopia s anestéziou sa vykonáva nalačno. Veľmi dôležité: Ak je pacient nepokojný, rozrušený alebo trpí neurózou, odporúča sa po konzultácii s ošetrujúcim lekárom užiť sedatívum, ktoré je kompatibilné s anestetickým prostriedkom a neovplyvní kvalitu anestézie.

Kolonoskopiu vykonávame v anestézii

Kolonoskopia v anestézii

Po prípravnej fáze sa pacient presunie do miestnosti na zákrok. Odložte si všetko oblečenie pod pás a ľahnite si na pohovku na ľavý bok. Kolená musia byť ohnuté. Potom sa do žily vstrekne anestetikum a po 10 minútach sa do konečníka môže zaviesť naolejovaný endoskop. Endoskopista špeciálnymi ťahmi vedie trubicu cez hrubé črevo. Monitor zobrazuje stav črevnej sliznice. Podozrivé oblasti možno v tomto čase odstrániť, odobrať materiál na histologické vyšetrenie a odstrániť polypy. Po ukončení zákroku sa hadička odstráni. Ak sa pacient cíti dobre, je prebudený a poslaný domov; v opačnom prípade je cez noc sledovaný v nemocničnom prostredí. Celý postup trvá 15 až 30 minút v závislosti od diagnostického účelu a patológie. Pitie alebo jedenie jednu hodinu po zákroku.

Výhody a nevýhody kolonoskopie v anestézii

Po oboznámení sa s jednotlivými fázami zákroku sa vynára otázka: „Je lepšie podstúpiť kolonoskopiu v anestézii alebo bez nej??“je preč. Existujú silné argumenty pre vykonávanie kolonoskopie v anestézii, a to:

 1. Žiadna neznesiteľná bolesť.

 2. Pacient nepociťuje nepríjemné pocity, nadúvanie brucha, slabosť, závraty.

 3. Endoskop sa pohybuje bez prekážok a vyšetruje celú sliznicu.

 4. Polypy je možné odstrániť bezbolestne.

 5. Histologický materiál sa odoberá kvalitným spôsobom.

 6. Počas kolonoskopie v anestézii je bezpečné robiť snímky a dôkladne vyšetrovať podozrivé oblasti.

 7. Procedúra trvá krátko.

 8. Pacient sa po kolonoskopii okamžite zotaví.

Jedinou nevýhodou diagnostických vyšetrení čriev sú náklady a niektoré vedľajšie účinky. Gastrointestinálna diagnostika v anestézii môže stáť od 4000 do 20000 Euro. Výhody a nevýhody sa výrazne líšia v závislosti od finančnej situácie pacienta, úrovne lekárskej starostlivosti a zložitosti diagnózy, ako aj od už existujúcich ochorení, veku atď.

Neželané následky kolonoskopie

Vedľajšie účinky zahŕňajúCelkový stav, ako je horúčka, slabosť, mdloby, nevoľnosť, vracanie a krvné škvrny v stolici na druhý deň po zákroku. Zriedkavé prípady zahŕňajú perforáciu črevnej steny + poškodenie sleziny, to je prípad erozívnej kolitídy a Crohnovej choroby, keď je črevná stena veľmi tenká a endoskop môže preniknúť črevnou stenou. Aj pri tomto riziku je kolonoskopia potrebná na odhalenie a vylúčenie rakoviny. K takýmto komplikáciám môže dôjsť aj pri nekompetentnosti lekára alebo náhodných okolnostiach. Aby ste sa vyhli takýmto prípadom, je lepšie nájsť si dobrého špecialistu alebo zdravotnícke zariadenie s dobrou povesťou. Tu je odpoveď na otázku „Je lepšie podstúpiť kolonoskopiu s anestéziou alebo bez nej?,môžete získať len od ošetrujúceho lekára a je vaším právom súhlasiť s jeho názorom!

Hodnotiť článok
( Zatiaľ žiadne hodnotenia )
Pridať komentáre

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: