Porovnanie Gény alebo Janine | Zistite, ktorý je najlepší

Kombinovaná perorálna antikoncepcia bola vyvinutá v polovici minulého storočia. Úplne zmenili život modernej ženy a umožnili jej stať sa pánom vlastného tela. Môže si vybrať, či chce mať dieťa teraz, alebo materstvo o niekoľko rokov odložiť. Ženy, ktoré sa nechcú stať matkami, môžu pokračovať v užívaní perorálnej antikoncepcie neobmedzene dlho, až do prirodzenej menopauzy.

V tomto článku porovnáme dve známe antikoncepcie – Ges a Janine. Obidva produkty plnia dobrú úlohu: chránia pred neplánovaným tehotenstvom a normalizujú menštruačný cyklus. Rozdiel spočíva v nuansách používania OC. Predpisuje sa v dermatológii: lieči akné vyplývajúce z hormonálnej nerovnováhy. Janine sa používa v gynekologickej praxi na liečbu ochorení maternice a prídavných orgánov. Nasleduje zoznam ďalších rozdielov medzi týmito liekmi.

4234789987654.webp

Porovnajme zloženie: ide o gestagen

Kombinovaná perorálna antikoncepcia pozostáva z dvoch zložiek:

 1. Estrogén – zabezpečuje stabilný menštruačný cyklus;

 2. Progesterón (gestagén) – chráni pred neželaným tehotenstvom.

Použitie samotného gestagénu nie je životaschopnou možnosťou. Progesterón bez svojho sprievodcu estrogénu nemôže stabilizovať cyklus. Menštruácia neprichádza načas alebo neprichádza vôbec; medzi menštruáciami sa vyskytuje acyklické krvácanie. Tieto antikoncepčné prostriedky sú nepríjemné na používanie, preto nie sú u žien obľúbené. Jedinou výnimkou je minipilulka pre dojčiace matky, pre ktoré sú OC s estrogénom kontraindikované.

V takmer všetkých perorálnych kontraceptívach je estrogénna zložka zastúpená etinylestradiolom. Ide o syntetický analóg ženského pohlavného hormónu. Gestagénna zložka v OC je odlišná – a práve táto zložka zabezpečuje odlišné vlastnosti lieku.

Dnes sa budeme venovať dvom antikoncepčným prostriedkom, Ges a Janine. Prečítajte si tabuľku a zistite, ako sa líšia.

Produkt

Ges

Janine

Estrogén

Etinylestradiol, 20 mikrogramov

Etinylestradiol, 30 mg

Progesterón

Drospirenón, 3 mg

Dienogest, 2 mg

Uvoľnenie formulára

Potiahnutá pilulka

Drage

Počet tabliet v balení

28

21

Antikoncepčný režim

24+4

21+7

Náklady

900-1000 Euro

1000-1100 Euro

Výdajňa lekárne

Predpis

Predpis

Výrobca

„Bayer, Nemecko

„Bayer, Nemecko

Ges a Janine sú originálne lieky. Na farmaceutickom trhu je k dispozícii množstvo generických liekov, čo ďalej svedčí o ich výhodnosti.

Ako antikoncepcia funguje?

Ako antikoncepcia funguje

Mechanizmus účinku liekov Ges a Janine je rovnaký. Oba lieky fungujú v rovnakom režime:

 1. Mení hormonálne prostredie: inhibuje produkciu hormónov hypofýzy (FSH a LH), inhibuje syntézu estradiolu vo vaječníkoch, a tým brzdí ovuláciu. Gestagény v OC inhibujú dozrievanie folikulov. Vajíčko nedozrie, ovulácia nenastane a počatie je nemožné. Spermie, ktoré vstupujú do pohlavného traktu, nenájdu partnera – a zomrú bez dokončenia misie.

 2. Menia charakter cervikálneho hlienu tým, že ho robia hustým a viskóznym. Spermie sa v kanáli krčka maternice spomalia a odumrú.

 3. Pri správnom používaní je Perlov index perorálnej antikoncepcie nižší ako 1 (01-0,9). To znamená, že len jedna zo 100 žien ročne by mohla otehotnieť pri užívaní OC. Ide o vysoký index – napríklad Pearlov index je 2-18 pre kondómy a 0,9-3 pre vnútromaternicové teliesko. Ak vynecháte tabletku alebo nesprávne užívate OC, Perlov index sa zvýši.

Antikoncepcia nie je jedinou pozitívnou vlastnosťou OC. Existujú aj ďalšie účinky užívania Ges a Janine

 1. Menštruačný cyklus sa stáva pravidelným;

 2. Objem mesačného vypúšťania sa zníži;

 3. Menštruácia je bezbolestná;

 4. Znižuje riziko anémie;

 5. Pokožka a vlasy sa zlepšujú.

Rozdiel v účinku perorálnych kontraceptív je spôsobený gestagénom v ich zložení. Pozrime sa bližšie na účinky jednotlivých liekov.

Jeanine

Účinná zložka lieku Janine, dienogest, má tieto účinky:

 1. Anti-androgénny účinok. Dienogest blokuje syntézu luteinizačného hormónu v hypofýze a testosterónu vo vaječníkoch. Znížená hladina mužských pohlavných hormónov znižuje mastnotu pokožky a vlasov a zmierňuje akné.

 2. Anti-estrogénny účinok. Dienogest potláča vlastnú produkciu estrogénu. Tento účinok Jeanine sa využíva pri liečbe gynekologických ochorení.

Ges

Druhý gestagén, drospirenón, je obsiahnutý v lieku Ges. Má aj ďalšie vlastnosti:

 1. Antiandrogénne účinky lieku Ges sú podobné účinkom lieku Janine. Prípravok zlepšuje stav pokožky a vlasov, odstraňuje hyperandrogenizmus.

 2. Anti-mineralkortikoidný účinok. Drospirenón zabraňuje hromadeniu soli a tekutín, opuchom a priberaniu na váhe. Na rozdiel od Janine a iných antikoncepčných prostriedkov, ktoré často vedú k nárastu hmotnosti.

 3. Klinické štúdie ukazujú, že drospirenón potláča produkciu testosterónu vo vaječníkoch lepšie ako iné syntetické gestagény. Janín má tiež antiandrogénny účinok, ale jeho účinok na syntézu mužských pohlavných hormónov je nižší.

 4. Drospirenón nemá androgénnu, estrogénnu, mineralkortikoidnú ani glukokortikoidnú aktivitu. V kombinácii s antiadrogénnym a antimineralkortikoidným účinkom sa približuje prirodzenému progesterónu. Čím je umelá droga bližšie k svojmu prirodzenému náprotivku, tým lepšie sa znáša a je menej pravdepodobné, že spôsobí nežiaduce vedľajšie účinky.

Hodnotenie účinnosti liekov

Na antikoncepciu môže zdravá žena používať akékoľvek lieky – Ges aj Janine. Nie je medzi nimi zásadný rozdiel – oba produkty spoľahlivo potláčajú ovuláciu a chránia pred neželaným tehotenstvom. Ale ak má žena chronický stav, je indikovaná na užívanie špecifického lieku.

Jeanine

Jeanine

Dienogest v lieku Janine je liekom prvej voľby na liečbu endometriózy. Heterotopie alebo heterotopie sa počas ochorenia vyvíjajú vo vnútri aj mimo panvových orgánov. Ložiská vykazujú bunky podobné maternicovej sliznici. Rastú, krvácajú, spúšťajú chronický zápalový proces – a spôsobujú bolesť, krvácanie z maternice a neplodnosť.

Na liečbu endometriózy sa používajú hormonálne lieky, ktoré môžu potlačiť rast patologických ložísk. Dienogest je jedným z nich. Jeho účinnosť bola potvrdená randomizovanými štúdiami. Bolo preukázané, že dienogest inhibuje vývoj endometrioidných heterotopií a zabraňuje vzniku nových ložísk. Jeho účinky pretrvávajú počas celej liečby a 1-2 roky po jej ukončení.

Cochrane Library venovala vedecké recenzie dienogestetom. Autori článkov zdôrazňujú, že gestegan sa môže používať samostatne alebo s OC. Tá je vhodnejšia pre tých, ktorí v najbližších rokoch neplánujú tehotenstvo. Pokiaľ žena užíva Jeanine, je spoľahlivo chránená pred progresiou ochorenia.

Argumenty v prospech dienogestu:

 1. Systematický prehľad databázy Cochrane zistil, že predpisovanie Gianinu alebo iných OC s dienogestamom znižuje riziko recidívy o 6 %. Potvrdili to aj Slovenskojazyčné zdroje.

 2. Dienogest preukázal účinnosť pri odstraňovaní hlavných príznakov endometriózy (chronická panvová bolesť, nepríjemné pocity pri pohlavnom styku, nepravidelnosť menštruácie).

 3. Účinok dienogestu je porovnateľný s účinkom silných hormonálnych liekov. Mnohí autori zdôrazňujú, že dienogest je rovnako spoľahlivý ako agonisty hormónu uvoľňujúceho gonadotropín, ale má menej vedľajších účinkov.

 4. Dlhodobé užívanie dienogestu (60 mesiacov) potláča príznaky endometriózy a znižuje riziko recidívy.

Janine sa odporúča nielen pri endometrióze. V gynekologickej praxi sa používa na liečbu dysmenorey. Bolestivá menštruácia je sprevádzaná komplexom vegetatívnych porúch. Ženy sa sťažujú na nevoľnosť, poruchy stolice, búšenie srdca, bolesti hlavy, zmeny nálady. Janine normalizuje menštruačný cyklus, zmierňuje bolesť a pridružené príznaky dysmenorey. Účinok sa pozoruje pri treťom cykle lieku.

Ges

Ges

Drospirenón ako súčasť lieku Ges má odlišný profil použitia. Farmakológovia tu zdôraznili antiandrogénny účinok lieku:

 1. Drospirenón sa používa na liečbu mierneho až stredne závažného akné. Tento liek bol testovaný dermatológmi a gynekológmi. Klinické štúdie ukazujú, že užívanie antikoncepcie s Jes zlepšuje stav pokožky a znižuje výskyt akné.

 2. V Cochrane Library, ktorá má rozsiahlu databázu medicíny založenej na dôkazoch, je drospínu venovaných päť prehľadov. V jednom prípade sa autori zaoberali účinkami lieku na kožu. V placebom kontrolovaných štúdiách sa preukázalo, že drospirenón znižuje zápal tváre a pomáha zvládať akné.

 3. Antimineralkortikoidnému účinku Ges sa v ruskej a zahraničnej literatúre venuje značná pozornosť. Štúdie ukazujú, že drospirenón zabraňuje zadržiavaniu sodíka a vody. Zabraňuje opuchom, postihnutiu mliečnych žliaz a priberaniu na váhe, čo môže mnohým ženám zabrániť v užívaní OC.

Vzor používania

antikoncepcia

Indikácie a spôsob predpisovania antikoncepcie sa líšia. Pozrime sa na jednotlivé lieky podrobnejšie.

Ges

Podľa pokynov je Jes predpísaný v nasledujúcich situáciách:

 1. antikoncepcia;

 2. Liečba predmenštruačného syndrómu;

 3. Liečba mierneho až stredne závažného akné.

Jes sa vzťahuje na mikrodávku antikoncepcie. Obsahuje najnižšiu možnú dávku etinylestradiolu, 20 mcg. Odporúča sa mladým ženám ako prvá metóda antikoncepcie. Antikoncepcia je vhodná aj na užívanie po 35. roku života, pretože v tomto veku sa zvyšuje riziko trombózy a vhodnejšia je nižšia dávka estrogénu.

Jedna fľaša s 28 tabletami: 24 aktívnych a 4 prázdne. Prvá tableta sa má užiť v prvý deň menštruácie. Potom by ste mali užívať jednu tabletu každý deň v presne rovnakom čase, bez prerušenia. Keď je hadička prázdna, treba začať používať novú.

Jeanine

Jedinou indikáciou uvedenou v návode na použitie lieku Janine je antikoncepcia. V praxi sa predpisuje na liečbu endometriózy a dysmenorey.

Janine obsahuje 30 mikrogramov etinylestradiolu a je nízkodávkovým OC. Môže sa odporučiť v prípade neznášanlivosti mikrodávkových foriem. Nízkoestrogénové OC nezriedka spôsobujú acyklické krvácanie. Tieto príznaky nie sú závažné v období adaptácie na liek, t. j. počas prvých troch mesiacov liečby. Ak však výtok pretrváva dlhšie ako tri mesiace, antikoncepcia by sa mala nahradiť prípravkom s vyšším obsahom estrogénu.

Jedno balenie výrobku obsahuje 21 tabliet – všetky aktívne. Užíva sa od prvého dňa menštruačného cyklu 1 tableta denne v pravidelných intervaloch. Nevynechať – antikoncepčný účinok sa znižuje, je možné neplánované tehotenstvo. Po 21. tablete si dajte 7 dní prestávku a potom začnite nové balenie.

Menštruácia sa začne, keď prestanete užívať Janine na sedem dní alebo keď užijete štyri tablety Cece. Niekedy sa menštruácia nedostaví. Ak žena užívala liek prísne podľa schémy, nie je potrebné sa obávať – takáto amenorea nie je nebezpečná. Ak ste však vynechali niektoré stretnutia na užívanie lieku, môžete si dať urobiť test alebo krvný test hCG, aby ste vylúčili tehotenstvo.

Dôležité vedieť! Účinnosť OCs znížená súčasným užívaním niektorých liekov. Ak užívate iné lieky, skontrolujte si návod na použitie alebo sa poraďte so svojím lekárom.

Nebezpečné hormóny: Vedľajšie účinky užívania OC

vedľajšie účinky

Perorálna antikoncepcia ovplyvňuje hladiny hormónov a môže spôsobiť závažné nežiaduce reakcie. Identifikovali sme podmienky, ktoré sú spoločné pre Ges aj Janine:

 1. Infekcie pohlavných orgánov: kandidóza (drozd), bakteriálna vaginóza sa často vyvíjajú na podklade OC;

 2. Rast benígnych nádorov: OC môžu viesť k progresii myómu maternice, nádorov prsníka;

 3. Anémia;

 4. Výkyvy nálady, depresia;

 5. potlačenie libida;

 6. Bolesti hlavy a závraty;

 7. Suché sliznice a neznášanlivosť kontaktných šošoviek;

 8. Arteriálna hypertenzia;

 9. Bolesti brucha a poruchy stolice;

 10. Zväčšenie mliečnych žliaz;

 11. Cysty na vaječníkoch;

 12. alergické reakcie.

Všetky kombinované perorálne kontraceptíva:

 1. Zahusťuje krv a v prípade prítomnosti rizikových faktorov môže viesť k tvorbe trombu v cievnom lúmene. Ak dôjde k trombóze, je narušený prietok krvi do končatín. Prasknuté zrazeniny môžu spôsobiť oklúziu pľúcnej tepny. Riziko trombózy sa zvyšuje s dávkou estrogénu, takže Janine je nebezpečnejší ako Ges.

 2. Vyžaduje si prispôsobenie sa liekom. Mnohé ženy majú menštruačný výtok v prvých mesiacoch. Sú nepatrné a nebolestivé a zmiznú po troch mesiacoch liečby. Acyklické vypúšťanie je častejšie pri mikrodávkovaní lieku Ges.

 3. Prísne dodržiavanie režimu. Vynechanie liečby môže viesť k acyklickému krvácaniu a nechcenému tehotenstvu.

 4. Klinické štúdie ukazujú, že Gestes je lepšie znášaný a menej často spôsobuje nežiaduce reakcie, ako je napríklad zväčšenie prsníkov a zvýšenie telesnej hmotnosti. To sa dosahuje prostredníctvom antimineralkortikoidného účinku lieku.

Ges aj Janine sú za týchto podmienok prísne zakázané:

 1. Vysoké riziko trombózy: infarkt myokardu, cievna mozgová príhoda, angína pektoris, diabetes s cievnymi komplikáciami, migréna s fokálnymi príznakmi atď.;

 2. Cievna trombóza v minulosti;

 3. Závažné ochorenie pečene;

 4. Renálna a adrenálna insuficiencia;

 5. Malígne nádory akejkoľvek lokalizácie;

 6. Vaginálne krvácanie nejasného pôvodu;

 7. Tehotenstvo alebo podozrenie na tehotenstvo;

 8. Dojčenie;

 9. Individuálna neznášanlivosť.

Závery

Dôležité veci v skratke:

 1. Ges a Janine sú antikoncepčné lieky. Sú rovnako účinné pri ochrane pred neželaným tehotenstvom.

 2. Ges a Janine sa nepoužívajú len na antikoncepčné účely, ale aj z terapeutických dôvodov. Indikácie sa líšia: Jes na akné a predmenštruačný syndróm; Janine na endometriózu a dysmenoreu.

 3. Jednoduché používanie: Stačí užívať jednu tabletu každý deň, bez prerušenia, počas celého trvania cyklu. Janine potrebuje prestávku 7 dní.

 4. Lepšie sa znášajú a je menej pravdepodobné, že spôsobia vedľajšie účinky spojené s gestagénovou zložkou (opuch, zvýšenie hmotnosti, zmeny prsníkov) a estrogénovou zložkou (trombóza).

 5. Jess nie je vhodný pre všetky ženy. Nízke dávkovanie etinylestradiolu často vedie k acyklickému krvácaniu a vyžaduje výmenu lieku.

Pri výbere antikoncepcie požiadajte o radu svojho lekára. Poraďte sa s gynekológom, aby ste sa uistili, že neexistujú žiadne kontraindikácie. Užívanie hormónov bez povolenia je nebezpečné pre vaše zdravie a môže viesť k nezvratnému poškodeniu.

Hodnotiť článok
( Zatiaľ žiadne hodnotenia )
Pridať komentáre

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: