Porovnanie liekov Andipal a Capoten | Určenie najlepšieho z nich

Nikto nie je v bezpečí pred vysokým krvným tlakom. Silný stres, neobvyklé cvičenie, náhla zmena klímy – a tu máte rozdeľujúcu bolesť hlavy a značka na tonometri sa neúprosne plazí nahor. Môže sa to stať, aj keď ste úplne zdraví. A čo tí, u ktorých je hypertenzia diagnózou zaznamenanou v lekárskych záznamoch?? Táto kategória pacientov sa nezaobíde bez hypotenzívnych liekov – účinných, spoľahlivých a bezpečných prostriedkov na zníženie krvného tlaku a zabránenie vzniku krízy.

Pri liečbe hypertenzie a iných súvisiacich kardiovaskulárnych ochorení sa používajú rôzne lieky. Dve z nich, Andipal a Capoten, sú obzvlášť pozoruhodné. Že sa častejšie nachádzajú v lekárničke s hypertenziou. Mnohí ľudia sa zdráhajú opustiť domov bez pohotovostnej tabletky. Sú však také dobré, ako sa o nich hovorí??

Andipal a Capoten sú lieky znižujúce krvný tlak. Tu sa podobnosť posudzovaných nápravných opatrení končí. Odborníci nášho časopisu skúmali zloženie hypotenzívnych liekov, študovali klinické štúdie a zistili, že ich zloženie a princíp účinku sú zásadne odlišné. Zistili sme, že najčastejšie predpisovaným antihypertenzívom v modernej medicíne je kapotén. Andipal sa postupne stáva minulosťou a jeho používanie pri vysokom krvnom tlaku nie je vždy opodstatnené. Zistime, prečo je to tak a prečo kardiológovia uprednostňujú Capotene.

Čo je vo vnútri? Porovnajme zloženie prípravkov

Andipal je kombinovaný liek. Patrí do skupiny protikŕčových analgetík. V jeho zložení sa uvádzajú tieto zložky:

 1. bendazol (20 mg) – vazodilatátor;

 2. Sodná soľ metamizolu (250 mg), analgetikum a antipyretikum;

 3. Papaveríniumchlorid (20 mg) je antispazmodikum;

 4. fenobarbital (20 mg), psychotropná látka.

Takéto zložité zloženie vysvetľuje skutočnosť, že Andipal sa používa na rôzne patologické stavy a nepoužíva sa len na hypertenziu. Na každú z týchto látok sa pozrieme podrobnejšie nižšie.

Kapoten je monokomponentný liek. Sú inhibítorom ACE (angiotenzín konvertujúceho enzýmu). Účinnou látkou je kaptopril (25 mg). Ostatné zložky lieku nie sú uvedené.

Oba lieky sú dostupné vo forme tabliet. Predáva sa v lekárňach bez lekárskeho predpisu. Náklady sa líšia podľa regiónu. V priemere stojí balenie Capoten 250-350 Euro (56 ks.). Andipal je lacnejší – 10 tabliet stojí len 9-12 Euro.

Ako fungujú?

Máme teda Andipal a Capoten, ktoré sú veľmi odlišné. Líšia sa zložením a cenou, ale používajú sa na rovnaký účel – na zníženie krvného tlaku. Poďme spoločne preskúmať, ako tieto lieky fungujú a prečo sa používajú pri liečbe hypertenzie.

Andipal

Andipal

Účinky Andipalu sú spôsobené jeho zložkami:

 1. Vazodilatans bendazol rozširuje cievy. Lumen cievy sa zväčší, odpor voči prietoku krvi sa zníži a krvný tlak klesne. Bendazol tiež uvoľňuje hladké svalstvo vnútorných orgánov a uľahčuje prenos nervových impulzov do miechy.

 2. Metamizol sodný je deklarovaný ako analgetikum a antipyretikum. Je účinný pri zmierňovaní bolesti vrátane bolesti spôsobenej vazospazmom pri vysokom krvnom tlaku. pôsobí na zvýšenú telesnú teplotu a vracia ju do normálu. V Rusku je táto zložka známa ako analgin.

 3. Papaverín hydrochlorid je protikŕčový liek. Pôsobí na hladké svalstvo vnútorných orgánov, najmä tráviaceho traktu, urogenitálneho a dýchacieho systému. Papaverín tiež ovplyvňuje cievy: uvoľňuje, rozširuje a uľahčuje prietok krvi.

 4. Fenobarbital je psychotropná látka. Vzťahuje sa na omamnú látku a podlieha osobitnej kontrole. Má výrazný sedatívny účinok – upokojuje, navodzuje spánok.

 5. Zložky v lieku andipal nie sú vybrané náhodne. Dve antispazmodiká – papaverín a bendazol účinnejšie pôsobia spoločne. Zvyšujú tiež účinky metamizolu sodného, ktorý je užitočný najmä pri silných bolestiach hlavy. Fenobarbital pôsobí aj ako katalyzátor iných zložiek liečiva. V kombinácii tieto zložky pôsobia na malé cievy – arterioly. Uvoľňujú tonus stien, rozširujú lúmen, zlepšujú prietok krvi, znižujú krvný tlak a zvyšujú prívod kyslíka do srdca.

 6. Andipal nie je priamo hypotenzívny. Ovplyvňuje nielen váš krvný tlak, ale aj ďalšie procesy v tele. Túto skutočnosť zdôrazňujú najmä praktickí kardiológovia, pretože účinok užívania lieku môže byť nepredvídateľný. Je oveľa lepšie predpísať liek s úzkym spektrom a mať jasný a predvídateľný výsledok.

Capoten

Capoten

Kaptopril v lieku inhibuje tvorbu angiotenzínu II. Tento hormón sa syntetizuje v kôre nadobličiek. Keď sa dostane do krvného obehu, spôsobuje zúženie ciev. Kaptopril eliminuje účinky angiotenzínu, ktorý vedie k rozšíreniu tepien a žíl, ako aj k ďalším účinkom:

 1. znižuje periférnu cievnu rezistenciu;

 2. znižuje zaťaženie srdca a malého (pľúcneho) krvného obehu;

 3. znižuje syntézu aldosterónu v kôre nadobličiek.

To vedie k rýchlemu poklesu krvného tlaku. Capoten účinkuje do 15-30 minút po užití. Maximálny účinok sa prejaví po 1,5 hodine.

Priaznivé účinky kaptoprilu boli potvrdené v mnohých klinických štúdiách. V jednom z nich sa uvádza, že užívanie lieku znižuje úmrtnosť ľudí trpiacich kardiovaskulárnymi ochoreniami. V lekárskej literatúre sa zdôrazňuje najmä to, že účinok kaptoprilu je závislý od dávky a je kontrolovateľný. To je priaznivé v porovnaní s Andipalom, pri ktorom je ťažké predpovedať komplexný účinok všetkých zložiek na ľudský organizmus.

Praktickí kardiológovia hodnotia kaptopril v Capotene ako veľmi sľubný nástroj. Vedecké štúdie potvrdzujú, že liek nielen znižuje krvný tlak, ale aj pri liečbe vyvoláva zvrat patologického procesu. Denný rytmus tlaku sa normalizuje, zlepšuje celkový stav pacienta a znižuje riziko komplikácií hypertenzie – infarktu myokardu a mozgovej príhody.

Každá pilulka má svoj čas, alebo keď sú lieky predpísané

Capoten je jediným zástupcom inhibítorov ACE, ktorý sa používa na urgentnú liečbu hypertenznej krízy. Je rýchlo účinný a môže byť predpísaný pri akútnom vysokom krvnom tlaku. Capoten – je liek, ktorý by mal mať každý hypertonik vo svojej lekárničke. Rýchly nástup účinku je rozhodujúci pre prevenciu nebezpečných komplikácií hypertenzie – cievnej mozgovej príhody a infarktu myokardu.

Podľa odporúčaní popredných Slovenskách kardiológov je kaptopril indikovaný aj na liečbu týchto stavov:

 1. arteriálna hypertenzia vrátane hypertenzie spojenej s ochorením obličiek;

 2. ischemická choroba srdca;

 3. chronické zlyhanie srdca;

 4. stav po infarkte myokardu;

 5. Diabetická nefropatia.

Andipal nie je formulovaný ako priamy hypotenzívny liek. Pri niektorých stavoch pôsobí skôr ako analgetikum a antispazmodikum:

 1. arteriálna hypertenzia;

 2. zhoršený prietok krvi mozgom;

 3. Choroby tráviaceho traktu.

Andipal pôsobí pomalšie a nepoužíva sa pri závažnom vysokom krvnom tlaku. V praxi sa tento liek zvyčajne predpisuje pri liečbe miernych foriem hypertenzie – arteriálna hypertenzia 1. stupňa. Kardiológovia nepoužívajú Andipal v stupňoch 2 a 3 alebo v prítomnosti súbežného závažného ochorenia srdca alebo ciev. Neodporúča sa užívať liek dlhšie ako 10 po sebe nasledujúcich dní – zvyšuje to riziko komplikácií.

Pointa je nasledovná:Kapotén pôsobí priamo na mechanizmy vysokého krvného tlaku a zvracia ho. Andipal ovplyvňuje len niektoré články hypertenzie, zmierňuje príznak (vysoký krvný tlak), ale neodstraňuje príčinu hypertenzie. Z dlhodobého hľadiska budú účinky lieku Capoten výraznejšie.

Ako ho správne užívať?

Andipal sa podáva perorálne, najlepšie po jedle. Denná dávka je rozdelená do 2 až 3 dávok v závislosti od závažnosti stavu pacienta. Nemeňte dávku predpísanú lekárom.

Capoten sa užíva aj perorálne po jedle. Ak je krvný tlak príliš vysoký, jednu tabletu dôkladne rozžuvajte alebo cmúľajte, aby sa kaptopril rýchlejšie dostal cez sliznice do krvného obehu. Klinické skúsenosti ukazujú 15 % pokles krvného tlaku po 20 minútach a 20 % pokles do konca prvej hodiny. Ak sa účinok neprejaví, užite ďalšiu tabletu po jednej hodine. Ak lieky stále nepomáhajú, čo najskôr navštívte lekára.

Pre priebeh liečby je Capoten predpísaný 2-3 krát denne. Začnite s najnižšou dávkou – zvyčajne ½ tablety. Ak je to potrebné, dávka sa môže postupne zvyšovať až na úroveň, pri ktorej krvný tlak zostane v normálnych medziach. U starších pacientov a pacientov s ťažkou poruchou funkcie obličiek sa zvyčajne používa nižšia dávka.

Za zmienku stojí

V zahraničných klinických usmerneniach sa jasne uvádzaHypotenzíva by sa mali užívať spolu so statínmi – liekmi na zníženie cholesterolu. Statíny čistia cievy a regulujú metabolizmus lipidov. Ľudia s hypertenziou by nemali mať hladinu cholesterolu vyššiu, ako je veková hranica.

Ako sa toleruje?

Andipal nie je bezpečný. Zdravotné riziká závisia od jeho zložiek:

 1. Metamizol sodný, známy tiež ako analgin, je v mnohých krajinách sveta zakázaný. Pri jeho užívaní existuje vysoké riziko agranulocytózy, stavu, pri ktorom sa prudko zníži počet všetkých krviniek. Pacienti môžu zomrieť na infekciu alebo krvácanie. V Rusku je metamizol od roku 2009 vyradený zo zoznamu základných liekov, ale stále je komerčne dostupný a používa sa pri určitých stavoch.

 2. Fenobarbital inhibuje činnosť centrálneho nervového systému. Je klasifikovaný ako omamná látka a jeho dovoz do niektorých krajín je zakázaný. Dlhodobé užívanie môže viesť k mentálnej retardácii. Návykové po 2 týždňoch.

 3. Antispazmodiká (papaverín a bendazol) sa nezdajú byť také nebezpečné v porovnaní s ostatnými liekmi, ale môžu tiež spôsobiť nežiaduce reakcie. Častejšie sú poruchy tráviaceho traktu – bolesti brucha, zápcha.

 4. Ďalším nebezpečenstvom Andipalu je nekontrolované zníženie krvného tlaku. Môže viesť k hypotenzii, závratom a bezvedomiu.

Capoten je lepšie tolerovaný a je menej pravdepodobné, že spôsobí nežiaduce reakcie. Na pozadí recepcie možno pozorovať:

 1. abnormálny srdcový rytmus a tachykardia;

 2. dýchavičnosť;

 3. Svrbenie a vyrážky;

 4. ospalosť alebo nespavosť;

 5. závraty;

 6. Nevoľnosť, vracanie a bolesť brucha;

 7. periférny edém.

Účinok kapoténu je závislý od dávky – čím viac tabliet sa užije, tým nižší je krvný tlak a tým častejšie sa vyskytujú nežiaduce reakcie. Aby sa znížilo riziko komplikácií, mali by ste liek užívať presne podľa pokynov a sami nemeniť dávkovanie.

Závery

Zhrnutie:

 1. Andipal nie je liek, ktorý priamo ovplyvňuje krvný tlak. Zmierňuje príznaky a uvoľňuje cievy prostredníctvom viacsmerného účinku na telo. Kapotén ovplyvňuje mechanizmy hypertenzie a cielene znižuje tlak.

 2. Andipal pôsobí pomaly a používa sa len na stredne vysoký krvný tlak. Capoten pôsobí rýchlo a používa sa ako prvá pomoc pri hypertenznej kríze.

 3. Andipal sa zle znáša, spôsobuje závažné nežiaduce reakcie a predpisuje sa len v krátkych dávkach. Kapotén sa môže dlhodobo používať pri liečbe hypertenzie a súvisiacich stavov.

 4. Andipal je lacný, známy a jednoduchý. Hypertonici používajú tento liek už mnoho rokov na zmiernenie nepríjemných príznakov a často sa ani nesnažia nájsť iný liek, ktorý je vhodný, účinný a relatívne bezpečný. Capoten môže byť dobrou alternatívou liečby arteriálnej hypertenzie. Robí svoju prácu dobre a kardiológovia ju neuznávajú náhodne. Výber lieku je však definitívne na lekárovi. Nepokúšajte sa liečiť sami – môže to byť život ohrozujúce.

Hodnotiť článok
( Zatiaľ žiadne hodnotenia )
Pridať komentáre

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: