Prehľad Ultop a omeprazolu

Obsah článku
 1. Čo je vo vnútri: zloženie a zloženie liekov
 2. Ako inhibítory protónovej pumpy inhibujú tvorbu žalúdočnej šťavy
 3. Hodnotenie účinnosti liekov
 4. -Blokátory a iné lieky tradične používané pri liečbe peptických vredov. V Cochrane Library sú uvedené mnohé príklady účinných PPI.Vzor používaniaUltop a omeprazol majú rovnakú indikáciu: Exacerbácia žalúdočných a dvanástnikových vredov; Erozívne lézie žalúdka a dvanástnika na pozadí nesteroidných protizápalových liekov; gastroezofageálna refluxná choroba.Dávkovanie lieku sa určuje individuálne s prihliadnutím na závažnosť stavu pacienta. Liečba trvá 2-8 týždňov. Bezpečnostné opatreniaRozšírené používanie liekov na báze omeprazolu viedlo lekársku komunitu k vytvoreniu termínu „rezistencia na omeprazol“. U niektorých ľudí sa zistila rezistencia na liek. Pri používaní lieku v štandardnej dávke sa u týchto pacientov neznižuje kyslosť žalúdka, čo potvrdzuje pH-metria. Predpokladá sa, že žalúdočné bunky týchto pacientov majú inú štruktúru protónovej pumpy a molekuly omeprazolu sa na ne nedokážu naviazať. Je však dôležité si uvedomiť: skutočná rezistencia na omeprazol je zriedkavá. Neúčinnosť môže mať aj iné príčiny – napríklad zlé užívanie lieku alebo používanie generika pochybnej kvality.Omeprazol, podobne ako iné inhibítory protónovej pumpy, niekedy vykazuje nočný prielomový jav. Kyslosť žalúdka sa potom zvyšuje v noci bez ohľadu na užívané lieky. Tento stav trvá hodinu alebo viac a znižuje účinnosť liečby.Liečba omeprazolom môže viesť k vzniku nežiaducich reakcií: Nevoľnosť, zápcha, bolesť brucha; Závraty, bolesť hlavy; Všeobecná slabina; porucha funkcie obličiek; Bolesť svalov a kĺbov; Alergické reakcie.Omeprazol aj Ultop sú zakázané u detí a pacientov s chronickým ochorením pečene. FDA tiež varuje, že užívanie lieku vo vysokých dávkach počas dlhšieho obdobia zvyšuje riziko zlomenín bedrového kĺbu, zápästia alebo chrbtice. Bolo opísaných niekoľko prípadov závažného poklesu hladiny horčíka v krvi u starších pacientov na liečbe.Používanie omeprazolu sa neodporúča počas dojčenia. Úrad FDA zaradil liek do kategórie C. To znamená, že pokusy na zvieratách preukázali riziká pre plod – možný vznik vrodených chýb. Neboli vykonané žiadne štúdie na ľuďoch. Nie je indikovaný ani počas laktácie. ZáverZhrnutie: Ultop a omeprazol sú inhibítory protónovej pumpy. Blokujú syntézu kyseliny chlorovodíkovej a znižujú kyslosť žalúdočnej šťavy. Používajú sa na liečbu peptických vredov a iných ochorení tráviaceho traktu. Ultop a omeprazol sú analógy. Obsahujú rovnakú účinnú látku, majú spoločné indikácie a kontraindikácie na predpisovanie. Omeprazol, účinná zložka oboch liekov, bol klinicky testovaný a v praxi sa preukázala jeho účinnosť. Neboli vykonané žiadne štúdie, ktoré by ukázali, či sa tieto dva lieky líšia, takže nie je jasný prínos ani jedného z nich. Inhibítory protónovej pumpy by sa mali užívať len podľa predpisu a v presne predpísanej dávke. Nadmerné dávkovanie alebo nedodržanie liečebného režimu môže viesť ku komplikáciám.
 5. Vzor používania
 6. Bezpečnostné opatrenia
 7. Záver

Nie náhodou sa peptický vred nazýva civilizačnou chorobou. Vo veľkých mestách je postihnutých čoraz viac ľudí. Nevhodná strava, občerstvenie na cestách, stres, prepracovanosť – všetky tieto faktory ovplyvňujú organizmus a vyvolávajú ochorenia tráviaceho traktu. Vredy sa objavujú postupne. Spočiatku je asymptomatická, ale nakoniec začne obťažovať bolesťami brucha, pálením záhy, nepravidelnou stolicou. Bez liečby môžu žalúdočné a dvanástnikové vredy viesť ku komplikáciám, ako je perforácia a krvácanie.

Pri komplexnej liečbe vredovej choroby sa používajú látky, ktoré neutralizujú účinok kyseliny chlorovodíkovej na steny žalúdka. Patria medzi ne inhibítory protónovej pumpy. Spolu s antihelikobakteriálnymi liekmi brzdia rozvoj patologického procesu a vedú k uzdraveniu.

Dnes sa zameriame na omeprazol, známy inhibítor protónovej pumpy. Na farmaceutickom trhu je dostupný pod rôznymi obchodnými názvami. V tomto článku sa budeme venovať dvom liekom – Ultop a Omeprazol. Majú podobné zloženie, indikácie a kontraindikácie a sú analogické. Prečítajte si viac o rozdieloch medzi liekmi.

Dôležité si zapamätať: inhibítory protónovej pumpy nie sú určené na samoliečbu. Predpísať ho a zvoliť optimálnu dávku môže len lekár po podrobnom vyšetrení.

bolesť žalúdka

Čo je vo vnútri: zloženie a zloženie liekov

Omeprazol a Ultop sú generiká rakúskeho lieku Losek. Pôvodný výrobok bol uvedený na trh v roku 1989. Odvtedy bolo pre Losek vyvinutých mnoho generík – produktov s podobným zložením, ale s odlišnou výrobnou technológiou. Kvalita generických verzií sa líši – niektoré sú identické s originálmi a majú rovnaký klinický účinok, zatiaľ čo iné sú horšie ako patentovaný produkt.

Ultop a omeprazol majú veľa spoločného:

 1. Patria do rovnakej farmakologickej skupiny – inhibítory protónovej pumpy (PPI). Sú to lieky proti vredovej chorobe, ktoré inhibujú kyslosť žalúdočnej šťavy.

 2. Obsahujú rovnakú účinnú látku: omeprazol.

 3. K dispozícii vo forme enterických kapsúl. Ultop má aj injekčnú formu, ktorá je lyofilizátom na prípravu roztoku.

 4. Sú dostupné v lekárni len na lekársky predpis.

Náklady na lieky sa líšia. Ultop sa vyrába v Slovinsku (KRKA). Jedno balenie lieku (20 mg, 28 kapsúl) stojí 150-300 Euro. Takmer rovnaké množstvo ruského omeprazolu (20 mg, 30 kapsúl od spoločnosti Ozone) stojí 50-70 Euro. Ľudia si nezriedka kupujú lacnejšiu alternatívu, ale lekári varujú, že nie všetky ekvivalenty omeprazolu sú rovnako účinné. Vysoká cena lieku je často odôvodnená, pretože zahŕňa náklady na čistenie od nečistôt a farmaceutické testovanie.

Ako inhibítory protónovej pumpy inhibujú tvorbu žalúdočnej šťavy

Všetky inhibítory protónovej pumpy fungujú podľa rovnakej schémy:

 1. Potláča enzým H+-K+-ATPázu v parietálnych bunkách žalúdka.

 2. Blokovanie syntézy kyseliny chlorovodíkovej v poslednej fáze.

 3. Znižuje úroveň bazálnej sekrécie žalúdočnej šťavy.

 4. Znižuje kyslosť žalúdka.

 5. Zabráňte poškodeniu sliznice žalúdka a dvanástnika – a vzniku vredov.

Zároveň znižuje vplyv agresívneho prostredia žalúdka na pažerák. Preto sa inhibítory protónovej pumpy používajú nielen pri peptických vredoch, ale aj v iných situáciách, keď je potrebné znížiť kyslosť žalúdočnej šťavy – napríklad pri refluxnej ezofagitíde. Počas tejto patológie sa kyselina chlorovodíková dostáva do pažeráka, spôsobuje pálenie záhy a ničí sliznicu. Znížením produkcie žalúdočnej šťavy sa stav pacienta zlepší.

Omeprazol

Omeprazol má tiež vplyv na He

 • cobacter pylori. Táto baktéria žije v pylóre žalúdka a dvanástnika a spôsobuje vredy na sliznici. Helikobakterióza je tiež spojená s rozvojom rakoviny žalúdka. Omeprazol nie je antibiotikum, ale má nešpecifický baktericídny účinok. V návode na použitie lieku sa uvádza: PPI v kombinácii s antibiotikami pomáhajú zbaviť sa baktérií a dosiahnuť remisiu peptického vredu. Na pozadí liečby miznú nepríjemné príznaky, sliznica tráviaceho traktu sa hojí a znižuje sa riziko komplikácií (krvácanie z tráviaceho traktu, rakovina žalúdka).

  Čo ešte potrebujete vedieť o inhibítoroch protónovej pumpy

  1. PPI blokujú produkciu enzýmu a syntézu kyseliny chlorovodíkovej takmer ireverzibilným spôsobom a na dlhý čas. Aby sa žalúdočná šťava mohla opäť syntetizovať, musia sa v parietálnych bunkách žalúdka vytvoriť nové protónové pumpy. Omeprazol a Ultop preto v tele vydržia dlhšie, než v skutočnosti sú. Pozitívne účinky liekov pretrvávajú aj po ich úplnej eliminácii.

  2. PPI sa v kyslom prostredí žalúdka rýchlo rozkladajú. Preto tieto lieky nie sú dostupné v tabletách ani v suspenziách. Na perorálne použitie sa používajú kapsuly so silným, kyselinovzdorným povlakom. Ochranný film sa rozpúšťa len v čreve, kde nie je kyselina chlorovodíková.

  3. Klinické štúdie naznačujú, že omeprazol sa pri perorálnom užívaní rýchlo vstrebáva z čreva. Po rozbití membrány sa dostáva do krvného obehu a do parietálnych buniek žalúdka. Tam sa viaže na enzým a blokuje syntézu kyseliny chlorovodíkovej. Transformuje sa v pečeni, vylučuje sa najmä obličkami. U ľudí s chronickým ochorením pečene je vylučovanie oneskorené.

  Hodnotenie účinnosti liekov

  V lekárskej komunite neexistuje konsenzus o tom, ktorý liek je najlepší na liečbu peptického vredu. Napríklad Vasiliev V. . tvrdí, že doposiaľ neexistujú presvedčivé dôkazy o tom, že jeden PPI je lepší ako iný. Vo svojom článku uvádza, že je možné použiť ktorýkoľvek z liekov tejto skupiny – pokiaľ sa kombinujú s inhibítormi protónovej pumpy a antibiotikami. Mnohí ďalší gastroenterológovia podporujú túto teóriu a domnievajú sa, že výber PPI je irelevantný.

  Iní vedci tvrdia, že nie všetky inhibítory protónovej pumpy sú rovnako účinné. Platí to nielen pre rôzne lieky, ale aj pre generické lieky toho istého lieku. Mnohí gastroenterológovia preto trvajú na tom, aby sa pH žalúdočnej šťavy sledovalo denne. Na túto tému sa vykonávajú klinické štúdie. V budúcnosti možno dostaneme definitívnu odpoveď na otázku, ktorý inhibítor protónovej pumpy je najlepší.

  Nebola vykonaná žiadna porovnávacia štúdia medzi dvoma PPI – Ultopom a omeprazolom. V lekárskej literatúre však existujú dôkazy o farmakodynamike a terapeutických účinkoch každého lieku jednotlivo. Ultop je teda liekom voľby pri liečbe žalúdočných a dvanástnikových vredov. . . V prehľadovom článku Stepchenko a kol.: Ultop sa ukázal ako najúčinnejšia a nákladovo najefektívnejšia liečba pri eradikačnej terapii. V inej štúdii vedci dokázali, že Ultop má takmer rovnaký terapeutický účinok ako pôvodný liek.

  Pozreli sme sa aj na štúdie inhibítorov protónovej pumpy a zistili sme, že lieky z tejto skupiny dokázali rýchlejšie a účinnejšie zastaviť tvorbu žalúdočnej šťavy. Vyhrávajú nad

  -Blokátory a iné lieky tradične používané pri liečbe peptických vredov. V Cochrane Library sú uvedené mnohé príklady účinných PPI.

  Ultop

  Vzor používania

  Ultop a omeprazol majú rovnakú indikáciu:

  1. Exacerbácia žalúdočných a dvanástnikových vredov;

  2. Erozívne lézie žalúdka a dvanástnika na pozadí nesteroidných protizápalových liekov;

  3. gastroezofageálna refluxná choroba.

  Dávkovanie lieku sa určuje individuálne s prihliadnutím na závažnosť stavu pacienta. Liečba trvá 2-8 týždňov.

  Bezpečnostné opatrenia

  Rozšírené používanie liekov na báze omeprazolu viedlo lekársku komunitu k vytvoreniu termínu „rezistencia na omeprazol“. U niektorých ľudí sa zistila rezistencia na liek. Pri používaní lieku v štandardnej dávke sa u týchto pacientov neznižuje kyslosť žalúdka, čo potvrdzuje pH-metria. Predpokladá sa, že žalúdočné bunky týchto pacientov majú inú štruktúru protónovej pumpy a molekuly omeprazolu sa na ne nedokážu naviazať. Je však dôležité si uvedomiť: skutočná rezistencia na omeprazol je zriedkavá. Neúčinnosť môže mať aj iné príčiny – napríklad zlé užívanie lieku alebo používanie generika pochybnej kvality.

  Omeprazol, podobne ako iné inhibítory protónovej pumpy, niekedy vykazuje nočný prielomový jav. Kyslosť žalúdka sa potom zvyšuje v noci bez ohľadu na užívané lieky. Tento stav trvá hodinu alebo viac a znižuje účinnosť liečby.

  Liečba omeprazolom môže viesť k vzniku nežiaducich reakcií:

  1. Nevoľnosť, zápcha, bolesť brucha;

  2. Závraty, bolesť hlavy;

  3. Všeobecná slabina;

  4. porucha funkcie obličiek;

  5. Bolesť svalov a kĺbov;

  6. Alergické reakcie.

  Omeprazol aj Ultop sú zakázané u detí a pacientov s chronickým ochorením pečene. FDA tiež varuje, že užívanie lieku vo vysokých dávkach počas dlhšieho obdobia zvyšuje riziko zlomenín bedrového kĺbu, zápästia alebo chrbtice. Bolo opísaných niekoľko prípadov závažného poklesu hladiny horčíka v krvi u starších pacientov na liečbe.

  Používanie omeprazolu sa neodporúča počas dojčenia. Úrad FDA zaradil liek do kategórie C. To znamená, že pokusy na zvieratách preukázali riziká pre plod – možný vznik vrodených chýb. Neboli vykonané žiadne štúdie na ľuďoch. Nie je indikovaný ani počas laktácie.

  Záver

  Zhrnutie:

  1. Ultop a omeprazol sú inhibítory protónovej pumpy. Blokujú syntézu kyseliny chlorovodíkovej a znižujú kyslosť žalúdočnej šťavy. Používajú sa na liečbu peptických vredov a iných ochorení tráviaceho traktu.

  2. Ultop a omeprazol sú analógy. Obsahujú rovnakú účinnú látku, majú spoločné indikácie a kontraindikácie na predpisovanie.

  3. Omeprazol, účinná zložka oboch liekov, bol klinicky testovaný a v praxi sa preukázala jeho účinnosť.

  4. Neboli vykonané žiadne štúdie, ktoré by ukázali, či sa tieto dva lieky líšia, takže nie je jasný prínos ani jedného z nich.

  5. Inhibítory protónovej pumpy by sa mali užívať len podľa predpisu a v presne predpísanej dávke. Nadmerné dávkovanie alebo nedodržanie liečebného režimu môže viesť ku komplikáciám.

 • Hodnotiť článok
  ( Zatiaľ žiadne hodnotenia )
  Pridať komentáre

  ;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: