Porovnanie ofsetovej a digitálnej tlače | Čo je lepšie

Pri objednávaní tlačovín môže tlačiareň ponúkať dva typy tlače – ofsetovú a digitálnu. A nie vždy je jasné, aký je medzi nimi rozdiel a ktorú z nich si vybrať.

Pochopme rozdiel medzi ofsetovou a digitálnou tlačou a zistime, ktorá je lepšia na tvorbu rôznych tlačových materiálov.

Ako funguje digitálna tlač

Ako funguje digitálna tlač

Princíp digitálnej tlače je veľmi jednoduchý – elektronická predloha dokumentu, ktorý sa má vytlačiť na papier, sa odošle do tlačiarne (atramentovej, laserovej alebo sublimačnej, v závislosti od úlohy a použitého zariadenia) a zariadenie ju vytlačí.

Hlavnou výhodou digitálnej metódy je rýchlosť. Dokumenty, výtlačky, obrázky a čokoľvek iné môžete vytlačiť v priebehu niekoľkých sekúnd. Presný čas realizácie samozrejme závisí od pracovného zaťaženia tlačiarne, problémov s predtlačovou prípravou, objemu nákladu a požadovaných operácií po tlači.

Okrem toho je digitálna tlač možná v ultramalých nákladoch, ktoré predstavujú len 1 výtlačok. Navyše si môžete každú položku prispôsobiť. Vytlačte napríklad päť pohľadníc s jedinečným menom príjemcu na každej.

A nakoniec, vždy je možné okamžite vykonať zmeny v rozložení. Ak sa po prijatí vzoriek zistí chyba, je možné ju opraviť.

Avšak,Tento typ tlače má svoje nevýhody:

  1. Pomerne nízka sýtosť farieb, kontrast a počet odtieňov. Hoci presné parametre „vizuálneho výkonu“ samozrejme závisia od použitého zariadenia. Ofsetová tlač však v prevažnej väčšine prípadov poskytuje vyšší jas a sýtosť. Digitálna technika zvyčajne používa štandardné palety – CMYK alebo 3-4 farby Pantone. Na druhej strane ofsetová tlač neobmedzuje dizajnérov a tlačiarov;

  2. Náklady na kópiu. Relatívne vysoká cena sa zachováva aj pri veľkých nákladoch, takže tlač produktov v tisíckach kusov je lepšie realizovať ofsetom.

Ak však potrebujete niečo vytlačiť urgentne alebo v malých nákladoch (do niekoľkých stoviek kusov), je vhodnejšie použiť digitálnu metódu. Je však potrebné poznamenať, že pre plnofarebné, detailné obrázky s nastavenými odtieňmi a gradientnými prechodmi je vhodná sublimačná technológia, ktorá sa neponúka vo všetkých tlačiarňach alebo ofsetových tlačiarňach – a v tomto prípade je lepšie preplatiť, ako dostať nie najjasnejší výsledok.

Ako funguje ofsetová tlač

Ako funguje ofsetová tlač

Ofsetová tlač, ako už názov napovedá, si vyžaduje použitie ofsetu – špeciálnej tlačovej formy, prostredníctvom ktorej sa na papier nanášajú tonery. Hlavným problémom tohto typu zobrazovania sú dlhé časy realizácie. Ofset je potrebné zostaviť, narezať, jednoducho pripraviť… to všetko si vyžaduje čas.

Na druhej strane ofset umožňuje použitie neštandardných materiálov. Napríklad na výstup obrázka pomocou štvorfarebnej palety na zvýšenie kontrastu a detailov v odtieňoch. Alebo tlačte ďalšími farbami – zlatom, striebrom, lakom a inými materiálmi.

Z hľadiska lesku a bohatosti výtlačkov je ofsetová technika vo väčšine prípadov porovnateľná so sublimačnou tlačou. Možnosť použitia ďalších atramentov však umožňuje použiť neobvyklé, pôsobivé riešenia.

Druhou výhodou ofsetovej tlače sú nízke náklady na jednu tlač. Preto sa odporúča používať ho vo veľkých nákladoch. Preto sa väčšina časopisov a novín tlačí ofsetovou technológiou.

Kancelárska tlač má však aj svoje nevýhody:

  1. Veľmi dlhá predtlačová príprava. Takže od zadania objednávky v tlačiarni po jej prijatie môže uplynúť niekoľko dní, a dokonca aj niekoľko týždňov, ak rozloženie zahŕňa zložitosti (použitie najviac „kovových“ farieb a lakov);

  2. Vysoké náklady pri malých nákladoch. Ako bolo uvedené vyššie, kompenzácia by mala byť pripravená. Z tohto dôvodu je cena výtlačku v náklade do 500 kusov nepomerne vyššia ako pri digitálnej metóde;

Nemožnosť prispôsobenia alebo rýchleho vykonania zmien. Po vytvorení posunu už nie je možné ho zmeniť. Pred odoslaním sa teda musí rozloženie niekoľkokrát skontrolovať.

Ofsetová tlač je vhodná na dlhé náplne a poskytovanie skutočne pôsobivých výtlačkov.

Čo je lepšie zvoliť?

Mala by vychádzať z troch parametrov – veľkosti série, rýchlosti výroby, požiadaviek na nasýtenie a neštandardných konštrukčných prvkov.

Parameter

„Digitálne“

„Offset

Počet kópií

Od 1 jednotky a pri väčších objemoch sa náklady môžu mierne znížiť, ale nie výrazne

500 a viac. Čím viac, tým nižšie náklady na tlač. Do 500 kW – možné, ale nepraktické, pretože cena by bola príliš vysoká

Rýchlosť výroby

Prevádzkové maximum. V závislosti od nákladu môže trvať niekoľko minút až deň alebo dva

Od 2 pracovných dní. Väčšinu času strávi výrobou ofsetu

Požiadavky na farbu

Štandardná paleta štyroch odtieňov CMYK alebo troch odtieňov Pantone

Paleta štyroch farieb plus ďalšie odtiene – „kov“, laky, trblietavá farba

Schopnosť zmeny

Áno, ak sa tlačí vo viacerých sériách

Nie. Technické úpravy je možné vykonať, ale vyžadujú si nový ofset, čo predlžuje čas výroby a zvyšuje náklady

Ofsetová technológia je teda vhodnejšia na tlač veľkých množstiev a digitálna technológia je vhodná na krátkodobú tlač.

Hodnotiť článok
( Zatiaľ žiadne hodnotenia )
Pridať komentáre

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: