Porovnanie fitness a jogy | Čo je lepšie na chudnutie

Existuje mnoho spôsobov, ako schudnúť. Diéty, lieky, rôzne „stehy“ a „kŕče“… Účinnosť toho všetkého však bledne pred športom a správnou stravou. Pravidelné telesné cvičenie v kombinácii so správnou stravou nielenže pomôže schudnúť, ale aj bez negatívnych účinkov na organizmus.

Ale ktorý šport alebo cvičebný žáner by ste si mali vybrať?? Niektorí ľudia si myslia, že beh je najlepší spôsob, ako schudnúť. Iní sa domnievajú, že komplexný kardio tréning. Tretiny sú to fitness. Po štvrté, že joga.

V tejto eseji budeme analyzovať rozdiel medzi fitness a jogou a skúmať účinnosť každého z týchto športových cvičení.

Fitness

Fitness

Treba hneď povedať, že fitness nie je presne definovaná športová disciplína s presne vymedzenými pravidlami a predpismi. Nie, pod pojmom „fitness“ rozumieme obrovské množstvo smerov a druhov cvičenia. Akrobacia na pylóne? Aqua aerobik? Nordic Walking? Zumba aerobik? Pilates? To všetko sa nazýva spoločným slovom „fitness“.

V dôsledku toho môže byť kondičný tréning veľmi, veľmi rôznorodý. Napríklad nordic walking je jednoducho chôdza s paličkami. Zumba aerobik je ostrý a energický tanec. Pilates je podobný joge, ale ponúka viac cvičenia. Crossfit je na druhej strane mimoriadne intenzívny kardio tréning, podobný posilňovaniu alebo kardio cvičeniu.

Preto je veľmi dôležité vybrať si správny trend v oblasti fitness. Napríklad nordic walking alebo aqua aerobik sú pri chudnutí málo nápomocné, zatiaľ čo zumba-aerobik a crossfit, doplnené o silové cvičenia, môžu pomôcť rýchlo a účinne schudnúť.

V Slovenskách podmienkach a v telocvičniach však pojem „fitness“ znamená niečo úplne iné. Ľudia, ktorí chodia na fitnes tréningy do takýchto zariadení, vykonávajú najmä rôzne silové cvičenia na špeciálnych strojoch a pod dohľadom inštruktora.

Kondičný tréning v posilňovniach na chudnutie môže zahŕňať tieto cvičenia:

 1. Beh na bežeckom páse so zvyšujúcou sa náročnosťou (vyššia rýchlosť alebo sklon);

 2. Rozcvička bez použitia cvičebných pomôcok (švihy nohami, drepy, výskoky, plank, zdvíhanie činiek, predklony);

 3. Cvičenia na posilňovacích strojoch (príťahy nad hlavu, podrepy, švihy nohami, roznožovanie a spájanie nôh, kliky na nohách, strečing a mnoho ďalších).

Konkrétny tréningový program na chudnutie závisí od stupňa obezity, použitého vybavenia a rozhodnutia inštruktora. Preto je ťažké presne predpovedať, aký druh cvičenia čaká na človeka, ktorý chce schudnúť.

Počas kondičného tréningu sa však precvičujú všetky svalové skupiny. Patria sem ruky, nohy, ramenný pletenec, brucho, chrbát a všetko ostatné. Vďaka tomu je chudnutie rýchle, účinné a pre telo neškodné. Cvičenie výrazne zlepšuje kardiovaskulárny, tráviaci, dýchací a iné telesné systémy. „Napumpovanie“ svalov vám pomôže zbaviť sa ochabnutej pokožky a predísť vzniku strií, ako aj zvýšiť vašu vytrvalosť.

Fitness je však veľmi stresujúca činnosť. Väčšina tréningov patrí do skupiny kardio, čo znamená, že po tréningu môžete byť vyčerpaní. Mnohí ľudia sa tiež sťažujú, že ich svaly po fitness. Pre začiatočníkov to môže byť zastrašujúce.

Je tu ešte jeden problém. Pri ťažkých stupňoch obezity nie je možné priamo vykonávať kondičný tréning na zníženie hmotnosti. Dobrým začiatkom môže byť ľahší tréning, napríklad vodný aerobik alebo nordic walking. Tým sa kardiovaskulárny systém pripraví na zvýšenú záťaž.

Všeobecne sa fitness pre chudnutie charakterizuje takto:

 1. Zmiešaný tréning s prevahou silových a kardio cvičení;

 2. Návšteva telocvične nie je povinná, ale je žiaduca a dôrazne sa odporúča;

 3. Je potrebné schudnúť pod kontrolou inštruktora, inak je možné pretrénovanie;

 4. Odporúča sa kombinovať fitnes aktivity so správnou výživou a kontrolou príjmu telesného tuku.

Vo všeobecnosti je fitnes na chudnutie mimoriadne účinný. Je dôležité vybrať si správne cvičenie. Môžete napríklad začať s klasickým fitnesom pre všeobecné zdravie a chudnutie – a potom prejsť na aerobik (vrátane hodín na pylóne) na modelovanie častí tela.

Ak to zhrnieme.

Výhody

 • Vysoko účinné cvičenie na chudnutie, zbavenie sa nadváhy a prevenciu negatívnych účinkov (vrátane strií);

 • Vďaka rôznym štýlom a triedam si každý športovec môže vybrať ten správny prístroj;

 • Je možné cvičiť doma, bez použitia špeciálneho silového tréningového zariadenia, ale potom je žiaduce zvýšiť intenzitu.

Nevýhody

 • Účinok do veľkej miery závisí od trénera, pravidelnosti cvičenia a zvoleného fitnes trendu;

 • Silový tréning sa začiatočníkom môže zdať príliš ťažký alebo náročný.

Opäť je potrebné zopakovať, že pri výbere fitness ako základného cvičenia na chudnutie je vhodné definovať svoje želania. Ak chcete len schudnúť, stačí vám normálny komplexný tréning. A na ďalšie modelovanie – napríklad na spevnenie zadku a vyformovanie nôh – je vhodné prejsť na aerobik, step aerobik alebo iné gymnastické hodiny.

Joga

Joga

Joga nie je cvičenie ani šport. Relaxačná a rekreačná gymnastika zameraná na dosiahnutie harmónie v psychike. Samozrejme, existuje disciplína powerjoga, ktorá zahŕňa rôzne cvičenia, ale ani tie nie sú veľmi účinné pri chudnutí – ak sa na ne obmedzíte.

Keď už hovoríme o chudnutí, stojí za zmienku najdôležitejšia cnosť jogy – dosiahnutie pokoja. Vo väčšine prípadov sú príčinou nadváhy psychologické faktory. Ľudia sa v práci prejedajú stresom, neodolajú extra kúsku koláča na večierku alebo extra grilu na pikniku. Ľudia môžu byť nervózni z chudnutia, pretože sa musia zriecť svojich obľúbených jedál – zatiaľ čo iní jedia nezdravé jedlo priamo pred nimi. Stres je spôsobený aj nedostatočnou účinnosťou rôznych diét alebo tréningov.

Po strese a napätí nasleduje depresia a skľúčenosť. Najnebezpečnejšie z nich je však sebapoškodzovanie. Ľudia si môžu vyčítať, že nedokážu schudnúť, že sa zlomili, že jedia príliš veľa koláčov. Ďalším krokom je úplne sa vzdať myšlienky na chudnutie. „Aj tak to nefunguje, tak prečo sa mučiť?“.

Hodiny jogy pomáhajú dosiahnuť osobnú harmóniu a vyhnúť sa negatívnym psychologickým faktorom, ktoré prenasledujú snahy o chudnutie. Nielenže posilňuje vôľu, ale pomáha aj odvrátiť pozornosť od stresových situácií alebo sa na predtým nepríjemné situácie pozrieť novým pohľadom.

A to je veľmi dôležité! Sebavedomie, sebakontrola a túžba uspieť napriek neúspechom sú kľúčovými zložkami každého cvičenia. Samozrejme, vrátane chudnutia.

Vo všeobecnosti je joga charakterizovaná nasledovne:

 1. Pokojné aktivity s malým fyzickým zaťažením. Niektoré ásany (pozície) však vyžadujú napätie špecifických svalových skupín;

 2. Dochádzka do posilňovne je aspoň v prvých fázach povinná. Inštruktor nie je len tréner, ale aj „duchovný sprievodca“, ktorý vám pomôže zbaviť sa strachu, stresu, nutkavých myšlienok a spoznať samého seba;

 3. Pri cvičení powerjogy je potrebná prítomnosť inštruktora, pretože existuje riziko poškodenia svalov v dôsledku príliš vysokého zaťaženia;

 4. Odporúča sa kombinovať hodiny jogy s fyzickým tréningom a ďalšími duchovnými praktikami, pretože len v takom prípade sa dosiahne úplná harmónia tela a ducha.

Ak je cieľom chudnutie, joga nemusí byť jedinou možnosťou. Kombinujte ho s rôznymi silovými a kardio cvičeniami, vrátane hodín fitnes. Joga však bude silným zdrojom podpory, pomoci a sebadôvery.

Takže, ak to zhrnieme.

Výhody

 • Joga pomáha dosiahnuť duchovnú harmóniu, vyrovnať sa so stresom, napätím, potlačením a neúspechom;

 • Joga (najmä powerjoga) obsahuje niektoré ásany, ktoré zahŕňajú svalové napätie, a preto pomáhajú zvyšovať silu a pružnosť;

 • Jogové cvičenia zahŕňajú nielen vykonávanie asán, ale aj dýchacie cvičenia. Je mimoriadne prospešná pre dýchací systém a zvyšuje vytrvalosť.

Nevýhody

 • Joga má veľmi nízku účinnosť pri chudnutí a modelovaní postavy.

Okrem toho stojí za to zvážiť dôležitú cnosť jogy – je to rekreačné a relaxačné cvičenie. To znamená, že sa po nej necítite vyčerpaní, ale oddýchnutí, uvoľnení a plní energie. V boji proti nadváhe je tiež veľmi dôležitý, pretože je vyčerpávajúci – bez ohľadu na zvolenú metódu chudnutia.

Porovnanie

Porovnanie

✅ Víťaz je v zásade celkom jasný. Fitness s posilňovacími cvičeniami je na chudnutie vhodnejšie ako joga. Každý trend má však svoje výhody a nevýhody.

Charakteristika

Fitness

Joga

konečný cieľ

Zdravé, fyzicky zdatné telo

Hľadanie duchovnej a telesnej harmónie

Existencia silových cvičení, ktoré sú užitočné najmä pri chudnutí

Pozostáva z

Len niektoré ásany

Výhody pri chudnutí

Priame, okamžité

nepriamo, prostredníctvom psychologickej pomoci a podpory

Potreba chodiť do posilňovne

Prednostne, ale nie povinne, pretože niektoré cvičenia sa dajú vykonávať doma

Je to nevyhnutnosť, pretože inštruktor nielen radí pri správnom držaní tela, ale pôsobí aj ako „duchovný sprievodca“

Potreba správnej stravy

Povinné, s kontrolou príjmu bielkovín, tukov a sacharidov

Muž sám prichádza k správnosti svojej stravy

Kontraindikácie

Niektoré kardiovaskulárne ochorenia, 3-4 stupeň obezity

Nie

Ideálna je kombinácia týchto dvoch možností. Zatiaľ čo fitnes vám pomôže schudnúť, joga je určená na duševnú rovnováhu, flexibilitu a formovanie postavy.

Hodnotiť článok
( Zatiaľ žiadne hodnotenia )
Pridať komentáre

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: