Akrylová a vodná emulzná farba – podrobné porovnanie

Farba je jednou z najobľúbenejších povrchových úprav, ktorá poskytuje povrchom ochranu pred vonkajšími vplyvmi a estetický vzhľad. Medzi stále obľúbené farby spotrebiteľov patria farby na vodnej báze a jedna z jej „najjasnejších“ odrôd – akrylová farba. Aký je medzi nimi rozdiel a ktorý produkt je lepší?? Naši odborníci vám poradia.

Vodná emulzná farba: vlastnosti, výhody

Vodná emulzná farba

Vodou riediteľné emulzné farby sa najčastejšie používajú na renováciu interiérov. Takéto farby obsahujú niekoľko hlavných zložiek: pigment, vodu a polymérové prvky. Vodné emulzné farby často obsahujú silikóny alebo akrylové živice. Do výrobku sa často pridávajú rôzne rozpúšťadlá, aby sa zmenila jeho konzistencia.

Emulzné farby na vodnej báze sa vyrábajú v niekoľkých variantoch:

 1. Minerálna – s haseným vápnom alebo cementom ako základom – je cenovo najvýhodnejšia varianta. Používa sa výlučne na použitie v interiéri – na nátery betónových a murovaných povrchov. Nie je obľúbenou alternatívou kvôli slabej odolnosti.

 2. Silikón – obsahuje silikónovú živicu, čo z neho robí univerzálny výrobok. Silikónové emulzné farby na báze vody sú paropriepustné a neboja sa vlhkosti (huby a plesne takýto náter nepoznajú). Ľahko maskujú trhliny široké až 2 mm. Vysoká cena.

 3. Akrylové – obsahujú akrylovú živicu – najbežnejšie. Vhodné na použitie v interiéri aj exteriéri. Vykazuje dobrú priľnavosť k betónu, tehlám, drevu a skleneným povrchom.

 4. Silikát – vo forme vodnej emulzie na báze skla a farbiaceho pigmentu. Vytvára paropriepustný, odolný voči vonkajším faktorom, trvanlivý povlak. Jediná nevýhoda – strach z vlhkosti.

Pri použití emulznej farby na vodnej báze? Výrobok je vhodný na použitie vo všetkých interiéroch: nie je vhodný na použitie v exteriéri, vo vlhkých priestoroch alebo na kovové povrchy. Emulzná farba na báze vody má mnoho výhod:

 1. Ekologická bezpečnosť – vodná emulzná farba neobsahuje toxické zložky, nemá ani ostrý zápach – je absolútne neutrálna pre ľudský organizmus.

 2. Rýchle schnutie – čiastočné ukotvenie farby s povrchom nastane po odparení vody z jej zloženia – takýto náter sa považuje za zaschnutý a pripravený na nanesenie druhej vrstvy. Skutočné schnutie náteru však prebieha 2 dni po nanesení na povrch: takýto náter sa už dá umyť, dokonca aj natrieť štetcom (len niektoré).

 3. Široká škála farieb – použitie špeciálnych pigmentov umožňuje dodať zloženiu prakticky akýkoľvek farebný odtieň.

 4. Jednoduché použitie – s vodou riediteľnými prípravkami sa dá pracovať rovnako pohodlne akýmkoľvek nástrojom (valčekom aj štetcom). Po aplikácii možno zvyšky ľahko odstrániť z rúk a nástrojov jednoduchým umytím vodou.

Akryl – akrylová farba

Akrylová farba

Zloženie, typy, použitie

Akrylové farby sú známe aj ako vodou riediteľné akrylové farby: sú zmesou vody, akrylovej živice a pigmentu. voda sa z výrobku odparí, keď zaschne na povrchu a častice živice sa zrazia. Tým sa vytvorí pevný povlak odolný proti opotrebovaniu. Pozrime sa podrobne na zložky, z ktorých sa akrylové farby skladajú:

 1. Spojivo je polymérna disperzia akrylovej živice, ktorá určuje kľúčové technické vlastnosti farby: pevnosť, priľnavosť, odolnosť proti vlhkosti atď. Po vysušení farby zmení spojivo svoju štruktúru a udrží pigment vo vnútri.

 2. Pigment, jemná nerozpustná zložka vo forme prášku, zostáva suspendovaný aj po zmiešaní so spojivom. Dodáva sa v syntetickej, prírodnej alebo anorganickej/organickej forme. Dodáva kompozícii farbu.

 3. Plnivo – hrubé pigmentové častice, ktoré sú určené na zvýšenie priľnavosti, udržanie štruktúry spojiva, spevnenie vrchného filmu, zabezpečenie matného efektu náteru atď.

 4. Rozpúšťadlo – voda alebo organické riedidlo – ovplyvňuje viskozitu farby.

 5. Aditíva – ďalšie zložky používané na úpravu vlastností tekutej náterovej hmoty alebo náteru pripraveného na použitie.

Akrylové farby možno rozdeliť na niekoľko typov v závislosti od ich špecifických vlastností. Pri výbere vhodného variantu je dôležité venovať pozornosť obalu – výrobca vždy uvádza vlastnosti výrobku:

 1. Odolnosť voči oderu za sucha – akrylové materiály možno čistiť mäkkou suchou handričkou alebo vysávačom. Nie je potrebné žiadne mokré čistenie.

 2. V suchých priestoroch s nízkou záťažou – tieto výrobky nie sú vhodné na použitie v priestoroch s vysokou vlhkosťou a teplotnými rozdielmi.

 3. Neodstrániteľné prípravky – odolné voči oderu, ľahko sa čistia, ale ťažko sa z nich odstraňujú škvrny.

 4. umývateľné zmesi – spravidla majú vlastnosti odpudzujúce nečistoty, odolnosť voči vlhkosti, nebojí sa vysokých teplôt.

Kedy možno použiť akrylové farby? Na fasádne a interiérové dokončovacie práce. Vhodné na fasády, steny a stropy v interiéri. Akryl je kompatibilný s betónom, drevom, sklom, kovom, tehlami, dokonca aj so špeciálnymi reliéfnymi tapetami. Akryl je vynikajúci výrobok na interiérové detaily, dekoratívne a renovačné práce, často sa dá kombinovať s inými povrchovými materiálmi.

Výhody produktu

Kľúčové výhody akrylových prípravkov:

 1. Dlhá životnosť – kvalitný akryl pri správnej aplikácii vydrží mnoho rokov bez zmeny pôvodného vzhľadu: žiadne praskanie, žiadne vypálenie na slnku atď..

 2. Rýchle schnutie – akrylová farba schne po pol hodine a úplne vyschne po niekoľkých dňoch.

 3. Odolnosť voči vonkajším vplyvom (UV žiarenie, vlhkosť, teplotný rozdiel) – po nanesení akrylovej farby sa na povrchu vytvorí ochranný film, ktorý zabraňuje prenikaniu UV žiarenia a vlhkosti pod vrstvu náteru. Akrylový povrch ani po dlhšom používaní nepraská, nekotúľa sa atď.

 4. Šetrný k životnému prostrediu – akrylová živicová farba neobsahuje vo svojom zložení žiadne toxické látky, a preto sa často používa na konečnú úpravu povrchov v dome.

 5. Jednoduchosť použitia – prípravky sa ľahko aplikujú, sú rýchloschnúce a nemajú žieravý a nepríjemný zápach, čo zvyšuje komfort práce. Po nanesení farby nie je potrebné miestnosť vetrať.

 6. Ochrana proti ohňu – všetky prvky akrylového výrobku sú nehorľavé.

 7. Všestrannosť – výrobok sa môže použiť na dokončovacie práce v exteriéri aj interiéri.

 8. Široká škála odtieňov – výrobok sa dodáva v širokej škále farieb, takže môžete nájsť ideálny odtieň pre akýkoľvek exteriér/interiér.

 9. Cenovo dostupná cena v kombinácii s jednoduchou aplikáciou robí z akrylovej farby jednu z najobľúbenejších medzi spotrebiteľmi, pretože na prácu s ňou nie sú potrební profesionáli.

Akrylová a vodná emulzná farba

Kompatibilita farieb

Ľudia sa často pýtajú: Môžu sa emulzné nátery na báze vody aplikovať na akrylátové farby?? Keďže proces opravy si často vyžaduje nanášanie farby na už upravený povrch. Odpoveď je nie.

Okrem toho, emulzie na báze vody nie sú vhodné pre všetky nátery. V takýchto prípadoch sú vhodnejšie polyakryláty. Toto je najlepšia možnosť, keď nie je možné odstrániť starý náter.

Na druhej strane sú akrylové prípravky vhodné na použitie na iné farby vrátane výrobkov na báze vody. Tu je však trik: povrch, ktorý sa má natrieť, musí byť bez akýchkoľvek viditeľných chýb (praskliny, pľuzgiere atď.).) a musia byť dokonale rovnomerné.

Ako aplikovať emulzie na báze vody?

Keďže akrylová farba je variáciou emulznej farby na vodnej báze, pracovný postup s oboma prípravkami je totožný. Pred aplikáciou výrobku je dôležité správne pripraviť podklad:

 1. Odstránenie starého náteru (ak je to možné), vyčistenie povrchu, vyplnenie všetkých prasklín, vyhladenie povrchu. Postihnuté miesta prebrúste brúsnym papierom a potom odstráňte existujúci prach vlhkou handričkou.

 2. Nanesenie základného náteru – tento krok je veľmi dôležitý: základný náter znižuje spotrebu farby a robí farbu živšou. ako základný náter je vhodná buď biela farba zriedená vodou, alebo špeciálny akrylový výrobok. Po nanesení základného náteru počkajte aspoň dve hodiny.

 3. Nanášanie farby – najprv natrite ťažko prístupné miesta (najlepšie štetcom). Prvá vrstva sa potom nanesie na celý povrch. Farba sa môže nanášať valčekom (vertikálny pohyb). Druhú vrstvu môžete naniesť aj po 3-4 hodinách, pričom dbajte na to, aby ste ju naniesli vodorovne.

Porovnávacie charakteristiky

Vodná emulzná farba

Akrylové farby

Hlavná zložka

Kvapalné vápno/silikónová živica/sklo/silikáty

Akrylová živica

Typ práce

Interiér

Interiér, exteriér, dekoratívne maľovanie

Aké povrchy sú vhodné pre

Všetko okrem kovu (okrem silikónov)

Betón, drevo, sklo, kov, tehly, kartón, tapety

Životnosť

Krátkodobé

Dlhodobá životnosť

Odolnosť voči vlhkosti

Nie

Áno

Odolnosť voči teplote

Nie

Áno

Šetrnosť k životnému prostrediu

Áno

Áno

Protipožiarna ochrana

Áno

Áno

Priepustnosť pre vodnú paru

Vysoká

Nízka

Čas sušenia

Do 30 minút farba stuhne, po 12 – 24 hodinách je povrch pripravený na použitie

Spotreba materiálu

Vysoká

Stredné

Hodnotiť článok
( Zatiaľ žiadne hodnotenia )
Pridať komentáre

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: