Nastavenie stropu vs Stretch Ceiling | Čo je lepšie

Vybielené stropy sú minulosťou a tapetovanie už nie je možné. Závesné a napínané konštrukcie sa považujú za praktickejšiu, odolnejšiu a štýlovejšiu možnosť. Ktorý z nich je však lepší?? Na túto otázku odpovedali naši odborníci.

Vlastnosti stropných konštrukcií

Vlastnosti stropných konštrukcií

Závesné a napínané konštrukcie sa používajú ako dekoratívna krytina aj ako stropná krytina. Oba výrobky sú si podobné v tom, že sa vyhýbajú časovo a materiálovo náročnému procesu vyrovnávania pracovnej dosky. Montáž sadrokartónových a PVC podhľadov je tiež mierne podobná: na montáž oboch sa používa špeciálny rám, len podhľad je obložený sadrokartónovými doskami a na napínaný podhľad sa používa PVC fólia.

Vo väčšine prípadov sú tieto konštrukcie len dekoratívnym prvkom, ale niekedy sú jednoducho nevyhnutnosťou:

  1. V sovietskych bytových domoch a chruščovkách – výškový rozdiel v tomto type bývania je niekedy niekoľko centimetrov. Omietka na vyriešenie problému nestačí: potrebujete veľa času, úsilia a betónový poter. Najjednoduchším a najlepším riešením je inštalácia podhľadu alebo stropu z PVC.

  2. Ak sa plánuje renovácia v miestnosti so stropom pokrytým emulziou na vodnej báze (aj vo viacerých vrstvách), je jednoduchšie inštalovať závesnú/napínaciu konštrukciu ako odstraňovať náter.

  3. Pri inštalácii bodového osvetlenia – bez dekoratívneho stropu je samozrejme problematické inštalovať bodové osvetlenie – sadrokartónová alebo PVC konštrukcia pomôže vytvoriť požadovanú konfiguráciu osvetlenia a všetky komunikácie môžu byť bezpečne skryté.

Napínané stropy môžete porovnať s podhľadmi

Porovnanie napínaných a zavesených podhľadov

Zdanlivo podobné výrobky, ktoré však majú medzi sebou určité rozdiely. Pokúsme sa zistiť, čo.

Spôsob a rýchlosť inštalácie

Podhľady – pomerne náročná konštrukcia – inštalácia takýchto výrobkov si vyžaduje značné množstvo času a úsilia (najmä sadrokartónové výrobky). V závislosti od zložitosti a veľkosti konštrukcie môže proces montáže trvať niekoľko dní až niekoľko týždňov. Napínacie stropné plátna sú však nainštalované v priebehu niekoľkých hodín a množstvo odpadu po ich inštalácii je minimálne. Jedinou výnimkou sú viacúrovňové systémy s množstvom dekorácií a zložitých svietidiel.

Zložitosti údržby a poškodenia

Závesné konštrukcie sa neboja vplyvu vlhkosti a rôznych nečistôt, z ktorých možno povrch stropu bez problémov vyčistiť – stačí vlhká handra. Ale na fyzický náraz takéhoto výrobku je veľmi náchylný (najmä ostrým predmetom). Podhľady sa boja vlhkosti aj nečistôt: ak sa na povrchu výrobku objavia škvrny, stačí ho premaľovať. Sadrokartónový strop však nie je necitlivý na menšie otrasy.

Odolnosť voči teplotným zmenám

PVC je veľmi citlivé na vysoké/nízke teploty. Napríklad, ak teplomer ukazuje 0 Keď povrch napínacieho stropu stratí svoju pružnosť – výrobok stvrdne a popraská. Pri vysokých teplotách (nad +40 C) polyvinylchlorid zmäkne. Preto nie sú PVC konštrukcie vhodné do miestností mimo domu alebo v drsných klimatických podmienkach.

Podhľady sú pomerne dobre cítiť aj pri výrazných teplotných výkyvoch, takže rozsah týchto výrobkov je oveľa širší ako v prípade napínacích stropov.

Trvanlivosť

Kvalitný napínací strop vydrží pri starostlivom používaní a správnej údržbe minimálne 15 rokov. Nepotrebuje obnovu, nemení svoje vlastnosti a vzhľad v prevádzke. V prípade pozastavených produktov je situácia zložitejšia – je potrebné ich obnovovať (každé 2-3 roky). Vo všeobecnosti takýto výrobok slúži približne 10 rokov.

Náklady

Štvorcový meter podhľadu stojí približne 25-40 dolárov a cena výrazne stúpa, ak sú k dispozícii zložité prvky a dekorácie. Cena napínacích stropov sa pohybuje v širokom rozmedzí – od 10 do 100 dolárov za meter štvorcový. Všetko závisí od dizajnu výrobku, prítomnosti dekoratívnych prvkov, vzorov, textúry, tvaru tkaniny.

Hodnotiť článok
( Zatiaľ žiadne hodnotenia )
Pridať komentáre

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: