Porovnanie hoblíka a stolára

Pri práci s drevom sa používa mnoho ručných a elektronických nástrojov. Hoblík a stolár patria medzi najbežnejšie nástroje pre stolárov. Aby sme nepokazili prácu, je dôležité mať jasnú predstavu o špecifikách každého z nich. Ako dobrý bude výsledok spracovania výrobku a ako sa všeobecne používa hoblík a hobľovačka? Naši odborníci vám poradia.

Hoblík: vlastnosti, typy, použitie

hoblík

Hoblík je hobľovací nástroj, ktorého hlavným účelom je spracovanie dreva. Aktívne sa používa v stolárstve. jedno z najlepších riešení pre dokonalú povrchovú úpravu. Hoblík sa používa na vytváranie všetkých druhov spojov na pero a drážku v dreve a na dosiahnutie predpísanej rozmerovej presnosti obrobkov.

Hoblík je veľmi jednoduchý a pozostáva z kvádra s dokonale rovnou spodnou stranou. Vyrobené z dreva alebo kovu s rukoväťami upevnenými na koncoch. predná časť slúži na bezpečné uchopenie a držanie nástroja, zadná časť umožňuje pohodlnejšie a efektívnejšie tlačenie.

Na zadnej strane výrobku sa nachádza klip na upevnenie oceľového noža, ktorý vyčnieva cez štrbinu v sekacom bloku. Existujú 2 základné typy mechanických hoblíkov. Konštrukčne zložité, ale ľahko použiteľné sú jednoduché stroje, kde úlohu upínania zohráva obyčajný drevený klin. Kľúčové kritériá pre výber správneho hoblíka: materiál a ostrosť noža.

POZNÁMKA.Hobľovací nôž je vždy naostrený pod určitým uhlom. Závisí to od materiálu, ktorý sa má hobľovať. Rôzne druhy dreva majú totiž rôznu tvrdosť.

Na rozdiel od mnohých iných stolárskych nástrojov sa hoblíky vyrábajú vo všetkých tvaroch a veľkostiach. Konštrukcia každého ručného hoblíka bola navrhnutá s ohľadom na konkrétnu modalitu. Jednoducho neexistujú univerzálne návrhy. hoblíky možno zhruba rozdeliť do 2 skupín:

 1. rovné hobľovanie;

 2. hobľovanie.

Do prvej kategórie patria:

 1. Jednoduchý – vytvorený na vyhladzovanie polotovarov s cieľom získať hladký povrch. Je vybavený rovnou čepeľou so zaobleným ostrím;

 2. Dvojitý – podobný ako jednoduchý, ale má ďalší nôž, ktorý láme triesky. Ideálne na konečné vyhladenie vonkajšej vrstvy dreva (drevo ošetrené dvojitým hoblíkom nie je potrebné brúsiť);

 3. Hoblíky – vybavené nožom upevneným pod uhlom 50. Jeho hlavným cieľom je vytvoriť dokonale hladký povrch;

 4. Scherchebels – so zaobleným ostrím nastaveným pod uhlom 45 na bočnú stenu podošvy;

 5. Hobľovačky sú ideálne na dokončovanie obrobkov na veľkých plochách a sú vybavené dlhou spojovacou lištou;

 6. Cinubely – vybavené vrúbkovaným nožom, ktorý vytvára drážkovaný povrch (optimálny na lepenie dvoch prvkov);

 7. Hrubovanie – základná doska je vyrobená v tvare kovového strúhadla – tento typ hoblíka nie je vybavený nožom – vhodný len na vyrovnávanie koncov sadrokartónových dosiek.

Hoblíky nie sú vhodné na vyrovnávanie obrobkov z dreva: ich úlohou je hobľovanie previsov, hrán, drážok atď. S príchodom elektrického náradia tento tvarovaný typ postupne upadol do zabudnutia, ale v stolárskych dielňach sa ešte stále občas vyskytuje.

Hoblík: spotrebič, použitie

Hoblík

Ako ste už možno pochopili, hoblík je typ hobľovačky. Ide teda o zariadenie na úpravu povrchu dreva. Mechanický typ hoblíka je jednoduchý stroj pozostávajúci z 3 prvkov: tela, noža a rukoväte. telo je najčastejšie vyrobené z dreva, menej často z kovu.

Elektronická verzia sa od mechanickej líši zložitejšou konštrukciou:

 1. Ručný úchop – prenáša silu;

 2. Stolársky stroj – ktorý sa pripája k vysávaču, čo vám umožní rýchlo zbierať hobliny počas práce na výrobku;

 3. Ručná skrutka – umožňuje meniť hĺbku hobľovania výrobku;

 4. ovládacie gombíky – slúžia na nastavenie požadovaných parametrov;

 5. Bočný doraz – uľahčuje nastavenie pracovnej šírky plochy;

 6. Pätka – je v kontakte s povrchom dreva;

 7. Ochranný kryt – zabraňuje možnému poškodeniu atď.

Klasifikácia hoblíkov je veľmi rozmanitá, ale vo všeobecnosti môžeme rozlíšiť 2 druhy:

 1. Manuálne zariadenie je ľahko použiteľné a má nielen efektívnu obsluhu, ale aj nízku cenu;

 2. Elektrická – jednoduchá na používanie a účinnejšia ako manuálna verzia. Vysoká cena.

PRÍRUČKA. Mini hmlovky sú k dispozícii len na domáce použitie: vďaka malým rozmerom a dobrému výkonu sa ľahko používajú. Profesionálne hoblíky sa používajú v priemysle. Sú vysoko produktívne a odolné.

Pri používaní stolárskej frézy by sa malo dodržiavať niekoľko pravidiel na zaistenie bezpečnosti používateľa. Najprv musíte obrobok starostlivo upnúť. Po druhé, musí sa nosiť ochranný odev a rukavice. Po tretie, ruky by sa nemali nachádzať v blízkosti reznej plochy.

Porovnávacie charakteristiky

 1. Keďže hoblík je typom hoblíka, nie je medzi nimi veľa rozdielov. Obe sa používajú na „brúsenie“ materiálu z dreva, aby sa dosiahol dokonale hladký povrch.Hlavným rozdielom je stupeň kvality spracovania.

 2. Hoblík používaný ako hlavný dokončovací nástroj. Hrúbka vrstvy dreva, ktorá sa má odstrániť, zvyčajne nastavená počas nastavovania stroja. Hobľovanie dreva je určené predovšetkým na odstraňovanie sukov, nerovností a iných nerovností. Samotný dizajn je vždy jednoduchý: 2 prvky – podložka a čepeľ.

 3. Hobľovačky majú zvyčajne dlhšie telo, čo zaisťuje veľmi pevnú priľnavosť k drevu. Hoblík je najčastejšie vybavený dvoma nožmi, ktoré umožňujú čistý povrch.

Hodnotiť článok
( Zatiaľ žiadne hodnotenia )
Pridať komentáre

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: