Porovnanie preglejky a drevotriesky | Čo je lepšie

Kvalita povrchovej úpravy podlahy do značnej miery závisí od typu zvoleného materiálu. Preglejka a drevotrieskové dosky si dlhodobo udržia hornú pozíciu. Ako posúdiť relevantnosť materiálu? Na to potrebujete poznať vlastnosti jednotlivých. Čo je lepšie? Na túto otázku vám odpovedia naši odborníci.

Špeciálne vlastnosti dokončovacích materiálov

CHIPBOARD

PARTICLEBOARD

Drevotrieskové dosky alebo drevotrieskové dosky sú zmesou drevných triesok a syntetických živíc, ktorá sa získava tepelným spracovaním (pôsobením lisu a vysokej teploty na rozdrvenú surovinu). Táto zmes je väčšinou odpadom z drahého reziva alebo cenného dreva, ktoré bolo vyradené. EPS je k dispozícii v 2 verziách: s hladkými hranami a s perom a drážkou. Druhý variant je najčastejšie vysoko odolný voči vlhkosti a často sa používa na dekoráciu povrchu hrubej/predzákladnej podlahy.

Drevotrieskové dosky sa vyrábajú v mnohých variantoch, pričom laminované drevovláknité dosky sú pravdepodobne najbežnejšie. Pokiaľ však ide o vyrovnávanie vodorovných plôch, najlepšou voľbou sú surové drevotrieskové dosky (s brúsením/bez brúsenia). Napriek relatívne nízkej pevnosti sú drevotrieskové dosky vhodné na hrubé podlahy, pretože majú dobré zvukovo a tepelnoizolačné vlastnosti a prekvapivo dobrú pevnosť v ohybe.

POZNÁMKA.Pri práci s drevotrieskovými doskami musíte dodržiavať prísne bezpečnostné opatrenia. Pri pílení produkujú toxický prach – aby ste predišli alergickým reakciám, je nevyhnutné používať respirátor.

Preglejka

Preglejka

V porovnaní s drevovláknitou doskou je preglejka prirodzenejšia, pretože sa pri nej používa oveľa menšie množstvo lepidla. materiál je vyrobený z lacných drevín (borovica, breza atď.) a má viacvrstvovú štruktúru (dýhová matrica).). Počet použitých vrstiev dyhy určuje hrúbku dyhového plechu.

Nástup rôznych povrchových úprav viedol k prudkému poklesu popularity preglejky, ktorú nahradili. Stále je to však obľúbený materiál, pevný a odolný voči všetkým vonkajším vplyvom.

Výber správnej preglejky je náročný už len z toho dôvodu, že existuje niekoľko rôznych verzií tohto výrobku:

  1. 1. kategória– Úplne bez chýb. Najdrahší a najmenej používaný typ. Používa sa výlučne na dokončovacie práce, keď je potrebné pripraviť dokonale hladký povrch na lakovanie.

  2. 2. kategória– Preglejka s menšími chybami. Používa sa ako povrchová úprava bez ďalších úprav (vhodné pre domáce priestory).

  3. Trieda 3– Preglejka s viditeľnými, ale nebrúsiteľnými chybami – suky, odštiepky, nerovnosti. Používa sa ako hrubá vrstva.

  4. Trieda 4– Trieda dyhy najnižšej kvality (má veľa chýb). Nepoužíva sa na obloženie.

Pri výbere vhodného typu preglejky treba dbať na jej vzhľad len vtedy, ak sa má použiť ako povrchová úprava, v ostatných prípadoch nie je výber 1. a 2. akosti rozhodujúci.

Porovnanie výkonu

Na doplnenie sme uviedli a porovnali príslušné vlastnosti výrobkov používaných na povrchovú úpravu podláh.

Trvanlivosť

Drevotrieskové dosky sú veľmi hrubé a neohybné, takže sú ideálne na vyrovnávanie povrchov s dutinami. Preglejková doska odoláva značnému mechanickému namáhaniu, ale len v prípade, že bol správne dodržaný postup kladenia.

Jemná inštalácia

Proces kladenia dosiek z vrstveného dreva sa nepovažuje za náročný, ale je potrebné mať na pamäti určité detaily. Drevotrieskový panel sa veľmi ľahko reže a ľahko sa pripevňuje k podlahe. Na druhej strane, práca s preglejkou je časovo náročnejšia. Vzhľadom na prítomnosť prírodného dreva v štruktúre materiálu trvá dlhý čas, kým sa výrobok dimenzuje. Spôsob upevnenia drevotrieskových dosiek a preglejok je však prakticky totožný – na lepidlo alebo trámy.

Šetrnosť k životnému prostrediu

Preglejka je absolútne ekologický materiál, pretože pri jej výrobe sa používajú prírodné zložky a neškodné zlúčeniny. Tento variant je ideálny pre rezidenčné aplikácie.

drevotrieskové dosky sú veľmi kontroverzným materiálom z hľadiska environmentálnej bezpečnosti, pretože pri ich výrobe sa používajú toxické spojivá (na báze formaldehydu). Najbezpečnejšie verzie sú označené E1, E0,5.

Rozmery

Dĺžka a šírka drevotrieskových dosiek a preglejok sú v podstate rovnaké, preto je potrebné zohľadniť hrúbku výrobku. Drevotrieskové dosky s hrúbkou 16 až 22 mm sa používajú na silne mechanicky namáhané povrchy. Preglejka má veľmi širokú škálu rozmerov, takže môžete nájsť najlepšiu voľbu pre miestnosti akejkoľvek veľkosti (pre podlahu vhodné výrobky s hrúbkou 12-15 mm).

Cena

Cenový rozdiel medzi uvažovanými dokončovacími materiálmi nie je obzvlášť veľký. Konečné náklady na výrobky sú tvorené viacerými faktormi: spôsob výroby, použité suroviny, ďalšie spracovanie, veľkosť výrobku atď. Aby konečný rozpočet na opravu nebol príliš veľký, musíte starostlivo zvážiť použitie konkrétneho materiálu na dokončenie priestorov.

Užitočné tipy

Na záver uvádzame niekoľko cenných tipov, ktoré vám pomôžu pri výbere správneho dokončovacieho materiálu:

  1. Pri výbere povrchovej úpravy podkladu nie sú estetické vlastnosti materiálu veľmi dôležité, preto je lepšie zvoliť drevotrieskové dosky – jednoduchšie, lacnejšie, s výbornými zvukovoizolačnými a tepelnoizolačnými vlastnosťami.

  2. Pri výbere dokončovacieho materiálu do miestností s vysokou vlhkosťou (okrem kúpeľní) treba vziať do úvahy, že na rozdiel od drevotrieskových dosiek je preglejka odolnejšia voči kontaktu s vodou: rýchlo schne a získava svoj pôvodný vzhľad.

  3. Preglejka je skvelá na vytvorenie zvýšenej podlahy – je najlepšou voľbou pre obytné budovy so slabými stropmi.

  4. Po výbere správneho materiálu je dôležité venovať osobitnú pozornosť procesu montáže: nesprávne položenie drevotrieskovej dosky alebo preglejky spôsobí charakteristický vŕzgavý zvuk, ktorý sa ťažko odstraňuje a často je pomerne nákladný (z hľadiska času aj prostriedkov).

Hodnotiť článok
( Zatiaľ žiadne hodnotenia )
Pridať komentáre

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: