Porovnanie schodiskových väzníkov – stringer a bowstringer

Murované konštrukcie domov sú upevnené pomocou nosníkov. Pod týmto pojmom sa rozumejú prvky, ktoré sa nazývajú stringery alebo stringery. Obidve sa používajú ako základ pre schodiskové stupne, ale spôsob montáže je odlišný. Čím sú jednotlivé produkty výnimočné a či je medzi nimi nejaký rozdiel? O tom sa bude hovoriť ďalej.

Schody na podperách: konštrukčná technológia, zvláštnosti

Schody na nosnej konštrukcii

Schody na podperách sa vyznačujú zvýšenou bezpečnosťou, pretože sú vyrobené z kovového profilu alebo masívneho dreva s hrúbkou 5 cm. V prípade potreby sa schody dodatočne zaistia klinmi, skrutkami atď. Zvyčajne sa používajú v pároch a môžu sa inštalovať rôznymi spôsobmi.

Do vnútorných častí podpery sú vyrezané drážky, do ktorých sa vkladajú behúne a stúpačky. Ich konce sú mazané lepidlom, čo zabraňuje nepríjemnému vŕzganiu počas prevádzky hotovej konštrukcie. Stupne sú pripevnené k podperám pomocou kovových alebo drevených konzol. Tie sú zatĺkané na vnútornej strane tetivy. Stupne sa umiestnia na hornú časť a upevnia sa pomocou samorezných skrutiek alebo skrutiek. Na upevnenie hlavíc sa vopred vyvŕtajú špeciálne otvory.

Pri dokončovaní polotovaru schodov sa viditeľné časti spojovacích prvkov zvyčajne buď maskujú špeciálnymi drevenými/kovovými zátkami, alebo sa natierajú farbou, ktorá zodpovedá farbe schodov. Namiesto drevených klinov alebo kovových konzol sa môžu použiť aj bočné prvky z preglejky. Sú to podpery pre schody.

Schodisko upevnené na hrote má niekoľko rozhodujúcich výhod:

  1. Vysoký stupeň bezpečnosti;

  2. Jednoduchosť používania;

  3. Bezpečná konštrukcia (aj pri značnej záťaži);

  4. Dlhodobé udržiavanie čistoty schodov;

  5. Elegantný vzhľad.

Jedinou nevýhodou je pravdepodobne väčšia šírka schodiska. Ak však vezmeme do úvahy hrúbku stringeru, niekoľko centimetrov „navyše“ je už zabudovaných v konštrukcii.

Schodisko na stringeri: technológia, špeciálne funkcie

Schody na nosnej konštrukcii

Schodiská založené na stringeri sa veľmi ľahko vyrábajú a vyžadujú si minimálne zručnosti pri stavbe (ako aj minimálnu sadu pracovných nástrojov). Čo je stringer? Zjednodušene povedané, strunový nosník je nosný trám, ktorý slúži ako „základňa“ pre schodiskové stupne, ktoré sú na vrchole schodiska upevnené pomocou špeciálneho hrebeňa.

Na rozdiel od schodísk s podperami môžu byť konštrukcie s podperami založené na jednom alebo viacerých prvkoch. Existujú dva základné spôsoby výroby takýchto výrobkov pre dom:

Výrezy sa robia priamo do tela nosníka a najčastejšie majú trojuholníkový tvar.

Vzpery sú špeciálne konštrukčné prvky, ktoré sa upevňujú priamo na nosný trám. Schody sú upevnené priamo na nosník. Prvky majú trojuholníkový tvar a sú umiestnené na hornom okraji.

Schodiskové lišty majú mnoho výhod:

  1. Odoláva značnému zaťaženiu;

  2. Vyznačujú sa kompaktným dizajnom;

  3. Vhodné pre obmedzený priestor.

Na konštrukciu vzpery sa používajú oceľové plechy s vysokou hrúbkou, kanáliky, T-nosníky, duté profily (obdĺžnikový prierez). V minulosti bol tento typ konštrukcie veľmi obľúbený. Veľmi ľahko sa používajú a ľahko sa vyrábajú. Keďže sú však vyrobené prevažne z kovu, vyžadujú si dobré zváračské zručnosti.

Struny sú vyrobené z dreva s hrúbkou 7 cm a šírkou 30 cm. Najčastejšie sa používajú dosky z bukového, dubového alebo iného tvrdého dreva. Je dôležité poznamenať, že sa používajú len lepené lamelové dosky, pretože masívne drevo môže prasknúť. Na konštrukciu schodov sa používajú dosky s hrúbkou 5 cm a šírkou 30 cm. Okrem pracovného materiálu bude potrebná aj píla, vŕtačka, brúska a stolár.

POZNÁMKA. Schodiskové orezávače sú vhodné do kompaktných priestorov. Šírka stupňov sa pohybuje od 0,8 do 1 metra a zodpovedá šírke celého schodiska. V konštrukcii s priečnikmi je schodisko vďaka dvom hlavným nosníkom podstatne širšie.

Porovnávacie charakteristiky

Porovnávacie charakteristiky

Tradičné zhrnutie – naši odborníci porovnali strunovú dosku a stringer. Z čoho sú vyrobené.

Skosenie

Stringer

Tvar

Dômyselný ozubený tvar

Konštrukcia s plochým obrysom

Umiestnenie

Je upevnený pod schodmi

Upevňuje sa pod schodíky a drží ich aj zo strán

Typ podpory

Zábradlia na schodoch

Prvky zábradlia sú pripevnené k podperám alebo k latám, ktoré sú k nim pribité

Rozmery

Vyznačuje sa malými rozmermi

Zaberajú veľa miesta

Vzhľad

Má veľmi jednoduchú formu

Vynikajúci vzhľad

Hodnotiť článok
( Zatiaľ žiadne hodnotenia )
Pridať komentáre

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: