Porovnanie teflónu a keramiky | Zistite, ktorý je najlepší

Výber kuchynského riadu, kuchynských spotrebičov a iných pomôcok, ktoré vám pomôžu pri riadení domácnosti, je zodpovedné rozhodnutie. Po prvé, všetky tieto predmety prídu do kontaktu s potravinami, preto musia byť vyrobené z vysoko kvalitných a bezpečných materiálov. Po druhé, vzhľad a chuť jedla často závisí od hrncov a panvíc použitých pri varení.

Teflón a keramika sú materiály, ktoré sa v poslednom čase čoraz častejšie používajú ako povlaky na panvice, hrnce, misy multifunkčných varičov. Ženy v domácnosti sa niekedy ťažko rozhodujú, ktorý povlak je lepší. Na túto otázku neexistuje jednoznačná odpoveď, pretože oba materiály majú svoje vlastné vlastnosti, plusy a mínusy. Aby sme vám pomohli rozhodnúť sa pred kúpou, naši novinári urobili prieskum a pripravili článok o vlastnostiach, výhodách a nevýhodách teflónu a keramiky. A tiež o pravidlách starostlivosti o výrobky s takýmto povlakom, o zvláštnostiach varenia.

Všetko, čo potrebujete vedieť o teflóne

Teflón

Teflónový povlak sa pôvodne používal v medicíne, armáde, letectve a pri výrobe rádiových a elektrických súčiastok. Tento materiál, ktorý bol vynájdený v Spojených štátoch v roku 1938, má jedinečné vlastnosti, ktoré ho približujú vlastnostiam kovov vrátane ušľachtilých kovov.

Teflón je polytetrafluóretylén, polymér, ktorý obsahuje fluór. Druhý názov je fluoroplast. V podstate plastové, ale veľmi pevné a úplne netoxické. Chemicky lepšie ako všetky známe syntetické látky.

Teflón – bezpečný alebo nie?

Pred uvedením vlastností tohto materiálu musíme najprv rozptýliť akékoľvek pochybnosti o jeho bezpečnosti pre telo. Podozrenie z karcinogenity vzniklo preto, lebo nezávislí odborníci si všimli, že zamestnanci pracujúci s týmto materiálom v závodoch spoločnosti DuPont (ktorá stojí za vynálezom) museli nosiť ochranné masky. Aké sú názory odborníkov na toxicitu materiálu?. Prchavá alebo kvapalná teflónová zlúčenina je toxická. Pri výrobe sa zvyšuje odparovanie tejto látky. Preto by mali zamestnanci nosiť masky.

Ale v súkromných domácnostiach je takmer nemožné, aby bol teflón prchavý. Na to sa musí zahriať na vysokú teplotu. Ak budete dodržiavať pravidlá používania riadu s teflónovým povrchom, nedôjde k poškodeniu vášho zdravia.

V štúdiách vykonaných oficiálnymi špecializovanými centrami dospeli odborníci WHO k záveru, že ani pridanie 25 % teflónu do celkového množstva potravín nemôže poškodiť ľudské zdravie. Zdokumentovaná bezpečnosť teflónového materiálu je schválená Úradom pre potraviny a liečivá v USA a niektorých ďalších európskych krajinách.

Teflónový povlak – charakteristiky a vlastnosti materiálu

Hlavné vlastnosti teflónu sú

 1. Odolnosť voči chemikáliám, ako sú alkohol, kyseliny, organické rozpúšťadlá atď. To znamená, že teflónový povlak sa nepoškodí pri pravidelnom čistení prostriedkami na umývanie riadu.

 2. Nulová hygroskopickosť – čo znamená, že teflón neabsorbuje vodu. Táto vlastnosť je vhodná pre riady, ktoré sú v pravidelnom kontakte s vodou.

 3. Teflónový povlak je plne biokompatibilný s ľudským tkanivom. Na potvrdenie tejto skutočnosti sa uskutočnil experiment s teflónom implantovaným do živého tkaniva. Implantáty z tohto materiálu sa zakorenia rovnako dobre ako titánové implantáty. To znamená, že výrobky s teflónovým povlakom sú úplne bezpečné na používanie. Aj keď sa vnútorná vrstva v kontakte s potravinami poškriabe a častice povlaku sa zmiešajú s potravinami, nespôsobí to žiadne poškodenie ľudského zdravia.

 4. Teflónový povlak je tepelne odolný, odoláva teplu až do 270 stupňov (pri niektorých typoch teflónu je bod topenia 327 stupňov) a dobre odoláva teplotným zmenám. Nehrozí nebezpečenstvo požiaru alebo výbuchu. Materiál zostáva pružný a elastický aj pri teplotách do -70 °C. To znamená, že je odolný aj voči mrazu. Vďaka teflónovému povlaku je riad vhodný na použitie v mrazničke.

 5. Nízka priľnavosť a špeciálne nepriľnavé vlastnosti. V riade s teflónovým povlakom možno variť bez oleja, jedlo sa neprilepí na povrch a nepripáli sa. Preto sa pri výrobe hrncov, panvíc, hrncov a misiek pre multifunkčné variče používa vysokokvalitný teflón.

 6. Teflónový povlak má najnižší koeficient trenia zo všetkých pevných materiálov. To znamená, že správne používané výrobky z tohto materiálu sa opotrebúvajú veľmi pomaly a vydržia roky, ba dokonca desaťročia.

 7. Jednoduchá starostlivosť. Kuchynský riad s teflónovým povlakom môžete po použití jednoducho utrieť vlhkou handričkou alebo opláchnuť pod tečúcou vodou. Použitie čistiacich prostriedkov nie je povinné, čo zvyšuje užitočnosť jedla pripraveného v takejto panvici alebo hrnci.

 8. Kuchynský riad je ľahký a má veľmi široké využitie.

Teflónový povlak

Všestrannosť použitia je ďalším plusom. Kuchynský riad s teflónovým povlakom zahŕňa nielen hrnce a panvice, ale aj lisované formy, pekáče a plechy. Najdôležitejšie je používať ich pri správnej teplote a neprehrievať ich. Teflónový povlak sa pri výrobe takýchto zariadení používa vo veľkej miere:

 1. Vykurovacie zariadenia vrátane prenosných.

 2. Elektrické grily.

 3. Výrobníky zmrzliny.

 4. Výrobníky zmrzliny.

 5. Vaflovače.

 6. Kávovary.

 7. Valčeky na pečivo s nepriľnavým povrchom.

 8. Kotly.

 9. Zariadenia na prípravu teplých sendvičov (mini lisy).

Ľahký a vodoodpudivý teflónový povlak sa používa nielen na kuchynské spotrebiče, ale aj pri výrobe tkanín. Uteráky, rukavice a obrusy s teflónovým povrchom sú odolné voči mastnote, prachu a nečistotám. Všetky škodlivé častice sa môžu usadiť na povrchu, ale nezachytia sa vo vláknach tkaniny. Rozliata voda, víno, džús alebo čokoľvek iné sa bude zhromažďovať v kvapkách, ktoré sa nebudú absorbovať a budú sa kotúľať na obrus. Obrus zostane čistý. Jednoduché čistenie – stačí utrieť špongiou alebo umyť ako zvyčajne, nie je potrebné namáčať ani oplachovať.

Teflónový povlak nie je určený len do kuchyne. Tento materiál sa používa pri výrobe žehličiek a žehliacich dosiek. Teflónový povlak na žiletkách je oveľa odolnejší a uľahčuje holenie.

Nevýhody teflónového povlaku:

 1. Ľahko sa poškriabe ostrým alebo železným predmetom. Tento materiál preto vylučuje používanie kovových lyžíc, vidličiek, nožov, špachtlí, drhnúcich podložiek, húb, kefiek atď. Drevo alebo plast musí prísť do kontaktu s teflónom. Mnohé výrobné spoločnosti však zlepšujú kvalitu teflónu tým, že zlepšujú mnohé jeho základné vlastnosti. Napríklad na zvýšenie odolnosti voči mechanickému namáhaniu alebo teplu.

 2. Hrnce a panvice s teflónovým povlakom nie sú lacné. Vzhľadom na dlhú životnosť to však nie je podstatná nevýhoda.

Špecifické pokyny na starostlivosť o panvice s teflónovým povrchom:

 1. Ak si zakúpite tieto výrobky, železná špachtľa môže byť odložená v zásuvke. Nielen špachtle, ale aj ostatné kuchynské náradie – naberačky, lopatky, kliešte, metličky a miešacie lyžice – by mali byť vyrobené z mäkkých materiálov. Môže to byť drevo alebo plast. Vhodné sú aj železné doplnky s plastovou vrstvou.

 2. Možno čistiť v teplej vode pomocou mäkkej hubky. V prípade potreby možno použiť tekutý čistiaci prostriedok. Nepoužívajte drsné a abrazívne špongie, drhnúce podložky, kovové špongie.

 3. Počas varenia sa vyhnite prehriatiu – varenie na vysokom ohni sa neodporúča. Niektoré riady s teflónovým povrchom, ako napríklad riady od spoločnosti Tefal, majú svetelný indikátor tepla, ktorý vám oznámi, kedy sú pripravené na použitie.

Keramický povlak – charakteristika, vlastnosti, výhody, nevýhody

Keramický povlak

Keramika je v kulinárskej oblasti relatívne nová. Tento materiál si však rýchlo získal popularitu vďaka svojim nepriľnavým vlastnostiam a prírodnému zloženiu.

Výhody keramického povlaku:

 1. Vysoký environmentálny výkon. Keďže keramika je vyrobená z piesku, kameňa a ďalších prírodných zložiek, možno predpokladať, že keramický náter je stále vhodnejší na použitie v kuchyni. Ani pri silnom zahriatí nevylučuje žiadne látky, ktoré by boli nebezpečné pre ľudské zdravie.

 2. Tepelná odolnosť keramických dlaždíc je vyššia ako teflónových. Keramika odoláva teplu až do 500 stupňov. Keramický riad je preto bezpečný pri varení v rúre.

 3. Keramická hmota je niekoľkokrát tvrdšia ako teflón, je odolnejšia proti poškriabaniu, takže pri varení nie sú žiadne obmedzenia pri používaní kovových špachtlí, vidličiek.

 4. Nepriľnavosť na úrovni teflónu, jednoduchá údržba, široká škála tvarov a veľkostí.

Nevýhody keramického povlaku

 1. Neznášajú extrémne výkyvy teplôt. Ak omylom vložíte horúcu keramickú panvicu do studenej vody, rozbije sa. To isté sa môže stať, ak dáte zmrazený kus mäsa na rozpálenú panvicu.

 2. Slabá odolnosť voči chemikáliám, najmä zásadám.

 3. Krehkosť – výrobky často nevydržia nárazy a pády.

 4. Nie každá keramická panvica je vhodná na použitie na indukčnej varnej doske alebo varnej platni. Takéto sporáky si vyžadujú hrnce s kovovým dnom, ktoré mnohé keramické panvice nemajú, pretože vnútorná aj vonkajšia strana panvice je pokrytá keramikou.

 5. Čistenie keramických výrobkov v umývačkách riadu sa neodporúča.

 6. Ich relatívne krátka životnosť v kombinácii s vysokou cenou aj cenovo dostupných modelov.

 7. Ťažká viacvrstvová keramika s kovovými základmi. To spôsobuje zvýšenú záťaž na ruky (najmä u starších ľudí) a ohrozuje sklenené povrchy vrátane varných dosiek.

Funkcie starostlivosti o riad s keramickým povlakom:

 1. Ochrana pred extrémnymi teplotami.

 2. Obmedzte prístup detí k riadu. Nielenže môžu výrobok upustiť a poškodiť, ale môžu sa aj zraniť, pretože výrobok je veľmi ťažký.

 3. Čistite len rukami a jemnými čistiacimi prostriedkami.

Keramický povlak

Obľúbení výrobcovia keramického riadu

Novinári zistili, ktorí výrobcovia predávajú výrobky s keramickým povrchom, ktoré používatelia považujú za najlepšie:

 1. Talianska spoločnosť „Ballarini“ patentovala technológiu rýchleho ohrevu a neustále inovuje výrobný proces. Keramika, ako napríklad rad Cortina, má na rukovätiach indikátory ohrevu.

 2. Nemecká spoločnosť „
  Spoločnosť Ener vyrába keramické výrobky s čisto hliníkovým jadrom. Preto sú ich panvice ľahké.

 3. Spoločnosť TVS vyrába vysokokvalitné hrnce a panvice s nápaditým dizajnom. Jeden z najkvalitnejších keramických náterov súčasnosti – Ceramit.

 4. Spoločnosť Maestro vyrába širokú škálu produktov, ktoré vyhovujú každému vkusu a potrebám. Existujú modely s odnímateľnými a zabudovanými držadlami, s rôznymi typmi dna (ploché, ryhované), rôznych tvarov a veľkostí, farieb.

Kuchynský riad s keramickým povlakom stojí v priemere 500 až 1500 Euro. Môžete nájsť modely za 5000 Euro, ale zvyčajne takéto drahé výrobky používajú profesionálni kuchári.

Teflónová alebo keramická vrstva – ktorá je lepšia??

Odpoveď na túto otázku možno formulovať pomocou stanovenia priorít:

 1. Keramický povrch je určený pre starostlivé a šetrné gazdinky, ktoré uprednostňujú prírodné materiály a rady varia v rúre.

 2. Teflónový povlak je najlepšou voľbou pre ženy v domácnosti, ktoré si chcú kúpiť riad na dlhé roky, oceňujú odolnosť a spoľahlivosť.

 3. Dôležité sú aj náklady. Teflón je drahší ako štandardný smaltovaný riad, ale lacnejší ako výrobky s keramickým povlakom.

Hodnotiť článok
( Zatiaľ žiadne hodnotenia )
Pridať komentáre

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: