Ako sa starať o laminát | Expert materiál

Laminát – podlaha, ktorá sa dokonale hodí ku kameňu, prírodnému drevu, dlažbe atď. Je to odolný, robustný materiál s vynikajúcim estetickým vzhľadom. Vyžaduje si však určitú starostlivosť, ktorá ju udrží „životaschopnú“ počas nasledujúcich rokov. Tu je niekoľko užitočných tipov od našich odborníkov na starostlivosť o laminát.

Vlastnosti náteru

Vlastnosti náteru

Laminát – špeciálny povlak, ktorý sa mierne líši od väčšiny podobných materiálov, a preto si vyžaduje určitý prístup v procese prevádzky. Druh a charakter starostlivosti o tento materiál závisí najmä od jeho typu a kvalitatívnych vlastností.

Existuje niekoľko typov laminátu a nie každý laminát vydrží kompletné mokré čistenie. Napríklad priamo laminovaná alebo textilná verzia by nemala prísť do kontaktu s vodou, pretože by to mohlo mať nezvratné následky.

Existuje aj niekoľko typov laminátových podláh, ktoré odolávajú pôsobeniu vody a dajú sa čistiť vlhkou handričkou. Medzi najčastejšie lieky patria tieto:

 1. DPR – výrobky s priamou tlačou sa ľahko upravujú vlhkosťou – možno ich čistiť len ručne (vlhkou handričkou) a po každom čistení utrieť do sucha.

 2. CPL – výrobky vyrobené kontinuálnym tlakom, ktoré sa neboja vlhkosti. Takto označený materiál možno vysávať vysávačom a dokonca aj mokrým mopom.

 3. HPL – výrobky vytvorené vysokotlakovou metódou nie sú obzvlášť náchylné na vlhkosť, ale odporúča sa „namáhať“ povrch kontaktom s vodou, nie viac ako 2 krát týždenne.

DÔLEŽITÉ.Ak je laminátová podlaha výrobcom označená ako odolná voči vlhkosti, neznamená to, že by ste nemali pri čistení brať do úvahy spôsob, akým je materiál položený. Pretože v niektorých prípadoch existuje vysoké riziko prenikania vody do škár medzi prvkami – podlaha „napučí“. Na druhej strane, podlaha s kľúčom ľahko odolá generálnemu mokrému čisteniu.

Jemná údržba

Na starostlivosť o laminátové podlahy sa používa suché a mokré čistenie. Prvá možnosť je vhodnejšia pre domáce výrobky (triedy 21 až 23). Bojí sa vody, preto je najlepšie ich vysávať alebo zametať.

Druhá metóda čistenia sa používa pre výrobky triedy 32 alebo vyššej. Mierne nižšie stupne možno čistiť aj vlhkou handričkou alebo špeciálnym vysávačom, ale nie častejšie ako dvakrát týždenne.

Keďže suché čistenie je najjednoduchšia a najpriamejšia možnosť, pozrime sa na to, ako udržiavať laminátové podlahy pomocou mokrého čistenia. Teraz je potrebné zvážiť niekoľko detailov:

 1. Mali by sa používať vhodné nástroje, napríklad vysávač (s mäkkou tryskou), parný čistič, vlhký mäkký mop atď.

 2. Na čistenie laminátovej podlahy je najlepšia teplá, čistá voda (len v prípade, že sú nečistoty nestabilné a dajú sa ľahko odstrániť). Po zakalení je potrebné vodu okamžite vymeniť: len tak si podlaha zachová svoj pôvodný vzhľad.

 3. V prípade odolných škvŕn je najlepším čistiacim prostriedkom acetón: jednoducho nechajte prípravok pôsobiť na nečistotu niekoľko minút a potom ju odstráňte mäkkou špongiou alebo suchou handričkou.

Užitočné tipy

S podlahou by ste mali vždy zaobchádzať opatrne, aby vám vydržala čo najdlhšie:

 1. Používajte špeciálne vložky do nábytku;

 2. Noste domácu obuv vyrobenú zo špeciálnych mäkkých materiálov (pomôže to zabrániť poškriabaniu laminátu);

 3. Na laminátové podlahy používajte len špeciálne čistiace prostriedky, mäkké kefy a odstraňovače škvŕn.

 4. Na matné podlahy by ste mali používať čistiace spreje, ktoré sú vhodné najmä na odstraňovanie škvŕn na laminátových podlahách.

 5. Na čistenie lesklých povrchov sú najlepšie prípravky, ktoré pomáhajú obnoviť ich prirodzený lesk.

 6. Ak sa na povrchu podlahy objavia nečistoty alebo čiastočky špiny, musíte ich okamžite vyčistiť, pretože ak ich okamžite neodstránite, môžu preniknúť do podkladu a výrazne sťažiť čistenie.

 7. Ak je laminátová podlaha položená na chodbe, je nevyhnutné, aby bola na prahu položená materiálová podložka (guma, hrubá tkanina), ktorá chráni podlahu pred deformáciou.

O výbere vhodných produktov

Trh ponúka prekvapivý sortiment výrobkov na starostlivosť o rôzne podlahové krytiny a tiež o laminát. Ak však tieto výrobky používate, musíte si byť vedomí skutočnosti, že mnohé z nich môžu napadnúť povrchovú úpravu, takže ich najlepšie je používať len na odolné škvrny.

Prostriedky pre domácnosť sú vynikajúce na pravidelnú údržbu:

 1. Detský šampón je lacná, účinná a bezpečná metóda čistenia laminátových podláh. Stačí 4-5 postrekov. Na vyčistenie veľkej miestnosti s laminátovou podlahou zrieďte lyžicu prípravku vo vedre s vodou.

 2. Ocot – zmiešajte ocot a vodu v pomere 1:4 a vyčistite obzvlášť znečistené miesto. Vhodné na príležitostné použitie.

 3. Citrónová šťava + ocot: účinné na lesklé povrchy. Zmiešajte ocot s citrónovou šťavou a teplou vodou v pomere 1,5:1:2, potom pridajte niekoľko kvapiek prostriedku na umývanie riadu. Získate roztok s nízkou hustotou a penou. Môže sa bezpečne používať na voskovanie laminátových podláh.

Hodnotiť článok
( Zatiaľ žiadne hodnotenia )
Pridať komentáre

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: